Buduje pierwszego aabratka

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
melonik25
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 11 sie 2022, 21:38

Post autor: melonik25 »

Witam szanowne grono bardziej doświadczonych użytkowników.
Buduje swój pierwszy aabratek i męczy mnie kilka zagadnień, może pomożecie w rozwiązaniu problemów?
1. Na jakiej wysokości będzie 10 ta półka by tam wspawać port termometru
2. Na jakiej wysokości wspawać króciec 1/2 " do VM , i jakiej długości zrobić chłodnice Liebiga?
3. Co sadzicie o takiej kolumnie i jak prowadzić w niej destylacje.

Dodam ze dopiero zaczynam swoja przygodę z destylacja i nie wiem jak do tego się zabrać.
Może coś podpowiecie by rozjaśnić w głowie bo im więcej czytam tym bardziej zakręcony jestem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 lis 2022, 08:09 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Buduje pierwszego aabratka

Post autor: jakis1234 »

Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Buduje pierwszego aabratka

Post autor: Doody »

Po pierwsze rób od razu OLM zamiast OVM. Po drugie powinieneś mieć co najmniej 100cm pomiedzy OLM a katalizatorem z miedzią. Tak wiec kocioł potem 20cm miedzi, potem kolumna co najmniej 125cm zasypana dobrej jakości sprężynkami KO a nie zmywakami. Odejście OLM 25cm (co najmniej) od końca kolumny. Wtedy sprzęt się sprawdzi.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
melonik25
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 11 sie 2022, 21:38
Re: Buduje pierwszego aabratka

Post autor: melonik25 »

Nie mogę zrobić wyższej kolumny ogranicza mnie wysokość pomieszczenia , a dodatkowo zbiornik mam dosyć wysoki bo niecałe 60 cm do złącza.
Wiec jak wybrnąć z problemu? Ktoś podpowie?
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 lis 2022, 11:02 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Buduje pierwszego aabratka

Post autor: użytkownik usunięty »

Cześć.
Zrezygnowałbym z odejścia VM, na rzecz zawóru precyzyjnego LM w głowicy, którego nie widać na schemacie, żeby po ustabilizowaniu się kolumny, przedgon za jego pomocą odebrać. Według mnie, jest niezbędny. Poza tym, port termometru ze 30 cm nad katalizatorem wspawać możesz i do tego stabilny termometr. Tak jak @Doody prawi- metr dobrego wypełnienia od katalizatora do obniżonego odbioru bocznego (olm, ovm) to dziś standard. Co do długości chłodnicy prostej wydaje mi się, że lepiej gdy jest za długa niż zbyt krótka. Nie chciałbyś przecież widzieć pary zamiast koncentratu 96% ;) Myślę, że do takiej kolumny, chłodnica Liebiga o długości ~32cm będzie "fsamras" i skropli wszystko co wyprodukuje kocioł o mocy ~2KW. Rozważ podział kolumny złączem sms :ok:
melonik25 pisze:Nie mogę zrobić wyższej kolumny ogranicza mnie wysokość pomieszczenia...
:problem: Jeśli tak to moim zdaniem tylko aabratek LM. Bez obniżonego odbioru. Po co ładować kasę w coś co nic nie da? Proces, nieco dłuższy czasowo będzie ale urobek, przy zachowaniu odpowiednich rygorów- ostrego cięcia frakcji, podwójnej rektyfikacji, pozytywnie cię zaskoczy :ok:
Awatar użytkownika

george1255
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 13 lut 2018, 14:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo/ Cydr/ Bimberek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Buduje pierwszego aabratka

Post autor: george1255 »

Ewentualnie rozważ położenie kega poziomo , zyskasz trochę na wysokości. Po dobry Termometr zapraszam na https://www.facebook.com/TermometryWIFI


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
TERMOMETRY WIFI
https://www.facebook.com/TermometryWIFI/

Autor tematu
melonik25
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 11 sie 2022, 21:38
Re: Buduje pierwszego aabratka

Post autor: melonik25 »

defacto pisze:Cześć.
Zrezygnowałbym z odejścia VM, na rzecz zawóru precyzyjnego LM w głowicy, którego nie widać na schemacie, żeby po ustabilizowaniu się kolumny, przedgon za jego pomocą odebrać. Według mnie, jest niezbędny. Poza tym, port termometru ze 30 cm nad katalizatorem wspawać możesz i do tego stabilny termometr. Tak jak @Doody prawi- metr dobrego wypełnienia od katalizatora do obniżonego odbioru bocznego (olm, ovm) to dziś standard. Co do długości chłodnicy prostej wydaje mi się, że lepiej gdy jest za długa niż zbyt krótka. Nie chciałbyś przecież widzieć pary zamiast koncentratu 96% ;) Myślę, że do takiej kolumny, chłodnica Liebiga o długości ~32cm będzie "fsamras" i skropli wszystko co wyprodukuje kocioł o mocy ~2KW. Rozważ podział kolumny złączem sms :ok:
melonik25 pisze:Nie mogę zrobić wyższej kolumny ogranicza mnie wysokość pomieszczenia...
:problem: Jeśli tak to moim zdaniem tylko aabratek LM. Bez obniżonego odbioru. Po co ładować kasę w coś co nic nie da? Proces, nieco dłuższy czasowo będzie ale urobek, przy zachowaniu odpowiednich rygorów- ostrego cięcia frakcji, podwójnej rektyfikacji, pozytywnie cię zaskoczy :ok:
Tak, wiem że nie ma na schemacie LM - ale w głowicy jest zrobiony wspawany nypel 3/8" i zaworek precyzyjny.
Port termometru zrobię ok 30 cm ponad katalizatorem.
Co do odbioru bocznego OVM jak bym zrobił na wysokości 90 cm od katalizatora, do tego chłodnica Liebiga 70 cm płaszcza rura 3/4" a środek rurka 18 mm, to by było coś z tego?
Poprawiłem rysunek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 lis 2022, 20:24 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Buduje pierwszego aabratka

Post autor: użytkownik usunięty »

Pomimo braku gabarytu, uparcie pchasz się w ten ovm ;/Moim zdaniem, przy tych parametrach, nie spełni swojej roli- 10cm? Przestrzeń nad obniżonym odbiorem bocznym, ma stanowić pułapkę na przedgony, których jest niemało. Jeśli zrobisz go w takiej konfiguracji jak podana na rysunku, nie skumulujesz w niej, odpowiedniej ilości frakcji lekkich i proces będzie wyglądał tak jak przy zwykłym LM. Mając odpowiednio "pojemny" bufor- 30cm, skrócisz proces a i serca więcej będzie. Ja bym odpuścił i pozostał przy LM. Odbiór z LM jest b.prosty- odbierasz kropelkowo, odpowiednią ilość śmierdziucha np.250ml a następne 0,7L oddzielasz i przeznaczasz do nastepnej rektyfikacji. Odszukaj temat by lesgo58- " Obniżone ujście vm lub LM- zalety i korzyści".
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Buduje pierwszego aabratka

Post autor: Doody »

Startujesz z tematem z cyklu "Buduję reaktor jądrowy, mam do dyspozycji garderobę metr na półtora co myślicie ;)
To co Ci napisałem wcześniej to minimum aby uzyskać spirytus dobrej jakości. Ewentualnie rezygnacja z obniżonego odbioru ale...
Sprężynki KO najwyższej jakości. Termometr 20-22cm nad katalizatorem. Tego zasypu nad katalizatorem musi być 100cm. Jak nie masz miejsca to albo zmień pomieszczenie, albo zmień kocioł albo kupuj w monopolowym ;) bo spirytus wymaga pewnych warunków.
Pozdrawiam
Darek

Autor tematu
melonik25
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 11 sie 2022, 21:38
Re: Buduje pierwszego aabratka

Post autor: melonik25 »

Dziękuje kolegom za podpowiedzi - odpuszczę ten ovm, będę korzystał z LM jak wykombinuje wyższe pomieszczenie to dorobie 50 cm moduł kolumny i w nim wstawie OVM ( tylko na jakiej wysokości wypełnienie i nypel wspawać ? ) wtedy jak wstawie go pod głowice to powinno być dobrze ?.
A co do bufora - to zasada budowy (przekrój poprzeczny) mogli by cos koledzy podpowiedzieć ?

Mod.
Nie cytuj postów w całości.
Ostatnio zmieniony piątek, 4 lis 2022, 08:05 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Buduje pierwszego aabratka

Post autor: użytkownik usunięty »

Cześć. :D
melonik25 pisze:, do tego chłodnica Liebiga 70 cm płaszcza rura 3/4" a środek rurka 18 mm, to by było coś z tego?
Zamiast chłodnicy ovm, lepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku, będzie chłodnica destylatu. Wygląda bardzo podobnie ale "coś" innego ma schładzać. I nie 70cm, tylko połowa tego wymiaru w zupełności wystarczy.
melonik25 pisze: 3. Co sadzicie o takiej kolumnie i jak prowadzić w niej destylacje.
Jak już będziesz miał wszystkie "graty" poskręcane, daj znać. Zawsze coś uradzimy.
Śpiesz się powoli :ok:

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Buduje pierwszego aabratka

Post autor: Szlumf »

Jeżeli jeszcze możesz to zmień głowicę na Thora. Zyskasz z 10cm. Głowica szczelna z odpowietrzeniem z króćcem fi wewnętrzne minimum 8mm. W długiej rurze daj w połowie jakieś podparcie by zrobić podział wypełnienia. Do cukrówek zastąp miedź sprężynkami KO. Daj OLM zamiast OVM 20cm poniżej głowicy. Liebiga wykorzystasz do odbioru przedgonów z odpowietrzenia. Wodę chłodzącą podziel na 2 obiegi z w miarę precyzyjnymi zaworkami. Sprawdzają się dobrze te od pneumatyki i są tanie. Jeden obieg na skraplacz w głowicy. Drugi na Liebiga do odbioru przedgonów. Jeżeli masz dostęp do wnętrza kotła to zrób podwójny bufor w kotle z nierdzewnych misek czy garów. Jeżeli jeszcze nie nabyłeś zaworka precyzyjnego to zrób "igłę z windą" https://alkohole-domowe.com/forum/topic16976.html a zaoszczędzoną kasę przeznacz na sprężynki. Jak opanujesz proces to przy tak małej średnicy kolumny powinieneś bez problemu uzyskać dobry spiryt pomimo małej wysokości.

Autor tematu
melonik25
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 11 sie 2022, 21:38
Re: Buduje pierwszego aabratka

Post autor: melonik25 »

Głowica już zrobiona więc zostaje tylko takie rozwiązanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”