Buduję pierwszą aparaturę proszę o ocenę poprawności

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
fendifendi
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 11 cze 2020, 19:31
Podziękował: 2 razy

Post autor: fendifendi »

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Jestem świeżakiem i proszę o wyrozumiałość. W najbliższych dniach planuję rozpocząć budowę swojej pierwszej aparatury. W tej chwili interesuje mnie destylacja spirytusu. Forum czytam od tygodnia, przygotowałem schemat mojej pierwszej aparatury. Proszę o uwagi i wskazówki aby wyszło jak najlepiej.

Zacznę od dołu:

-keg 50 l
- grzałki 3500W/1400W
- zawór kulowy spustowy
- termometr i manometr tarczowy ( w kegu)
- zawór bezpieczeństwa ( no właśnie ile bar ? )
- złącze SMS 63.5mm

Kolumna :
- złącze SMS 63.5mm
- Rura 63.5mm
- wypełnienie 200 mm miedziane ( sprężynki, lub rura pocięta)
- Złącze SMS 63.5mm
- termopara na wysokości 300mm ( 100mm za zasypem miedzianymi sprężynkami)
- wypełnienie sprężynkami nierdzewnymi 1500mm
- złącze TRICLAMP 63.5mm
- rura 63.5mm 400mm
- spirala nierdzewna podwójna fi 8mm zwinięta z rury 6 metrów
- termopara 30mm nad spiralą

Teraz nie jestem pewny, czy ta część jest jako kolumna, czy jako oddzielny element ( przepraszam, ale na prawdę nie wiem ) .
Połączenie kolumny z chłodnicą:
- rura fi 25mm ( może inna? żeby prędkość gazu była wyższa i żeby nie zdążył się skroplić w tej rurze)
-rura fi 63.5mm
- spirala nierdzewna fi 8mm zwinięta z 6 metrów rury nierdzewnej
- areometr dynamiczny

Dodaję zdjęcie, zrobiłem prymitywny rysunek. Jeżeli jest mało zrozumiały to przepraszam, zrobię jeszcze raz.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Pablito
200
Posty: 222
Rejestracja: środa, 21 lis 2018, 11:45
Krótko o sobie: Osoba szukająca swojego JA nie tylko w szkle :P
Ulubiony Alkohol: Księżycówka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Błędów
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Buduję pierwszą aparaturę proszę o ocenę poprawności

Post autor: Pablito »

@fendifendi jeszcze sporo czytania forum przed tobą, zanim zaczniesz budowę.
Sprzęt, który zamierzasz zbudować ma głowicę w systemie CM/"zimne palce". System już leciwy i trudniejszy w obsłudze. Lepsza i łatwiejsza w operowaniu jest system LM (głowica Aabratek, bokakob, puszkowa, ufo itp.).
Druga sprawa, to termopary. Czy uzyskasz na nich rozdzielczość do 0,1°C?

Co do kega:
Manometr nie jest potrzebny, a jak byś się uparł to z małym zakresem pomiaru. 1 bar to aż nadto.
Zawór bezpieczeństwa przydaje się w płaszczu wodnym zbiornika, w kegu raczej nie ze względu na niskie cisnienie.
Termometr w kegu też cyfrowy.

Zdecyduj się na jeden typ połączenia w całym sprzęcie, bo nie zmontujesz krótkiej konfiguracji.

Ale najpierw dużo poczytaj o budowie kolumn i zagadnieniach rektyfikacji, a dopiero potem bierz się za budowę
"Kto pyta, nie błądzi. Kto nie pyta, nigdy się nie dowie."
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Buduję pierwszą aparaturę proszę o ocenę poprawności

Post autor: jatylkonachwile »

Wg rysunku chcesz zrobić kolumnę CM czyli tzw zimne palce. Dużo pracy a i obsługa nie należy do przyjemnych.
Szukaj aabratek (taka złamana kolumna) albo bokkakob, ogólnie głowica definiuje tylko wygląd kolumny a i tak wszystkie działają jako LM.

Autor tematu
fendifendi
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 11 cze 2020, 19:31
Podziękował: 2 razy
Re: Buduję pierwszą aparaturę proszę o ocenę poprawności

Post autor: fendifendi »

Dziękuję za odpowiedzi. Po dokładnym porównaniu mojej pierwszej koncepcji i Aabratka postanowiłem zbudować Aabratka. Wydaje się być prostszy w budowie. Od kilku dni pracuje mi cukrówka, jutro będę miał keg 50l, niestety pech sprawił że posypał się reduktor w mojej pile taśmowej. Nie chciałbym ciać nierdzewki tarcza ścierna no ale zobaczymy jak szybko uda mi się naprawić usterkę.

Mam pytanie, biorąc pod uwagę fakt że w garażu mam siłę 400V 16a to lepiej podłączyć 3 grzałki pod każdą fazę oddzielnie na przykład 2x2kw i 1x1,5 kw sterowana stycznikiem za pomocą palca ludzkiego ?bo z tego co czytam to do 50l 3500w będzie długo rozgrzewać, no i idąc za ciosem jak zrobię grzałki pod siłę to może rurę zamiast 60mm dać 70mm od kega po głowice? Duża jest różnica w odbiorze jeżeli chodzi o czas?

Jeziorko w głowicy nie wiem czy dobrze to rozumiem ale rurka służy do kierowania przedgonów i pogonow z powrotem na kolumnę w celu oczyszczenia ich destylacji etanolu, kiedy już skrapla się czysty etanol to ta rurka teoretycznie nie jest potrzebna ?tylko teraz nie wiem dlaczego jest ustalona prędkość odbioru serca, co jakiś czas się przewija coś w stylu 3 krople na sekundę.
Nie wiem na jakiej wysokości powinna być ta rurka kierująca zawartość jeziorka na kolumnę. No i rurka silikonowa połączona do króćców też nie wiem czy dobry pomysł i czy na dobrej wysokości jest.
Termometr wystarczy o rozdzielczości 0,1 w głowicy? A drugi w kręgu zwykły tarczowy?
Wstawiam bazgroły tego co chcę zrobić
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 17 cze 2020, 07:09 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

vIrek
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 8 sty 2020, 09:50
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Buduję pierwszą aparaturę proszę o ocenę poprawności

Post autor: vIrek »

Dla kega 50l 2x2000W wymaga sporo cierpliwości przy zalewaniu kolumny nawet dobrze ocieplonej, dlatego 6kW grzania bardzo usprawnia pracę.
Wygodnie mieć możliwość liniowej regulacji mocy jednej grzałki, można użyć np. tego: https://allegro.pl/oferta/regulator-obr ... 8848002329
Rurka służy do skierowania refluksu na środek wypełnienia, jest potrzebna przez cały czas procesu bo odbierasz tylką jakąś część tego co się skrapla (refluks).
W zależności od wysokości umiejscowienia rurki w tamce otrzymujesz objętość jeziorka (trzeba poczytać i zadecydować), ale krawędź tamki powinna być trochę powyżej rurki, aby zawartość jeziorka wracała rurką, a nie przelewała się przez krawędź tamki.
Rurka silikonowa pozwoli zaobserwować moment zalania kolumny - jest ok.
Termometry powinny być: w kegu, na 10 półce (wysokość zależna od różnych czynników), głowicy. To chyba minimum.
Przydaje się bardzo bufor wzmacniający i obniżony odbiór OLM (poczytaj tutaj:https://alkohole-domowe.com/forum/domow ... 12324.html)
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Buduję pierwszą aparaturę proszę o ocenę poprawności

Post autor: jatylkonachwile »

vIrek pisze:.
Termometry powinny być: w kegu, na 10 półce (wysokość zależna od różnych czynników), głowicy
Przydaje się bardzo bufor wzmacniający i obniżony odbiór OLM
Termometr w głowicy akurat jest mało potrzebny, chyba że ma dużą dokładność dzięki czemu można stwierdzić czy są jeszcze przedgony czy nie.
Ogólnie to zamiast w głowicy termometr powinien być 20-30cm przed głowicą, a jak jest OLM/OVM to przynajmniej 20cm przed OLM.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”