Buduję mini stilla LM!

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy

Post autor: eldier »

Mój też niech idzie do koszta za kilka dni :D

@boxer no jak to po co? No skoro 12-15 daje rade, to wątpliwe jest czy 21 też da radę :hahaha:

A odnośnie teoretyków, to nieskromnie mówiąc pomogłem wielu osobom nie prowadząc ani jednej rektyfikacji :smiech: Jedynie wiedza zaczytana, zasłyszana i trochę własnego pomyślunku :ok:
promocja

łukasz40
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 19 paź 2015, 14:19
Podziękował: 29 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: łukasz40 »

Oj boxer, boxer chcesz na siłę się klócić? Po co? Co Ci to da? No, ale jak chcesz to jedziem...
Prosisz o pomoc ale odrazu zakładasz że osoby, które nie miały lub mają takiego o to MS nie będą miały pojęcia czy skraplacz się nadaje.
Tak zakładam i to w pełni śwaidomie, że osoby które nie miały takiego sprzętu mogą nie wiedzieć jak on działa, jak pracuje, co potrzeba do stabilnej pracy na nim. To dość proste - w końcu skąd możesz wiedzieć jak pracuje/działa coś czego nie miałeś, nie testowałeś, nie pracowałeś na tym... Czy to jest takie trudne do zrozumienia?
To po co pytałeś skoro znałeś odpowiedź???
No właśnie w tym problem, bo nie znam odpowiedzi, dlatego pytam czy te 21 zwojów nie będzie czasem za dużo przy takim skraplaczu, skoro inni piszą o 12-15 zwojach.

Poza tym jak dalej mam się czepiać, to polecam doszkolenie się w kierunku naszej gramatyki bo zdrowo kulejesz kolego, i to, że mieszkasz na wyspach nie zwalnia Cię z poprawnego używania naszego ojczystego języka...
Przeczytaj to, i jeszcze raz się zastanòw co napisałeś. Prosisz o pomoc, ale odrazu zakładasz, że osoby, które nie miały, lub (nie) mają takiego o to MS nie będą miały pojęcia czy skraplacz się nadaje. To powiem Ci jesteś w błędzie ;)
eldier pisze:A odnośnie teoretyków, to nieskromnie mówiąc pomogłem wielu osobom nie prowadząc ani jednej rektyfikacji :smiech: Jedynie wiedza zaczytana, zasłyszana i trochę własnego pomyślunku :ok:

No to samo o Tobie świadczy, polecasz, tłumaczysz coś o czym faktycznie nie masz pojęcia

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: boxer1981228 »

Nie Tobie oceniać poziom mojego wykształcenia ale dziękuję że powstawiałeś przecinki w odpowiednie miejsca, możesz się teraz starać o posadę moderator. Teraz mój post może będzie dla Ciebie bardziej zrozumiały. Skoro nie widzisz w czym był problem to ja nie mam więcej pytań do Ciebie i powodzenia w dalszej budowie. Zapewne wszyscy teoretycy będą Ci bardzo chętnie pomagać.

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: łmarko »

Wtrącając się, to są ludzie o takim nicku jak łukasz i chyba skorpion , którzy na czacie tak samo się odzywają jak tu z pytaniem.
Są ignoranci i złośliwi , którzy wszystko wiedzą , a zapisali się pod koniec roku 2015.
Typowi :krzycze:
Należy ich ignorować .
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Lootzek »

Koledzy.. Zbastujcie. Z jednej strony niespecjalnie dziwię się łukasz40, bo fora w internecie pełne są porad w stylu "kolega dziadka szwagra widział u kogoś i opowiadał" z drugiej sam trochę źle sformułował pytanie, bo jednoznacznie wynika z niego wątpliwość czy 21 zwojów wystarczy, z drugiej wie że 12-15 już tak ;)
Co do stanu wiedzy eldiera, akurat mogą być nietrafione zarzuty, bo sam wyciągnąłem z forum tyle wiedzy nt. rektyfikacji i korzystania z kolumny, że kiedy w domu wreszcie takowa nastała, jej obsługa okazała się formalnością i zacząłem od etapu badania niuansów pracy na niej. Z drugiej strony jest niestety mnóstwo postów pisanych przez posiadaczy sprzętu, z których wynika że nie mają pojęcia co, czemu i kiedy się w nim dzieje...

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: eldier »

@łukasz40
Co brakło argumentów to zacząłeś czepiać się gramatyki? Typowe...

A odnośnie:
łukasz40 pisze: No to samo o Tobie świadczy, polecasz, tłumaczysz coś o czym faktycznie nie masz pojęcia
Powiedz to wszystkim tym którym pomogłem i wiesz co, o dziwo moje rady raczej pomagały, ale to może tylko trochę szczęścia :smiech:

Ale teraz z innej beczki, pomyśl o lekarzu, który ma po raz pierwszy styczność z jakąś chorobą, to co terapie najpierw na sobie ma przetestować, bo czytał tylko o niej w książkach? No bo "faktycznie nie ma o tym pojęcia"? Ale nie lekarz chętnie poigra sobie z ludzkim zdrowiem albo nawet życiem, bo nie dość, że stosuje terapie to jeszcze tłumaczy choremu co i dlaczego, chociaż "faktycznie nie ma o tym pojęcia"...

A więc następnym razem zanim coś napiszesz to się zastanów :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

JAROCE
20
Posty: 27
Rejestracja: piątek, 30 gru 2016, 10:45
Krótko o sobie: I am who I am
Ulubiony Alkohol: taki co głowa nie boli po nim
Lokalizacja: Sosnowiec
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: JAROCE »

Trochę odkopię temat.
Mam pytanie do autora tematu. Tak się składa, że jestem od dziś w posiadaniu rury miedzianej fi 42 o długości 160 cm.
Czy przy tej wysokości wystarczy mi 15 zwojów fi 8 spirali czy dla bezpieczeństwa zrobić 20?
Rozumiem , że głowicę muszę umieścić zaraz pod spiralą bez jakichkolwiek większych odstępów?
Czy w przypadku wypełnienie ze zmywaków termometr też umieścić 12-15 cm przed końcem wypełnienia ?
Czy zamiast zmywaków mogę zastosować sprężynki pryzmatyczne z KO?
Domniemam, że przy zastosowaniu sprężynek montaż portu termometru będzie w innym miejscu?
Na jednym ze zdjęć widać blaszki półokrągłe z czego jedna posiada taki wypust który widać, że jest wyprofilowany. Czy to jest pólka która jest wyżej a ten profil po to aby destylat spływał po nim na tą niższą półkę?

Przepraszam, że tyle pytań ale skoro mam już taką rurę to grzechem by było nie spróbować zbudować takiej kolumny dla własnych doświadczeń.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

JAROCE pisze:Czy przy tej wysokości wystarczy mi 15 zwojów fi 8 spirali
Wystarczy :ok:
JAROCE pisze:Rozumiem , że głowicę muszę umieścić zaraz pod spiralą bez jakichkolwiek większych odstępów?
Tak. Odstęp 1-2 cm będzie w sam raz.
JAROCE pisze:Czy w przypadku wypełnienie ze zmywaków termometr też umieścić 12-15 cm przed końcem wypełnienia ?
Przy takiej długości rury, montuj dwa termometry. Ten od góry ok. 20 cm poniżej głowicy, dolny - 30 cm od dołu rury.
JAROCE pisze:Czy zamiast zmywaków mogę zastosować sprężynki pryzmatyczne z KO?
Oczywiście.
JAROCE pisze:Domniemam, że przy zastosowaniu sprężynek montaż portu termometru będzie w innym miejscu?
Górny tak, jak pisałem, dolny może być ok. 20- 25 cm.
JAROCE pisze:
Na jednym ze zdjęć widać blaszki półokrągłe z czego jedna posiada taki wypust który widać, że jest wyprofilowany. Czy to jest pólka która jest wyżej a ten profil po to aby destylat spływał po nim na tą niższą półkę?
Ta blaszka z wypustem to jest dolna półka a wypust kieruje flegmę na środek wypełnienia.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

JAROCE
20
Posty: 27
Rejestracja: piątek, 30 gru 2016, 10:45
Krótko o sobie: I am who I am
Ulubiony Alkohol: taki co głowa nie boli po nim
Lokalizacja: Sosnowiec
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: JAROCE »

Ok, dzięki za info.
Powiedz mi jeszcze tylko czy ten 1-2 cm między głowicą a spiralą to odległość pomiędzy dolnym zawinięciem spirali a grzybkiem w głowicy ?
Zastanawiam się też nad zastosowaniem sprężynek z miedzi skoro kolumna jest z tego materiału. Mam co prawda trochę cieniutkiej blaszki i mogę pociąć w drobne, krótkie paseczki ale czy to ma sens?
Zmywaki czy SP z KO to rozumiem ale co do Cu nie za bardzo tym bardziej, że nawet spirala będzie z miedzi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

JAROCE pisze:czy ten 1-2 cm między głowicą a spiralą to odległość pomiędzy dolnym zawinięciem spirali a grzybkiem w głowicy ?
Tak.
JAROCE pisze:Zastanawiam się też nad zastosowaniem sprężynek z miedzi skoro kolumna jest z tego materiału.
Nie ma takiej potrzeby. Użyj w ich miejsce sprężynek KO, poprawi to osiągi kolumny :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

JAROCE
20
Posty: 27
Rejestracja: piątek, 30 gru 2016, 10:45
Krótko o sobie: I am who I am
Ulubiony Alkohol: taki co głowa nie boli po nim
Lokalizacja: Sosnowiec
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: JAROCE »

Dziękuję za info. Mam nadzieję, że budowa głowicy nie sprawi mi większego problemu. Otwory przez które para będzie się przemieszczać ku górze chcę wykonać wiertłem fi 8 w ilości 5-6 szt. Natomiast otwory do powrotu w kierunku kega myślę wykonać wiertłem fi 6 w ilości 7-8 szt.
Czy te średnice oraz ilości otworów będą odpowiednie?

Mam też dodatkowo pytanie tzn. czy jeżeli wlutuje rurkę ok. 10 cm poniżej głowicy i do niej podłączę chłodnicę Liebiga to taki system obniżonego odbioru zda egzamin?

Jeżeli coś popierniczyłem proszę o poprawę i wyrozumiałość.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

Otworki do przelotu par - ok. Do odpływu refluksu wystarczą 3 szt. fi 6.
Co do OO, to zapomniałeś chyba o zaworku do regulacji. Rurka fi 10 może być ciut za mała, chociaż takiej średnicy nigdy nie sprawdziłem, więc wypowiadam się tylko teoretycznie ;) Ja robiłem na rurce fi 15.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: robert4you »

Na normalnej kolumnie fi8 działa - oczywiście to średnica wewnętrzna. No a to to właściwie też normalna kolumna.
************************************************************************
Awatar użytkownika

JAROCE
20
Posty: 27
Rejestracja: piątek, 30 gru 2016, 10:45
Krótko o sobie: I am who I am
Ulubiony Alkohol: taki co głowa nie boli po nim
Lokalizacja: Sosnowiec
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: JAROCE »

O zaworku do regulacji przy obniżony odbiorze pamiętam nie zapomniałem. Raczej chciałem wiedzieć, czy obniżenie o te 10 cm będzie wystarczające. Do kolumny będę chciał wlutować mosiężną mufę , nypel lub coś do czego przykręcę zawór odbioru a następnie chłodnica. Wszystko chcę robić tak aby rurką fi 15 to połączyć.
Czy jeżeli zrobię chłodnicę z rurki fi 15 z kołnierzem z rurki fi 22 wystarczy do schłodzenia ?
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: robert4you »

Ja tak mam ok 55 cm - hula aż miło.
************************************************************************
Awatar użytkownika

mistrzkaskader
10
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 18:04
Krótko o sobie: Mistrz Kaskader Człowiek Mucha
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: mistrzkaskader »

Na wstępie chciałbym się przywitać.
Po znalezieniu pomysłu na nową pasję chciałbym zrobić swoją pierwszą kolumnę :), wybór padła na coś na wzór kolumny kolegi Radiusa, oczywiście z miedzi gdyż nie mam dostępu do tiga, a zrobienie czegoś samego od podstaw na pewno daje większą frajdę niż kupno gotowca. I tu mam pytanie czy warto pchać się w rurę 54mm czy wystarczy 42. Ilości przerabianego towaru na własny użytek a, że problemu z gorzałą nie mam (chyba) więc na razie ilości nie za duże. Będzie to stało na zbiorniku 30l. Jeśli już 54 to głowica w środku na jaką redukcję, bo znalazłem 54/28 jak i 54/35? Wolałbym 42 bo sporo tańsze i łatwiej dostępne, lecz jeśli miałbym się męczyć....... Proszę o radę.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

Odpowiem ci krótko :)
Z kolumny 42, uzyskasz wydajność maksymalnie 0,8 - 0,9 l/h
Z kolumny 54 uzyskasz 1,2 - 1,3l/h
Jeżeli będziesz robił głowicę grzybkową to redukcja 54x28 jest lepsza. Daszek grzybka nie będzie dławił przepływu par. Chociaż robiłem głowicę na redukcji 54x35 i też pracowała bezproblemowo ale trzeba było bardzo precyzyjnie zrobić daszek :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Saccharomyces
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Saccharomyces »

mistrzkaskader pisze:Po znalezieniu pomysłu na nową pasję ...
Na starcie już zapomnij o fi42 :)

M
Awatar użytkownika

mistrzkaskader
10
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 18:04
Krótko o sobie: Mistrz Kaskader Człowiek Mucha
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: mistrzkaskader »

Dzięki za podpowiedzi, tak więc jednak dołożę i będzie 54
.
Awatar użytkownika

mistrzkaskader
10
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 18:04
Krótko o sobie: Mistrz Kaskader Człowiek Mucha
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: mistrzkaskader »

Pomału kompletuję cały materiał - co nie jest łatwe przy takich średnicach. Nigdzie nie mogę znaleźć końcówek (nypli czy jak to tam zwą) na rurkę fi 8 aby połączyć ją z jakimś kranikiem oraz aby połączyć wężownicę z dopływem wody. Czy mógłby mnie ktoś naprowadzić, bo u mnie w hydraulicznych powiedzieli, że na takie średnice nic nie ma a tu na zdjęciach ewidentnie coś takiego widać.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

Nie szukaj w sklepach z hydrauliką tylko z akcesoriami do pneumatyki :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Blażej
100
Posty: 109
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2016, 12:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Blażej »

Szukaj w pneumatycznych kup mufy i zrób wkręcane porty ja płaciłem 4zl szt 1/8 cala sondy i zaworek precyzyjny powkręcane z dodatkiem teflonu i oringa raz i spokoj. Rurkę mniejszych średnic dostaniesz u "gaziarza". Skraplacz kupiłem z ko więc nie miałem tego problemu.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"
Awatar użytkownika

mistrzkaskader
10
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 18:04
Krótko o sobie: Mistrz Kaskader Człowiek Mucha
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: mistrzkaskader »

Dzięki za podpowiedzi :klaszcze: , faktycznie wszystko co potrzebne było w castoramie na pneumatyce :respect: .
Na chwilę obecną sprzęt w trakcie budowy wygląda jak w załącznikach. Jeśli chodzi o wygląd to było to moje pierwsze lutowanie w życiu.
Wysokość całkowita 2m, wysokość do głowicy 1,6m, planuję zasyp sprężynkami miedzianymi 0,25l reszta sprężynki ko od kolegi plipka.
Zawór do obniżonego odbioru dałem 25cm poniżej głowicy. Zastanawiam się jeszcze czy nie przeciąć kolumny nisko do robienia owocówek (sprzęt ma być uniwersalny), czy samo odkręcenia zaworka LM da podobny efekt? Chciałbym również zamontować latarkę lecz nigdzie nie mogę znaleźć odpowiednich kołnierzy mosiężnych (będę wdzięczny za podpowiedź), Termometry w kolumnie będą 2. Pierwszy 12 cm pod końcem wypełnienia a drugi.... no właśnie jeśli bym dzielił kolumnę to chyba w tej części dolnej??
Jeśli chodzi o zbiornik to byłem zdecydowany na gotowy 30l z destylandii, ale ciężki z nimi kontakt, odpowiadają na maile raz na trzy dni.
Prosiłbym o wyjaśnienie moich wątpliwości plus ewentualne poprawienie błędów w kolumnie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

mistrzkaskader
10
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 18:04
Krótko o sobie: Mistrz Kaskader Człowiek Mucha
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: mistrzkaskader »

By nie zaśmiecać innych wątków napiszę post pod postem. Czy rurka fi 15 wystarczy do OVM mam tam w lutowany nypel 1/2, i zaraz kranik również 1/2. Kranik normalny do wody, czy wymienić go na jakiś specjalny (chodzi mi o uszczelkę gumową)? Czy do par może być ta uszczelka.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: robert4you »

Gumowa nie może być. Kup kulowy będzie dobry. 15mm wystarczy.
************************************************************************
Awatar użytkownika

mistrzkaskader
10
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 18:04
Krótko o sobie: Mistrz Kaskader Człowiek Mucha
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: mistrzkaskader »

Mam właśnie kulowy z casto. Zdjęcie dwa posty wyżej, w środku jakby biały plastik. Jeśli chodzi o te 15mm to gdzieś wyczytałem, że przy takiej rurze to powinno być 28mm ale nie mogę teraz znaleźć? Siedzę od rana do wieczora, czytam i już taki mętlik, za dużo wiedzy naraz :)
Awatar użytkownika

Blażej
100
Posty: 109
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2016, 12:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Blażej »

15mm wystarczy. Ty masz to inaczej rozwiązane bo wlutowałeś nypel w kolumnę. U mnie jest: trójnik 54/28/54, rurka 28, zawór 28 lutowany, rurka 28, kolanko nyplowe jednostronne, w kolanko redukcja 28/15, nypel, i 60cm chłodnicy 28/15.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

Ziomall
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 13 lis 2015, 14:06
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Ziomall »

Panowie trochę dziecinne pytanie: jak lutujecie tą miedź? Rozumiem, że cyną bez ołowiu ale czym ją topicie? Lutownicą, palnikiem? Używacie pasty czy klafonii? Jak to później czyscicie przed pierwszą destylacją?

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 27 lut 2017, 11:44 przez Ziomall, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Optoelektron
350
Posty: 358
Rejestracja: piątek, 18 mar 2016, 15:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Czysta w drinkach oraz nalewki.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Na północ Polski dalej się nie da.
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Optoelektron »

Ziomall pisze:Panowie trochę dziecinne pytanie: jak lutujecie tą miedź?
Najlepiej lutuje się palnikiem gazowym na propan butan podłączonym np do butli turystycznej, można także lutować "lutlampą". W sklepie hydraulicznym kupisz cynę do lutowania i pastę do lutowania którą smaruje się powierzchnie oczyszczone przeznaczone do połączenia.
Powierzchnię pod lutowanie można oczyścić drobnym papierem ściernym lub wełną stalową (także do kupienia w hydraulicznym). Pastę na elementach łączonych podgrzewa się do momentu aż zrobi się metalicznie błyszcząca, następnie dodaje się cyny ciągle podgrzewając łączone elementy. Topnik po lutowaniu (najlepiej gdy jest jeszcze ciepły) usuwa się wilgotną szmatką - i tak oto otrzymuje się ładne połączenie elementów miedzianych :D.
Jest mnóstwo filmików jak łączyć kształtki i rury miedziane.
Powodzenia przy lutowaniu :ok:
Pozdrawiam.
Maciej
Awatar użytkownika

MaciejZZadupia
30
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 10 maja 2016, 00:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:) z zadupia;)
Ulubiony Alkohol: Gin
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: MaciejZZadupia »

Używamy cyny bezołowiowej.

Maciej Z Zadupia
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: robert4you »

************************************************************************

Ziomall
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 13 lis 2015, 14:06
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Ziomall »

Czyli lutujecie lutem miękkim. A potem w jakiś specyficzny sposób czyścicie wnętrze kolumny po takim lutowaniu? Czy wystarczy przepłukać wodą i tyle? Potem pierwsze gotowanie zrobiłbym na samej wodzie z dodatkiem kwasku cytrynowego, tak dla ogólnego odkażenia sprzętu. Co o tym myślicie?

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka

Scalone
Dzięki, z filmikami już się zapoznałem. Interesuje mnie jeszcze tylko kwestia, co potem? Czy jakoś całość trzeba, przepłukać? Jeśli tak to czym?

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: robert4you »

Wypłukać wodą. Odpalić na wodzie, dopiero potem na alkoholu, pierwszy urobek prawdopodobnie będzie i tak w kibel.
************************************************************************

Ziomall
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 13 lis 2015, 14:06
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Ziomall »

Dlaczego w kibel?

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: robert4you »

Powąchasz, posmakujesz, zdecydujesz.
************************************************************************

krzysiek1404
50
Posty: 74
Rejestracja: sobota, 2 wrz 2017, 07:15
Krótko o sobie: majsterkowicz z dużą ilością czasu :D
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: krzysiek1404 »

Kolego Radius, na początku chciałbym ci pogratulować projektu i jego realizacji, świetna robota :klaszcze:

Chciałbym zbudować swój sprzęt wg. twojego projektu ale nie rozumiem kilku rzeczy i prosiłbym o pomoc.

1. Na obrazku nr 2 długość rurki zaznaczona na czerwono różni się znacząco od długości z obrazka 1 po zmontowaniu twojej głowicy. Skąd to wynika i czy ma to jakieś znaczenie?? Ile tej rurki powinno być??

Obrazek

Obrazek


2. No obrazku gdzie widać od dołu zmontowaną głowice widoczne są jakieś elementy z dziurkami jest to zaznaczone niebieską strzałką, co to jest??

Obrazek

3. Na schemacie kolumny zaznaczyłem strzałkami wysokość która jest głębokością jeziorka?? Czy jest istotna ta odległość i ile powinna wynieść??

Obrazek

4. Który element jest na rysunku?? Z tego co wypatrzyłem to mi się wydaje że to jest tuleja którą idzie powrót skroplin z jeziorka na srodek wypełnienia, ale wydaje mi się że ta rurka jest skierowana do góry??

Obrazek

5. gdzie zamontowałeś to blaszki które mają robić za półki bo na rzadnym schemacie nie mogłem się tego dopatrzeć.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

@krzysiek1404, od czasu powstania tej koncepcji mini stilla z głowicą grzybkową trochę wody w Wiśle już upłynęło i w międzyczasie (nie cierpię tego słówka ;) ) głowica ciut się zmieniła, chociaż koncepcja pozostała ta sama. Poniżej zamieszczam schematyczny rysunek aktualnej głowicy połączonej z kolumną i rurą skraplacza.
Głowica 42.png
Nieopisane otworki w głowicy to otwory do wylotu par (górne fi 10 x 4 szt.) oraz przelewowe refluksu (dolne fi 6 x 4 szt.)
Otworki przelewowe są na wysokości górnej krawędzi rurki odbiorczej.
Jeśli będziesz miał więcej pytań, pisz na PW.
Pozdrawiam

P.S.
Dla rury 54, redukcja nyplowa to 54A x 28
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

blue
30
Posty: 31
Rejestracja: sobota, 4 lis 2017, 06:03
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: blue »

Mam pytanie do użytkowników tego typu kolumny. Czy wielkość jeziorka w głowicy ma znaczenie? Jeśli tak to jaki wpływ na proces ma mniejsze i większe jeziorko?

krzysiek1404
50
Posty: 74
Rejestracja: sobota, 2 wrz 2017, 07:15
Krótko o sobie: majsterkowicz z dużą ilością czasu :D
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: krzysiek1404 »

W końcu zebrałem się do budowy kolumny wg. projektu autora tego tematu, mam prawie wszystkie klocki teraz tylko zebrać się w wolnej chwili do lutowania. Nie mogę tylko jednego tematu ogarnąć. Jak podłączyć wlot do chłodnicy rurka 8 mm miedź do zasilania z kranu. Nigdzie nie ma nic na średnicę 8 mm Ani z plastiku ani z miedzi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

krzysiek1404 pisze:Jak podłączyć wlot do chłodnicy rurka 8 mm miedź do zasilania z kranu.
Bardzo prosto 8-)
Kupujesz korek 1/2", wiercisz w nim otworek fi 8 i wlutowujesz w rurkę. Do korka dokupujesz szybkozłączkę ogrodową z gwintem wewnętrznym 1/2" - https://allegro.pl/przylacze-na-kran-wa ... 24081.html i... gotowe :ok:
Dalej już chyba wiesz co robić ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”