Buduję mini stilla LM!

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

bartek71
20
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 19 wrz 2019, 16:45
Podziękował: 20 razy

Post autor: bartek71 »

Pytałem, bo chodziło mi o opary- jeśli jest gorący,to pewnie w pomieszczeniu będzie czuć a i w głowę opary mogą wejść :)
I parę procent też pewnie się traci ,ale za to fotkę można pyknąć z alkoholomierzem wskazującym 105% :D
Ostatnio zmieniony środa, 22 lip 2020, 20:01 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Ja Ci odpowiem inaczej... Czy to zaworek LM przy głowicy, czy zaworek od OLM-a to ja mam wężyki silikonowe o długości około metra. Część destylatu trochę ochłodzi się w odpływie a reszta kapie do butelki która też jest w miarę chłodna bo często je podmieniam. Temperatura destylatu w butelce 0,7 litra w okolicach 35-40 stopni. Jeszcze nie miałem bomby od oparów :mrgreen: tak więc spokojna Twoja rozczochrana :ok:
Pozdrawiam Gacek.

bartek71
20
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 19 wrz 2019, 16:45
Podziękował: 20 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: bartek71 »

I o to mi chodziło -bałem się ,że będzie ok 50-60 stopni
35-40 to nieraz się taką piło.... :)

bartek71
20
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 19 wrz 2019, 16:45
Podziękował: 20 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: bartek71 »

Wszystkie elementy już mam - czekam tylko na zaworek z ali.
Skręciłem z karbowanki skraplacz, przez nieuwagę za mocno zagiąłem w jednym miejscu, ale zrobiłem próbę z wodą - wali całą parą :). Bałem się, że pęknie, bo nierdzewka to raczej krucha jest ale jest ok. Zamówiłem 2 metry, bo nie kupisz np 1,5m więc skręciłem całość -wyszło jak widać razem z pętelką 30cm. Zapomniałem, że fi rurki lekko się spłaszczy przy nawijaniu i nawijałem na rurce 15mm a mogłem na 18mm ,Całość ma fi 33-34, więc spirala nie dotyka ścianki, ale to chyba nie przeszkadza? Na potrzeby próby wodnej końcówki łączyłem na teflon - 100% szczelności
Głowicę będę robił (w wolnym czasie) wg ostatniego schematu - na 2 mufach. Jakiej długości ma być rurka 22mm wlutowana w redukcję? tzn ile ma wystawać z redukcji? I jaka odległość między górnymi a dolnymi otworami? Sprawa daszka - jakiej średnicy go zrobić?
skraplac.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 28 lip 2020, 23:23 przez manowar, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Apocojatu »

Hej, to ja mam pytanie stricto konstrukcyjne, bo gubię się. Rury są FI, śrubunki, nyple, mufy w calach - nie łapię się.
Interesuje mnie tak:

Kolumnę mam FI42, wysokość jedno metrową.

Pytania:
1. Czy 1 metrowa kolumna będzie ok, czy zrobić 1,5?
2. Jaki nypel kupić do wspawania w kega?
3. Czy nypel, który zespawam do kega powinien być ocynkowany czy jaki?
4. Jaki powinien być rozmiar tego nypla w calach.
5. Jaki śrubunek kupić by potem połączyć ten nypel z kolumną?
6. Jak połączyć tę kolumnę z tym śrubunkiem?
7. Keg 30l czy wystarczy Moc 1500+2000W - na 2 osobnych kablach po 150 cm Gwint 5/4 cala
8. Jaki zaworek na rurkę Fi8 do odbioru? Myślę, żeby kupić stąd jakiś. Link do zaworków
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 kwie 2022, 13:45 przez Apocojatu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Kòpôcz »

Temat pomieszania systemów miar był już tu kiedyś poruszany. Żeby Cię nie zanudzać streszczę: ma to sens. Jeśli kupujesz złączkę 42x5/4 to od razu wiesz co jest rozmiarem rury, a co gwintu.

Ad. 1.: Zależy co chcesz na tym robić. Jeśli skręcasz w stronę czystego 96,6, to najlepiej tyle rury, ile masz pieniędzy i/lub miejsca do sufitu. Z czasem kawałek odetniesz i przerobisz na moduł OLM. Jeśli celujesz w destylaty, albo wódki czyste z surowców innych niż cukier, to 1m pod głowicą spokojnie wystarczy.
Ad. 2.: Pisz do Radiusa - ma mosiężne złączki. Połączysz sobie wówczas swoją rurę z kegiem klamrą TriClamp 2".
Ad. 4.: Patrz pkt 3. Nie będziesz musiał przerabiać kega.
Ad. 5.: Patrz pkt 3. Nie będziesz musiał przerabiać kega.
Ad. 7.: W zupełności. Przy dobrze wykonanej kolumnie uda Ci się zacząć bez regulatora mocy wykorzystując po rozgrzaniu wsadu tylko grzałkę 1,5kW.
Ad. 8.: Tu również polecam Radiusa. Ma fajne mosiężne zaworki, którymi się nie chwali. Weź od razu 2 - jeden do przepływu wody w głowicy, drugi do odbioru urobku. Wersja wypas to do odbioru zaworek od Kuli. Mam oba - radiusowy mam na LM (da się ustawić prędkość kilku kropel na minutę), z OLM odbieram zaworkiem od Kuli. W regulacji wody w chłodnicy radiusowego nie zamienię na żaden inny.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: jakis1234 »

W regulacji wody w chłodnicy radiusowego nie zamienię na żaden inny.
A to mnie zainteresowało, dlaczego?
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Kòpôcz »

Bo precyzyjnie reguluje i przepływ wody i gładkość obrotu pokrętła, a przede wszystkim jest bardzo stabilny. Testowałem i tanie zaworki z Ali, i wypasione do pneumatyki. Te pierwsze miały trudną regulację (mały stożek, duży skok gwintu), a pneumatyczne, mimo nakrętki kontrującej były wrażliwe na każde dotknięcie pokrętła - miały jakieś luzy na gwintach, które rozkalibrowywały ustawiony przepływ.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Apocojatu »

Kòpôcz pisze:Temat pomieszania systemów miar był już tu kiedyś poruszany. Żeby Cię nie zanudzać streszczę: ma to sens. Jeśli kupujesz złączkę 42x5/4 to od razu wiesz co jest rozmiarem rury, a co gwintu.

Ad. 1.: Zależy co chcesz na tym robić. Jeśli skręcasz w stronę czystego 96,6, to najlepiej tyle rury, ile masz pieniędzy i/lub miejsca do sufitu. Z czasem kawałek odetniesz i przerobisz na moduł OLM. Jeśli celujesz w destylaty, albo wódki czyste z surowców innych niż cukier, to 1m pod głowicą spokojnie wystarczy.
Ad. 2.: Pisz do Radiusa - ma mosiężne złączki. Połączysz sobie wówczas swoją rurę z kegiem klamrą TriClamp 2".
Ad. 4.: Patrz pkt 3. Nie będziesz musiał przerabiać kega.
Ad. 5.: Patrz pkt 3. Nie będziesz musiał przerabiać kega.
Ad. 7.: W zupełności. Przy dobrze wykonanej kolumnie uda Ci się zacząć bez regulatora mocy wykorzystując po rozgrzaniu wsadu tylko grzałkę 1,5kW.
Ad. 8.: Tu również polecam Radiusa. Ma fajne mosiężne zaworki, którymi się nie chwali. Weź od razu 2 - jeden do przepływu wody w głowicy, drugi do odbioru urobku. Wersja wypas to do odbioru zaworek od Kuli. Mam oba - radiusowy mam na LM (da się ustawić prędkość kilku kropel na minutę), z OLM odbieram zaworkiem od Kuli. W regulacji wody w chłodnicy radiusowego nie zamienię na żaden inny.
Wielkie dzięki! Uff... :)
Ostatnio zmieniony piątek, 15 kwie 2022, 10:32 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

MarekM
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 15 kwie 2010, 08:18
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: MarekM »

Witam. KEG jest dobry ale jak go umyć?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Albo chemią, począwszy od żeli do kibla, Domestosów, kretów czego raczej nie jestem zwolennikiem przez tabletki do zmywarki z ciepłą wodą a kończąc na kwasku cytrynowym...
Każdy z nas ma inny sposób, ale jeżeli keg jest po piwie to po pierwszym procesie sam się umyje. Dunder po procesie jest kwaśny, będzie się świecić jak psu jajca :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.

kucio1
100
Posty: 133
Rejestracja: środa, 11 gru 2019, 07:51
Podziękował: 2 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: kucio1 »

Nadwęglan sodu pięknie czyści.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”