Buduję mini stilla LM!

Pomysły na destylatory - do konsultacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy

Post autor: radius »

Dokładne, to jest ten zaworek - https://www.pneumat.com.pl/zawor_iglico ... 2311,a1433
Tyle, że ta cena jest dla podmiotów gospodarczych. Dla indywidualnego podmiotu cena wzrasta do ponad 100 zl ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
promocja
Awatar użytkownika

Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Apocojatu »

Hej, przygotowałem sobie wycenę poszczególnych elementów.

Wraz z narzędziami, których nie mam, wyszło 547 PLN. Trochę rzeczy wziąłem z alledrogo, trochę z castoramy. Na razie szykowałem wycenę online, więc nie wiem, czy będąc w sklepie stacjonarnym nie znajdę tańszych alternatyw.
Pomijam tutaj wycenę kega, grzałki i jego przyłączy do kolumny.
Wycena aparatury (plik na hostingu w excelu do pobrania)

Sądzicie, że wygląda to sensownie?
Miłego,
A.
Ostatnio zmieniony czwartek, 26 wrz 2019, 12:45 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Apocojatu »

*nieśmiało podpytuje o feedback* :)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Musiałem sprawdzić na translatorze o co Ci chodzi. Wiele z nas korzysta z telefonów i nie każdy może sprawdzić co się kryje pod linkiem... wrzuć to w jakimś jpegu albo w notatniku :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Apocojatu »

Wybacz, korpo życie odciska swoje piętno na człowieku. :P Podrzucam fotę. Specjalnie przygotowałem plik excelowy, w którym mam linki do poszczególnych materiałów, ale spoko.

Jakoś nie działąją mi tutaj te obrazki z BBCode'u. :( Wklejam sam link.

https://ibb.co/Jj6XF2V
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 paź 2019, 10:36 przez Apocojatu, łącznie zmieniany 2 razy.

zoltar75
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 19 gru 2013, 15:45
Podziękował: 3 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: zoltar75 »

Czołem,

Kompletuje materiały do budowy tytułowej kolumny, mam pytanie na temat zaworka precyzyjnego, co byście polecili, znalazłem na "znanym portalu aukcyjnym" następujące oferty:

https://allegro.pl/oferta/zaworek-nierd ... d6604cf017

https://allegro.pl/oferta/zaworek-iglic ... 6841019300

https://allegro.pl/oferta/zaworek-precy ... 8300612794

https://allegro.pl/oferta/zawor-precyzy ... 8328413214

z góry dzięki :)

pozdrawiam
Marcin

grabek246
150
Posty: 197
Rejestracja: poniedziałek, 8 paź 2018, 19:16
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: grabek246 »

Z mniej znanego portalu masz

24,33 zł 6%OFF | Darmowa wysyłka 1/8 "1/4" 3/8 "1/2" BSP gwint równa SS 304 sterowanie przepływem ze stali nierdzewnej zawór odcinający igły
https://s.click.aliexpress.com/e/d7aKT6ppt

U mnie był w 2 tygodnie

TUTEK
100
Posty: 126
Rejestracja: czwartek, 13 lis 2014, 13:18
Ulubiony Alkohol: własne piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: TUTEK »

Dzięki autorowi tego tematu często trafiał mnie szlag. Niby wszystko ok, niby materiału na wszystko wystarczy. Autor nie wspomina jednak, że miedź to temat dla osób cierpliwych a nie narwanych. Mimo wszystko w końcu się udało zrobić głowice. Teraz jeszcze zamówić chłodnice z karbowanki i czyścić czyścić czyścić. Dzięki za ten temat i za całe to forum.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

TUTEK pisze:Dzięki autorowi tego tematu często trafiał mnie szlag.
No to musisz uzbroić się w cierpliwość, bo całe to hobby to cierpliwość... od destylacji po leżakowanie. :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.

TUTEK
100
Posty: 126
Rejestracja: czwartek, 13 lis 2014, 13:18
Ulubiony Alkohol: własne piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: TUTEK »

Gacku, wyroby w mojej piwnicy mają swoje lata. Wiem, że na wszystko jest czas itd. Tylko powiedz czy sam tak nie masz, że jak złapiesz bakcyla to ni hu hu musi to być tu i teraz? Ja tak mam. Z lutowaniem nie mam problemu bo ojciec hydraulik a i ja elektryk więc miedź plus cyna często stosowana. A problem był z tym, że część elementów zlutowana a otworów nie wywiercilem. I tu zaczynają się schody. Dało się, bo dało ale jakim kosztem. Ogólnie podnietka
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

To jest prawda. Jak sobie coś wydumam to najlepiej był się zawinął z chałupy do garażu w środku nocy i rzeźbił :hahaha: pod tym względem jestem bardzo niecierpliwy, choć są rzeczy na które przewidziałem więcej czasu. Kompletuję powoli materiały, układam cały plan działania i nastawiam się psychicznie co i jak mam zrobić.
Co do radiusowego grzyba... też robiłem tą wersję ale nigdy nie udało mi się zrobić tak estetycznej, dlatego pozostałem wierny skośnym półkom Bokakoba :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

linux
30
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 20:46
Podziękował: 20 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: linux »

Hej Radius,

Czy mały bufor na dole rury by ustabilizował proces?
Czy to w ogóle ma sens?

Obrazek

luxio
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 2 lis 2015, 09:44
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: luxio »

Witam Panowie.
Jestem na etapie kompletowania materiału aby zrobić sobie takie cudo. Mam pytanie odnośnie chłodnicy kolegi Radiusa, odnośnie tych blaszek na półki, dokładnie gdzie by należało je wlutować? Jestem zielony w tym temacie więc proszę bez wyśmiewania. Rozumiem że to rodzaj kolumny Bokakoba, lecz nadmiar wiedzy zaczerpniętych na forach nie pozwala mi ruszyć dalej.
Ostatnio zmieniony wtorek, 26 maja 2020, 15:34 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Budowa głowicy radiusa wykorzystuje do zbierania skroplin grzybek z redukcji miedzianej zamiast skośnych półek. Zasada działania jest taka sama. Pary przechodzą przez dziurki w górnej części grzybka, skraplają się na skraplaczu i następnie opadają. Część skroplin odbierasz przez zaworek a pozostała część przelatuje przez otwory w dolnej części grzybka na wypełnienie w kolumnie.
Pozdrawiam Gacek.

luxio
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 2 lis 2015, 09:44
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: luxio »

Dzięki za odpowiedz tego oczekiwałem, mam jeszcze jedno pytanie czy jeśli zastosuje keg 50l a zacieru po odciągnięciu będę mia jakieś 24l czy to nie będzie przeszkadzało czy lepiej zainwestować w keg 30l?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Inwestuj w keg 50 litrów. Wystarczy aby nastaw przykrył Ci grzałki plus tyle litrów ile planujesz odebrać z niego alkoholu.
Pozdrawiam Gacek.

bartek71
20
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 19 wrz 2019, 16:45
Podziękował: 20 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: bartek71 »

Witam!
Zrobiłem pot stilla -rurka 28 z refluksem w postaci nawiniętej rurki 8mm , na którym przeprowadziłem kilka destylacji -ale apetyt rośnie,więc jestem w trakcie kompletowania części do sprzętu z tego wątku i zastanawiam się nad ew chłodzeniem -jaką ma temperaturę odbierany na tym mini-stillu LM destylat ?
Zastanawiam się ,czy wykorzystać posiadaną chłodnicę ,którą łączę z potstillem na śrubunek 1",czy robić nową-mniejszą?
Nie bardzo to widzę - z głowicy wychodzi rurka 8 mm , do niej mały zawór precyzyjny i bach!!!-przejście na 1" i 600mm chłodnicy z rury 28mm-musiałbym jakiś statyw do tego zrobić-dlatego pytam o temperaturę , bo ew zrobię taką na 250mm rurka 8mm w płaszczu 15 lub 18 mm ,żeby mi to schłodziło do 20st
Skraplacz będzie z karbowanej DN8 15 zwojów zakończone nakrętkami 3/8 a do nich złączka auto gz 3/8 na wąż 8mm wtykowa. Głowica - jak pisał autor przeszła modyfikacje patrząc od początku wątku i na ostatnim rysunku widzę ,że są użyte 2 mufy 42-czy się mylę?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Tą chłodnicę od PS-a sobie odpuść... Oczywiście będzie to działać i chłodzić urobek ale będzie to jakieś takie "nie kompaktowe".
20 cm płaszcza i kilka delikatnych zwoi z rurki 8mm schłodzi Ci wystarczająco destylat a przy tym będzie ładniejsze i poręczniejsze.
Możesz się nawet pokusić o dorobienie "lejka" na wejściu to wtedy nie będziesz musiał łączyć wężykiem silikonowym. Odbierzesz przedgon a później na serce podstawisz tylko chłodniczkę.
Pozdrawiam Gacek.

bartek71
20
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 19 wrz 2019, 16:45
Podziękował: 20 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: bartek71 »

Takie "nie kompaktowe" to delikatnie powiedziane :) Z tym lejkiem dobry pomysł-dzięki !
Jeszcze sprawa głównej rury- autor zrobił całość z 1m - chyba 70cm zasyp i 30cm na skraplacz,ja mam w jednym kawałku 1,5m fi42 wiem,że czym wyższa kolumna to czystszy destylat ,ale czy przy tej średnicy nie zaszkodzę sobie robiąc rurę na 1,2m +30cm skraplacz? Trzymać się wymiaru 1 metr na całość,czy wykorzystać całą rurę ?(dokładnie mam kawałek 154cm)
Potstilla nie ocieplałem ale tu chyba warto dać otulinę
Wracając do tej temperatury-destylat jest ciepły,czy gorący?
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

bartek71 pisze:czy przy tej średnicy nie zaszkodzę sobie robiąc rurę na 1,2m +30cm skraplacz?
Niczym sobie nie zaszkodzisz a wręcz pomożesz :ok: Ja zrobiłem z jednego metra, bo miał to być rzeczywiście "mini" still :D
bartek71 pisze:Wracając do tej temperatury-destylat jest ciepły,czy gorący?
Zależy od twojego progu odczuwania bólu :mrgreen: Na pewno nie jest chłodny a czy ciepły czy gorący, co za różnica :scratch:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

bartek71
20
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 19 wrz 2019, 16:45
Podziękował: 20 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: bartek71 »

Pytałem, bo chodziło mi o opary- jeśli jest gorący,to pewnie w pomieszczeniu będzie czuć a i w głowę opary mogą wejść :)
I parę procent też pewnie się traci ,ale za to fotkę można pyknąć z alkoholomierzem wskazującym 105% :D
Ostatnio zmieniony środa, 22 lip 2020, 20:01 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Ja Ci odpowiem inaczej... Czy to zaworek LM przy głowicy, czy zaworek od OLM-a to ja mam wężyki silikonowe o długości około metra. Część destylatu trochę ochłodzi się w odpływie a reszta kapie do butelki która też jest w miarę chłodna bo często je podmieniam. Temperatura destylatu w butelce 0,7 litra w okolicach 35-40 stopni. Jeszcze nie miałem bomby od oparów :mrgreen: tak więc spokojna Twoja rozczochrana :ok:
Pozdrawiam Gacek.

bartek71
20
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 19 wrz 2019, 16:45
Podziękował: 20 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: bartek71 »

I o to mi chodziło -bałem się ,że będzie ok 50-60 stopni
35-40 to nieraz się taką piło.... :)

bartek71
20
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 19 wrz 2019, 16:45
Podziękował: 20 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: bartek71 »

Wszystkie elementy już mam - czekam tylko na zaworek z ali.
Skręciłem z karbowanki skraplacz, przez nieuwagę za mocno zagiąłem w jednym miejscu, ale zrobiłem próbę z wodą - wali całą parą :). Bałem się, że pęknie, bo nierdzewka to raczej krucha jest ale jest ok. Zamówiłem 2 metry, bo nie kupisz np 1,5m więc skręciłem całość -wyszło jak widać razem z pętelką 30cm. Zapomniałem, że fi rurki lekko się spłaszczy przy nawijaniu i nawijałem na rurce 15mm a mogłem na 18mm ,Całość ma fi 33-34, więc spirala nie dotyka ścianki, ale to chyba nie przeszkadza? Na potrzeby próby wodnej końcówki łączyłem na teflon - 100% szczelności
Głowicę będę robił (w wolnym czasie) wg ostatniego schematu - na 2 mufach. Jakiej długości ma być rurka 22mm wlutowana w redukcję? tzn ile ma wystawać z redukcji? I jaka odległość między górnymi a dolnymi otworami? Sprawa daszka - jakiej średnicy go zrobić?
skraplac.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 28 lip 2020, 23:23 przez manowar, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Apocojatu »

Hej, to ja mam pytanie stricto konstrukcyjne, bo gubię się. Rury są FI, śrubunki, nyple, mufy w calach - nie łapię się.
Interesuje mnie tak:

Kolumnę mam FI42, wysokość jedno metrową.

Pytania:
1. Czy 1 metrowa kolumna będzie ok, czy zrobić 1,5?
2. Jaki nypel kupić do wspawania w kega?
3. Czy nypel, który zespawam do kega powinien być ocynkowany czy jaki?
4. Jaki powinien być rozmiar tego nypla w calach.
5. Jaki śrubunek kupić by potem połączyć ten nypel z kolumną?
6. Jak połączyć tę kolumnę z tym śrubunkiem?
7. Keg 30l czy wystarczy Moc 1500+2000W - na 2 osobnych kablach po 150 cm Gwint 5/4 cala
8. Jaki zaworek na rurkę Fi8 do odbioru? Myślę, żeby kupić stąd jakiś. Link do zaworków
Ostatnio zmieniony czwartek, 14 kwie 2022, 13:45 przez Apocojatu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Kòpôcz »

Temat pomieszania systemów miar był już tu kiedyś poruszany. Żeby Cię nie zanudzać streszczę: ma to sens. Jeśli kupujesz złączkę 42x5/4 to od razu wiesz co jest rozmiarem rury, a co gwintu.

Ad. 1.: Zależy co chcesz na tym robić. Jeśli skręcasz w stronę czystego 96,6, to najlepiej tyle rury, ile masz pieniędzy i/lub miejsca do sufitu. Z czasem kawałek odetniesz i przerobisz na moduł OLM. Jeśli celujesz w destylaty, albo wódki czyste z surowców innych niż cukier, to 1m pod głowicą spokojnie wystarczy.
Ad. 2.: Pisz do Radiusa - ma mosiężne złączki. Połączysz sobie wówczas swoją rurę z kegiem klamrą TriClamp 2".
Ad. 4.: Patrz pkt 3. Nie będziesz musiał przerabiać kega.
Ad. 5.: Patrz pkt 3. Nie będziesz musiał przerabiać kega.
Ad. 7.: W zupełności. Przy dobrze wykonanej kolumnie uda Ci się zacząć bez regulatora mocy wykorzystując po rozgrzaniu wsadu tylko grzałkę 1,5kW.
Ad. 8.: Tu również polecam Radiusa. Ma fajne mosiężne zaworki, którymi się nie chwali. Weź od razu 2 - jeden do przepływu wody w głowicy, drugi do odbioru urobku. Wersja wypas to do odbioru zaworek od Kuli. Mam oba - radiusowy mam na LM (da się ustawić prędkość kilku kropel na minutę), z OLM odbieram zaworkiem od Kuli. W regulacji wody w chłodnicy radiusowego nie zamienię na żaden inny.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: jakis1234 »

W regulacji wody w chłodnicy radiusowego nie zamienię na żaden inny.
A to mnie zainteresowało, dlaczego?
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Kòpôcz »

Bo precyzyjnie reguluje i przepływ wody i gładkość obrotu pokrętła, a przede wszystkim jest bardzo stabilny. Testowałem i tanie zaworki z Ali, i wypasione do pneumatyki. Te pierwsze miały trudną regulację (mały stożek, duży skok gwintu), a pneumatyczne, mimo nakrętki kontrującej były wrażliwe na każde dotknięcie pokrętła - miały jakieś luzy na gwintach, które rozkalibrowywały ustawiony przepływ.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Apocojatu »

Kòpôcz pisze:Temat pomieszania systemów miar był już tu kiedyś poruszany. Żeby Cię nie zanudzać streszczę: ma to sens. Jeśli kupujesz złączkę 42x5/4 to od razu wiesz co jest rozmiarem rury, a co gwintu.

Ad. 1.: Zależy co chcesz na tym robić. Jeśli skręcasz w stronę czystego 96,6, to najlepiej tyle rury, ile masz pieniędzy i/lub miejsca do sufitu. Z czasem kawałek odetniesz i przerobisz na moduł OLM. Jeśli celujesz w destylaty, albo wódki czyste z surowców innych niż cukier, to 1m pod głowicą spokojnie wystarczy.
Ad. 2.: Pisz do Radiusa - ma mosiężne złączki. Połączysz sobie wówczas swoją rurę z kegiem klamrą TriClamp 2".
Ad. 4.: Patrz pkt 3. Nie będziesz musiał przerabiać kega.
Ad. 5.: Patrz pkt 3. Nie będziesz musiał przerabiać kega.
Ad. 7.: W zupełności. Przy dobrze wykonanej kolumnie uda Ci się zacząć bez regulatora mocy wykorzystując po rozgrzaniu wsadu tylko grzałkę 1,5kW.
Ad. 8.: Tu również polecam Radiusa. Ma fajne mosiężne zaworki, którymi się nie chwali. Weź od razu 2 - jeden do przepływu wody w głowicy, drugi do odbioru urobku. Wersja wypas to do odbioru zaworek od Kuli. Mam oba - radiusowy mam na LM (da się ustawić prędkość kilku kropel na minutę), z OLM odbieram zaworkiem od Kuli. W regulacji wody w chłodnicy radiusowego nie zamienię na żaden inny.
Wielkie dzięki! Uff... :)
Ostatnio zmieniony piątek, 15 kwie 2022, 10:32 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

MarekM
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 15 kwie 2010, 08:18
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: MarekM »

Witam. KEG jest dobry ale jak go umyć?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Albo chemią, począwszy od żeli do kibla, Domestosów, kretów czego raczej nie jestem zwolennikiem przez tabletki do zmywarki z ciepłą wodą a kończąc na kwasku cytrynowym...
Każdy z nas ma inny sposób, ale jeżeli keg jest po piwie to po pierwszym procesie sam się umyje. Dunder po procesie jest kwaśny, będzie się świecić jak psu jajca :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.

kucio1
100
Posty: 133
Rejestracja: środa, 11 gru 2019, 07:51
Podziękował: 2 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: kucio1 »

Nadwęglan sodu pięknie czyści.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”