Pomysły na destylatory - do konsultacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
6000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Buduję mini stilla LM!

Postautor: radius » środa, 25 wrz 2019, 20:07

Dokładne, to jest ten zaworek - https://www.pneumat.com.pl/zawor_iglicowy_g1_4,p102311,a1433
Tyle, że ta cena jest dla podmiotów gospodarczych. Dla indywidualnego podmiotu cena wzrasta do ponad 100 zl ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

alembiki
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

Apocojatu
5
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: Apocojatu » czwartek, 26 wrz 2019, 11:14

Hej, przygotowałem sobie wycenę poszczególnych elementów.

Wraz z narzędziami, których nie mam, wyszło 547 PLN. Trochę rzeczy wziąłem z alledrogo, trochę z castoramy. Na razie szykowałem wycenę online, więc nie wiem, czy będąc w sklepie stacjonarnym nie znajdę tańszych alternatyw.
Pomijam tutaj wycenę kega, grzałki i jego przyłączy do kolumny.
Wycena aparatury (plik na hostingu w excelu do pobrania)

Sądzicie, że wygląda to sensownie?
Miłego,
A.
Ostatnio zmieniony czwartek, 26 wrz 2019, 11:45 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Apocojatu
5
Załączniki

Postautor: Apocojatu » wtorek, 1 paź 2019, 10:51

*nieśmiało podpytuje o feedback* :)

Awatar użytkownika

.Gacek
1900
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki

Postautor: .Gacek » wtorek, 1 paź 2019, 17:21

Musiałem sprawdzić na translatorze o co Ci chodzi. Wiele z nas korzysta z telefonów i nie każdy może sprawdzić co się kryje pod linkiem... wrzuć to w jakimś jpegu albo w notatniku :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

Apocojatu
5
Załączniki

Postautor: Apocojatu » czwartek, 3 paź 2019, 09:37

Wybacz, korpo życie odciska swoje piętno na człowieku. :P Podrzucam fotę. Specjalnie przygotowałem plik excelowy, w którym mam linki do poszczególnych materiałów, ale spoko.

Jakoś nie działąją mi tutaj te obrazki z BBCode'u. :( Wklejam sam link.

https://ibb.co/Jj6XF2V
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 paź 2019, 09:36 przez Apocojatu, łącznie zmieniany 2 razy.

grabek246
100
Załączniki

Postautor: grabek246 » wtorek, 22 paź 2019, 14:01

Z mniej znanego portalu masz

24,33 zł 6%OFF | Darmowa wysyłka 1/8 "1/4" 3/8 "1/2" BSP gwint równa SS 304 sterowanie przepływem ze stali nierdzewnej zawór odcinający igły
https://s.click.aliexpress.com/e/d7aKT6ppt

U mnie był w 2 tygodnie

TUTEK
100
Ulubiony Alkohol: własne piwo
Załączniki

Postautor: TUTEK » piątek, 20 mar 2020, 20:45

Dzięki autorowi tego tematu często trafiał mnie szlag. Niby wszystko ok, niby materiału na wszystko wystarczy. Autor nie wspomina jednak, że miedź to temat dla osób cierpliwych a nie narwanych. Mimo wszystko w końcu się udało zrobić głowice. Teraz jeszcze zamówić chłodnice z karbowanki i czyścić czyścić czyścić. Dzięki za ten temat i za całe to forum.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika

.Gacek
1900
Załączniki

Postautor: .Gacek » piątek, 20 mar 2020, 21:24

TUTEK pisze:Dzięki autorowi tego tematu często trafiał mnie szlag.

No to musisz uzbroić się w cierpliwość, bo całe to hobby to cierpliwość... od destylacji po leżakowanie. :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.

TUTEK
100
Ulubiony Alkohol: własne piwo
Załączniki

Postautor: TUTEK » piątek, 20 mar 2020, 21:36

Gacku, wyroby w mojej piwnicy mają swoje lata. Wiem, że na wszystko jest czas itd. Tylko powiedz czy sam tak nie masz, że jak złapiesz bakcyla to ni hu hu musi to być tu i teraz? Ja tak mam. Z lutowaniem nie mam problemu bo ojciec hydraulik a i ja elektryk więc miedź plus cyna często stosowana. A problem był z tym, że część elementów zlutowana a otworów nie wywiercilem. I tu zaczynają się schody. Dało się, bo dało ale jakim kosztem. Ogólnie podnietka

Awatar użytkownika

.Gacek
1900
Załączniki

Postautor: .Gacek » sobota, 21 mar 2020, 10:06

To jest prawda. Jak sobie coś wydumam to najlepiej był się zawinął z chałupy do garażu w środku nocy i rzeźbił :hahaha: pod tym względem jestem bardzo niecierpliwy, choć są rzeczy na które przewidziałem więcej czasu. Kompletuję powoli materiały, układam cały plan działania i nastawiam się psychicznie co i jak mam zrobić.
Co do radiusowego grzyba... też robiłem tą wersję ale nigdy nie udało mi się zrobić tak estetycznej, dlatego pozostałem wierny skośnym półkom Bokakoba :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.

Awatar użytkownika

linux
20
Załączniki

Postautor: linux » niedziela, 5 kwie 2020, 19:52

Hej Radius,

Czy mały bufor na dole rury by ustabilizował proces?
Czy to w ogóle ma sens?

Obrazek

luxio
2
Załączniki

Postautor: luxio » wtorek, 26 maja 2020, 14:16

Witam Panowie.
Jestem na etapie kompletowania materiału aby zrobić sobie takie cudo. Mam pytanie odnośnie chłodnicy kolegi Radiusa, odnośnie tych blaszek na półki, dokładnie gdzie by należało je wlutować? Jestem zielony w tym temacie więc proszę bez wyśmiewania. Rozumiem że to rodzaj kolumny Bokakoba, lecz nadmiar wiedzy zaczerpniętych na forach nie pozwala mi ruszyć dalej.
Ostatnio zmieniony wtorek, 26 maja 2020, 14:34 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

.Gacek
1900
Załączniki

Postautor: .Gacek » wtorek, 26 maja 2020, 15:20

Budowa głowicy radiusa wykorzystuje do zbierania skroplin grzybek z redukcji miedzianej zamiast skośnych półek. Zasada działania jest taka sama. Pary przechodzą przez dziurki w górnej części grzybka, skraplają się na skraplaczu i następnie opadają. Część skroplin odbierasz przez zaworek a pozostała część przelatuje przez otwory w dolnej części grzybka na wypełnienie w kolumnie.
Pozdrawiam Gacek.

luxio
2
Załączniki

Postautor: luxio » sobota, 30 maja 2020, 10:48

Dzięki za odpowiedz tego oczekiwałem, mam jeszcze jedno pytanie czy jeśli zastosuje keg 50l a zacieru po odciągnięciu będę mia jakieś 24l czy to nie będzie przeszkadzało czy lepiej zainwestować w keg 30l?

Awatar użytkownika

.Gacek
1900
Załączniki

Postautor: .Gacek » sobota, 30 maja 2020, 12:04

Inwestuj w keg 50 litrów. Wystarczy aby nastaw przykrył Ci grzałki plus tyle litrów ile planujesz odebrać z niego alkoholu.
Pozdrawiam Gacek.

bartek71
20
Załączniki

Postautor: bartek71 » środa, 22 lip 2020, 14:39

Witam!
Zrobiłem pot stilla -rurka 28 z refluksem w postaci nawiniętej rurki 8mm , na którym przeprowadziłem kilka destylacji -ale apetyt rośnie,więc jestem w trakcie kompletowania części do sprzętu z tego wątku i zastanawiam się nad ew chłodzeniem -jaką ma temperaturę odbierany na tym mini-stillu LM destylat ?
Zastanawiam się ,czy wykorzystać posiadaną chłodnicę ,którą łączę z potstillem na śrubunek 1",czy robić nową-mniejszą?
Nie bardzo to widzę - z głowicy wychodzi rurka 8 mm , do niej mały zawór precyzyjny i bach!!!-przejście na 1" i 600mm chłodnicy z rury 28mm-musiałbym jakiś statyw do tego zrobić-dlatego pytam o temperaturę , bo ew zrobię taką na 250mm rurka 8mm w płaszczu 15 lub 18 mm ,żeby mi to schłodziło do 20st
Skraplacz będzie z karbowanej DN8 15 zwojów zakończone nakrętkami 3/8 a do nich złączka auto gz 3/8 na wąż 8mm wtykowa. Głowica - jak pisał autor przeszła modyfikacje patrząc od początku wątku i na ostatnim rysunku widzę ,że są użyte 2 mufy 42-czy się mylę?

Awatar użytkownika

.Gacek
1900
Załączniki

Postautor: .Gacek » środa, 22 lip 2020, 15:15

Tą chłodnicę od PS-a sobie odpuść... Oczywiście będzie to działać i chłodzić urobek ale będzie to jakieś takie "nie kompaktowe".
20 cm płaszcza i kilka delikatnych zwoi z rurki 8mm schłodzi Ci wystarczająco destylat a przy tym będzie ładniejsze i poręczniejsze.
Możesz się nawet pokusić o dorobienie "lejka" na wejściu to wtedy nie będziesz musiał łączyć wężykiem silikonowym. Odbierzesz przedgon a później na serce podstawisz tylko chłodniczkę.
Pozdrawiam Gacek.

bartek71
20
Załączniki

Postautor: bartek71 » środa, 22 lip 2020, 16:15

Takie "nie kompaktowe" to delikatnie powiedziane :) Z tym lejkiem dobry pomysł-dzięki !
Jeszcze sprawa głównej rury- autor zrobił całość z 1m - chyba 70cm zasyp i 30cm na skraplacz,ja mam w jednym kawałku 1,5m fi42 wiem,że czym wyższa kolumna to czystszy destylat ,ale czy przy tej średnicy nie zaszkodzę sobie robiąc rurę na 1,2m +30cm skraplacz? Trzymać się wymiaru 1 metr na całość,czy wykorzystać całą rurę ?(dokładnie mam kawałek 154cm)
Potstilla nie ocieplałem ale tu chyba warto dać otulinę
Wracając do tej temperatury-destylat jest ciepły,czy gorący?

Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
6000
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Załączniki

Postautor: radius » środa, 22 lip 2020, 17:13

bartek71 pisze:czy przy tej średnicy nie zaszkodzę sobie robiąc rurę na 1,2m +30cm skraplacz?

Niczym sobie nie zaszkodzisz a wręcz pomożesz :ok: Ja zrobiłem z jednego metra, bo miał to być rzeczywiście "mini" still :D
bartek71 pisze:Wracając do tej temperatury-destylat jest ciepły,czy gorący?

Zależy od twojego progu odczuwania bólu :mrgreen: Na pewno nie jest chłodny a czy ciepły czy gorący, co za różnica :scratch:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Wróć do „Projekty aparatur”