Buduję mini stilla LM!

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

krzysiek1404
50
Posty: 74
Rejestracja: sobota, 2 wrz 2017, 07:15
Krótko o sobie: majsterkowicz z dużą ilością czasu :D
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy

Post autor: krzysiek1404 »

Jeśli mogę jeszcze zapytać, dzisiaj biorę się za montaż i proszę o rady.
Mam rurę fi 42 miedzianą, na chłodnicę mam odcinek 28 cm, głowica na mufach redukcja z fi 42 na 28 myślę że nie będzie za duża średnica, ale nie mogłem zdobyć z 42 na 22.
Na wypełnienie mam odcinek 137 cm. Czy to nie za dużo? W środku będą zmywaki z lidla. Najważniejsze pytanie na jakiej wysokości od głowicy zrobić odejście na chłodnicę liebiga i na jakiej wysokości wlutować port termometru??

Niestety nie idzie mi lutowanie, mam za słaby palnik i za mało umiejętności. Po niedzieli idę do znajomego hydraulika z porządnym sprzętem który polutuje jak należy, ale chcę do niego zanieść już przygotowane klocki więc pytania powyższe jak najbardziej aktualne i dość pilne. Muszę przygotować wszystko.
Ostatnio zmieniony sobota, 6 paź 2018, 19:40 przez krzysiek1404, łącznie zmieniany 2 razy.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Witaj Krzysiek.
Fajny sprzęt wziąłeś sobie na wzór, jest to bardzo uniwersalna maszynka.
Ja stworzyłem sobie podobnego CM-a z rury 42 mm. Wiedziałem, że pierwsza miedziana maszyna będzie wymagała pewnych przeróbek i dlatego kupiłem sobie w casto palnik Topex z zapasem 6 puszek z gazem za kwotę 79 zł. Koszt niewielki a radość ze zrobienia samemu niesamowita. Tym bardziej, że mając swój palnik można samemu przerabiać i modyfikować w razie potrzeby.
Jeżeli chodzi o wysokość to im wyższa kolumna tym lepiej bo bardziej masz oczyszczony destylat ale też jest gdzieś napisane, że wysokość kolumny dobiera się do przekroju rury (jak znajdę post to wrzucę link). Wydaje mi się, że do Twojej z wypełnieniem zmywakowym będzie okey.
Chłodnica 28 cm, miałeś na myśli skraplacz? ☺ powiedz nam czy chłodnica Liebiga potrzebna Ci do systemu VM czy OVM ?
Pozdrawiam Gacek.

krzysiek1404
50
Posty: 74
Rejestracja: sobota, 2 wrz 2017, 07:15
Krótko o sobie: majsterkowicz z dużą ilością czasu :D
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: krzysiek1404 »

Miałem na myśli chłodnicę leibiga, już zlutowana. rurka 15 cm w płaszczu 28 cm długość płaszcza ok 50 cm. Właściwie to zostało mi dokończyć głowicę, sam nie dam rady, potrzebna trzecia ręka, Wlutować port termometru i odejscie par pod OVM czyli chłodnicę leibiga tylko się zastanawiam czy jak zrobię otwór w rurze głównej i po prostu wlutuję kawałek rury 15 mm to czy to utrzyma ciężar chłodnicy ?? jednak kawał rury i jeszcze woda chłodząca?? Czy może jednak poszukać trujnika 42x 15 x 42 ?? Z trójnikiem będzie problem bo juz szukałem i na miejscu nie ma, musiał bym gdzieś w necie zamawiać.

Potem pociąć zmywaki mam pojemność rury 1,55 litra (130 cm wysokości fi 42 mm) to przy gęstości 280 g/litr wychodzi ok 20 zmywaków.

Cukrówka już bulgocze, moskva style 7 kg cukru w 27 litrach wody. Dziś posprawdzam szczelność lutów i jak dobrze pójdzie to w poniedziałek próba gotowania wody, a pierwsze gotowanie robocze jak drożdże zjedzą cały cukier - pewnie gdzieś koło czwartku.

[Mod: nie cytuj całych postów ]
Ostatnio zmieniony sobota, 13 paź 2018, 15:06 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

arkdom
50
Posty: 91
Rejestracja: sobota, 17 paź 2015, 18:05
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: arkdom »

krzysiek1404 pisze:Jeśli mogę jeszcze zapytać, dzisiaj biorę się za montaż i proszę o rady.
Mam rurę fi 42 miedzianą, na chłodnicę mam odcinek 28 cm, głowica na mufach redukcja z fi 42 na 28 myślę że nie będzie za duża średnica, ale nie mogłem zdobyć z 42 na 22.
Tu masz odpowiedni nypel redukcyjny: http://rimex.idsl.pl/product.php?id_product=1331
Mają też sklep na allegro. Towar jest na miejscu w ciągu 2 dni.
No i popatrzcie na te ceny. Ja wpadłem w zachwyt.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Witaj.
Możesz nawiercić główną rurę i wkręcić w nią redukcję mosiężną z 3/4 cala na 1/2. Tą redukcją mógłbyś nagwintować sobie tak jakby rurę i do okoła ją fest polutować. Powinno trzymać porządnie tak aby być pewnym chłodnicy pod obciążeniem wody.
20180506_195709-1-1.jpg
Edit.
U góry masz zdjęcie jak to wygląda u mnie.
Co do trzeciej ręki to nazywa się imadło i pamiętaj, że kształtki zawsze możesz sobie delikatnie puknąć młoteczkiem w któryś rant aby wchodziły na wcisk i wtedy można spokojnie lutować.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 15 paź 2018, 13:54 przez .Gacek, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Gacek.

tygrysek
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 22 sty 2013, 17:38
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: tygrysek »

Witam szanowną brać Psotników. Pozwólcie, że podepnę się pod temat. Jestem od czterech miesięcy na etapie projektowania rudej wg pomysłu Radiusa. Zaczalem kupować stopniowo poszczególne części, tak, że obecnie mam prawie wszystkie elementy W między czasie w dalszym ciągu studiowałem zagadnienie. Ale im więcej wiedzy, tym bardziej robił się w głowie mętlik. Dlatego mam do Was kilka pytań z prośbą o pomoc. No, ale od początku.
KEG
Jestem zdecydowany na zakup od kolegi Kuli zbiornika 30 litrów z regulatorem RGN z grzałkami 1500 +2000W ocieplonego z dodatkowym wlewem.
DÓŁ KOLUMNY
Odcinek 20 cm rury miedzianej fi 42 z wypełnieniem sprężynkiami miedzianymi od kolegi plipka. Góra i dół sprężynek zabezpieczona zmywakiem. To daje mi około 3 półek teoretycznych.
GÓRA KOLUMNY
Odcinek 70 cm rury miedzianej fi 42 z wypełnieniem sprężynkami ze stali KO od kolegi plipka. To da mi kolejnych 35 półek teoretycznych ( HETP 20 mm) Od dołu tego elementu na wysokości około 30-35 cm port termometru ( wysokość teoretycznej 10 półki). Góra i dół zabezpieczony zmywakami
OBNIŻONY ODBIÓR BOCZNY - OLM
Odcinek 30 cm rury miedzianej fi 42. W dolnej części około 3-4 cm od dolnej krawędzi odbiór boczny wykonany z miedzianej dennicy fi 28 z przyspawaną rurką fi 10 i zaworkiem 1/8 cała do odbioru serca . Powyżej górnej krawędzi dennicy na wysokości około 2 cm pierścień centrujący wykonany z redukcji miedzianej nyplowej 42x28 ( obcinam grubszą cześć, tak, aby zostało około 1 cm do wlutowania, dolną cześć obcinam tak, aby zostawić tylko 1-2 mm). Całość centrycznie wlutowana w mufę miedzianą.
PYTANIE 1
Czy to zda egzamin? Czy średnice dobrze dobrałem? Czy to nie zaburzy stabilności kolumny?
Czy za zaworkiem precyzyjnym dołożyć jeszcze chłodnicę liebiga ( rurka miedziana wewnątrz 10 mm, zewnątrz rurka fi 22 mm i długość około 50 cm)
Powyżej pierścienia centrującego sprężynki pryzmatyczne KO. Około 12 cm od góry sprężynek port termometru ( tak, jak u kolegi Radiusa)
PYTANIE 2
Czy tak może być?
GŁOWICA
Grzybkowa jak u kolegi Radiusa, nawet z takim samym zaworkiem precyzyjnym.
PYTANIE 3
Jaka wielkość jeziorka przy tej konfiguracji ma być
Skłaniam się do wielkości około 15-20 ml, bo wtedy mieszczę się w jednej mufie. Ale z drugiej strony, czy to nie jest za mało, przy OLM, bo przecież trzeba przy stabilizacji kolumny odebrać prawie całość przedgonów ( 200-300 ml)
SKRAPLACZ
Rura miedziana fi 42 o długości około 30 cm. Wewnątrz chłodnica z rury karbowanej DN 8, 17 zwojów naiwiniętych na rurce fi 22.
PYTANIE 4
Wlot wody powinien być podłączony w rurkę, która jest zwinięta w spiralę, czy tą która wchodzi pionowo.
CHŁODZENIE UKŁADU
Chłodzenie w systemie zamkniętym ( zbiornik na wodę 60 litrów) z pompką do oczek wodnych.
PYTANIE 5
Czy na doprowadzeniu wody zastosować zaworek i utrzymywać stałą temperaturę np 40 stopni, czy też pozwolić na swobodny przepływ wody i stopniowy wzrost jej temperatury. Co jest bardziej racjonalne dla stabilności układu.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Cześć.
Zbiornik super ale pomyśl o dodatkowym spuście.
Sprężynki miedziane sobie odpuść, cała kolumna będzie pełnić rolę katalizatora.
Myślę że pierścień centrujący możesz pominąć.
Przed dennicą oraz za dennicą wystarczy zmywak. Co do średnicy to ja mam taką w kolumnie fi54.
Rurki na skraplacz wydaje się mało a w szczególności przy obiegu zamknietym.
Pamiętaj że latem woda będzie miała nie 5*C a 25*C.
Zbiornik stanowczo za mały jeżeli nie będziesz mieć żadnego radiatora oddającego ciepło. Zagrzeje się w moment.
Chłodnice do Olm możesz sobie zawsze dorobić, a przy rektyfikacji i tak popłynie 96%.

Edit:
Według mnie przy ovm/olm wielkość jeziorka nie jest tak istotna. Przy dużym jeziorku robisz to zrzutami a przy małym cały czas kropelkowo.
Wlot wody do skraplacza w przeciwprądzie tj na spiralę a wylot rurkę wewnętrzną .
Ostatnio zmieniony niedziela, 18 sie 2019, 23:25 przez .Gacek, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Gacek.

tygrysek
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 22 sty 2013, 17:38
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: tygrysek »

Witam
Dzięki Gacek za szybką odpowiedź. Odnośnie zbiornika to ma on dodatkowy spust. Mnie bardziej chodziło o dodatkowy wlew, tak, aby przy cukrówkach można było rektyfikować metodą 2,5. Odnośnie pierścienia centrującego, to chcę zrobić coś podobnego do rozwiązania kolegi Kuli. U niego to nazywa się zero refluksu. Jeżeli chodzi o OLM to mam zmienić dennicę na fi 22 i redukcje nad nią na 42x22? Chłodnicę przy OLM chcę dołożyć, bo jak koledzy piszą serce kapie o temperaturze powyżej 40*, więc chciałbym je schłodzić.
Jeżeli chodzi o skraplacz to sugerowałem się kolegą Radiusem (tam jest 15 zwoi rurki miedzianej w rurze o długości 20 cm).
Odnośnie chłodzenia to fakt, nie przemyślałem. Sprzęt będzie stał na działce. Latem żaden problem podłączyć do kranu. Niestety na zimę zakręcają wodę. Czy beczka 120 litrów załatwi problem? Czy w związku z tym dać mimo wszystko zaworek regulujący jej przepływ?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 19 sie 2019, 15:44 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Wydaje mi się że kapa fi22 będzie lepsza niż fi28... co do chłodnicy na olm i temperatury
urobku to jak najbardziej możesz dołożyć, zawsze to kilka / kilkanaście stopni mniej.
Co do skraplacza to przy zasilaniu z wodociągu lub własnej hydroforni woda ma temperaturę kilku stopni, mniej więcej od 4*C do 8*C i tak jak u radiusa bez problemu może skroplić całość par. Gorzej jest w momencie gdy woda w obiegu zamknietym ma temperaturę powiedzmy 30*C, wtedy sprawność takiego skraplacza maleje, dlatego ja jestem za tym aby skraplacz przewymiarować o kilka zwoi więcej ...
Co do zbiornika 120l to przy długim procesie też może się okazać że woda się mocno zagrzeje, pompa również oddaje ciepło. Musiałbyś pomyśleć o jakiejś małej chłodnicy do tego zestawu...
Jeszcze słowo o zaworze i regulacji wody na skraplaczu. To o czym piszesz to się nazywa zimny lub gorący refluks. Musisz poszukać tematu na forum, jest bardzo ładnie opisany i kolega @lesgo58 poczynił nawet pewne eksperymenty z szerokim opisem ... ja jestem zwolennikiem ciepłego refluksu ale nie gorącego ☺ nie lubię być przy samej krawędzi. ..
Ostatnio zmieniony środa, 21 sie 2019, 02:12 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

tygrysek
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 22 sty 2013, 17:38
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: tygrysek »

Witam ponownie,
Widzę, że mogę liczyć tylko na kolegę Gacka. No, cóż trudno, sezon urlopowy.
Rozmawiałem wczoraj z moim sąsiadem. On zajmuje się tym hobby dobrych parę lat. Do chłodzenia używa beczki plastikowej 120 litrów ( taki kosz na śmieci z pokrywą). Keg 30 litrów i ogrzewanie gazowe. W okresie zimowym po dwóch odpędach z beczce temperatura to max 35-40*, w lecie po jednej destylacji ma temperaturę zbliżoną do ludzkiego ciała.
Nie używa zaworu do regulacji przepływu wody. Do tego służy mu regulacja jaka znajduje się w pompce.
To na razie tyle. Kształcę się dalej. I dalej będę wdzięczny za wszelkie komentarze.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Apocojatu »

Mam jedno pytanie odnośnie głowicy mianowicie. Otwory przy powrocie skroplin, ile powinno ich być?
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

W zupełności wystarczą trzy otworki fi 5 :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Apocojatu »

radius pisze:W zupełności wystarczą trzy otworki fi 5 :ok:
Dzięki za odpowiedź. Ogólnie rozpocząłem gdzieś temat odnośnie kupna takiej aparaturki do psocenia, jednak po napotkaniu tego tematu uznałem, że podejmę się i zbuduję własną na podstawie Twojego projektu. Dlatego mam jeszcze kilka pytań:

1. Jakie długości mają poszczególne elementy?

a) Głowica
b) Rura
c) Część ze skraplaczem

2. Czy lepiej szarpnąć się na swoją rurkę FI8 do skraplacza czy wystarczy wynalazek z tej strony + kapa i odpowiednia modyfikacja?
https://destylatorymiedziane.pl/pl/akce ... aczki.html
https://allegro.pl/oferta/kapa-zaslepka ... 6713534135

3. Połączenie kega z rurą
Czy dałeś to tokarzowi do zagwintowania czy wystarczy zlutować do mufy?

4. Wypełnienie (pytanie z trochę z innej beczki ;))
Czy jest jakieś zabezpieczenie, by wypełnienie, nie wlało się z powrotem do kega? :scratch: Czy wypełnienie zmywakami na dole zapobiegnie takim niespodziankom. W sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałem. ;P

5. Sprzęt do lutowania - bedzie?
Lut - https://www.castorama.pl/spoiwo-lutowni ... 13082.html
https://www.castorama.pl/topnik-pasta-b ... 14546.html

No i palnik z kartuszem.

6. Gdzie uposażyć się w taki zaworek iglicowy?
Napisałeś, że kosztował Cię 14 PLN, a ja wszędzie widzę po niemalże 80 PLN.

Na razie to tyle, jeśli chodzi o pytania, które chodzą mi po głowie. :)

Dzięki!
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

@Apocojatu, od czasu pierwszego projektu, trochę się zmieniło, ale idea pozostała ta sama.
Odpowiem po kolei;
Ad 1.
- głowica grzybkowa ok. 7 cm
- rura 110 cm
- część ze skraplaczem ok. 25 cm
Ad 2.
Wszystko zależy od twoich umiejętności manualnych i zasobów materiałowych :)
Ad 3.
Tokarz dorabia mi nyple z gwintem "kegowym". Wystarczy wlutować w rurę :ok:
Ad 4.
Zmywak utrzyma wypełnienie, ale lepiej kupić dedykowaną podtrzymkę.
Ad 5.
Lepszy będzie lut Sn97Cu3, topnik OK.
Ad 6.
To był tani zaworek pneumatyczny, teraz stosuję dużo lepsze zaworki iglicowe.
Pozdrawiam
SPIRITUS FLAT UBI VULT

zoltar75
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 19 gru 2013, 15:45
Podziękował: 3 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: zoltar75 »

Czołem,
mam pytanie do twórcy instalacji. Czy laczenia czesci kolumny na teflon, mam rozumiec na taką tasme teflonowa?
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Pozwolę sobie potwierdzić, że chodzi o taśmę teflonową.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Apocojatu »

Dzięki za odpowiedź!
1. Mam pytanie odnośnie głowicy.
Obrazek
Na czym "opiera" się rura ze skraplaczem, że nie zatyka rurki odbioru? Czy ona również jest przewiercona?
2. Znalazłem również taki zaworek. Może być, czy rozglądać się za iglicowym?
Obrazek
3. Te miejsca lutowania w wewnątrz, to smarowałeś je topikiem, opalałeś, nasuwałeś mufę i lutowałeś krawędzie?
Pozdrawiam,
A.
Ostatnio zmieniony środa, 25 wrz 2019, 10:54 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: użytkownik usunięty »

Odnośnie zaworka - zdecydowanie polecam zakup gotowego.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

@Apocojatu,
ad 1. Mufa ma w połowie długości przewężenie i na nim opiera się rura ze skraplaczem. Tutaj widać to bardzo dobrze - https://allegro.pl/oferta/zlaczka-dwupr ... 6713535195
ad 2. Szukaj czegoś lepszego, będzie łatwiejsza i dokładniejsza regulacja.
ad 3. Smarujesz rurę i mufę topnikiem, nasuwasz mufę na rurę i podgrzewasz oba elementy w miejscu styku. Po rozgrzaniu, przykładasz lut i sam wpłynie do połączenia na zasadzie podciągania kapilarnego.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Odnośnie zaworka: tutaj w linku jest precyzyjny mosiężny. Wydaje mi się, że taki sam stosuje Zygmunt w swoich kolumnach a przynajmniej w Thorze fi 54mm.

https://www.pneumat.com.pl/zawory_kulowe_iglicowe
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

Dokładne, to jest ten zaworek - https://www.pneumat.com.pl/zawor_iglico ... 2311,a1433
Tyle, że ta cena jest dla podmiotów gospodarczych. Dla indywidualnego podmiotu cena wzrasta do ponad 100 zl ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Apocojatu »

Hej, przygotowałem sobie wycenę poszczególnych elementów.

Wraz z narzędziami, których nie mam, wyszło 547 PLN. Trochę rzeczy wziąłem z alledrogo, trochę z castoramy. Na razie szykowałem wycenę online, więc nie wiem, czy będąc w sklepie stacjonarnym nie znajdę tańszych alternatyw.
Pomijam tutaj wycenę kega, grzałki i jego przyłączy do kolumny.
Wycena aparatury (plik na hostingu w excelu do pobrania)

Sądzicie, że wygląda to sensownie?
Miłego,
A.
Ostatnio zmieniony czwartek, 26 wrz 2019, 12:45 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Apocojatu »

*nieśmiało podpytuje o feedback* :)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Musiałem sprawdzić na translatorze o co Ci chodzi. Wiele z nas korzysta z telefonów i nie każdy może sprawdzić co się kryje pod linkiem... wrzuć to w jakimś jpegu albo w notatniku :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Apocojatu
20
Posty: 26
Rejestracja: niedziela, 15 wrz 2019, 08:58
Krótko o sobie: Jestem prostym człowiekiem. Typowym sabarytą.
Ulubiony Alkohol: Dobry.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 5 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Apocojatu »

Wybacz, korpo życie odciska swoje piętno na człowieku. :P Podrzucam fotę. Specjalnie przygotowałem plik excelowy, w którym mam linki do poszczególnych materiałów, ale spoko.

Jakoś nie działąją mi tutaj te obrazki z BBCode'u. :( Wklejam sam link.

https://ibb.co/Jj6XF2V
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 paź 2019, 10:36 przez Apocojatu, łącznie zmieniany 2 razy.

zoltar75
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 19 gru 2013, 15:45
Podziękował: 3 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: zoltar75 »

Czołem,

Kompletuje materiały do budowy tytułowej kolumny, mam pytanie na temat zaworka precyzyjnego, co byście polecili, znalazłem na "znanym portalu aukcyjnym" następujące oferty:

https://allegro.pl/oferta/zaworek-nierd ... d6604cf017

https://allegro.pl/oferta/zaworek-iglic ... 6841019300

https://allegro.pl/oferta/zaworek-precy ... 8300612794

https://allegro.pl/oferta/zawor-precyzy ... 8328413214

z góry dzięki :)

pozdrawiam
Marcin

grabek246
150
Posty: 197
Rejestracja: poniedziałek, 8 paź 2018, 19:16
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: grabek246 »

Z mniej znanego portalu masz

24,33 zł 6%OFF | Darmowa wysyłka 1/8 "1/4" 3/8 "1/2" BSP gwint równa SS 304 sterowanie przepływem ze stali nierdzewnej zawór odcinający igły
https://s.click.aliexpress.com/e/d7aKT6ppt

U mnie był w 2 tygodnie

TUTEK
100
Posty: 126
Rejestracja: czwartek, 13 lis 2014, 13:18
Ulubiony Alkohol: własne piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: TUTEK »

Dzięki autorowi tego tematu często trafiał mnie szlag. Niby wszystko ok, niby materiału na wszystko wystarczy. Autor nie wspomina jednak, że miedź to temat dla osób cierpliwych a nie narwanych. Mimo wszystko w końcu się udało zrobić głowice. Teraz jeszcze zamówić chłodnice z karbowanki i czyścić czyścić czyścić. Dzięki za ten temat i za całe to forum.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

TUTEK pisze:Dzięki autorowi tego tematu często trafiał mnie szlag.
No to musisz uzbroić się w cierpliwość, bo całe to hobby to cierpliwość... od destylacji po leżakowanie. :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.

TUTEK
100
Posty: 126
Rejestracja: czwartek, 13 lis 2014, 13:18
Ulubiony Alkohol: własne piwo
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: TUTEK »

Gacku, wyroby w mojej piwnicy mają swoje lata. Wiem, że na wszystko jest czas itd. Tylko powiedz czy sam tak nie masz, że jak złapiesz bakcyla to ni hu hu musi to być tu i teraz? Ja tak mam. Z lutowaniem nie mam problemu bo ojciec hydraulik a i ja elektryk więc miedź plus cyna często stosowana. A problem był z tym, że część elementów zlutowana a otworów nie wywiercilem. I tu zaczynają się schody. Dało się, bo dało ale jakim kosztem. Ogólnie podnietka
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

To jest prawda. Jak sobie coś wydumam to najlepiej był się zawinął z chałupy do garażu w środku nocy i rzeźbił :hahaha: pod tym względem jestem bardzo niecierpliwy, choć są rzeczy na które przewidziałem więcej czasu. Kompletuję powoli materiały, układam cały plan działania i nastawiam się psychicznie co i jak mam zrobić.
Co do radiusowego grzyba... też robiłem tą wersję ale nigdy nie udało mi się zrobić tak estetycznej, dlatego pozostałem wierny skośnym półkom Bokakoba :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

linux
30
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 20:46
Podziękował: 20 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: linux »

Hej Radius,

Czy mały bufor na dole rury by ustabilizował proces?
Czy to w ogóle ma sens?

Obrazek

luxio
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 2 lis 2015, 09:44
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: luxio »

Witam Panowie.
Jestem na etapie kompletowania materiału aby zrobić sobie takie cudo. Mam pytanie odnośnie chłodnicy kolegi Radiusa, odnośnie tych blaszek na półki, dokładnie gdzie by należało je wlutować? Jestem zielony w tym temacie więc proszę bez wyśmiewania. Rozumiem że to rodzaj kolumny Bokakoba, lecz nadmiar wiedzy zaczerpniętych na forach nie pozwala mi ruszyć dalej.
Ostatnio zmieniony wtorek, 26 maja 2020, 15:34 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Budowa głowicy radiusa wykorzystuje do zbierania skroplin grzybek z redukcji miedzianej zamiast skośnych półek. Zasada działania jest taka sama. Pary przechodzą przez dziurki w górnej części grzybka, skraplają się na skraplaczu i następnie opadają. Część skroplin odbierasz przez zaworek a pozostała część przelatuje przez otwory w dolnej części grzybka na wypełnienie w kolumnie.
Pozdrawiam Gacek.

luxio
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 2 lis 2015, 09:44
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: luxio »

Dzięki za odpowiedz tego oczekiwałem, mam jeszcze jedno pytanie czy jeśli zastosuje keg 50l a zacieru po odciągnięciu będę mia jakieś 24l czy to nie będzie przeszkadzało czy lepiej zainwestować w keg 30l?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Inwestuj w keg 50 litrów. Wystarczy aby nastaw przykrył Ci grzałki plus tyle litrów ile planujesz odebrać z niego alkoholu.
Pozdrawiam Gacek.

bartek71
20
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 19 wrz 2019, 16:45
Podziękował: 20 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: bartek71 »

Witam!
Zrobiłem pot stilla -rurka 28 z refluksem w postaci nawiniętej rurki 8mm , na którym przeprowadziłem kilka destylacji -ale apetyt rośnie,więc jestem w trakcie kompletowania części do sprzętu z tego wątku i zastanawiam się nad ew chłodzeniem -jaką ma temperaturę odbierany na tym mini-stillu LM destylat ?
Zastanawiam się ,czy wykorzystać posiadaną chłodnicę ,którą łączę z potstillem na śrubunek 1",czy robić nową-mniejszą?
Nie bardzo to widzę - z głowicy wychodzi rurka 8 mm , do niej mały zawór precyzyjny i bach!!!-przejście na 1" i 600mm chłodnicy z rury 28mm-musiałbym jakiś statyw do tego zrobić-dlatego pytam o temperaturę , bo ew zrobię taką na 250mm rurka 8mm w płaszczu 15 lub 18 mm ,żeby mi to schłodziło do 20st
Skraplacz będzie z karbowanej DN8 15 zwojów zakończone nakrętkami 3/8 a do nich złączka auto gz 3/8 na wąż 8mm wtykowa. Głowica - jak pisał autor przeszła modyfikacje patrząc od początku wątku i na ostatnim rysunku widzę ,że są użyte 2 mufy 42-czy się mylę?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: .Gacek »

Tą chłodnicę od PS-a sobie odpuść... Oczywiście będzie to działać i chłodzić urobek ale będzie to jakieś takie "nie kompaktowe".
20 cm płaszcza i kilka delikatnych zwoi z rurki 8mm schłodzi Ci wystarczająco destylat a przy tym będzie ładniejsze i poręczniejsze.
Możesz się nawet pokusić o dorobienie "lejka" na wejściu to wtedy nie będziesz musiał łączyć wężykiem silikonowym. Odbierzesz przedgon a później na serce podstawisz tylko chłodniczkę.
Pozdrawiam Gacek.

bartek71
20
Posty: 21
Rejestracja: czwartek, 19 wrz 2019, 16:45
Podziękował: 20 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: bartek71 »

Takie "nie kompaktowe" to delikatnie powiedziane :) Z tym lejkiem dobry pomysł-dzięki !
Jeszcze sprawa głównej rury- autor zrobił całość z 1m - chyba 70cm zasyp i 30cm na skraplacz,ja mam w jednym kawałku 1,5m fi42 wiem,że czym wyższa kolumna to czystszy destylat ,ale czy przy tej średnicy nie zaszkodzę sobie robiąc rurę na 1,2m +30cm skraplacz? Trzymać się wymiaru 1 metr na całość,czy wykorzystać całą rurę ?(dokładnie mam kawałek 154cm)
Potstilla nie ocieplałem ale tu chyba warto dać otulinę
Wracając do tej temperatury-destylat jest ciepły,czy gorący?
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

bartek71 pisze:czy przy tej średnicy nie zaszkodzę sobie robiąc rurę na 1,2m +30cm skraplacz?
Niczym sobie nie zaszkodzisz a wręcz pomożesz :ok: Ja zrobiłem z jednego metra, bo miał to być rzeczywiście "mini" still :D
bartek71 pisze:Wracając do tej temperatury-destylat jest ciepły,czy gorący?
Zależy od twojego progu odczuwania bólu :mrgreen: Na pewno nie jest chłodny a czy ciepły czy gorący, co za różnica :scratch:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”