budowa kolumny AAbratek

Budowa kolumn rektyfikujących.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy

Post autor: radius »

Eeech i jak tu się odnieść do takich "merytorycznych" wypowiedzi :scratch: Spróbuję jednak i będzie to ostatni post odnoszący się do bzdury, której się tak kurczowo trzymasz. Na początek jednak;
wkg_1 pisze:zazdrość to brzydka przywara.
Nikomu nie zazdroszczę a już tym bardziej tobie. Mam swojego "mercedesa" i jestem z niego niezmiernie zadowolony, więc czy masz sprzęt za kilka stówek czy kilka tysięcy, zwisa mi to nacią pietruszki :nuda:
A teraz do meritum;
wkg_1 pisze:Uczepiłeś się zdania: "Przecież ciecz z góry spływa aż do kotła". I spływa. Bez dyskusji spływa.
Ale nie z góry :o Tak, tego zdania się uczepiłem, bo to ewidentna bzdura. Nigdy destylat z głowicy o mocy >96% nie spłynie do kotła. I nie wystarczy znać podstaw rektyfikacji na poziomie liceum ale również procesy fizykochemiczne zachodzące w kolumnie. Napiszę ci bardziej obrazowo, może w końcu załapiesz ;)
Gdyby do kotła spływał destylat z "samej góry", to nastaw byłby cały czas zasilany takim o mocy >96%, bo przecież taki skrapla się na chłodnicy i stawał się co raz mocniejszy procentowo więc i pary zasilające kolumnę byłyby co raz mocniejsze. I co? Czy tak się dzieje podczas stabilizacji? Kwadratura koła, co nie :mrgreen:
wkg_1 pisze:Przy grzaniu 2kW paruje koło 8 litrów na godzinę a poziom w kotle się nie zmienia. Dlaczego ? Bo do niego spływa. Co ? Ciecz. Skąd ? Z góry. Koniec temat, zdanie jest ewidentnie prawdziwe.
Powiem więcej. Prawdziwych jest kilka zdań, aż do "Z góry". Bo to "Z góry" to już ewidentna bzdura, co wyjaśniłem wyżej.
No i już na sam koniec.
Tak, dyskusja toczy się o czym innym i do tego, że wyjaśniasz koledze proste sprawy rektyfikacyjne, nie mam zastrzeżeń, ale niestety muszę prostować niektóre nieprawdziwe informacje. I nie robię sobie jaj, czego ty chyba nie rozumiesz.
Odniosę się jeszcze tylko do jednej twojej wypowiedzi;
wkg_1 pisze:Jak dzielisz kolumnę, to imho kolejność powinna być: zbiornik, bufor z KO (opcjonalnie), segment z KO (ok. 50cm) i tu termometr, segment z miedzią (ok. 20cm), segment z KO, segment z OLM (KO).
Jak myślisz, czy segment z miedzią, umiejscowiony pomiędzy segmentami ze sprężynkami KO, nie będzie stwarzał problemu z zalewaniem na styku pierwszego segmentu z KO a segmentu z miedzią :scratch:
Nie oczekuję odpowiedzi, lecz chciałbym abyś trochę przemyślał niektóre swoje wywody :roll:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
promocja

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

radius pisze:Eeech i jak tu się odnieść do takich "merytorycznych" wypowiedzi :scratch: Spróbuję jednak i będzie to ostatni post odnoszący się do bzdury, której się tak kurczowo trzymasz. Na początek jednak;
wkg_1 pisze:zazdrość to brzydka przywara.
Nikomu nie zazdroszczę a już tym bardziej tobie. Mam swojego "mercedesa" i jestem z niego niezmiernie zadowolony, więc czy masz sprzęt za kilka stówek czy kilka tysięcy, zwisa mi to nacią pietruszki
Nie. Nie zwisa Ci. Przecież gdyby zwisało to byś nie pisał o "mercedesie". Chyba, że to czysta złośliwość.
radius pisze:A teraz do meritum;
wkg_1 pisze:Uczepiłeś się zdania: "Przecież ciecz z góry spływa aż do kotła". I spływa. Bez dyskusji spływa.
Ale nie z góry :o Tak, tego zdania się uczepiłem, bo to ewidentna bzdura. Nigdy destylat z głowicy o mocy >96% nie spłynie do kotła. I nie wystarczy znać podstaw rektyfikacji na poziomie liceum ale również procesy fizykochemiczne zachodzące w kolumnie. Napiszę ci bardziej obrazowo, może w końcu załapiesz ;)
Gdyby do kotła spływał destylat z "samej góry", to nastaw byłby cały czas zasilany takim o mocy >96%, bo przecież taki skrapla się na chłodnicy i stawał się co raz mocniejszy procentowo więc i pary zasilające kolumnę byłyby co raz mocniejsze. I co? Czy tak się dzieje podczas stabilizacji? Kwadratura koła, co nie :mrgreen:
Jak nie z góry to skąd ? z dołu ? : ))))))))
To teraz ochłoń. Przeczytaj ostatnie posty na spokojnie.

Nigdy nie pisałem, że z samej góry, Nigdy nie pisałem, że z głowicy. Nigdy nie pisałem, że o mocy 96%._Przeczytaj co pisałem o drodze jednej cząsteczki, załapiesz o co chodzi.
Wszedłeś w środek rozmowy, nie zrozumiałeś, nie doczytałeś, stworzyłeś sobie w głowie obraz, wyciągnąłeś mieczyk i wojujesz z własnymi wyobrażeniami : )

To nieistotne, odpowiedz koledze i wyprostuj błędne mniemanie które stworzyłeś a mianowicie: Czy na niższych półkach jest ciecz czy nie. Bo to jest bzdura którą uparcie utrwalasz.
radius pisze: Odniosę się jeszcze tylko do jednej twojej wypowiedzi;
wkg_1 pisze:Jak dzielisz kolumnę, to imho kolejność powinna być: zbiornik, bufor z KO (opcjonalnie), segment z KO (ok. 50cm) i tu termometr, segment z miedzią (ok. 20cm), segment z KO, segment z OLM (KO).
Jak myślisz, czy segment z miedzią, umiejscowiony pomiędzy segmentami ze sprężynkami KO, nie będzie stwarzał problemu z zalewaniem na styku pierwszego segmentu z KO a segmentu z miedzią :scratch:
Nie oczekuję odpowiedzi, lecz chciałbym abyś trochę przemyślał niektóre swoje wywody :roll:
Edit:
A widzisz - to jest normalna rozmowa. Napisałem "imho", "w mojej skromnej opinii" bo tu mam mniej doświadczenia i wiedzy. Myślę, że nie będzie bo mi nie zalewa. Nie mam z tym żadnych problemów - kolumna 63mm nie zalewa przy grzaniu 2,5kW i dobrym napięciu. Grzeję i tak 2kW
Ostatnio zmieniony środa, 9 sty 2019, 20:31 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: radius »

wkg_1 pisze:Nigdy nie pisałem, że z samej góry, Nigdy nie pisałem, że z głowicy. Nigdy nie pisałem, że o mocy 96%.
No widzisz, nie można było tak od razu? Bo z poprzednich twoich wypowiedzi, nowi i niedoświadczeni w sztuce rektyfikacji adepci, mogli by wywnioskować, że jednak tak. Ja też na początku byłem przekonany, że tak myślisz, więc dlatego tak uparcie przyciskałem cię do muru, abyś wyjaśnił to dokładnie i dopiero tutaj;
radius pisze: Spływa z kilku cm wypełnienia lub z jednej półki fizycznej wyżej.
zrobiłeś to precyzyjnie ;)
Tak to czasami bywa, jak się ludzie nie dogadają. Może zareagowałem zbyt nerwowo, sorry. Najważniejsze, że wszystko zostało wyjaśnione.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

OK, mnie też czasem ponosi instynkt polemiczny ; )
Wydawało mi się, ze pisałem o tym kilka razy, może na potrzeby tej miedzi użyłem skrótu nie chcąc przytłaczać nadmiarem szczegółowych informacji - wiemy o co chodzi. To było najważniejsze:
wkg_1 pisze:Rzecz w tym, że ciecz cały czas płynie do dołu ale fizycznie jedna cząsteczka nie przemieszcza się z tą samą szybkością. Kawałek spłynie, odparowuje i znowu idzie do góry. Odparowując odbierze ciepło parom które zmienią się w ciecz i znów pójdą do dołu. I tak w kółko. Ilość półek nie ma tu nic do rzeczy. Nie wdawałem się w szczegóły, stąd "spływanie" i "idącymi do góry" w cudzysłowie.
Tak to bywa w internetach.
Pozdrówka !
Ostatnio zmieniony środa, 9 sty 2019, 23:22 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Nareszcie udało się wykonać moją kolumnę. Jest pospawana, wytrawiona i wyszlifowana. Jutro jak dam radę poskładam ją wstępnie i zrobię fotkę. Należy się to szczególnie Koledze wkg_1. Biorąc pod uwagę koszty materiałów i robociznę kolegi i moją to chyba taniej wyjdzie kupić gotową. Fakt, że planowałem na początku wykonać najprostszego aabratka, ale Kolega wkg_1 tak mi namieszał w głowie , że wyszła kolumna z buforem,OLM i wypełnieniem sprężynkami. Jak będzie ukończona to podziękuję Kolegom , których rady wykorzystałem.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: .Gacek »

Szkoda, że tyle krwi napsuły potyczki naszych kolegów... do brzegu...
Bardzo się cieszę, że udało się skończyć kolumnę. Napewno, wręcz jestem pewny kolumna spełni Twoje oczekiwania.
Kolumna jest prawie niemalże identyczna jak armata kolegi Akasa. To klasa sama w sobie...
Na prawdę szczerze czekam na pierwsze rektyfikację oraz opisy sprzętu w praktyce.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Tak wygląda wstępnie złożona kolumna.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: .Gacek »

Zbyszku niestety nie posiadam jeszcze bufora, nawet nigdy nie trzymalem w rękach ale wydaje mi się, że będziesz musiał porządnie ocieplić kawałek łączący bufor z kegiem, nie wspominając już i reszcie kolumny :klaszcze:
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Przecież napisałem, że kolumnę złożyłem wstępnie aby zobaczyć czy wszystko pasi. Sam musiałem stwierdzić naocznie co popełniłem.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

I jak, działa ? : )
Awatar użytkownika

fantik1
50
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 28 sty 2012, 00:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człekiem... :)
Ulubiony Alkohol: DD - dobry, domowy ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Zielona Wyspa
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: fantik1 »

No i roczek minoł, :twisted: chłopaki się naprodukowali, popisali, podpowiaali, posprzeczali i dalej nie wiemy czy i jak, sprzęt działa?... :scratch:
Slainte!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”