budowa kolumny AAbratek

Budowa kolumn rektyfikujących.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy

Post autor: wkg_1 »

Jak mi się przypomni, często nie. Wolę mieć miedź do odpędu, do rektyfikacji KO
Ostatnio zmieniony środa, 9 sty 2019, 01:23 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Ale z tego co czytałem to miedź daje na wysokości 20 cm dwie półki, a ko dziesięć. Znaczy to, że trzeba zmieniać wysokość pomiaru temp. Przy wypełnieniu bufora ko termometr musi być bezpośrednio nad nim, a przy cu 20 cm wyżej.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: jatylkonachwile »

Z tym że 20cm miedzi to 2 półki to się nie zgodzę, z własnego doświadczenia wiem że 30cm miedzi jest wstanie utrzymać 10 półkę, sprężynki robiłem sam, są większe niż te z KO od Plipka.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Nie podaję informacji wynikających z mojego doświadczenia bo go nie mam, powtarzam informacje znalezione na forum.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: jatylkonachwile »

Czyli trzeba te informacje potwierdzić, albo ich nie powielać.
Wiem że w testach sprężynek HETP dla miedzianych było ok 7cm ale to by znaczyło że u mnie na 4 półce jest stabilna temperatura albo mam 10 półek.

Informacja do konkretnego przebadania, ja swoją część włożyłem.
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: zzibii »


wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

No tak, ale zamiast rozwiązywać problemy lepiej je omijać ; )

Jak dzielisz kolumnę, to imho kolejność powinna być: zbiornik, bufor z KO (opcjonalnie), segment z KO (okł 50cm) i tu termometr, segment z miedzią (okł 20cm), segment z KO, segment z OLM (KO).
Jak Ci w przyszłości dorobisz bufor i się nie zmieści to do odpędu używasz miedzi a w drugiej rektyfikacji zapodajesz bufor. Jak nie masz bufora to do odpędu ten 20 cm segment zasypujesz miedzą a w drugiej rektyfikacji KO. Jak nie będziesz widział różnicy to cały czas KO a miedź do owocówek.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: jatylkonachwile »

@wkg_1 Wiem że twoja propozycja z umiejscowieniem miedzi 0,5m nad kotłem ma na celu zapewnienie pewnych i stabilnych 10 półek na KO, ale czy miedź nie lepiej się spisuje w miejscu gdzie są praktycznie tylko pary a nie w połowie kolumny gdzie mamy powrót cieczy z góry? Wiem że są tacy co stosują miedź jako ostatnia górna część zasypu i też są zadowoleni.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

jatylkonachwile pisze:ale czy miedź nie lepiej się spisuje w miejscu gdzie są praktycznie tylko pary a nie w połowie kolumny gdzie mamy powrót cieczy z góry?
Przecież ciecz z góry spływa aż do kotła, to się nazywa refluks : )) Gdyby tak nie było, to zbierałaby się w kolumnie w ilości około (70ml/(minute*kW)) * (1-RR).
Ładnie to widać przez rurkę odprowadzająca ciecz z bufora do kotła jeżeli zawór z bufora jest otwarty - ciurka aż miło.
jatylkonachwile pisze:Wiem że są tacy co stosują miedź jako ostatnia górna część zasypu i też są zadowoleni.
No właśnie : ) Tyle, że trzeba włazić na drabinę, żeby ten segment wyjąć do czyszczenia miedzi albo zmiany na stal.

Czytałem tez na forum o tym, że miedź umieszczona wysoko zanieczyszcza na żółto poprzez spływające orosienie KO pod nią ale ja się z tym nie spotkałem. Może dlatego, że nie robię owocówek ?? tego nie wiem.

PS: O ile oczywiście mierzenie tej temperatury na 10-ej jest tak istotne : )))
Ostatnio zmieniony środa, 9 sty 2019, 12:32 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: jatylkonachwile »

Ok, bufor jest mi obcy i nie widzę jak to wygląda w praktyce.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Bufor nie bufor, widać by to też było na szklanej kolumnie.
Ale na logikę - gdzie ten refluks miałby się zbierać ? Wylazłby górą albo rozsadził kolumnę przy nieodpowietrzonej głowicy : )
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: jatylkonachwile »

Ja to miałem takie wyobrażenie że z kolumny nic nie wypływa (przy normalnej pracy) a tylko dostarczane są pary w takiej ilości co by wyrównać to co odbierzemy, ale widać myliłem się.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

No tak to działa przy destylacji prostej - choć i tu jakiś minimalny refluks jest.

To ciągłe "spływanie" skroplin (orosienia) po wypełnieniu kolumny i wymiana ciepła i masy z "idącymi do góry" parami a w konsekwencji rozdział frakcji jest istotą rektyfikacji.
Zobacz co się dzieje podczas np. stabilizacji kolumny - gdy w ogóle nie ma odbioru. Ciepło jest dostarczane, wsad cały czas paruje a z głowicy nic się nie ulatnia : ) Musi wracać.
Sorki za pisanie takich rzeczy które innych mogą nudzić swoją oczywistością ale czasem i podstawy warto przypomnieć :)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: radius »

wkg_1 pisze:Przecież ciecz z góry spływa aż do kotła,
Nie pisz bzdur, bo młodzież czyta i się uczy :scratch: Zobacz sobie na rozkład temperatur w kolumnie a może cię oświeci ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

To jak wytłumaczysz spływanie cieczy z bufora do kotła na otwartym buforze ? Mam Ci filmik wrzucić ?

Kolego, nie pierwszy raz piszesz bardzo kategorycznie i agresywnie bez cienia uzasadnienia i - jak dotychczas - błędnie.
Rozwiń myśl, uzasadnij, inaczej tylko wprowadzasz do dyskusji element krotochwilny.

Edit: Zobacz sobie na przykładzie kolumny półkowej - na załączonym filmiku w okolicach 24-26 sekundy - będzie Ci łatwiej zrozumieć działanie rektyfikacji.
https://www.youtube.com/watch?v=pbtLrNbE3GE
Kolumna zasypowa działa podobnie, tyle, że odcinki na których ciecz spływa, wymienia ciepło, paruje i już jako para wędruje do góry są znacznie krótsze.
Ostatnio zmieniony środa, 9 sty 2019, 15:01 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: jatylkonachwile »

Nie wiem, ta kolumna ma tylko 5 półek, zasypowa może działa inaczej jeśli ma ich 50.
Zdaje się na doświadczenie i słowo bardziej zasłużonych w boju, tj (@radius, @lesgo58)

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

@Lesgo58 powie Ci to samo : )
Rzecz w tym, że ciecz cały czas płynie do dołu ale fizycznie jedna cząsteczka nie przemieszcza się z tą samą szybkością. Kawałek spłynie, odparowuje i znowu idzie do góry. Odparowując odbierze ciepło parom które zmienią się w ciecz i znów pójdą do dołu. I tak w kółko. Ilość półek nie ma tu nic do rzeczy. Nie wdawałem się w szczegóły, stąd "spływanie" i "idącymi do góry" w cudzysłowie. Temat znany i wałkowany na forach.

Ważne, że w dole kolumny nie znajdują się tylko pary - jak napisałeś - bo o umiejscowienie miedzi się martwiłeś ; ) Bo o to głównie chodziło.
Nawiasem - najlepiej samemu to sprawdzić : )
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: radius »

Kolego wkg_1, to, że kupiłeś sobie "mercedesa" do rektyfikacji, nie oznacza, że znasz zasady jego działania :x
Napiszę jeszcze raz kategorycznie i bez cienia agresji - piszesz bzdury! I podpieranie się filmikiem z pracy kolumny półkowej, tylko to potwierdza.
wkg_1 pisze:jak wytłumaczysz spływanie cieczy z bufora do kotła na otwartym buforze ?
Tak samo, jak spływanie cieczy na zamkniętym :mrgreen:
A teraz konkrety, o które się tak dopominasz. Zobacz na tą grafikę i uruchom swoje szare komórki.
HEPTs.jpg
Czy tak wyglądałby rozkład temperatur (i moc destylatu) w kolumnie (pierwsze 8 półek), gdyby destylat o mocy 95% spływał z góry aż do samego kotła? :D
Pozostawiam cię z wątpliwościami, które być może dadzą ci do myślenia ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: jatylkonachwile »

Do mnie to przemawia, ale mam pytanie, jakiej mocy jest ciecz w buforze tuż po stabilizacji?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Kolego, nie mąć. Bo mącisz a uwagi o moim mercedesie nic tu nie mają do rzeczy. A zazdrość to brzydka przywara.

Uczepiłeś się zdania: "Przecież ciecz z góry spływa aż do kotła". I spływa. Bez dyskusji spływa. Zrób sobie prosty eksperyment: wiedząc, że przy włączonych grzałkach z kotła cały czas paruje sprawdź poziom w kotle po godzinnej stabilizacji. Przy grzaniu 2kW paruje koło 8 litrów na godzinę a poziom w kotle się nie zmienia. Dlaczego ? Bo do niego spływa. Co ? Ciecz. Skąd ? Z góry. Koniec temat, zdanie jest ewidentnie prawdziwe.

A teraz Ty przez moment uruchom swoje szare komórki i przeczytaj o co chodziło w całej dyskusji o umiejscowieniu miedzi i na jakim poziomie, o jakim problemie toczy się dyskusja. Chodzi o to, że kolega myślał, że cieczy nie ma w dole kolumny, bo tam są tylko pary. No to wytłumaczyłem, że nie. Bo nie są tam tylko pary. I zdecydowanie spływa tam ciecz. I to do samego kotła a nie tylko gdzieś do niskich półek. I na pewno nie z dołu tylko z góry. A po twoim - wprowadzającym w błąd - poście biedak oparł się na zdaniu zasłużonych i teraz myśli,że tam jest sucho : (

Piszesz o rzeczach elementarnych, o podstawach rektyfikacji na poziomie liceum. To wiadome ale nie dla wszystkich jak widać - wdawanie się w szczegóły, drogę pojedynczej cząsteczki w czasie tylko zamąci koledze @jatylkonachwilę w głowie. Przeczytaj moje dwa posty wyżej bo nie wiem już czy Ty sobie teraz jaja robisz wrzucając znane każdemu rysunki czy naprawdę nie wiesz o co chodzi ; )
radius pisze:Czy tak wyglądałby rozkład temperatur (i moc destylatu) w kolumnie (pierwsze 8 półek), gdyby destylat o mocy 95% spływał z góry aż do samego kotła? :D
O tej mocy 95% to sam sobie dośpiewałeś. Spływa z kilku cm wypełnienia lub z jednej półki fizycznej wyżej. Stworzyłeś sobie potwora i sam z nim walczysz : D
A teraz wytłumacz koledze czy jest ta ciecz na niższych płkach kolumny czy nie ; D
Ostatnio zmieniony środa, 9 sty 2019, 18:18 przez wkg_1, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: radius »

Eeech i jak tu się odnieść do takich "merytorycznych" wypowiedzi :scratch: Spróbuję jednak i będzie to ostatni post odnoszący się do bzdury, której się tak kurczowo trzymasz. Na początek jednak;
wkg_1 pisze:zazdrość to brzydka przywara.
Nikomu nie zazdroszczę a już tym bardziej tobie. Mam swojego "mercedesa" i jestem z niego niezmiernie zadowolony, więc czy masz sprzęt za kilka stówek czy kilka tysięcy, zwisa mi to nacią pietruszki :nuda:
A teraz do meritum;
wkg_1 pisze:Uczepiłeś się zdania: "Przecież ciecz z góry spływa aż do kotła". I spływa. Bez dyskusji spływa.
Ale nie z góry :o Tak, tego zdania się uczepiłem, bo to ewidentna bzdura. Nigdy destylat z głowicy o mocy >96% nie spłynie do kotła. I nie wystarczy znać podstaw rektyfikacji na poziomie liceum ale również procesy fizykochemiczne zachodzące w kolumnie. Napiszę ci bardziej obrazowo, może w końcu załapiesz ;)
Gdyby do kotła spływał destylat z "samej góry", to nastaw byłby cały czas zasilany takim o mocy >96%, bo przecież taki skrapla się na chłodnicy i stawał się co raz mocniejszy procentowo więc i pary zasilające kolumnę byłyby co raz mocniejsze. I co? Czy tak się dzieje podczas stabilizacji? Kwadratura koła, co nie :mrgreen:
wkg_1 pisze:Przy grzaniu 2kW paruje koło 8 litrów na godzinę a poziom w kotle się nie zmienia. Dlaczego ? Bo do niego spływa. Co ? Ciecz. Skąd ? Z góry. Koniec temat, zdanie jest ewidentnie prawdziwe.
Powiem więcej. Prawdziwych jest kilka zdań, aż do "Z góry". Bo to "Z góry" to już ewidentna bzdura, co wyjaśniłem wyżej.
No i już na sam koniec.
Tak, dyskusja toczy się o czym innym i do tego, że wyjaśniasz koledze proste sprawy rektyfikacyjne, nie mam zastrzeżeń, ale niestety muszę prostować niektóre nieprawdziwe informacje. I nie robię sobie jaj, czego ty chyba nie rozumiesz.
Odniosę się jeszcze tylko do jednej twojej wypowiedzi;
wkg_1 pisze:Jak dzielisz kolumnę, to imho kolejność powinna być: zbiornik, bufor z KO (opcjonalnie), segment z KO (ok. 50cm) i tu termometr, segment z miedzią (ok. 20cm), segment z KO, segment z OLM (KO).
Jak myślisz, czy segment z miedzią, umiejscowiony pomiędzy segmentami ze sprężynkami KO, nie będzie stwarzał problemu z zalewaniem na styku pierwszego segmentu z KO a segmentu z miedzią :scratch:
Nie oczekuję odpowiedzi, lecz chciałbym abyś trochę przemyślał niektóre swoje wywody :roll:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

radius pisze:Eeech i jak tu się odnieść do takich "merytorycznych" wypowiedzi :scratch: Spróbuję jednak i będzie to ostatni post odnoszący się do bzdury, której się tak kurczowo trzymasz. Na początek jednak;
wkg_1 pisze:zazdrość to brzydka przywara.
Nikomu nie zazdroszczę a już tym bardziej tobie. Mam swojego "mercedesa" i jestem z niego niezmiernie zadowolony, więc czy masz sprzęt za kilka stówek czy kilka tysięcy, zwisa mi to nacią pietruszki
Nie. Nie zwisa Ci. Przecież gdyby zwisało to byś nie pisał o "mercedesie". Chyba, że to czysta złośliwość.
radius pisze:A teraz do meritum;
wkg_1 pisze:Uczepiłeś się zdania: "Przecież ciecz z góry spływa aż do kotła". I spływa. Bez dyskusji spływa.
Ale nie z góry :o Tak, tego zdania się uczepiłem, bo to ewidentna bzdura. Nigdy destylat z głowicy o mocy >96% nie spłynie do kotła. I nie wystarczy znać podstaw rektyfikacji na poziomie liceum ale również procesy fizykochemiczne zachodzące w kolumnie. Napiszę ci bardziej obrazowo, może w końcu załapiesz ;)
Gdyby do kotła spływał destylat z "samej góry", to nastaw byłby cały czas zasilany takim o mocy >96%, bo przecież taki skrapla się na chłodnicy i stawał się co raz mocniejszy procentowo więc i pary zasilające kolumnę byłyby co raz mocniejsze. I co? Czy tak się dzieje podczas stabilizacji? Kwadratura koła, co nie :mrgreen:
Jak nie z góry to skąd ? z dołu ? : ))))))))
To teraz ochłoń. Przeczytaj ostatnie posty na spokojnie.

Nigdy nie pisałem, że z samej góry, Nigdy nie pisałem, że z głowicy. Nigdy nie pisałem, że o mocy 96%._Przeczytaj co pisałem o drodze jednej cząsteczki, załapiesz o co chodzi.
Wszedłeś w środek rozmowy, nie zrozumiałeś, nie doczytałeś, stworzyłeś sobie w głowie obraz, wyciągnąłeś mieczyk i wojujesz z własnymi wyobrażeniami : )

To nieistotne, odpowiedz koledze i wyprostuj błędne mniemanie które stworzyłeś a mianowicie: Czy na niższych półkach jest ciecz czy nie. Bo to jest bzdura którą uparcie utrwalasz.
radius pisze: Odniosę się jeszcze tylko do jednej twojej wypowiedzi;
wkg_1 pisze:Jak dzielisz kolumnę, to imho kolejność powinna być: zbiornik, bufor z KO (opcjonalnie), segment z KO (ok. 50cm) i tu termometr, segment z miedzią (ok. 20cm), segment z KO, segment z OLM (KO).
Jak myślisz, czy segment z miedzią, umiejscowiony pomiędzy segmentami ze sprężynkami KO, nie będzie stwarzał problemu z zalewaniem na styku pierwszego segmentu z KO a segmentu z miedzią :scratch:
Nie oczekuję odpowiedzi, lecz chciałbym abyś trochę przemyślał niektóre swoje wywody :roll:
Edit:
A widzisz - to jest normalna rozmowa. Napisałem "imho", "w mojej skromnej opinii" bo tu mam mniej doświadczenia i wiedzy. Myślę, że nie będzie bo mi nie zalewa. Nie mam z tym żadnych problemów - kolumna 63mm nie zalewa przy grzaniu 2,5kW i dobrym napięciu. Grzeję i tak 2kW
Ostatnio zmieniony środa, 9 sty 2019, 20:31 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: radius »

wkg_1 pisze:Nigdy nie pisałem, że z samej góry, Nigdy nie pisałem, że z głowicy. Nigdy nie pisałem, że o mocy 96%.
No widzisz, nie można było tak od razu? Bo z poprzednich twoich wypowiedzi, nowi i niedoświadczeni w sztuce rektyfikacji adepci, mogli by wywnioskować, że jednak tak. Ja też na początku byłem przekonany, że tak myślisz, więc dlatego tak uparcie przyciskałem cię do muru, abyś wyjaśnił to dokładnie i dopiero tutaj;
radius pisze: Spływa z kilku cm wypełnienia lub z jednej półki fizycznej wyżej.
zrobiłeś to precyzyjnie ;)
Tak to czasami bywa, jak się ludzie nie dogadają. Może zareagowałem zbyt nerwowo, sorry. Najważniejsze, że wszystko zostało wyjaśnione.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

OK, mnie też czasem ponosi instynkt polemiczny ; )
Wydawało mi się, ze pisałem o tym kilka razy, może na potrzeby tej miedzi użyłem skrótu nie chcąc przytłaczać nadmiarem szczegółowych informacji - wiemy o co chodzi. To było najważniejsze:
wkg_1 pisze:Rzecz w tym, że ciecz cały czas płynie do dołu ale fizycznie jedna cząsteczka nie przemieszcza się z tą samą szybkością. Kawałek spłynie, odparowuje i znowu idzie do góry. Odparowując odbierze ciepło parom które zmienią się w ciecz i znów pójdą do dołu. I tak w kółko. Ilość półek nie ma tu nic do rzeczy. Nie wdawałem się w szczegóły, stąd "spływanie" i "idącymi do góry" w cudzysłowie.
Tak to bywa w internetach.
Pozdrówka !
Ostatnio zmieniony środa, 9 sty 2019, 23:22 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Nareszcie udało się wykonać moją kolumnę. Jest pospawana, wytrawiona i wyszlifowana. Jutro jak dam radę poskładam ją wstępnie i zrobię fotkę. Należy się to szczególnie Koledze wkg_1. Biorąc pod uwagę koszty materiałów i robociznę kolegi i moją to chyba taniej wyjdzie kupić gotową. Fakt, że planowałem na początku wykonać najprostszego aabratka, ale Kolega wkg_1 tak mi namieszał w głowie , że wyszła kolumna z buforem,OLM i wypełnieniem sprężynkami. Jak będzie ukończona to podziękuję Kolegom , których rady wykorzystałem.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: .Gacek »

Szkoda, że tyle krwi napsuły potyczki naszych kolegów... do brzegu...
Bardzo się cieszę, że udało się skończyć kolumnę. Napewno, wręcz jestem pewny kolumna spełni Twoje oczekiwania.
Kolumna jest prawie niemalże identyczna jak armata kolegi Akasa. To klasa sama w sobie...
Na prawdę szczerze czekam na pierwsze rektyfikację oraz opisy sprzętu w praktyce.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Tak wygląda wstępnie złożona kolumna.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: .Gacek »

Zbyszku niestety nie posiadam jeszcze bufora, nawet nigdy nie trzymalem w rękach ale wydaje mi się, że będziesz musiał porządnie ocieplić kawałek łączący bufor z kegiem, nie wspominając już i reszcie kolumny :klaszcze:
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Przecież napisałem, że kolumnę złożyłem wstępnie aby zobaczyć czy wszystko pasi. Sam musiałem stwierdzić naocznie co popełniłem.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

I jak, działa ? : )
Awatar użytkownika

fantik1
50
Posty: 71
Rejestracja: sobota, 28 sty 2012, 00:15
Krótko o sobie: Jestem fajnym człekiem... :)
Ulubiony Alkohol: DD - dobry, domowy ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Zielona Wyspa
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: fantik1 »

No i roczek minoł, :twisted: chłopaki się naprodukowali, popisali, podpowiaali, posprzeczali i dalej nie wiemy czy i jak, sprzęt działa?... :scratch:
Slainte!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”