budowa kolumny AAbratek

Budowa kolumn rektyfikujących.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy

Post autor: wkg_1 »

Zbyszek56 pisze:Źle mnie zrozumiałeś. Pierwszy człon 30 cm to katalizator lub bufor, zamiennie.
Wydaje się, że dobrze zrozumiałem i to właśnie rozwiązanie odradzam. Sądzę, że bufora będziesz chciał używać non stop jak już zaczniesz.
Chyba, że odpęd z miedzią potraktujesz jak faktycznie odpęd - byle jak traktując pogony i licząc, że bufor załatwi Ci sprawę przy drugiej rektyfikacji.
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 gru 2018, 15:13 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Napisałeś, że masz bufor. Jeśli możesz, to zapodaj jego projekt i ewentualnie fotki.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Nie znam, @Akas Robił na szerokim wlewie.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Napisz jaki masz zbiornik i jaką pojemność bufora?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

50 L i 2,5L. To 2,5L poprosiłem troszkę na wyrost - gdybym zmieniał zbiornik na płaszczowy to pewnie o poj. 60-65L, normalnie jest 2L.
Wiem, że ma jeden dogrzewacz, reszta chyba standard ...
Pocztę zobacz ; )
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 gru 2018, 21:04 przez wkg_1, łącznie zmieniany 3 razy.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

To do zbiornika 30l wystarczy chyba 1,5 do 2,0l?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Tu naprawdę nie jestem autorytetem ale brałbym coś koło tego. Pewnie będziesz i tak tęsknił za większym zbiornikiem a w świetle najnowszych trendów bufor lepszy większy niż mniejszy.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Ze zbiornikiem pewnie masz rację, ale myślę, że keg 30l uzbrojony i w bardzo dobrym stanie można łatwo odsprzedać. [Informację wysłałem].

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Mam jeszcze jedno pytanie do bardziej doświadczonych Kolegów, czy do OLMa można lub powinno się załączyć chłodnicę?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: radius »

Nie ma takiej potrzeby, ale kto bogatemu zabroni boso chodzić :D
SPIRITUS FLAT UBI VULT

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Potrzeby nie ma. Ale wiele osób załącza - chłodzi destylat który potem idzie prosto na węgiel.
Podobno węgiel lepiej działa w mniejszych stężeniach ale i tak - bezpośrednio po OLM - coś tam daje. Wcale nie małe coś tam ; )
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: radius »

Przy prawidłowo przeprowadzonej rektyfikacji, węgiel nic nie daje a wręcz wyjaławia destylat. Ja np. nigdy bym nie puścił destylatu zbożowego przez węgiel. Profanacja :shock:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Bardziej myślałem o destylacie wpływającym do papugi w celach pomiarowych. Skoro pomiar ma być przeprowadzony w temp. 20 st. c. to byłoby to dobre rozwiązanie.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

radius pisze:Przy prawidłowo przeprowadzonej rektyfikacji, węgiel nic nie daje a wręcz wyjaławia destylat. Ja np. nigdy bym nie puścił destylatu zbożowego przez węgiel. Profanacja :shock:
Kolego, ja mam na myśli oczywiście cukrówki i glukozówki na spirytus do nalewek. Walczę z zapachem którego nie mogę się pozbyć nawet przy potrójnej rektyfikacji i - jak wiele osób też tu pisze - nie są to ani pogony ani przedgony. Zboża i smakówki to oczywiście inny temat ; )
Zbyszek56 pisze:Bardziej myślałem o destylacie wpływającym do papugi w celach pomiarowych. Skoro pomiar ma być przeprowadzony w temp. 20 st. c. to byłoby to dobre rozwiązanie.
No tak. Szczególnie teraz, gdy woda ma u mnie 13,62 stopnia Celsjusza : )))))

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Mam na myśli destylat a nie wodę w studni.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Kolego - nie nerwowo ; )
Wodę do chłodnicy na wyjściu z OLM podłączasz w przeciwprądzie i szeregowo - najpierw chłodnica potem skraplacz w głowicy. Twój destylat będzie miał temperaturę w przybliżeniu taką jak woda chłodząca - czyli to 14 stopni circa. Ja niestety nie mam - w przeciwieństwie do Ciebie - studni i korzystam z miejskiego wodociągu. A szkoda, bo mając studnię zrobiłbym obieg zamknięty i oszczędził na wodzie.
Ostatnio zmieniony środa, 19 gru 2018, 22:06 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Nerwowy nie jestem, czytam opisy doświadczonych psotników, z których wynika, że woda na powrocie powinna mieć około 70 stopni C. Stąd moje wątpliwości i żart. Wodę będę pobierał z wodociągu miejskiego, aczkolwiek myślę o zamkniętym obiegu.
Ostatnio zmieniony środa, 19 gru 2018, 23:04 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Jej ... co ma powrót do wiatraka ; ) Destylat na wyjściu z chłodniczki będzie miał taką temperaturę jak woda na wejściu - czyli właśnie to 14 stopni u mnie; )

PS: Z tymi 70 stopniami to ja bym uważał, ciśnienie wody nigdy nie jest idealnie stabilne, wystarczy, że pralka włączy sobie wodę do płukania i temperatura skacze. U mnie przy 72 stopniach zaczyna już kapać z odpowietrzenia a z pewnością wcześniej coś się ulatnia. Staram się trzymać 60 stopni na wyjściu wody z chłodzenia głowicy. Mam przy tym destylat 97% w temperaturze 22 stopni co oznacza 96,6 % zredukowane do temp 20.
Ostatnio zmieniony środa, 19 gru 2018, 23:38 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Ale mówisz o destylacie z OVMa? Ja chcę zrobić OLM dlatego te pytania zadaję, bo na forum czytałem, że z niego leci gorący urobek. Przy okazji mam jeszcze pytanie: przy zamkniętym obiegu wody, jaki duży dałbyś zbiornik?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Rozmawiamy cały czas o OLM. Przy OVM chłodnica to konieczność - przecież pary o temperaturze 78 sobie nie ukapiesz : )

Destylat z OLM nie leci gorący tylko letni. Sączy się przez wężyk i wpadając do butelki ma może z 30 stopni. I tu możesz sobie w przyszłości podłączyć chłodniczkę czy przed wejściem do papugi czy przed wejściem do filtra. Może nie kombinuj teraz tylko wyjście OLM zakończ gwintem a w przyszłości sobie będziesz mógł dokręcić co chcesz jak juz zobaczysz jak to wszystko działa.

Pojemność zbiornika na wodę chłodzącą w obiegu zamkniętym musisz sam sobie policzyć. Zależy czy będziesz ją chłodził jakąś chłodnicą od starej lodówki czy auta czy też nie. Przy grzaniu 2kW idzie min 0,5 lira wody / minutę. Przyszłościowo licz dla KEG-a 50L, odbioru destylatu 1l/godzinę, gotowaniu z 15L surówki - masz pół tony wody na proces. To pół tony podgrzeje Ci się do 70 stopni. Ktoś gdzieś tu pisał, że taki zbiornik powinien mieć tonę (bez chłodnicy). Ale szczerze mówiąc to pieśń przyszłości - na razie zrób kolumnę ; )
I używaj sszukajki:
topic1078-560.html
Ostatnio zmieniony czwartek, 20 gru 2018, 10:48 przez wkg_1, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Na razie zrób kolumnę. Buduję powoli, ale systematycznie. Dzięki Twoim podpowiedziom, zdecydowałem się na zrobienie bufora i OLMa. Ty nie miałeś tego problemu, ale sprzęt - 'czapki z głów'. Zastanawiam się jeszcze czy nie zostawić rezerwy na keg 50, jednak to jest 20 cm niżej. W zasadzie mam zgromadzony cały materiał za wyjątkiem wypełnienia i gdyby nie okres świąteczny to praca by szła pełną parą. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony sobota, 22 gru 2018, 21:22 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Zaczynam składać kolumnę w związku z tym mam kilka wątpliwości: termometr na 10 półce w razie wątpliwości lepiej jak wypadnie wyżej, czy niżej? Czy w miejscu portu musi być przerwa w wypełnieniu? W miarę możliwości proszę o podpowiedź.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: arTii »

Lepiej nieco powyżej 10 półki niż poniżej. Na 10 półce masz mieć stabilna temperaturę. Poniżej już niekoniecznie. Ale im wyżej tym mniej czasu będziesz miał na reakcję w przypadku wzrostu temperatury.
Co do portu termometru - nie musi być przerwy.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Im więcej portów tym lepiej.
Teraz to dałbym dwa - jeden wyżej drugi niżej : D Tak nawet na później jak zechcesz mierzyć ciśnienie na przykład : )
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: zzibii »

Ja w swojej kolumnie mam port na wysokości 30 cm. Zasyp sprężynki KO od plipek1.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Zaplanowałem 4 porty: keg, 10 półka, OLM, głowica. Z literatury forum wynika, że 10 półka na dobrych sprężynkach to około 20cm dlatego pytałem w którą stronę można sobie pozwolić na tolerancję. Dziękuję Kolegom za szybką i konkretną odpowiedź. Czy port w kegu może być usytuowany z boku?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Byle w cieczy a nie parach. Ja mam rurkę z góry prawie do samego dołu i tam wpuszczam sondę głęboko, do końca - aż stuknie.
Ja mam port na 30cm ale myślę, że to za wysoko, jak kiedyś dołożysz bufor to wyjdzie Ci koło 18-ej : )

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Dzięki dyskusji z Tobą, buduję kolumnę z buforem. Mam jeszcze kłopot z rurą odpowiedniej średnicy ale mam już rozwiązanie.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Hhehe ... a ja dokładam mały buforek nad buforem w nadziei na powstrzymanie ducha buraka przy odbiorze większym niż 10ml/min :D Sobie do odpędu będę zapodawał segment z miedzią a na gotowo ten buforek - zobaczymy, co z tego wyjdzie : D
Podobno bufor lepszy większy niż mniejszy, ja mam 2,5L z jednym dogrzewaczem do 50L KEG-a ale do 30L to pewnie podgrzewacz nie jest potrzebny. Nie znam się na tym niestety : /
Ostatnio zmieniony niedziela, 30 gru 2018, 18:44 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Spotkałem się z określeniem "podgrzewacz" lecz nigdzie nie mogę znaleźć jego budowy, czy masz jakiś namiar na to ustrojstwo?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

To taka rurka doprowadzająca ciepło od dołu ... załóż może wątek z pytaniem o twój bufor ... ja tu nie pomogę. Ty chyba nie potrzebujesz.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Czy spust z bufora lepiej zrobić do kega czy na zewnątrz, a może kombinacje obu opcji?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Pfffff ... czy ja Ci wysyłałem zdjęcia swojej kolumny ?
U mnie spust z bufora poprzez pionowy silikonowy wężyk idzie do dołu KEG-a do trójnika i poprzez trójnik do KEG-a.
Z dołu poprzez ten trójnik idzie rurka podglądu poziomu.
Obrazek
Masz podgląd poziomu w buforze, spust z bufora do KEG-a (ważne dla metody 2,5 i wyżej !) a jak chcesz sobie zlać z bufora to ściągasz silikon i tyle. Proste i skuteczne.

PS: Ten wężyk silikonowy idący poziomo na dole bufora wetknięty w poprzeczkę do SMS-a tylko tak żeby się nie zgubił, ; )
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 gru 2018, 02:26 przez wkg_1, łącznie zmieniany 3 razy.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Wiem o co chodzi, zrobię podobny system. Lecz z Twojego posta wynika, że zlewasz na zewnątrz, czy nie stosuje się również ,powrotu z bufora do kega? Wiem , że zadaję pytania, które mogą wydawać się naiwne , ale planowałem zrobienie najprostszego sprzętu jaki istnieje. Jak zacząłem czytać forum to stwierdziłem ,że" wiem że nic nie wiem". Pytam aby w miarę możliwości uzyskać jak najlepszy efekt. Dla mnie jako laika, tak wielka wiedza zgromadzona na forum, czasami zamiast rozjaśniać , zaciemnia temat, więc pytanie wprost jest jak najbardziej uzasadnione. Dziękuję więc Kolegom którzy cierpliwie udzielają mi rad.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Szczerze mówiąc nie przypominam sobie, żebym pisał, że zlewam na zewnątrz. Jak możesz to zacytuj bo może coś tam zamąciłem ; )
Przecież na zdjęciu jest właśnie powrót z bufora do KEG-a, używam go do metody 2,5 czy 4,5.
Ale nie ma problemu - tam nie ma dużych ciśnień, zamykasz zaworek, ściągasz wężyk, otwierasz zaworek i sobie zlewasz.
Ja zlewam do KEG-a i do kanalizacji, kończę proces przy 85 stopniach w buforze by nie dopuścić pogonów do kolumny ale niektórzy odzyskują i zawartość bufora. Podobno można też zlać bufor a potem poczekać aż skapie do niego zawartość kolumny i to odzyskać - ja nie próbowałem. To już na później sobie znajdziesz optymalny proces.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Zasugerowałem się rzeczywiście zwrotem, że jeśli chcę zlać z kega to zdejmuję silikon. Masz rację, to jest to o czym pisałem, jak mam zbyt wiele informacji to ich trochę się gubi.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 31 gru 2018, 19:16 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Dzisiaj przygotowałem elementy bufora i OLMa , są pocięte, wyszlifowane, gotowe do spawania. Jak dobrze pójdzie to w przyszłym tygodniu sprzęt będzie gotowy.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Chcę zamówić sprężynki , z wpisów Kolegów wynika, że nie ma potrzeby stosować miedzi przy odpowiedniej dł. kolumny. Co o tym sądzicie?

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: wkg_1 »

Miedź jest katalizatorem dla związków siarki, opinie są różne ale wiele ludzi nie używa miedzi. Ja prawdę mówiąc nie zauważyłem różnicy.

Autor tematu
Zbyszek56
30
Posty: 39
Rejestracja: niedziela, 25 lis 2018, 17:07
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa kolumny AAbratek

Post autor: Zbyszek56 »

Czy stosujesz czy nie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”