Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
darekbimbrownik
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 17 sty 2015, 13:43
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków

Post autor: darekbimbrownik »

Witam wszystkich

Ponad rok temu zakupiłem kolumne z Zimnymi Palcami ok 120cm długości + 2 odstojniki + chłodnica i do tego keg 30L do grzania gazem. I zastanawiam się nad zmianą bo przymierzam się do zrobienia zacierów owocowych a zwłaszcza produktu końcowego "gruszkówka" :) . A z zimnymi palcami będzie ciężko nawet jak je wypnę. Zrobiłem tak ze śliwowicą ale 2 palce zostawiłem i wyszło 86% z delikatną nutą śliwek. Chciałem prosić o poradę bo mam zamiar zamówić kolumnę Aabratek ale lekko zmodyfikowaną, tzn. chciałbym wstawić tuż nad kegiem wziernik - dalej kolumna - wziernik - i chłodnica skraplająca, a wszystko połączone złączami TriClamp. Koszt wyjdzie spory zwłaszcza że mam zamiar zmienić kega z 30L na 80/100L. I zaczynają się pytania.

1) średnica kolumny? Myślałem o tym żeby dopasować do wziernika i złącza. W sklepie destylandia.pl mają wzierniki o średnicy na łączeniu! 64/77.5/91/106 mm średnicy. W tym samym sklepie mają złącz TC 63mm 76mm oraz 104mm, więc średnica kolumny najbardziej pasowałaby do wziernika i złącza 64mm; 77.5mm;oraz 106mm. Pytanie która będzie najbardziej efektywna do pojemności kega?

2) do kega chciałbym wspawać kołnierz i do kołnierz zamontować coś takiego http://stilldragon.com/index.php/6-x-4- ... ducer.html na złączach TC i dopiero do tego "reduktora" wziernik i tak dalej jak było na początku. Taki reduktor, ponieważ chcę mieć szeroki wlew do ewentualnego mycia w środku ręką.

3) jaką wysokość i średnice możecie zaproponować do takiego rozwiązania i czy w ogóle to nie będzie chybiony pomysł?

Od dołu jakieś 20-30 cm wypełnienie miedziane reszta zmywaki.

Podsumowując będzie to wyglądało następująco:
keg - wspawany kołnierz - TC - reduktor - TC - wziernik - TC - kolumna - TC - wziernik - TC - chłodnica

Co o tym sądzicie? Co byście zmienili? Co dodali lub odjęli?
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: Lootzek »

O rany.. Lekki misz-masz. Chcesz zmienić zimne palce na aabratka by robić smakówki? Przecież system CM (do którego należą zimne palce) idealnie nadaje się do tychże smakówek. Przy okazji, owocowe robi się nastawy, nie zaciery. A śliwowica nie wyszła Ci, bo powinieneś robić ją na pustej rurze, lub z małą ilością wypełnienia i bez refluksu, ewentualnie podeprzeć się nim pod koniec procesu by opóźnić odbiór pogonu.

Teraz co do pytań:

1) Przynajmniej 76 mm, większa średnica = większa wydajność, ale rozważ czy masz jak dostarczyć moc grzania potrzebną do optymalnej pracy kolumny takiej średnicy.

2) Ale o co właściwie tu pytasz? :) Szeroki wlew to wygodna rzecz, chcesz, montuj. Tylko pytanie: na czort Ci wziernik nad kegiem?

3) Co do wysokości - ile pomieszczenie pozwala, oczywiście w granicach rozsądku. Uwzględnij też zapas na ewentualną rozbudowę o bufor. Dobrze też podzielić główną rurę, tak byś miał możliwość prowadzenia destylacji prostej na krótkim odcinku, bo inaczej skończy się jak ze śliwowicą - "płaskim" trunkiem.

I na koniec, zachęcam gorąco do uważnej lektury forum - odpowiedzi na każdą z twoich wątpliwości już tu są. :)

Autor tematu
darekbimbrownik
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 17 sty 2015, 13:43
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: darekbimbrownik »

Dzięki za odpowiedzi. Forum przeglądam od kiedy zacząłem przygodę z trunkami własnej roboty.

Założyłem ten temat, ponieważ zaczęło się od chęci zwiększenia kega, bo 30L jest już :D trochę mały i muszę dwa razy gotować zacier w ciągu jednego dnia. Gdybym miał większy np. 80 lu 100 L wlewam 3 zaciery po 25/30 L i gotuje za jednym razem i czasowo wyjdzie prawie to samo bo w pewnym stopniu skraca się czas gotowania. I zradza się pytanie: skoro muszę zwiększyć średnice kolumny do większego kega to czy nie lepiej zainwestować w Aabratka czy po prostu zmontować Zimne Palce na większej średnicy rury KO?
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: jurek1978 »

Zainwestuj w Aabratka rurę z 70 mm i będzie torpeda. Duży keg 100 L i zobaczysz. Klasa. No iw wypełnienie sprężynki obowiązkowo.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: aronia »

Jeżeli na ZP nie otrzymałeś aromatycznej smakówki tzn. że musisz jeszcze poćwiczyć(i je lekko zmodyfikować - zaczynając od wycięcia odstojników). Jeżeli myślisz o takim zbiorniku to kolumna z 70-tki(tutaj zamiast latarki możesz zastosować "oczko") lub 76-tki będzie najbardziej optymalna. Tylko tak jak pisał Lootzek przemyśl kwestię grzania. Chcesz Aabratka to rób, ale to nie zmienia faktu, że będziesz musiał wypracować swój sposób na otrzymanie smakówki np. korzystając z tego tematu: http://alkohole-domowe.com/forum/sposob ... t9301.html

Autor tematu
darekbimbrownik
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 17 sty 2015, 13:43
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: darekbimbrownik »

Był to pierwszy raz kiedy robiłem coś z owoców, w tym przypadku śliwowica. Śliwy kisiły się w trzech beczkach. W dwóch dodałem trochę cukru i wody a w trzeciej same śliwy-da się wyczuć różnicę w smaku. Mam zamiar w tym roku zrobić gruszkówkę i byłbym wdzięczny za jakieś dodatkowe porady do nastawów owocowych które mogłem pominąć na tym forum np. minimalny relfuks przez palce

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: aronia »


Autor tematu
darekbimbrownik
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 17 sty 2015, 13:43
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: darekbimbrownik »

A wracając do tematu, przy zmaianie na kega 100L proponujecie zostać przy Zimnych Palcach czy pójść w stronę Aabratka? Głównie do cukrówek ale czasem tez i do owocówek
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: Lootzek »

Aabratek, zdecydowanie. To bardziej uniwersalny sprzęt i spirytus na nim jest zdecydowanie łatwiej "ogarnąć" niż na ZP, a w konfiguracji pusta i/lub niska rura spokojnie zrobisz i owocówki. A jaki swój sposób na nie opracujesz, to już twój wkład autorski ;)

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: aronia »

Proponujemy zrobić 2 wymienne głowice - Aabratek do cukrówek, ZP do smakówek.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: Lootzek »

A po co? Przecież rezygnując z refluksu w trakcie pracy lub ustawiając nieduży, np. zacząć od 1:1 oraz pracując na krótszym odcinku kolumny uzyskasz w zasadzie ten sam efekt? A i przedgon odebrać łatwiej i mniej regulowania parametrami procesu.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: aronia »

Po to aby użytkownik darekbimbrownik sam ocenił czy taniej mu będzie zrobić 2 głowice czy przysiąść chwilę na forum i doczytać, że nie ma znaczenia rodzaj głowicy, bo na każdej można zrobić to samo. Jedynym ograniczeniem jest operator: jego wiedza i doświadczenie w zakresie obsługi danego typu aparatu. Ale do tego trzeba chociaż otworzyć linki znajdujące się w tym temacie, przeczytać te tematy kilkukrotnie i wyciągnąć dla siebie samą esencję, a nie tylko czekać na "opcje" i wybrać tą która najbardziej będzie odpowiadać/najwięcej osób będzie ją polecać. Trochę własnej inicjatywy i zaangażowania w sprawy które go dotyczą...

Autor tematu
darekbimbrownik
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 17 sty 2015, 13:43
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: darekbimbrownik »

A co sądzicie odnośnie drugiego wziernika umieszczonego między kegiem a kolumną? Byłoby widać czy kolumna jest zalana czy już nie. Dodatkowe 300zł ale myślę, że warte, bo pomocne
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: radius »

darekbimbrownik pisze:myślę, że warte, bo pomocne
Ciekawe w czym :?: :o
Co ty, próbujesz naszą wytrzymałość, czy jesteś takim leniem, że nie chce ci się poszperać po tematach :?:
darekbimbrownik pisze: Byłoby widać czy kolumna jest zalana czy już nie.
Zalanie zaczyna się od góry, jakbyś nie wiedział :x Chyba, że "przepełnisz" zbiornik lub zrobisz duże przewężenie na wyjściu z kotła.
I koniec podawania wszystkiego na tacy :mrgreen:
srebrba taca.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
darekbimbrownik
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 17 sty 2015, 13:43
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: darekbimbrownik »

Dzięki wszystkim za porady i opinie, bardzo pomogliście mi. Jest jeszcze wiele pytań ale to już sam muszę rozgryźć. Niniejszym zamykam temat.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: radius »

Uff, a już myślałem, że będę musiał drałować do apteki po relanium :smiech:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: aronia »

darekbimbrownik jak dla nas możesz zrobić sobie i kolumnę z samych wizjerów - wtedy będziesz widział co się dzieje na prawie całej długości zasypu - w końcu im więcej widzimy tym lepiej(tylko się zastanawiam jak sobie radzą Ci co wcale nie mają, a wychodzi im super produkt). To Ty płacisz, więc jeżeli uważasz, że Ci się przyda to rób - tylko po kilku procesach nie zapomnij zdać relacji, żeby można było innych dawać przykład czy warto dołożyć te kolejne 300/600/900 itd czy nie.
Wystarczy się trochę "rozglądnąć" po forum i spokojnie można odszukać podobne konstrukcje(tylko już zrealizowane) jak Ty planujesz... tylko trzeba chcieć znaleźć - np. temat: domowe spawanko
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: jurek1978 »

Dodatkowy wziernik na dole kolumny totalnie zbędny jak dla mnie.
Jak Cię stać i masz warunki lokalowe to już lepiej w bufor zainwestować.
Awatar użytkownika

arbaletnik
400
Posty: 414
Rejestracja: środa, 29 sty 2014, 10:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 103 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: arbaletnik »

darekbimbrownik pisze:A co sądzicie odnośnie drugiego wziernika umieszczonego między kegiem a kolumną? Byłoby widać czy kolumna jest zalana czy już nie. Dodatkowe 300zł ale myślę, że warte, bo pomocne
darekbimbrownik- poczytaj sobie te wątki o zalaniu co to w ogóle jest:
http://alkohole-domowe.com/forum/prog-z ... %20kolumny
http://alkohole-domowe.com/forum/zalewa ... %20kolumny
może to cie uratuje przed wydaniem 300 złotych, odłóż lepiej te pieniążki i jak już poćwiczysz to za jakiś czas spraw sobie bufor jak radzi kolega Jurek 1978.
Z życzliwością. Pozdrawiam
Gdy wszyscy myślimy tak samo, nikt nie myśli. W.Lipman

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: michal278 »

Może koledze podpowiem. Czym większy zbiornik tym mi się wydaje bufor zbędny. Teraz pracuje przy potworku 100l i kolumnie 63. 5 z puszzkową i wziernikiem 150cm. Zbiornik szeroki wpust sms 63. 5i 1/2 cala spust, 4 sondy w tym w kegu. Uzysk w ciągu 12h całego procesu -12 litrów przy pierwszym przebiegu.
Czym większy zbiornik tym więcej serca możesz wyciągnąć bez uszczerbku na jakości przy tym samym grzaniu.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: aronia »

8h z rozgrzewaniem(jeśli tak to jakie grzałki i ile trwa rozgrzewanie)? Jaka moc grzewcza podczas procesu? I o jakiej mocy te 12l? I jaki jest mniej więcej wsad(ile litrów i jaki szacowany %)?

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: michal278 »

Aronia poprawiłem. 14h. Grzałki były nie całe 2kw, rozgrzewanie bylo na 4kw. Teraz będzie na pokładzie 3kw/5kw odpowiednio. % gotowego jak najbardziej "neutral ". Procent wsadu nie liczyłem., nastaw 25kg cukru plus woda do 100l. Wsad pojedyńczy 95l.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: aronia »

michal278 pisze:Czym większy zbiornik tym mi się wydaje bufor zbędny.
Ale masz bufor i tak stwierdzasz, czy nie masz i jak napisałeś tak Ci się wydaje?
michal278 pisze:Czym większy zbiornik tym więcej serca możesz wyciągnąć bez uszczerbku na jakości przy tym samym grzaniu.
Pokrętnie to ma jakiś sens(po chwili zastanowienia udało mi się go doszukać), ale to samo można by napisać, że im mniejsza średnica tym więcej serca można wyciągnąć bez straty na jakości. Czyli Mega zbiornik i Mini(średnica) kolumna i mamy super dużo serca bez uszczerbku na jakości - tylko posiedzimy przy tym jakieś 2 tygodnie :D - i teraz słowo klucz: KOMPROMIS.

Festin
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 17:57
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: Festin »

Widzę że rozmowa żywa więc i ja dorzucę swoje pytanie. Mianowice obecnie posiadam mini still miedziany fi 42, i podobnie jak kolega myślę nad zmianami jednak w moim przypadku zmiany będą poważniejsze (tak myślę). Jestem ogromnym zwolennikiem trunków smakowych i zastanawiam się jaka kolumna - koniecznie kolumna ponieważ jest uniwersalna- nada się do tego zadania najlepiej. Zbiornik planuję na ok 100l, rura miedziana ok fi 60 i na tym się kończy to czego jestem w miarę pewien ;/
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: Lootzek »

Ojjj.. Zaraz wpadnie rozrywek i uszy oberwie za to pytanie. I wiesz co? Będzie miał rację, bo odpowiedź na nie jest w pierwszych 10 postach tego tematu, żeby zbyt daleko nie szukać..

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: michal278 »

Aronia zrobiłem test keg30 vs. keg 50 vs. keg 100. Czym większy zbiornik ta sama moc grzania, tym więcej serca leci bez korekcji zaworkiem. Przy czym, owszem czas rozgrzania zwiększasz ale to ci się zwraca z nawiązką podczas odbioru ilości serca.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: aronia »

michal278 ale dla mnie to jest oczywista oczywistość - dlatego pozbyłem się zarówno kega 30l jak i trzech 50-tek... A co do rozgrzewania to też rozwiązałem na swój sposób ten problem i spokojnie z jego(rozgrzewania) czasem mogę konkurować ze zbiornikami mniejszymi mającymi takie same grzałki.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: rozrywek »

Lootzek pisze:Ojjj.. Zaraz wpadnie rozrywek i uszy oberwie za to pytanie. I wiesz co? Będzie miał rację, bo odpowiedź na nie jest w pierwszych 10 postach tego tematu, żeby zbyt daleko nie szukać..
Lootzek Moja odpowiedź będzie zawarta w nowym temacie, który zamierzam otworzyć.
A aby nie być do końca złym, szanowny panie, w sprawie kolumny, miedzi i zbiornika wal jak w dym do Zygmunta.
Ps:Lootzek, dzięki za reklamę :piwo:
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7331
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: radius »

@michal278, jaki miałeś ustawiony refluks? Taki sam we wszystkich przypadkach? Odbiór również stały?
Jaka pojemność wsadu i czy za każdym razem taki sam? Zbiorniki ocieplone czy gołe? Ile odebrałeś pogonu z każdego procesu?
Bez tych danych to tylko można gdybać, czy rzeczywiście tak jest jak piszesz :shock: A dlaczego, to napiszę jak uzyskam odpowiedzi na pytania :roll:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: michal278 »

Refluks taki sam zawsze. Odbiór też stały na ile pozwalały termometry. Wsady 27/45/95. Zbiorniki gołe. Pogonu ciągne do 99 stopni, 1. 5/2. 5/4. 5. Nastaw ten sam. Nieraz gotowałam ze względów lokalowych 50l i potem 100l i zawsze widzę + z większego zbiornika. Nie wiem jakbym nie ocieplić to przy większym kegu są mniejsze straty. Porównywalem też ocieplone 50 i 100. Nie były to specjalne jakoś doświadczenia tylko przy okazji nasunęły się takie spostrzeżenia.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: lesgo58 »

michal278 pisze:Refluks taki sam zawsze.
Co to oznacza w/g Ciebie?
Bo jeśli mówisz o refluksie, który ustawiałeś na początku to oznacza jedno. Refluks się zmieniam wraz z ubywaniem etanolu w zbiorniku.
Na to żeby był stały refluks musi być zachowana równowaga między "produkcją" etanolu przez zbiornik a odbiorem. I to od początku do końca procesu. Na obecna chwilę taki stan rzeczy zapewnia nam tylko i wyłącznie "system inżyniera".
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: michal278 »

O tym mówiłem. Tak system inżyniera. Oczywiście robię korekcje odbioru. Moje obserwacje można zawrzeć w jednym zdaniu: Czym większy zbiornik tym więcej alkoholu i kolumna pracuje dłużej stabilniej, a więc tym więcej serca pozyskujesz, a mniej tracisz na przed i pogonie.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: rozrywek »

michal278 pisze:Aronia zrobiłem test keg30 vs. keg 50 vs. keg 100. Czym większy zbiornik ta sama moc grzania, tym więcej serca leci bez korekcji zaworkiem. Przy czym, owszem czas rozgrzania zwiększasz ale to ci się zwraca z nawiązką podczas odbioru ilości serca.
A to faktycznie odkryta Ameryka. Im większa powierzchnia parowania tym większy odbiór. Każde dziecko na to wpadnie, nie trzeba do tego doktoratu z fizyki. A na przyszłość to precyzuj wypowiedzi bo jak na razie są dosyć mętne. Ilość serca pozostaje taka sama zawsze, pozostaje zmienna ilości odbioru na /h.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

bohema.zaba
100
Posty: 125
Rejestracja: piątek, 23 wrz 2011, 20:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: bohema.zaba »

Kolego rozrywek, od kiedy to ilość odbioru /h zależy od wielkość zbiornika :hahaha:
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: HomoChemicus »

Wrzenie jest procesem przemiany fazowej w całej objętości, nie zależy więc od powierzchni cieczy. Wrzenie wymaga energii, im więcej jej dostarczysz, tym więcej odparuje, czyli nie zależy też od objętości zbiornika.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: jurek1978 »

Panowie na 100 litrowym kegu odbierzemy mniej % przedgonów i pogonów niż na szybkowarze 10 litr. Chyba to oczywista oczywistość ?
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: rozrywek »

To może zastosujmy to w praktyce. Podołasz?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: rozrywek »

HomoChemicus pisze: Wrzenie wymaga energii, im więcej jej dostarczysz, tym więcej odparuje, czyli nie zależy też od objętości zbiornika.
Ależ to jest jasne że wszystko wymaga energii. Podpal jezioro spirytusu, kumulując to wszystko w rurce nawet 42mm. Czy ja naprawdę mam wrażenie że dwie osoby przekomarzają się mówiąc o tym samym?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: boxer1981228 »

jurek1978 pisze:Panowie na 100 litrowym kegu odbierzemy mniej % przedgonów i pogonów niż na szybkowarze 10 litr. Chyba to oczywista oczywistość ?
Nie bardzo rozumiem możesz rozwinąć.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Budowa aabratka do keg 100L. Dwa wzierniki.

Post autor: lesgo58 »

rozrywek pisze:...Im większa powierzchnia parowania tym większy odbiór. Każde dziecko na to wpadnie, nie trzeba do tego doktoratu z fizyki.
Przyznam się szczerze - nigdy nie patrzyłem na ten element rektyfikacji w taki sposób. Nie jestem zbyt mocny w fizyce, ale być może jakieś ziarno prawdy w tym jest.
Do rektyfikacji podchodziłem zawsze w następujący sposób - im większą przykładam moc, tym więcej odbieram w litrach/godz.
Niezależnie od wielkości zbiornika.
Za prędkość odbioru też odpowiedzialne są - wypełnienie i grubość rury. Ale to zawsze w powiązaniu z przyłożoną mocą grzania.
Wielkość zbiornika - to raczej ilość alkoholu(serca), który uzyskam w trakcie jednego procesu. A prędkość odbioru niestety ale się nie zmieni. Oszczędzimy co najwyżej na czasie rozgrzewania.
No chyba, że wraz ze zmianą zbiornika zmienimy też grubość rury i wypełnienie. Wtedy możemy mówić o dodatkowych oszczędnościach i zyskach.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”