Bokakob by WRL

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.
Awatar użytkownika

zzibii
250
Posty: 295
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2009, 12:48
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy

Post autor: zzibii »

Ja zbieram pogony i jak się uzbiera odpowiednia ilość puszczam na rurę i destyluje podobnie jak surówkę. Nie dolewam do surówki pogonów.
alembiki
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: .Gacek »

Ja robię wręcz odwrotnie. Pogon z poprzedniej gonitwy dolewam do nastawu, który najpierw destyluję na surówkę a później rektyfikuję. Pogony dolewam zawsze do nastawu.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: radius »

@.Gacek, tylko w ten sposób, za każdym razem zwiększasz ilość pogonów w surówce i automatycznie musisz ich odebrać co raz więcej (pogon z nastawu + pogon dolany). No chyba, ze dolewasz tylko określoną i stałą ilość pogonu do kolejnego nastawu, ale wtedy jakaś jego ilość za każdym razem ci zostanie, więc tak czy siak będziesz po którymś tam procesie, miał ich trochę nazbieranych. I co wtedy... ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: .Gacek »

@radius ja mam jedną butelkę 0,7 na pogony. Czasem jak mam dużo czasu to po skoku o 0,1 lub 0,2 stopnia na 10-tej półce zamykam na chwilę odbiór, stabilizuję i powoli odbieram jeszcze dużo dobrego serca. Jednak czas nie jest moim sprzymierzeńcem i nieraz muszę szybko skończyć. Czasem gdy uzbiera mi się więcej pogonów i aby nie kumulowały się obdarowuję okoliczną podsklepową elytę ☺
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
wrylu
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 2 gru 2012, 15:57
Krótko o sobie: Moonshine xxx
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 5 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: wrylu »

No i jestem po odpędzie surówki. Surówkę w ilości 2,5L oraz nieudaną nalewkę z dziej róży (zrobioną z 1,2L czystego) rozrobiłem do 20% (wyszło w sumie 17L towaru do przerobienia ) i puściłem na rurę. Po zalaniu kolumny odebrałem 100ml przedgonu, następnie ustaliłem wydajność mojej maszyny. Wyszło coś koło 110ml na minutę co daje: 22ml/min dla RR 1:4, oraz 18ml/min. dla RR 1:5. Po ustabilizowaniu kolumny po przedgonie rozpocząłem odbiór. Z 0.5L trwało abym wpasował się na takie RR aby kolumna trzymała stałą i w miarę niską temperaturę na 10 półce (77.4). 22ml/min było za szybko więc zjechałem koło 15ml/min i było ok. Praktycznie do odebrania 2,5 L serca temperatura trzymała się na poziomie 77.4. Dochodziła do 77.6 ale jak zmniejszałem odbiór to wracała do 77.4. Zaciekawiło mnie że po odebraniu tych 2.5L temperatura na 10 półce zaczęła rosnąć i nawet zmniejszenie odbioru do jednej kropli na sekundę nie pomagało. Próbowałem też stabilizacji, i temperatura wracała do 77.4 ale jak rozpocząłem odbiór nawet baaardzo powolny to rosła. Po prostu jak temperatura przekroczyła 77.7 uznałem, że to pójdzie w pogon (wyszło z 0,5L). Robotę zacząłem po 9:00 a skończyłem po 19. Trochę to trwało ale chciałem się przyłożyć. Rezultat to 2.7L czystego, nawet dobrego w smaku. Zastanawiam się czy lekko słodkawy posmak rozrobionego destylatu może być wynikiem przerobienia słodkiej nalewki z dzikiej róży?
moonshine XXX

Merkor
50
Posty: 78
Rejestracja: piątek, 26 paź 2018, 21:46
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: Merkor »

Tak sobie myślę, że jak tobie wyszło 15ml/min to przy kolumnie 42 będzie pewnie coś około 10ml/min = 600ml/h, za przeproszeniem dupy nie urywa i zapewne przerzucę się na 60 fi ale do tego czasu fajnie będzie się uczyć jak kolumna działa, doświadczenie to podstawa.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: .Gacek »

Taka właśnie jest wydajność tej rury gdy robimy na spokojnie bez pośpiechu. Dlatego też przeszedłem na rurę fi54. Keg do tej rury to maks 30l. Przy kegu 50l i wsadzie 45l schodzi cały dzień ☺
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
wrylu
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 2 gru 2012, 15:57
Krótko o sobie: Moonshine xxx
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 5 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: wrylu »

Uważam, że Fi 54 to minimum. Ja akurat kawałek 167cm kupiłem w dobrej cenie i szablon miałem do fi54 . Ale jak bym teraz miał jeszcze raz podchodzić do budowy to wziął bym szerszą nawet fi 76 :D Na razie walczę na tym co jest. Może sprężynkami po nowym roku zasypię ...
moonshine XXX

Merkor
50
Posty: 78
Rejestracja: piątek, 26 paź 2018, 21:46
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: Merkor »

Przy średnicy fi 76 i wyżej już chyba bym wolał pójść w KO, bo cena jest już powalająca dodatkowo wątpie bym był w stanie samemu polutować taką średnicę.
Awatar użytkownika

Autor tematu
wrylu
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 2 gru 2012, 15:57
Krótko o sobie: Moonshine xxx
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 5 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: wrylu »

Cena jest rzeczywiście zaporowa. Lutowanie czy to fi 54 czy fi76 jeden czort. Zresztą co tam lutować, najtrudniej chyb tylko kołnierz do fittingu. Boka to bardzo prosta konstrukcja, no chyba, że chcesz się bawić w dzieleni kolumny na elementy.
moonshine XXX

Merkor
50
Posty: 78
Rejestracja: piątek, 26 paź 2018, 21:46
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: Merkor »

Z tego co czytałem średnicę 76 i większe ciężko dobrze rozgrzać zwykłą lutlampą a tylko taką mam. Metr 76 kosztuję 240 zł na allegro a potrzeba około 2m, musiałbym wyrwać gdzieś za 200-300 zł by było tego warte bo na miedzi łatwiej by mi było z przeróbkami.
Awatar użytkownika

Autor tematu
wrylu
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 2 gru 2012, 15:57
Krótko o sobie: Moonshine xxx
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 5 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: wrylu »

A więc wczoraj przegoniłem 45L nastawu z 12 kg cukru + 1 paczka Alcotec 48 pure. Serca wyszło 5,5L 96%, przedgon ok. 500ml. Moje spostrzeżenia przy tak "dużym" jednorazowym wsadzie (kolumna fi 54):

1. Nie szło zalać kolumny grzałkami (2x2kW),
2. Przy tej ilości wsadu mogłem jechać cały czas na 4kW (po godzinnej stabilizacji i próbie zalania przeszedłem na 2kW). Cały proces trwał 14 godzin.
3. Przez niską temperaturę głupiała mi 10 półka. Wydajność mojej kolumny to 110 ml/min jednak dla stabilnego procesu odbierałem przez cały czas ok. 12 ml/min.
4 Nastaw 45L z 12kg cukru jedna paczka alcoteków przerobiła w 3 dni do -2 BLG.
5. Chyba muszę pomyśleć o większej średnicy kolumny :-)
moonshine XXX
Awatar użytkownika

Autor tematu
wrylu
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 2 gru 2012, 15:57
Krótko o sobie: Moonshine xxx
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 5 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: wrylu »

Koledzy, mam pytanie odnośnie dołożenia systemu OLM do mojego Boka. Chciałem zrobić odbiór OLM taki sam jaki mam przy LM na górze pod skraplaczem i tu moje pytania: czy wystarczy jedna półka czy robić dwie zachodzące na siebie (tak jak przy LM)? Czy wspomniana półka ma tworzyć objętościowo takie same jeziorko jak w LM czy może być mniejsza? No i jeszcze sprawa z wypełnieniem. Jak zrobię OLM to teoretycznie po postawieniu kolumnyw pion spręzynki które mam jako wypłnienie zasypią mi jeziorko (przy jednej półce). Wypełnienia spręzynek mam na ok. 130 cm. Z OLM planuję zjechać na 110 cm.
moonshine XXX

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: czytam »

Przy tego rodzaju konstrukcji (głowica i wysokość wypełnienia) łatwiejszy w wykonaniu i być może nawet przynoszący lepsze smakowo efekty może być VM. Przy wypełnieniu montuje się niewielki zawór kulowy i dodatkową chłodnicę. W zasadzie nie wiem, skąd taka negatywna opinia o tym rozwiązaniu.
Awatar użytkownika

Autor tematu
wrylu
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 2 gru 2012, 15:57
Krótko o sobie: Moonshine xxx
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 5 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: wrylu »

W zasadzie chciałem uniknąć dodatkowego sprzętu (chłodnica). Jednak w moim przypadku to właśnie OLM będzie łatwiej zrobić (tak myślę).

A w ogóle to pochwalę się Wam jeszcze patentem jaki zrobiłem z zaworkiem. Ponieważ miałem problem z dokładną regulacją przepływu postanowiłem zmodyfikować pokrętło od zaworu i wyposażyć je w tzw. śmigło ;)

Wykorzystałem do tego uchwyt do narzynki. Dzięki tej modyfikacji (a w zasadzie dźwigni jaką wytworzyłem) przepływ mogę regulować z dokładnością do 2ml. http://shorturl.at/kuDHZ
moonshine XXX
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: .Gacek »

Możesz zrobić na jednej półce, swego czasu mieliśmy na forum kolegę, który nawet przy głowicy miał jedną półkę :hahaha: sprzęt działał i z urobku był zadowolony.
W okolicach skośnej półki olma włóż zmywak pod półkę i na półkę. To pozwoli Ci odseparować sprężynki oraz zniweluje potencjalne miejsce zalewania się kolumny.
Pozdrawiam Gacek.

MastaMari
150
Posty: 168
Rejestracja: poniedziałek, 10 lut 2020, 21:47
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: MastaMari »

Spróbuj zastosować redukcje nyplową która możesz wlutować w środek kolumny, wyjdzie ci z tego cos ala OLM przyściankowy, rozwiązanie jak w przypadku głowicy bokakoba z projektu radjusa.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: radius »

Redukcji nyplowej nie da się wlutować w środek rury, bo ma taką samą średnicę. Trzeba by zastosować dodatkową mufę ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
wrylu
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 2 gru 2012, 15:57
Krótko o sobie: Moonshine xxx
Status Alkoholowy: Destylator
Podziękował: 5 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: wrylu »

.Gacek pisze:Możesz zrobić na jednej półce, swego czasu mieliśmy na forum kolegę, który nawet przy głowicy miał jedną półkę :hahaha: sprzęt działał i z urobku był zadowolony.
W okolicach skośnej półki olma włóż zmywak pod półkę i na półkę. To pozwoli Ci odseparować sprężynki oraz zniweluje potencjalne miejsce zalewania się kolumny.
Tylko jak umieścić zmywak nad OLM i jeszcze zasypać tam sprężynki... :scratch: Rurę mam w jednym kawałku, a od góry nie da rady bo półki blokują Nawet jak wlutuję mufę z grzybkiem w środku to pozostaje problem odseparowania OLM od sprężynek. No chyba, że by to olać i zasypać jak leci.
moonshine XXX
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: .Gacek »

No i to jest właśnie to o czym zawsze piszę. Wg mnie każdy kawałek kolumny powinien być rozbieralny a najłatwiej jest dzielić kolumnę zwykłą mufą... Wtedy nawet łatwiej czyścić sprzęt a w szczególności miedziany...

25-30cm od głowicy przetnij kolumnę i zrób sobie olma z mufy i odwróconej kapy. Będziesz miał wtedy każdy kawałek osobno. Elementy uszczelnisz taśmą teflonową.
Ostatnio zmieniony piątek, 4 gru 2020, 17:52 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: czytam »

Podtrzymuję. Znacznie łatwiej w tej kombinacji wykonać OVM. Nie stracisz też 10cm wysokości wypełnienia.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: .Gacek »

To prawda. Wystarczy nawet kolumnę nagwintować i wkręcić nypel. W króciec włożyć kawałek nierdzewnego zmywaka aby sprężynki podtrzymać... Plusem takiego rozwiązania jest schłodzony urobek.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1844
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Bokakob by WRL

Post autor: drgranatt »

wrylu pisze:W zasadzie chciałem uniknąć dodatkowego sprzętu (chłodnica). Jednak w moim przypadku to właśnie OLM będzie łatwiej zrobić (tak myślę).
Nawet przy OLM warto zastosować małą chłodniczkę do schładzania gorącej cieczy.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”