Beczki dębowe - producenci

Gdzie zakupić najlepszy sprzęt do produkcji domowej? Linki do stron, które warto odwiedzić w poszukiwaniu sprzętu.
Regulamin forum
1. Każdy producent/sklep powinien znajdować się w osobnym temacie.
2. Jeżeli chcesz pokazać swój sklep/firmę/produkt zrób to opisując czym się zajmujesz/produkujesz. Temat może mieć jeden aktywny odnośnik do twojej strony www.
3. Poszukiwaczy sprzętów i towarów odsyłamy do działu Targowisko
Awatar użytkownika

ludwinkb
100
Posty: 105
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 15:21
Krótko o sobie: Jestem :)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's, własny.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: ludwinkb »

Lakierowanie ? Tam są dwa zakłady, ponad rok temu rozmawiałem z właścicielem i ni nie mówił o lakierowaniu, woskowaniu tak. Udzielił parę fachowych rad co do wielkości i to mi wystarczyło aby czytać i szukać dalej. Wybrałem "węgierską" 50l bez kranu i nie żałuje. Wykonanie bardzo dobre, słoje ułożone prawidłowo, wyszlifowana, stojak delikatny ale mała modyfikacja i jest :ok: . Następną też kupie u nich, chociaż pierwszą reklamowałem, i czas oczekiwania się wydłużył - brak otworu na kranik.
Ostatnio zmieniony środa, 17 lip 2019, 22:07 przez ludwinkb, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina
online
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: Doody »

Beczki lakierowane to raczej ozdoba niż naczynie do dojrzewania trunku.
Pozdrawiam
Darek

roi3i3ie
10
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek, 13 maja 2019, 14:46
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: roi3i3ie »

Zgadzam się, być może lakierują tylko te o małej pojemności bo są z przeznaczeniem na wiejski stół lub jako ozdoba w domu.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2875
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 549 razy
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: Góral bagienny »

Koledzy impregnacja a lakierowanie to mogą być dwie różne rzeczy ;)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

szadok34
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 14 sty 2017, 00:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wrocław
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: szadok34 »

I tu jest sedno sprawy...impregnują pszczelim woskiem i tyle w temacie.
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 lip 2019, 17:42 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: radius »

No, nie do końca to prawda, bo kilka lat temu zamawiałem u nich beczkę 10 litrową dla kolegi na prezent a że nie miała służyć do starzenia trunku lecz jako "urządzenie do serwowania" gotowego napitku, nie stawiałem żadnych wymagań co do niej i beczka przyszła delikatnie, bo delikatnie, ale lakierowana :scratch:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

szadok34
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 14 sty 2017, 00:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wrocław
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: szadok34 »

Cóż...w takim wypadku producent takich beczek powinien być zdyskwalifikowany. Lakierowanie beczek powinno być w gestii kupującego,chcę śliczne błyszczące cudeńko to sam sobie pędzlem o maziam. Ktoś kto beczki do starzenia trunków wykonuje nie powinien tego robić.

roi3i3ie
10
Posty: 14
Rejestracja: poniedziałek, 13 maja 2019, 14:46
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: roi3i3ie »

LAKIEROWANA bo taką też otrzymałem 10l beczkę z bednarstwo.eu w 2017 roku, na prośbę by kolejne przysłali nielakierowane odpowiedziano mi że zrobią ale nie dadzą mi gwarancji na te beczki!
Awatar użytkownika

ludwinkb
100
Posty: 105
Rejestracja: poniedziałek, 18 wrz 2017, 15:21
Krótko o sobie: Jestem :)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's, własny.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Mazowieckie
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: ludwinkb »

Jeżeli chcemy w beczce starzeć to nie powinna być nawet woskowana, chyba że wkład nie musi oddychać.

patrzal
250
Posty: 280
Rejestracja: środa, 25 gru 2019, 21:38
Krótko o sobie: Γνῶθι σεαυτόν
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: patrzal »

Zacząłem od szukania beczek do kiszenia na stronie Castoramy, zabłądziłem w internecie i trafiłem tu: https://vinterio.pl/kategoria-produktu/ ... koracyjne/
Może komuś się przyda.

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: bociann2 »

W sumie to nawet fajne meble
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 cze 2020, 20:09 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

ck2221
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 6 sty 2018, 15:05
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: ck2221 »

Dzień dobry,
mam pytanie do kolegów czy ktoś ma wiedzę ile razy można zalać beczkę 10 litrową pierwszy zalew zrobiłem winem czerwonym owocowym drugi destylatem na 6 miesięcy wyszedł b dobry trunek i teraz trzeci nalew destylatem ma już 12 mc i też jest przedni w smaku, zastanawiam się czy jeszcze beczka coś odda z kolejnym zalaniem i ile jeszcze razy ?
pozdrawiam
Sławomir
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Przy tak małej beczce spokojnie 4x da radę, a nawet 5x.
Tylko każdy kolejny wsad będzie musiał być coraz dłużej plus nie będzie to już to, co ma być.
Generalnie beczki, nawet zużytej, nie pozbywałbym się. Każda beczka lepsza niż dama. Chyba, że nie chcesz mieć posmaków beczki - to co innego.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: kiwitom23 »

ck2221 pisze:zastanawiam się czy jeszcze beczka coś odda z kolejnym zalaniem i ile jeszcze razy ?
Sławek, spokojnie 5, 6 razy, tylko tak jak kolega pisał musisz coraz dłużej trzymać trunki w beczce, albo coraz wyższy procent. Najlepiej po prostu po jakimś czasie próbować. Beczki nie wyrzucaj, bo można z niej niewielkim kosztem zrobić nową u bednarza. Heblują ją delikatnie i ponownie wypalają, ponoć taka jest jeszcze lepsza niż nowa, bo część smaczków w dębie mimo wszystko pozostaje.

A tak przy okazji wpisu, trochę wiedzy o beczkach:
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: kiwitom23 »

Witam, czy ktoś z szacownego grona ma informacje na temat starzenia bourbonów w beczkach dębowych. Szkocką starzeje się +/- 3 lata, ale w używanych beczkach. Na początku były to przeważnie beczki po sherry, później jak konsumpcja szkockiej rosła, zaczęło brakować tych beczek, więc wykorzystywano te po Porto z Portugalii, czy wręcz po winie. Ale to wszystko było mało, więc zaczęto sprowadzać beczki po bourbonach z Ameryki, tych jest dostatek. Wynika z tego, że bourbon pakują do świeżych, nowych beczek, czyli że nie mają problemu z przedębieniem trunku. Pytanie, jak długo ten bourbon jest starzony w tych nowych beczkach.

Pytam dlatego, że mam 2 nowiutkie beczki, wypalone oczywiście i chciałbym je zalać szkocką. Mam co prawda wino z czeronych winogron w wystarczającej ilości, żeby je zalać. Problem w tym, że wino już starzyłem płatkami, a nawet jakbym tego nie zrobił, to może ono siedzieć w beczce maksymalnie 3 miesiące, a to za krótko. Tak więc musiałbym drugi raz zalać je innym winem na następne 3 miechy, żeby beczki nadawały się na szkocką. Tak, więc pomyślałem sobie, czy nie łatwiej byłoby zestarzyć je bourbonem, tylko jak długo go trzymać w tych bekach i czy jedno takie leżakowanie bourbona wystarczy? Za ewentualne odpowiedzi z góry muchas gracias....
Ostatnio zmieniony piątek, 15 sty 2021, 12:16 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 2 razy.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
online
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: Doody »

Burbon zwykle leżakuje 2 lata w nowych beczkach z dębu amerykańskiego (później wykorzystywanych do starzenia szkockiej). Oczywiście są burbony 12 letnie i starsze ale zwykle leżakuje on 2 lata. Piłem niedawno właśnie 12 letniego burbona i muszę powiedzieć, że choć wolę szkocki trunek, ten był zacny.
Pozdrawiam
Darek

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: michal278 »

Burbony starzy się w świeżych beczkach, na YouTube jest film z destylarni Jack Daniels.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
online
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: Doody »

Jack Daniels akurat nie jest typowym burbonem tylko tzw. tennessee whiskey. Oczywiście jest również kukurydziany.
Pozdrawiam
Darek

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: michal278 »

Tak masz rację. Można też znaleźć filmy z Jim Beam distiller. Wystarczy poszukac.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: kiwitom23 »

Dzięki Panowie za podpowiedź, w takim razie szkocka będzie musiała zaczekać 2 lata :cry:

Tennessee whiskey z tego co wiem zalicza się do bourbonów, nie jest to gatunek sam w sobie... chyba?
Ostatnio zmieniony piątek, 15 sty 2021, 14:57 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: michal278 »

Tak. To burbon tylko ulepszony przez filtrację w węglu z klonu cukrowego.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

krkkonrad89
50
Posty: 74
Rejestracja: niedziela, 26 sie 2018, 21:23
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: krkkonrad89 »

Przy małej beczce 2 lata to za długo na pierwszy raz. Przedębisz. W destylarniach używają beczek ok 200l w których masz dużo mniejszy stosunek ilości alkoholu do powierzchni drewna. Nową beczkę proponuję zalać na max 1 rok i sprawdzać co jakiś czas.

Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: kiwitom23 »

Tak też uczynię. Przynajmniej rozwiążę sobie problem maceracji beczki do szkockiej. Tylko będę musiał kupić z tonę kukurydzy, żeby móc dębić szkocką. Dzięki koledzy!!!! Zresztą załatwię dwa problemy za jednym zamachem, gdyż ja na pierwszym miejscu stawiam irlandzkie whiskey, na drugim szkocką whisky, a moja żona lubi bourbony. to przynajmniej przekonam ją, że zakup sprzętu nie był na darmo :D Tylko ten czas..... :scratch:
Ostatnio zmieniony piątek, 15 sty 2021, 23:13 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

kwik44
1250
Posty: 1258
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: kwik44 »

Jest temat o starzeniu w beczkach... Strategia będzie różna w zależności od wielkości beczki. Inaczej trzeba podchodzić do małej, powiedzmy 10l, a inaczej do 60l i większej.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: MASaKrA_Domingo »

10l beczka to jak ziemniak dla byka :)

Dębienie debieniem, ale oprócz tego alkohol musi też mieć czas się ułożyć.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

MarianoItaliano
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 3 maja 2021, 22:36
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: MarianoItaliano »

Witam kolegów, czy mógł by mi ktoś doradzić w sprawie beczki dębowej. Jeszcze nigdy nie miałem styczności z tym produktem a chciałbym zakupić 2 beczki 50 litrowe do starzenia destylatów. Dokładnie chodzi mi o polecenie dobrego producenta lub może któryś z kolegów wykonuje i sprzedaje beczki. Jedna beczkę chce zalać na miesiąc burakiem następnie 3 miesiące winem wiśniowy a na dłuższy czas około roku destylatem. Druga miesiąc burak a następnie burbon. I tu pytanie czy czy polski dąb bo widzę ze dużo beczek jest z tego materiału będzie odpowiedni ?
online
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3803
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Beczki dębowe - producenci

Post autor: Doody »

Masz kilka opcji. Albo kupić beczkę przerobioną z beczki po winie/whisky, do takiej możesz lać bezpośrednio destylat, albo kupić beczkę nową. Osobiście kupiłem ostatnio nową beczkę od pana Okruty i muszę powiedzieć że wygląda ok. Beczka szczelna i solidna. Jednak taką beczkę trzeba wstępnie zalać, tak z resztą napisałeś w swoim poście. Beczkę przerobioną możesz kupić od Kowala albo ob magasa na białym forum.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sklepy, Sprzedawcy, Producenci...”