Beczka plastikowa czyszczenie.

Naczynia do nastawiania zacieru.

Autor tematu
ewan
50
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2010, 17:19
Podziękował: 1 raz

Post autor: ewan »

Jak w tytule czym i jak przygotować beczkę do pierwszego razu.
Znalazłem beczkę chyba 120 l niebieska taka jak na niektórych zdjęciach pokazywanych przez userów. Nieużywana chyba do kapusty ani do niczego innego tylko lekko ciemny nalot w środku. Żadnych zapachów w środku. czy wystarczy mycie gorącą wodą z ludwikiem czy też stosować jakieś bardziej chemiczne metody?
alembiki

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: bogdan »

Tylko umyj płynem mycia naczyń i do dzieła!

pozdrawiam Bogdan

Autor tematu
ewan
50
Posty: 81
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2010, 17:19
Podziękował: 1 raz
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: ewan »

Dzięki za odpowiedź. A po umyciu odkazić beczkę? Zakupiłem pirosiarczyn sodu, potasu i knoty siarkowe z euro winu. Jeśli zastosować to które z tych środków są najlepsze?
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: Emiel Regis »

Knoty siarkowe się nie nadają. Jakiś czas temu tak załatwiłem beczkę 220l- odpaliłem w niej knota i zostawiłem na kilka m-cy.
Ostatnio otwieram i widzę że porobiły się wżery i przypalenia w dnie od gorącej siarki, beczka prawdopodobnie na straty :cry:

Ps. Wiem, odgrzebałem starocia, ale komuś te informacje mogą się przydać :mrgreen:
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: wiking »

Ja parę dni temu zakupiłem beczki po jelitach wieprzowych tylko je wymyłem wywietrzyłem jeszcze raz wymyłem i dzisiaj już stoi w nich nastaw.
Awatar użytkownika

janus
50
Posty: 59
Rejestracja: wtorek, 9 lip 2013, 22:13
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: janus »

Ja jakiś czas temu kupiłem beczkę i tak jak inni dokładnie ją umyłem kilka razy dla pewności. Potem przewietrzyłem dobrze i następnie odkaziłem spirytusem, który mam z pierwszego pędzenia i nie nadaje się on do spożycia.

cinekpaco
20
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 16 sie 2013, 18:27
Podziękował: 6 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: cinekpaco »

A co myślicie o beczce po lakierze wodorozcieńczalnym gdzie lakier po umyciu gorąca wodą wypłukuje się idealnie? Po tym można by go jeszcze umyć roztworem piro, czy użyć do tego metanolu. Wiele piszecie o tym, że co by nie zrobić to nastaw i tak będzie "czuć", a może jednak da się to jakoś obejść? Analogicznie zrobiłem próbę na zbiorniku fermentacyjnym 25L po kleju(taki jak jest stosowany do produkcji browara). Klej po tym jak zasklepił się w środku to schodził ślicznie płatami, po czym wiadro zostało dobrze wyparzone i umyte i poleżało sobie jakiś czas w zapomnieniu, ostatnio zdezynfekowałem to metanolem i dobrze umyłem i nastawiłem w nim dla próby nastaw jabłkowy, bo wyszło na to, że zabrakło mi zbiorników fermentacyjnych i co ciekawe po próbach organoleptycznych nie ma żadnej różnicy między nastawem z wiadra, a nastawami pozostałymi. Na pewno znajdzie się ktoś kto powie "Cinek nie dziaduj", ale ja to traktuje bardziej jak test, aniżeli mus. Po prostu mam dostęp i do wiader i do beczek za darmo w sporych ilościach, a że ciekawski się urodziłem to cóż :)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Odp: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: Pretender »

No dobra "cinek nie dziaduj" . To że pojemnik jest czysty nie znaczy, że nastaw nie przejmie jakiś zapachów. Po drugie to pojemniki do przechowywania różnorakiej chemii to nie pojemniki do przechowywania żywności. Choć z zewnątrz wyglądają tak samo jednak różnią się czymś. I to niekoniecznie znaczkiem noża i widelca. Ale oczywiście nie ma problemu, aby próbować i robić w nich nastawy. Proponuję śledzić allegro, można wyczaić za psie pieniądze pojemniki, beczki. Ja ostatnio płaciłem 20 zl za beczkę ok 60-70l po jakimś cukrze do produkcji leków.
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 gru 2013, 20:42 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka

cinekpaco
20
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 16 sie 2013, 18:27
Podziękował: 6 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: cinekpaco »

Dzięki Pretender, chyba nie ma co dziadować :D Mam jeszcze znajomą w cukierni, może z Nią coś zagadam :) A za taka beczką będę patrzył, bo pojemniki 19L z daru natury staja się męczące przy owocówkach, a w związku z tym, że niedługo będę nastawiał Łychę Jess-iego to stanie się to pewnie jeszcze bardziej męczące. Coś podumam :)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: radius »

@cinekpaco, jeżeli zbiornik ma oznaczenie przydatności di żywności to nie ma się czym przejmować. Sam posiadam kilka takich 30-litrowych zbiorników po wikolu, nastawiam w nich cukrówki już od roku i nigdy nie zauważyłem ani nie poczułem żeby nastaw, a tym bardziej destylat, czuć było jakimś obcym zapachem.
Zbiorniki po złuszczeniu resztek kleju wymyłem, odkaziłem przedgonami i służą mi wiernie :ok:
http://www.wolfplastics.eu/front_conten ... 31&start=3
SPIRITUS FLAT UBI VULT

andreas1807
10
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 21 lis 2013, 16:43
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: andreas1807 »

Witam miło, to mój pierwszy post.
Myślę nad zakupem worka do kiszenia kapusty i wsadzeniem go do beczki.
Powinno to załatwić sprawę? Jak myślicie?

[Mod: Miło powitać, ale jednak trzeba się starać pisać porządnie]
Ostatnio zmieniony środa, 4 gru 2013, 09:01 przez andreas1807, łącznie zmieniany 1 raz.

cinekpaco
20
Posty: 20
Rejestracja: piątek, 16 sie 2013, 18:27
Podziękował: 6 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: cinekpaco »

Kolego radius dzięki za odpowiedź :) Wiaderko na którym robiłem test dotyczyło pojemnika na klej "rakol", ale chodzi o to samo i ten "Twój" i ten "Mój" są wodorozcieńczalne i bardzo fajnie schodzi z pojemnika :) Tak jak napisałem nie poczułem, żadnych niedogodności organoleptycznych, a do wiaderek dostęp mam nieograniczony i chyba będę z nich korzystał, ale beczki 220L do celów spożywczych są tanie na allegro, więc nie chce kombinować, bo na moje potrzeby 1 takowa mi wystarczy :)
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Odp: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: Pretender »

Po co jeszcze worek? Beczka oznaczona jest nożem i widelcem?

andreas1807
10
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 21 lis 2013, 16:43
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: andreas1807 »

Ale worek jest pewnie bardziej czysty niż beczka .
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Odp: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: Pretender »

Beczkę jak umyjesz, zastosujesz np piro do dezynfekcji to też będzie dobrze. Worki odpuść, szkoda kasy.

andreas1807
10
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 21 lis 2013, 16:43
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: andreas1807 »

Ale ja kiedyś w tej beczce miałem wapno do bielenia drzewek . Może coś jeszcze pozostało mimo mycia czy związki wapna mogą zaszkodzić?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: Pretender »

Kilka postów wyżej koledzy piszą, że używają pojemników po kleju, więc uważam, że beczka po wapnie, jak ją umyjesz będzie dobra.


Ps
Chcesz, żeby powiedzieć Ci/napisać, że "tak używaj śmiało worków"? :)

andreas1807
10
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 21 lis 2013, 16:43
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: andreas1807 »

Nie myślę, że masz rację wapno jest zdrowe dla ludzi . Na pewno coś zostanie.
Ale to dobra beczka 120l i mam zamiar nastawić teraz na święta

Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: Trener »

andreas1807 pisze:wapno jest zdrowe dla ludzi
Małe sprostowanie. To pewne związki WAPNIA (łacińska nazwa: Calcium, symbol Ca) są zdrowe dla ludzi, a dokładniej są m.in. budulcem zębów i kości.
Pojemnik na WAPNO o którym piszesz, zawierał prawdopodobnie wapno palone (tlenek wapnia) lub wapno gaszone (wodorotlenek wapnia), a to są związki chemiczne stosowane w przemyśle i budownictwie, więc za zdrowe dla ludzi raczej nie są. Choć nie wiem dokładnie którym z nich, w postaci wodnej zawiesiny, bieli się drzewka.
Ostatnio zmieniony środa, 4 gru 2013, 21:32 przez Trener, łącznie zmieniany 1 raz.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: gr000by »

Wymyj i wypłucz pojemnik wodą z kwaskiem cytrynowym (100g/5l wody, namocz szmatkę tym roztworem i myj nią beczkę od środka w rękawiczkach lateksowych) i po wapnie budowlanym nie będzie śladu. Potem porządnie ją wypłucz i ciesz się dobrą beczką.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

grzesieksz7
150
Posty: 194
Rejestracja: czwartek, 11 lip 2013, 18:09
Ulubiony Alkohol: śliwowica, piwo, nalewki
Lokalizacja: Łącko
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: grzesieksz7 »

Wiecie jaki jest dość dobry sposób na wypłukanie beczki? Podstawić ją pod rynnę na kilka miesięcy ;) Dużo ludzi tak robi, deszczówka z czasem wypłuka brudy. Jeśli chodzi o zaschnięty brud polecam środki do czyszczenia typu cif, gąbka, szczotka, gorąca woda i nurkowanie w beczce. Później oczywiście dokładne płukanie.
Daje krzepę, krasi lica
Nasza łącka Śliwowica!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: Zygmunt »

gąbka, szczotka
Mhm, świetny pomysł. NIGDY nie czyścimy zbiorników fermentacyjnych czymś, co robi na nim rysy. Chyba, że chcemy mieć go jednorazowo. Każda taka rysa to siedlisko bakterii, w piwowarstwie niektórzy plastikowe fermentory używają maks 3 razy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: bociann2 »

"...zawierał prawdopodobnie wapno palone (tlenek wapnia) lub wapno gaszone (wodorotlenek wapnia), a to są związki chemiczne stosowane w przemyśle i budownictwie, więc za zdrowe dla ludzi raczej nie są. Choć nie wiem dokładnie którym z nich, w postaci wodnej zawiesiny, bieli się drzewka.[/quote]


Tym drugim- Ca(OH)2 w mieszance z wodą to tzw. mleko wapienne, wapno palone po zadaniu wodą zamienia się właśnie w wodorotlenek( tzw. gaszenie wapna).

andreas1807
10
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 21 lis 2013, 16:43
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: andreas1807 »

Używam drugiej beczki. Taka sama i po kapuście. A w tamtą wlewam wrzątek po destylacji. Beczka po wapnie nada się tylko z workami do kapusty. Może kiedyś?

krzysiek1404
50
Posty: 74
Rejestracja: sobota, 2 wrz 2017, 07:15
Krótko o sobie: majsterkowicz z dużą ilością czasu :D
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: krzysiek1404 »

a co myślicie o tym żeby jechać z taką beczką na myjnie samoobsługową i umyć ją karcherem pod dużym ciśnieniem?? Mam taką beczkę która stoi na dworze chyba z rok za garażem. Teraz by się przydała.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: mirek-swirek »

Znajomy gorzelnik, który prowadzi legalną destylarnię w okolicach Domazlic w Czechach poleca tuz przed zrobieniem nastawu, mycie plastikowych beczek wrzątkiem. Wtedy nie przeszkadza ani niezbyt dokładne usunięcie zabrudzeń, ani ewentualne zarysowania scianek wewnątrz.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: JanOkowita »

Kieszeni nie urwie, a na pewno zadziała: https://alkohole-domowe.pl/srodek-dezyn ... 0-ml-p1021
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

DoktorPio
100
Posty: 119
Rejestracja: niedziela, 11 paź 2015, 21:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 52 razy
Kontakt:
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: DoktorPio »

Głównym moim hobby jest browarnictwo :) I niestety w procesie warzenia fermentacji i leżakowania piwa nie ma przeproś jeśli chodzi o czystość !!! Wymagana jest czystość i sterylność jaka nie jest wymagana przy wyrobie wina czy zacieru. Ja stosuje od ponad 40 warek jedne i te same beczki i nigdy nie doszło do skażenia fermentującej brzeczki piwnej ! A uwierzcie mi jest bardzo łatwo zakazić piwo !
Jaką mam metodę na utrzymanie czystości i sterylność, a no bardzo prostą i tanią. Beczki i aparaturę myję najzwyklejszym płynem do mycia naczyń. Co 2-3 fermentacje dodatkowo myje beczki roztworem sody kaustycznej. Generalnie takie mycie wystarcza dla aparatury a resztę załatwia wysoka temperatura podczas warzenia. Co do beczek to po umyciu jeśli ich ponownie nie wykorzystuje od razu i maja czekać jakiś czas do następnego użycia to zalewam je wodnym roztworem pirosiarczynu sodu lub potasu. Zalanie taką chemią i pozostawienie nawet na rok gwarantuje sterylność !!! Ja takie zalewanie taka chemia stosuje do wszystkich beczek i innych pojemników i zawsze jest OK JHeśli chcę użyć beczki wystarczy roztwór wylać albo wlać do jakiegoś pojemnika i użyć go ponownie. a beczkę wystarczy wypłukać.
Powiem jeszcze tyle że jeśli by nawet jakaś tam beczka nie była domyta i pozostały by na jej ściankach jakieś resztki to zalanie roztworem pirosiarczanu spowoduje że wszystkie drobnoustroje i grzyby bakterie giną na amen ! Co do samego związku chemicznego który wymieniłem to jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym E223 i E224
środek działa kontaktowo i gazowo (opary)
A dodam jeszcze że jest ten środek zawsze i powszechnie stosowany przy wyrobach win na całym świecie, dlatego mamy napis na butelce że wino zawiera siarczyny które powodują przerwanie fermentacji i stabilizacji wina.
Ostatnio zmieniony środa, 10 paź 2018, 21:03 przez DoktorPio, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „W czym nastawiać?”