Beczka plastikowa czyszczenie.

Naczynia do nastawiania zacieru.
Awatar użytkownika

grzesieksz7
150
Posty: 194
Rejestracja: czwartek, 11 lip 2013, 18:09
Ulubiony Alkohol: śliwowica, piwo, nalewki
Lokalizacja: Łącko
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy

Post autor: grzesieksz7 »

Wiecie jaki jest dość dobry sposób na wypłukanie beczki? Podstawić ją pod rynnę na kilka miesięcy ;) Dużo ludzi tak robi, deszczówka z czasem wypłuka brudy. Jeśli chodzi o zaschnięty brud polecam środki do czyszczenia typu cif, gąbka, szczotka, gorąca woda i nurkowanie w beczce. Później oczywiście dokładne płukanie.
Daje krzepę, krasi lica
Nasza łącka Śliwowica!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: Zygmunt »

gąbka, szczotka
Mhm, świetny pomysł. NIGDY nie czyścimy zbiorników fermentacyjnych czymś, co robi na nim rysy. Chyba, że chcemy mieć go jednorazowo. Każda taka rysa to siedlisko bakterii, w piwowarstwie niektórzy plastikowe fermentory używają maks 3 razy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: bociann2 »

"...zawierał prawdopodobnie wapno palone (tlenek wapnia) lub wapno gaszone (wodorotlenek wapnia), a to są związki chemiczne stosowane w przemyśle i budownictwie, więc za zdrowe dla ludzi raczej nie są. Choć nie wiem dokładnie którym z nich, w postaci wodnej zawiesiny, bieli się drzewka.[/quote]


Tym drugim- Ca(OH)2 w mieszance z wodą to tzw. mleko wapienne, wapno palone po zadaniu wodą zamienia się właśnie w wodorotlenek( tzw. gaszenie wapna).

andreas1807
10
Posty: 16
Rejestracja: czwartek, 21 lis 2013, 16:43
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: andreas1807 »

Używam drugiej beczki. Taka sama i po kapuście. A w tamtą wlewam wrzątek po destylacji. Beczka po wapnie nada się tylko z workami do kapusty. Może kiedyś?

krzysiek1404
50
Posty: 74
Rejestracja: sobota, 2 wrz 2017, 07:15
Krótko o sobie: majsterkowicz z dużą ilością czasu :D
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: krzysiek1404 »

a co myślicie o tym żeby jechać z taką beczką na myjnie samoobsługową i umyć ją karcherem pod dużym ciśnieniem?? Mam taką beczkę która stoi na dworze chyba z rok za garażem. Teraz by się przydała.

mirek-swirek
250
Posty: 299
Rejestracja: piątek, 21 kwie 2017, 22:57
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 41 razy
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: mirek-swirek »

Znajomy gorzelnik, który prowadzi legalną destylarnię w okolicach Domazlic w Czechach poleca tuz przed zrobieniem nastawu, mycie plastikowych beczek wrzątkiem. Wtedy nie przeszkadza ani niezbyt dokładne usunięcie zabrudzeń, ani ewentualne zarysowania scianek wewnątrz.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: JanOkowita »

Kieszeni nie urwie, a na pewno zadziała: https://alkohole-domowe.pl/srodek-dezyn ... 0-ml-p1021
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

DoktorPio
100
Posty: 119
Rejestracja: niedziela, 11 paź 2015, 21:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo
Status Alkoholowy: Piwowar
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 52 razy
Kontakt:
Re: Beczka plastikowa czyszczenie.

Post autor: DoktorPio »

Głównym moim hobby jest browarnictwo :) I niestety w procesie warzenia fermentacji i leżakowania piwa nie ma przeproś jeśli chodzi o czystość !!! Wymagana jest czystość i sterylność jaka nie jest wymagana przy wyrobie wina czy zacieru. Ja stosuje od ponad 40 warek jedne i te same beczki i nigdy nie doszło do skażenia fermentującej brzeczki piwnej ! A uwierzcie mi jest bardzo łatwo zakazić piwo !
Jaką mam metodę na utrzymanie czystości i sterylność, a no bardzo prostą i tanią. Beczki i aparaturę myję najzwyklejszym płynem do mycia naczyń. Co 2-3 fermentacje dodatkowo myje beczki roztworem sody kaustycznej. Generalnie takie mycie wystarcza dla aparatury a resztę załatwia wysoka temperatura podczas warzenia. Co do beczek to po umyciu jeśli ich ponownie nie wykorzystuje od razu i maja czekać jakiś czas do następnego użycia to zalewam je wodnym roztworem pirosiarczynu sodu lub potasu. Zalanie taką chemią i pozostawienie nawet na rok gwarantuje sterylność !!! Ja takie zalewanie taka chemia stosuje do wszystkich beczek i innych pojemników i zawsze jest OK JHeśli chcę użyć beczki wystarczy roztwór wylać albo wlać do jakiegoś pojemnika i użyć go ponownie. a beczkę wystarczy wypłukać.
Powiem jeszcze tyle że jeśli by nawet jakaś tam beczka nie była domyta i pozostały by na jej ściankach jakieś resztki to zalanie roztworem pirosiarczanu spowoduje że wszystkie drobnoustroje i grzyby bakterie giną na amen ! Co do samego związku chemicznego który wymieniłem to jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym E223 i E224
środek działa kontaktowo i gazowo (opary)
A dodam jeszcze że jest ten środek zawsze i powszechnie stosowany przy wyrobach win na całym świecie, dlatego mamy napis na butelce że wino zawiera siarczyny które powodują przerwanie fermentacji i stabilizacji wina.
Ostatnio zmieniony środa, 10 paź 2018, 21:03 przez DoktorPio, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „W czym nastawiać?”