Znaleziono 36 wyników

autor: bat4c
poniedziałek, 8 sie 2022, 17:31
Forum: Problemy i pytania
Temat: Płukanie, czyszczenie kega po destylacji.
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2508

Płukanie, czyszczenie kega po destylacji.

Witam, mam pytanie. Czym płukacie, czy nawet myjecie keg po destylacji cukrówki? Używacie jakichś zraszaczy, czy może jakichś dysz tego typu:
https://spiritferm.biz/pl/p/Dysza-do-ba ... -60cm/2152
Ja do tej pory tylko płukałem wodą kilka razy i wylewałem. A jak u Was to wygląda?
autor: bat4c
piątek, 5 sie 2022, 20:48
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Pytanie nowicjusza
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3795

Re: Pytanie nowicjusza

Ja ostatnio jak nastawiałem porzeczkę czarną na wino to chciałem tak owoców na maksa dać. Myślę sobie, jak coś to często będę zaglądał, (no i zaglądałem często) to najwyżej jak już będzie przy rurce to odbiorę trochę owoców , lecz po nocy zastałem rurkę fernentacyjna z korkiem obok dymiona. Owoc por...
autor: bat4c
sobota, 23 lip 2022, 10:46
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: 30 litrowe butle plastikowe po piwie do fermentacji wina.
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 3820

Re: 30 litrowe butle plastikowe po piwie do fermentacji wina.

Szlumf pisze: Mycie "śmigłem" z paska flaneli przymocowanym do nierdzewnego pręta gwintowanego. Po nadaniu obrotów wkrętarką siła odśrodkowa rozkłada pasek i doskonale myje wnętrze bez zarysowań.
Mógłbyś podesłać zdjęcia jak to śmigło wyglada?
autor: bat4c
poniedziałek, 11 lip 2022, 22:11
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 7862

Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Witam Panowie ponownie. Mam już subiektywne wyniki moich doświadczeń. Otóż ww przedgony potraktowane po odpędzie jeszcze metodą 2,5 są OK. Spirytus z nich jest dobry, ale nie taki jak z normalnej cukrówki po odpędzie i metodzie 2,5. Tzn jest ciut gorszy, wydaje mi się, że lekko piecze w język po roz...
autor: bat4c
poniedziałek, 11 lip 2022, 21:45
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: 30 litrowe butle plastikowe po piwie do fermentacji wina.
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 3820

Re: 30 litrowe butle plastikowe po piwie do fermentacji wina.

Za tanio? Dwa lata temu kupowałem takie za dychę, a ponoć jak ktoś wiedział gdzie, to i za darmo można było dostać. Przy czym ja to ogłoszenie rozumiem tak, że 20 to za jedną sztukę, a 5+1 to promocja, czyli za stówę dostaniesz sześć. @patrzal jedna butelka kosztuje 20zl, a jak kupisz 5 to jedna gr...
autor: bat4c
poniedziałek, 11 lip 2022, 13:08
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: 30 litrowe butle plastikowe po piwie do fermentacji wina.
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 3820

30 litrowe butle plastikowe po piwie do fermentacji wina.

Jak w temacie. Na allegro sprzedawane są butelki 30 litrowe po piwie. Zamieszczam przykładowy link: https://allegro.pl/oferta/30l-zestaw-beczka-wino-piwo-balon-zacier-5-1gratis-12154847382 Moje pytanie brzmi czy te butelki nadają się do fermentacji wina? To znaczy chodzi mi o to czy po dokładnym ich...
autor: bat4c
poniedziałek, 4 kwie 2022, 09:20
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 7862

Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Panowie, jestem po pierwszym gotowaniu tych przedgonów. Potraktowałem ich jak zwykłą cukrówke, z tym że odebrałem więcej przedgonów( około 700ml) i dłużej stabilizowałem kolumnę, coś koło 3 godzin. W zapachu wyszło jak normalny spirytus, w smaku rozcieńczając w proporcjach 45/55 z wodą kieliszek, cz...
autor: bat4c
piątek, 1 kwie 2022, 16:38
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 7862

Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

:) W instrukcji u Akasa wyraźnie miałem napisane że minimum 20l wody musi być, co by przy końcu procesu, jak wyparuje cały etanol, grzałki były przykryte wodą. Dlatego zważając na renomę kolegi Akasa, wierzę mu na słowo, skoro od niego mam cały sprzet :)
autor: bat4c
piątek, 1 kwie 2022, 15:05
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 7862

Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

@ jakis1234 to puszczam to na rurki i zobaczymy, co z tego wyjdzie. A z racji tego, że w kegu( 50l ) żeby w trakcie procesu nie odkryły mi się grzałki muszę mieć 20 l wody. Za to muszę mieć aż 25l surówki i zmieszać to z 20 l wody, żeby wyszedł mi 55% wsad i po odebraniu przedgony wyłączam grzanie i...
autor: bat4c
piątek, 1 kwie 2022, 13:16
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 7862

Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

@Skir tak jest. Surówka to alkohol 96% z gotowanej cukrówki. Gdy gotuję cukrówkę przedgony te służą mi na rozpałkę. Bardzo śmierdzące są dodam. Surówkę puszczam metodą 2,5 i z niej wychodzą mi przedgony, które gromadzę bo lekko zalatują kwiatami i właśnie o te przedgony mi chodzi. Lekko pachnące kwi...
autor: bat4c
piątek, 1 kwie 2022, 12:18
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 7862

Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Nie wiem czy się rozumiemy, ale mi chodzi tylko i wyłącznie przedgony z metody 2,5 czyli te procesy opisane powyżej przeze mnie. Jak gotuję cukrówke to te przedgony są dla mnie rozpałką i nie o tych przedgonach tutaj mówię tylko o tych z metody 2,5.
autor: bat4c
piątek, 1 kwie 2022, 11:38
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 7862

Re: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Wytłumaczę Wam Panowie skąd mam tyle przedgonów. Z racji tego, że producent sprzętu, a w tym wypadku kega zaleca minimum 20 litrów wody w kegu, co by grzałki nie wyszły poza płyn to metodę 2,5 muszę rozdzielać na 4 procesy, abym miał taką jak trzeba procentowość w kegu. I tak: Pierwszy proces: 25,2 ...
autor: bat4c
czwartek, 31 mar 2022, 19:36
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 7862

Ponowna rektyfikacja przedgonów z metody 2,5.

Witam. Jak w temacie. Uzbierało mi się około 20 litrów przedgonów z metody 2,5 kolegi Lesgo. Wydaje mi się, że w tych przedgonach jest jeszcze dużo dobrego spirytusu, ponieważ wolę odebrać więcej niż żeby coś niepożądanego dostało się do serca. Z 25 litrów surówki wychodzi mi około 2 litrów przedgon...
autor: bat4c
wtorek, 7 gru 2021, 16:31
Forum: Osprzęt
Temat: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 9472

Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Kupiłem jednak: http://bolecki.pl/pl/produkt/msr_-p_multitermometrregulator-22 i do tego: http://bolecki.pl/pl/produkt/msr-w_czesc_wykonawcza-31 Powiem Wam strzał w dziesiątkę. Temperaturę alarmu, czyli wyłączenia grzałek można ustawić w dwóch miejscach. U mnie jest to wylot wody z chłodnicy i na ko...
autor: bat4c
czwartek, 14 paź 2021, 17:11
Forum: Chłodzenie
Temat: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 16146

Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

I długo się czeka, aż wsad ostygnie i będzie go można odlać. Ja mam spust na dole kega to swego czasu czekałem około 2 godziny ( było gorące, ale dało się to zlać w szklane damy i bardzo nie parowało). Teraz robię to inaczej. Wieczorem lub późną nocą zaczynam, po odebraniu przedgonu wyłączam, idę s...
autor: bat4c
czwartek, 14 paź 2021, 16:16
Forum: Chłodzenie
Temat: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?
Odpowiedzi: 61
Odsłony: 16146

Re: Kolumna rektyfikacyjna - Jak ustawić poziom przepływu wody chłodzącej?

Ja metodę 2,5 dzielę jeszcze inaczej. Zbieram 25,2 l surówki, dodaję do tego 20 l wody.Mam keg 50l więc mieści mi się to wszystko. Wychodzi coś koło 55%. Gotuję i odbieram przedgon. Po odebraniu przedgonu wyłączam grzanie na parę godzin, coby wsad się schłodził. Potem odlewam z kega 28,8 l wsadu i d...
autor: bat4c
wtorek, 28 wrz 2021, 15:47
Forum: Osprzęt
Temat: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 9472

Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Hmm trochę drogo wyjdzie msr-p + msr-w + 4 czujniki temperatury, koło 500zł. Dużo tańszym rozwiązaniem będzie chyba:
http://bolecki.pl/pl/produkt/rgn_regula ... rmostat-12.
Termometr 4 kanałowy firmy Pamel mam, więc chyba sam regulator powyższy spełni swoje zadanie, mam rację?
autor: bat4c
środa, 22 wrz 2021, 17:05
Forum: Osprzęt
Temat: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 9472

Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

@jakis1234
Czyli wystarczy samo MSR-W czyli:
http://bolecki.pl/pl/produkt/msr-w_czesc_wykonawcza-31
aby działało rozłączenie prądu od grzałki przy otrzymaniu odpowiedniej ustawionej temperatury, tak?
autor: bat4c
wtorek, 21 wrz 2021, 00:55
Forum: Osprzęt
Temat: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 9472

Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Odkopię trochę temat. Aby działało rozłączenie prądu od grzałki przy otrzymaniu odpowiedniej ustawionej temperatury do: http://bolecki.pl/pl/produkt/msr_-p_mul ... gulator-22 trzeba dokupić jeszcze coś takiego: http://bolecki.pl/pl/produkt/msr-w_czesc_wykonawcza-31 ? Dobrze rozumiem?
autor: bat4c
środa, 11 lis 2020, 21:34
Forum: Drożdże i fermentacja
Temat: Drożdże Black Label Turbo
Odpowiedzi: 270
Odsłony: 109208

Re: Drożdże Black Label Turbo

@drgranatt Wagowo to wiem, że są różne, ale mają też inne opakowania i nazwa w jednych jest "prestige black label turbo" a w drugim po prostu "black label turbo", więc myślałem że to inne i jeszcze nie wiedziałem czy są te co chwalone są tutaj na forum. Dzięki @drgranatt za odpow...
autor: bat4c
wtorek, 10 lis 2020, 20:53
Forum: Drożdże i fermentacja
Temat: Drożdże Black Label Turbo
Odpowiedzi: 270
Odsłony: 109208

Re: Drożdże Black Label Turbo

autor: bat4c
czwartek, 29 paź 2020, 18:34
Forum: Osprzęt
Temat: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 9472

Re: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Posiadam także port termometru przegrzania denka głowicy. To tutaj lepiej mierzyć temperaturę? Dodam, że sprzęt robił mi kolega forumowy @Akas, także ze sprzętu jestem bardzo zadowolony. Ja normalnie na ujściu wody ze skraplacza pracuje w temperaturach 60-66 stopni i staram się taką temperaturę trzy...
autor: bat4c
czwartek, 29 paź 2020, 17:12
Forum: Osprzęt
Temat: Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 9472

Zabezpieczenie wzrostu temperatury wody wychodzącej ze skraplacza.

Witam. Temat mało może powiedzieć, więc opisze o co chodzi. Posiadam kolumnę aabratek z OLM na kegu 50l z dwoma grzałkami 2x2kw i sondą temperatury 4 punkową. Jeden z portów standardowo mam umieszczony na wylocie wody chłodzącej ze skraplacza. Potrzebne mi takie urządzenie, które mi zmniejszy bądz w...
autor: bat4c
niedziela, 29 mar 2020, 20:03
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.
Odpowiedzi: 684
Odsłony: 440321

Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Witam, ja jeszcze mam pytanie odnośnie tego w jakiej temperaturze w kegu odlewać tą połówkę do drugiego zbiornika tak, aby oba stężenia były jednakowe. Uprzedzając, wiem że etanol wrze w temperaturze 78.3 stopnia Celsjusza, ale ze swojego doświadczenia wiem, że otwierając boczny wlew w kegu w celu d...
autor: bat4c
wtorek, 24 mar 2020, 10:37
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Mało alkoholu na kolumnie, czy wszystko poprawnie?
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 4133

Re: Mało alko czy wszystko prawnie?

Tak przy okazji to myślę, że masz bardzo małą temperaturę na chłodnicy. Któryś z mistrzów tego fachu, prawdopodobnie Lesgo radził, aby na chłodnicy była temperatura powyżej 60 a nawet koło 70 stopni i większość substancji parujących w mniejszej temperaturze od alkoholu etylowego siedzi w głowicy a n...
autor: bat4c
wtorek, 24 mar 2020, 00:48
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Mało alkoholu na kolumnie, czy wszystko poprawnie?
Odpowiedzi: 6
Odsłony: 4133

Re: Mało alko czy wszystko prawnie?

Ja kończę kiedy w kegu mam 99.5. Tylko, że ja pilnuję termometru na 10 półce cały czas i nie dopuszczam, aby temperatura wzrosła więcej niż 0.1 stopnia przykręcając zaworek odbioru. To robię przy pierwszym gotowaniu i wychodzi około 4,7 litra serca.
autor: bat4c
wtorek, 24 mar 2020, 00:20
Forum: Kolumny destylacyjne
Temat: Przeróbka Aabratka, wysokość :/
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 4326

Re: Przeróbka Aabratka, wysokość :/

Powitać. Ja mam kolumnę od Akasa zasypaną sprężynkami pryzmatycznymi ko o długości zasypowej 110cm i u mnie urobek ma 96,5% mierzone alkoholomierzem. Stosuję metodę 2,5 Lesgo i jestem bardzo zadowolony ze swojego urobku. Mam taką niską kolumnę ze względu na pomieszczenie o wysokości 2,04m.
autor: bat4c
sobota, 9 mar 2019, 10:16
Forum: Problemy i pytania
Temat: Pierwszy sprzęt,a wysokość pomieszczenia.
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 7240

Re: Pierwszy sprzęt,a wysokość pomieszczenia.

Dzięki @rozrywek za prostą i rzeczową odpowiedź :) Biegnę na targowisko, może znajdę kogoś kto wykona dla mnie taki destylator :)
autor: bat4c
piątek, 8 mar 2019, 00:33
Forum: Problemy i pytania
Temat: Pierwszy sprzęt,a wysokość pomieszczenia.
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 7240

Re: Pierwszy sprzęt,a wysokość pomieszczenia.

A mogłoby być coś takiego: -keg euro 50l - 53cm, -katalizator wypełniony sprężynkami pryzmantycznymi miedzianymi plipek - 20cm -kolumna 80cm ze sprężynkami pryzmatycznymi ko plipek + OLM z wziernikiem rurowym 25cm -głowica aabratek 20cm -i jeszcze jedna część kolumny 30cm ze sprężynkami ko plipek. I...
autor: bat4c
wtorek, 26 lut 2019, 12:53
Forum: Problemy i pytania
Temat: Pierwszy sprzęt,a wysokość pomieszczenia.
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 7240

Re: Pierwszy sprzęt,a wysokość pomieszczenia.

Szlumf, sprzętu nie mam i powiem szczerze nie wiem kto w mojej okolicy pospawałby mi to dobrze.
autor: bat4c
wtorek, 26 lut 2019, 11:14
Forum: Problemy i pytania
Temat: Pierwszy sprzęt,a wysokość pomieszczenia.
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 7240

Re: Pierwszy sprzęt,a wysokość pomieszczenia.

Dzięki Doody, już myślałem, że będę musiał kega na 30-tkę zmieniać albo całkiem przerabiać konfiguracje pod indywidualne potrzeby :-) Teraz trzeba mi dobrego, najlepiej forumowego fachowca, który wykona ten projekt :-)
autor: bat4c
wtorek, 26 lut 2019, 09:22
Forum: Problemy i pytania
Temat: Pierwszy sprzęt,a wysokość pomieszczenia.
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 7240

Re: Pierwszy sprzęt,a wysokość pomieszczenia.

Budżet mój to około 2000 zł, tak więc płaski zbiornik nie wchodzi w grę. Jakieś modyfikacje specjalne też raczej w tych pieniądzach nie przejdą. To jednak 2,35 metra nie wystarczy na żaden standard?
autor: bat4c
wtorek, 26 lut 2019, 04:29
Forum: Problemy i pytania
Temat: Pierwszy sprzęt,a wysokość pomieszczenia.
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 7240

Re: Pierwszy sprzęt,a wysokość pomieszczenia.

Pomysłów widzę Panowie macie sporo :-) Dziękuje za wszystkie podpowiedzi. Kuć posadzki mi się nie bardzo uśmiecha, a żeby było w miarę dobrze to wysokość sprzętu jednak musi być. Moje pierwsze i zarazem najdogodniejsze pomieszczenie jednak odpada. Mam jeszcze dwa, niestety już z kiepskim komfortem. ...
autor: bat4c
niedziela, 24 lut 2019, 20:34
Forum: Problemy i pytania
Temat: Pierwszy sprzęt,a wysokość pomieszczenia.
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 7240

Pierwszy sprzęt,a wysokość pomieszczenia.

Witam. Mam problem odnośnie zakupu pierwszego sprzętu do destylacji. Chciałbym kupić destylator z głowicą aabratek. Chciałbym destylować głównie cukrówki, ale czasami jakieś whiskey czy owocówkę też byłoby dobrze. Chciałbym kupić aabratka z OLM i 50l kegiem, lecz mam problem z wysokością pomieszczen...
autor: bat4c
sobota, 16 lut 2019, 18:23
Forum: Przywitaj Się!
Temat: bat4c
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 1819

Re: bat4c

PETER29 dzięki za poprawkę odnośnie nastawu. Właśnie zastanawiam się nad Aabratkiem z późniejszą możliwością rozbudowy. Chcę bowiem destylować zarówno cukrówki jak i owocówki od czasu do czasu. A i OLM w późniejszym czasie też by się przydał. Na razie jednak szperam po forum i zdobywam wiedzę na tem...
autor: bat4c
piątek, 15 lut 2019, 20:43
Forum: Przywitaj Się!
Temat: bat4c
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 1819

bat4c

Witam. Nazywam się Michał. Swoją przygodę z wyrobem alkoholu zacząłem kilka dobrych lat temu od wina owocowego, ale jakiś rok temu znajomy pożyczył mi sprzęt do destylacji tj. destylator z zimnymi palcami i pomógł przygotować zacier z cukru. Po kilku dniach przedestylowaliśmy to i bardzo mi się podo...

Wyszukiwanie zaawansowane