Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
mikolaj1234
50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Kontakt:
Załączniki
Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Postautor: mikolaj1234 » piątek, 4 gru 2020, 20:53

Cześć. Mam pytanie do szacownego grona. Mam kolumnę typu Thor o przekroju fi 76mm plus bufor fi 219mm i zbiornik 105 l. W zbiorniku znajdują się trzy zestawy grzałek po 2x2kw. Jeden zestaw grzałek posiada sterownik mocy. Kolumna wykonana jest z miedzi. Wypełnienie kolumny to sprężynki pryzmatyczną ze stali KO. Kolumna pracowało bardzo stabilnie przez pierwsze 10 miesięcy. Proces trwał bez zakłóceń na mocy grzania około 6 kw. Obecnie wszystko się zmieniło. Temperatury wariują w trakcie procesu. Po odbiorze pierwszych 4 litrów nagle temp wzrastają i następuje ponowne zalanie. Podczas pracy z wykorzystaniem jednej grzałki z OVM kapie bardzo wolno po czym niczym wybuch wulkanu zaczyna lać się jak z wiadra a za chwilkę znowu kapie powolutku. Zazwyczaj temp pracy tej kolumny to na dolnym term. 73/ 73,25 st C a na górnym 71 /71,5 st C. Obecnie ta temperatura jak i tempo odbioru (1 litr +-17 min)utrzymuje się przez pierwsze 4 litry po czym albo gwałtownie idzie w górę i następuje zalanie bądź temperatura spada na dolnym do około 70/71 st na górnym 69 po czym szybuje w górę do 74/74 i zalewa. Reszta procesu to loteria i ciagle zmniejszanie czy zwiększanie mocy na potencjometrze. Zauważyłem też, iż na wylocie z głowicy woda jest z bąblami natomiast wchodzi do układu bez pęcherzy powietrza. Kolumna została rozkręcona i wymyta. Sprężynki także. Pierwszy raz sypane były z lekkim ubiciem. Drugim razem sypane były wolno bez ubijania itd. Po drugim razie efekt jest jeszcze gorszy. Wymieniony został także regulator mocy, który podejrzewałem o wadliwe działanie. Proszę pomóżcie bo już rozkładam bezradnie ręce i nie wiem gdzie szukać przyczyny takiego rozlegulowania sprzętu. Pozdrawiam i z góry dziękuje.
PS. Jeżeli post nie w tym miejscu tomprosze moderator o wyrozumiałość. Dziękuje
Ostatnio zmieniony piątek, 4 gru 2020, 20:59 przez mikolaj1234, łącznie zmieniany 1 raz.

koncentraty wina
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

drgranatt
1200
Ulubiony Alkohol: Niemirof Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Załączniki
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Postautor: drgranatt » piątek, 4 gru 2020, 21:08

Po pierwsze, to za dużą mocą grzałeś. Przy tej średnicy kolumny moc robocza powinna wynosić ca 4 - 4,2 kW z prędkością odbioru na poziomie 50-55 ml/min.
Po drugie, jeśli występują takie historie w kolumnie to wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują na wypełnienie.
Po trzecie, jak myłeś sprężynki i wrzuć jakieś foto sprzętu.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"

http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
mikolaj1234
50
Kontakt:
Załączniki

Postautor: mikolaj1234 » piątek, 4 gru 2020, 21:38

Dzięki za odpowiedz. Sprężynki myłem najpierw w roztworze kwasku a następnie przemyłem roztworem sody oczyszczonej a na końcu wodą. Dodam tylko ze przez 10 miesięcy proces przebiegał bez zakłóceń. Kolumna jest podzielona na dwie części. Na gorze każdej rury jest zmywak. Reszta to sprężynki plus „poduszka” podtrzymująca wykonana z rozciągniętych sprężynek pryzmatycznych KO. Jeśli chodzi o prędkość to zgadza się zwykle to było 17-18 No może czasami 19 minut litr
Foto umytych sprezynek.
I teraz jeszcze pytanie dlaczego ponowne zalanie po odbiorze 4 litrów z zegarkiem w ręku.
PS. Nie mam foto sprzętu na tą chwile. Muszę zrobić ale niestety sprzęt nie jest pod ręką teraz
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 4 gru 2020, 22:01 przez mikolaj1234, łącznie zmieniany 6 razy.

Awatar użytkownika

drgranatt
1200
Załączniki

Postautor: drgranatt » piątek, 4 gru 2020, 22:02

Ten sposób mycia nie za bardzo pomoże jeśli na nich coś osiadło. Musisz zafundować im całonocną kąpiel w 30 % roztworze NaOH a później płukanie w roztworze kwasku po uprzednim płukaniu w wodzie i na koniec płukanie w gorącej wodzie.
Ostatnio zmieniony piątek, 4 gru 2020, 22:03 przez drgranatt, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
mikolaj1234
50
Kontakt:
Załączniki

Postautor: mikolaj1234 » piątek, 4 gru 2020, 22:11

Ok. Dzięki za wskazówki. Myślisz ze aż tak to ogłoszenie wpłynąć . ?a te bąble wody na wylocie . Może to jakieś rozwarstwienie chłodnicy.¿

rozrywek
2000
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: rozrywek » sobota, 5 gru 2020, 09:40

Wariuje ci dokładnie w tym samym momencie czyli przy małej mocy wsadu.
To już ważna wskazówka.
Kumuluje się i chlapie. To druga ważna wskazówka.
Zacznij od wypełnienia. Spróbuj je jakoś rozrzedzić albo na jeden proces wymienic na zmywaki. Nie na stałe tylko w celu testowym. Jak ci będzie dalej świrowało to podepniesz grzalki na drugą nieużywaną stronę. Tak masz chyba podpięte? 3 grzalki 2x2kw ale w każej działa tylko połowa tak?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
mikolaj1234
50
Kontakt:
Załączniki

Postautor: mikolaj1234 » sobota, 5 gru 2020, 10:02

Są trzy zestawy po 2x2 czyli razem 12 kw. Grzeje taką mocą do momentu zalania. Następnie wyłączam jeden zestaw. I grzeje jeden zestaw 2x2 oraz drugi zestaw 2x2 ale z regulatorem mocy. Zwykle regulator był ustawiony na połowę zakresu czyli 1,5 - 2 kw. Razem to około 6kw
Tak, wariuje za każdym razem po pierwszych 4 litrach.zwykle z takiego wsadu otrzymywałem około 12 l serca
Ostatnio zmieniony sobota, 5 gru 2020, 10:30 przez mikolaj1234, łącznie zmieniany 1 raz.

aakk
800
Status Alkoholowy: Konstruktor
Kontakt:
Załączniki

Postautor: aakk » niedziela, 6 gru 2020, 14:21

Przede wszystkim to zacznij od pracy na poprawnej mocy roboczej do tej średnicy kolumny. Maksymalne obciążenie cieplne przy sprężynkach plipka (dla tej średnicy) to ~4.4kW. Prowadź proces 10% poniżej progu zalania i powinno być ok.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

Autor tematu
mikolaj1234
50
Kontakt:
Załączniki

Postautor: mikolaj1234 » niedziela, 6 gru 2020, 15:29

Dzięki za odpowiedź. Nie wiem od kogo są te sprężynki gdyż kolumna była nimi wypełniona. Przy 4 kw kolumna się nawet nie zalewała. Tylko dziwne dla mnie jest to ze 10 miesięcy pracowała bez zarzutu. Moc grzania podczas odbioru była około 5,5 kw. Nie było żadnych zalań w trakcie procesu, skoków temperatury i nagłych wybuchów z Ovm. Można było otworzyć zawór i wrócić za 3 godziny (oczywiście pisze w przenośni) teraz non stop trzeba pilnować, stać przy sprzęcie itd. Nie wiem tez skąd te pęcherze powietrza na wylocie z głowicy?? Czyżby jakieś rozwarstwienie ?

Awatar użytkownika

kleryk88
100
Załączniki

Postautor: kleryk88 » niedziela, 6 gru 2020, 15:54

Nie wiem jak masz podzielone kolumnę ale jak robiłem swoją to podzieliłem ją za radą kolegów na odcinki 50cm gdyż mieli przypadki że wypełnienie miało tendencje do ubijania się pod wpływem swojego ciężaru może to jest problem u ciebie ;)

Awatar użytkownika

defacto
1200
Krótko o sobie: Nie produkuję, nie sprzedaję - tworzę. Jestem artystą.
Załączniki

Postautor: defacto » niedziela, 6 gru 2020, 17:15

Serwus.
Jak jeszcze warzyłem, niejednokrotnie doświadczałem drobnych problemów z wypełnieniem, zwłaszcza w jego dolnym odcinku. Zmywak nierdzewny w środku dolnego odcinka rury wystarczył, żeby rozdzielić zasyp i na zawsze mieć ten problem z głowy. Prosty i niezawodny sposób. Polecam :ok:
"Wszyscyśmy z płócien Rembrandta. To tylko kwestia światła"

Awatar użytkownika

drgranatt
1200
Załączniki

Postautor: drgranatt » niedziela, 6 gru 2020, 20:01

mikolaj1234 pisze:Dzięki za odpowiedź. Nie wiem od kogo są te sprężynki gdyż kolumna była nimi wypełniona. Przy 4 kw kolumna się nawet nie zalewała. Tylko dziwne dla mnie jest to ze 10 miesięcy pracowała bez zarzutu...
Ja też tak miałem chyba po roku użytkowania, że nagle kolumna zaczęła "wariować", zaczęło się zalewanie nawet przy połowie mocy roboczej. Przesypywanie i płukanie sprężynek nic nie pomogło. Dopiero proces czyszczenia jaki przedstawiłem tu: https://alkohole-domowe.com/forum/post239763.html#p239763 pomógł. Teraz mam spokój.

Autor tematu
mikolaj1234
50
Kontakt:
Załączniki

Postautor: mikolaj1234 » niedziela, 6 gru 2020, 20:22

Ok dziękuje wszystkim za odpowiedz i wskazówki. Zrobię tak jak radzicie i opisze efekty. Pozdrawiam serdecznie
Czy mogę prosić o namiar gdzie mogę kupić sprężynki od mr Plipek? Dzięki
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 gru 2020, 23:20 przez mikolaj1234, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

defacto
1200
Krótko o sobie: Nie produkuję, nie sprzedaję - tworzę. Jestem artystą.
Załączniki

Postautor: defacto » poniedziałek, 7 gru 2020, 15:52

"Wszyscyśmy z płócien Rembrandta. To tylko kwestia światła"

Autor tematu
mikolaj1234
50
Kontakt:
Załączniki

Postautor: mikolaj1234 » poniedziałek, 7 gru 2020, 16:15

Dzięki za info. Ja znalazłem jeszcze takiego producenta. Zastanawiam się czy to właśnie Plipek
https://pracowniametaloplastyczna.pl/

Awatar użytkownika

drgranatt
1200
Załączniki

Postautor: drgranatt » poniedziałek, 7 gru 2020, 16:44

Tak, to plipek.

PETER29
850
Ulubiony Alkohol: Czysta i browar
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Załączniki

Postautor: PETER29 » poniedziałek, 7 gru 2020, 19:17

Jeśli mogę troszkę zamącić. Weź pod uwagę sprężynki z firmy Henitom. Parametry mają podobne jak Plipka ale robione z twardszego drutu a co za tym idzie, nie ubijają się tak szybko.

Autor tematu
mikolaj1234
50
Kontakt:
Załączniki

Postautor: mikolaj1234 » poniedziałek, 7 gru 2020, 20:56

Dzięki. Sprężynki wyglądają naprawdę konkretnie. Mysle ze są warte uwagi

Awatar użytkownika

lesgo58
4500
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: lesgo58 » poniedziałek, 7 gru 2020, 21:44

A ja bym się wstrzymał z kupnem sprężynek. I wykonał jeszcze kilka gotowań. Zmieniając ustawienia kolumny. Dopiero gdy byłbym pewien tego, że wina leży po stronie sprężynek to najpierw zadzwonił bym do producenta z konkretną reklamacją.
Jedno co mnie zastanawia to to - że w pierwszym okresie sprzęt działał bez zarzutu. Nagle coś się stało. W związku z tym że w międzyczasie sprężynki były przesypywane i to nie poprawiło pracy kolumny to teraz skupiłbym się na grzałkach. Trzeba by było je dobrze pomierzyć. A także sprawdzić regulator mocy. Gdy się okaże, że parametry grzałek są w porządku to wtedy pomyślimy co dalej.

jpiwek
200
Załączniki

Postautor: jpiwek » wtorek, 8 gru 2020, 07:15

To na zdjęciu wygląda jak henitom, więc wymiana tego samego na to samo jest raczej bez sensu skoro wystarczy umyć. Jak działało, a nie działa to opcje są limitowane: zabrudziło się lub zepsuło. Zabrudziło: wypełnienie, a zepsuło: regulowanie mocy. Może siedzi tam jakiś PAMEL i zdecydował, że padnie?

Wróć do „Problemy i pytania”