Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy

Post autor: mikolaj1234 »

Dziękuje za opinie. Wszystkie te zabiegi miały na celu uzyskanie poprawnej i stabilnej pracy kolumny. Niestety dwukrotne mycie i przesyłanie SP oraz wymiana zmywaków na podparcia też nie przyniosło zbytniej poprawy. Nawet w połowie pierwszej rury włożyłem podparcie druciane. Dopiero gdy jeden z kolegów z forum zasugerował zmianę temperatury wody na wyjściu z 35 st. C na 60 st. C nastąpiła znaczna poprawa. Kolumna pracowała stabilnie przez cały proces. Nie było niekontrolowanych wybuchów z OVM ani skoków temperatury w dół i górę. Być może wszystkie te wcześniejsze zabiegi plus zmiana temp. wody zadziałały razem i to zaowocowało poprawna pracą kolumny. Co do tempa odbioru to zgadzam się że im szybciej tym gorzej i generalnie chce ustawić tempo odbioru na początku procesu między 35 a 40 ml/min. Dziwiło mnie też to że kolumna powinna (według parametrów i opisu producenta) dać 3l/h (pomijając kwestię jakości). Dlatego zacząłem kombinować z zaworem OVM i zrobieniem przestrzeni w okolicy ujścia OVM. Pomogło i działa. Co do sprężynek to mam całe czas te same jakie były wsypane „fabrycznie”.
Ostatnio zmieniony niedziela, 27 gru 2020, 10:04 przez mikolaj1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: drgranatt »

mikolaj1234 pisze:Dziękuje za opinie. Wszystkie te zabiegi miały na celu uzyskanie poprawnej i stabilnej pracy kolumny. Niestety dwukrotne mycie i przesyłanie SP oraz wymiana zmywaków na podparcia też nie przyniosło zbytniej poprawy...
Reasumując,
Zauważyłem trzy elementy, które spowodowaly zdecydowaną poprawę pracy kolumny:
1. Zbyt zimny refluks powodował rozjeżdżanie się górnych półek czego efektem były niekontrolowane wybuchy cieczy z OVM. Do chłodnicy zamiast trafiać tylko pary zasysany byl też zimny refluks.
2. Zmiana zaworu kulowego OVM z ½" na taki sam ale z pełnym przelotem dało większe możliwości regulacji refluksu i odbioru.
3. Usunięcie zmywaka z odejścia OVM i zastąpienie w tym miejscu sprężynek przewiewnymi podparciami w kolumnie dodatkowo ułatwiło przepływ par z kolumny do chłodnicy.
Miom zdaniem powinieneś grzać mocą 4000 W i odbierac 3 l/h . Jeśli nie będzie to zadowalające pod względem jakości zawsze możesz zmieniać te parametry i eksperymentować ponieważ teraz masz takie możliwości.
Powodzenia :ok:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: mikolaj1234 »

Idealne podsumowanie mr. DrGranatt! Tak właśnie o to chodziło... o stabilną pracę kolumny, kontrolę i możliwość regulacji procesu. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje. Cieszę się że cała praca/zabawa przyniosła oczekiwane efekty. Przynajmniej jestem bogatszy o wiedzę i doświadczenie w tym temacie. Oczywiście podkreślam raz jeszcze, że to głównie dzięki Wam drodzy Panowie !!!
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: drgranatt »

mikolaj1234 pisze:...Przynajmniej jestem bogatszy o wiedzę i doświadczenie w tym temacie...
Nie tylko Ty ale my wszyscy też. Każdy kto zechce przeczytać i wyciągnąć prawidłowe wnioski będzie bogatszy o tę wiedzę. :ok:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: mikolaj1234 »

Czy ktoś jeszcze z drogich forumowiczów posiada kolumnę Thora ? Miałbym pytanie...

jpiwek
300
Posty: 309
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Bardzo dziwne zachowanie kolumny

Post autor: jpiwek »

Ja mam, pytaj.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”