Autotransformator jako regulator mocy grzałki?

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.

Autor tematu
kuba 82
30
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2013, 17:20
Podziękował: 1 raz

Post autor: kuba 82 »

Witam serdecznie, chciałbym zaczerpnąć informacji na temat regulacji mocy grzałki. Posiadam autotransformator, jego moc odczytana z tabliczki to 2,5 KVA, czy będzie się nadawał do regulacji grzałki 2000 W?

Dzięki koledzy za zainteresowanie , ale kolega podesłał mi rozwiązanie mojego problemu :klaszcze: http://www.elportal.pl/pdf/k07/15_14d.pdf
Ostatnio zmieniony wtorek, 10 gru 2013, 22:01 przez kuba 82, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Autotransformator jako regulator mocy grzałki?

Post autor: pokrec »

Powinien się nadawać. Tylko przy włączaniu do sieci takiego cuda uważaj na wybijające korki. Czasem trzeba spróbować kilka razy włączyć bezpiecznik na tablicy zanim zaskoczy. Chyba, że ten autotransformator ma układ tzw. soft - startu.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
kuba 82
30
Posty: 41
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2013, 17:20
Podziękował: 1 raz
Re: Autotransformator jako regulator mocy grzałki?

Post autor: kuba 82 »

Nie wiem czy ma łagodny start, ale ma pokrętło od 0 V do 230V, czyli przed załączeniem skręcam na zero, a później jadę z napięciem w górę.
Przez ten transformator uruchamiałem piłę do drewna przywiezioną z GB (jest na 110V) i nic się nie działo.
Ostatnio zmieniony wtorek, 10 gru 2013, 22:31 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Scalone.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Autotransformator jako regulator mocy grzałki?

Post autor: pokrec »

Skręcanie autotransformatora nic nie da. Tu "gra" indukcyjność uzwojenia oraz kierunek resztkowej magnetyzacji rdzenia pozostałej po poprzednim wyłączeniu.
Tak swoją drogą, to w tym PDF-ie z pierwszego postu jest babol. Rysunek schematu autotransformatora nie jest autotransformatorem, tylko zwykłym transformatorem nastawnym. Autotransformator ma JEDNO uzwojenie (pełniące rolę jednocześnie pierwotnego i wtórnego). Suwakiem tylko ustawiamy, z którego zwoju odbieramy napięcie. Autotransformator w odróżnieniu od transformatora nie izoluje galwanicznie strony wtórnej od sieci.
A układ regulatora na triaku - zadziała, tak, jak działają regulatory Zygmunta. Triak tylko musi być mocniejszy, np. BT139.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Autotransformator jako regulator mocy grzałki?

Post autor: drgranatt »

kuba 82 pisze:Witam serdecznie, chciałbym zaczerpnąć informacji na temat regulacji mocy grzałki. Posiadam autotransformator, jego moc odczytana z tabliczki to 2,5 KVA, czy będzie się nadawał do regulacji grzałki 2000 W?
Będzie nadawał się bez problemu. Możesz spokojnie regulować.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

wawaldek11
2500
Posty: 2913
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Autotransformator jako regulator mocy grzałki?

Post autor: wawaldek11 »

Sam korzystam z takiego atotrafa i jestem zadowolany mimo pobieranej mocy bez obciążenia - ok. 13W.
Ale ma przewagę nad regulatorem - na pewno nie zewrze triak i nie pójdzie pełna moc na grzałki. Co przy moim sposobie gotowania jest bardzo ważne.
Aby zapewnić sobie powtarzalność parametrów stosuję mierniki energii, np. taki:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam,
Waldek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”