Automatyczne kotły zacierne

Jakiego sprzętu użyć? Zrobić samemu czy kupić?

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy

Post autor: chprzemo »

sargas pisze: Jeżeli ktoś nie ma zaplecza ok ale jeżeli to czyste wygodnictwo to nie rozumiem tego.

Nie wiem czego tu możesz nie rozumieć, aktualnie mam kociołek zacierno/filtracyjno/warzelny który sam zbudowałem- zacieranie w tym to potężna frajda ale i ogrom pracy, takiej pracy gdzie nie można nic innego w "międzyczasie" robić... Z tego powodu ostatnią warkę uwarzyłem w maju, później nie dałem rady czasowo się zabrać za piwo przez co piję koncerniaki.
Od dłuższego czasu myślę intensywnie nad HERMS'em od razu ze sterownikiem który zrobi większość roboty za mnie (elektrozawory, pompy, recepty zacierania z automatycznym wykonaniem itp)- czy czuję się z tym źle? NIE... A dlatego, że nadal będę miał frajdę z warzenia tylko nie napracuje się przy tym tak bardzo i będę mógł czas warzenia wykorzystać na inne tematy. Dzięki temu pozwolę sobie na częstsze zacieranie piwka bo będę wiedział, że przy tym mogę podłubać coś np. w domu....

Niestety niektórzy muszą myśleć "cross-funkcyjnie" nawet jeśli chodzi o czas dla hobby:)


Ps. wszędzie należy szukać udogodnień i ułatwień (tak powstają wynalazki napędzające cywilizacje) w piwowarstwie chyba nie chodzi o to żeby odrzucać od siebie ułatwienia np. automatykę tylko dla zasady, że trzeba zacierać prawie ręcznie i nalatać się przy każdej warce....
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
alembiki
Awatar użytkownika

sargas
600
Posty: 632
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: żytnia
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: sargas »

Pozwolę sobie mieć inne zdanie. Ja czerpie przyjemność z każdego etapu produkcji nawet z poszukiwań materiału z jakiego będę robił alkohol. Druga kwestia potworne koszty jak dla mnie za taki sprzęt za te pieniądze wolałbym kupić beczki do leżakowania trunku. Rozumiem jeżeli produkujesz duże ilości dla siebie dla znajomych etc i musisz mieć na bieżąco wówczas też bym wolał pić codziennie produkt swój niż siki ze sklepu.

redhot
200
Posty: 212
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 15:54
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: redhot »

Do sklepu też chodzisz piechotą, zamiast samochodem bo lubisz mieć kontrolę nad stopami? Naturalnie dążymy do automatyzacji i to jest własnie w tym wszytskim najlepsze. Olewamy patrzenie jak sroka w gnat na gotująca sie wodę i możemy skupic sie na tym, co człowiek nadzoworowac musi. Dawkowanie chmielu, sterylizacja sprzętu, a przy kolumnie cięcie frakcji. Rzeczy które może zrobić za nas maszyna maszynie należy zostawić. No chyba, że po porstu masz tak duzo wolnego czasu że się nudzisz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Krzysztof988
30
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2016, 10:15
Krótko o sobie: Normalny jestem i tyle
Ulubiony Alkohol: każdy dobry
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Lasy na wschodzie kraju
Podziękował: 1 raz
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: Krzysztof988 »

Widzę, że temat zaczyna rozpalać umysły. Założyłem go ponieważ, warzenie sprawia mi frajdę. Co prawda pierwszą warkę zrobiłem w sierpniu 2016, pełną z zacieraniem i to było coś, ale zajmowało to zdecydowanie za dużo czasu , potem eksperymenty z brewkitami, potem z ekstraktami słodowymi. To nie to jednak... cały proces zacierania na taborecie gazowym w garze, trudno utrzymać rygor temperaturowy i zamiast 64 jest tak od 62 do 66,67 stopnie, a chcę by było 64, dlatego automatyka pomaga bardzo, bo takie rzeczy upilnuje, a nie zabija frajdy z tworzenia. Widząc co można zrobić by ułatwić sobie życie zacząłem czytać o automatach, a najlepszym sposobem jest wymiana opinii użytkowników, stad temat. Chyba jednak skłaniał się będę do kadzi zacierno-filtracyjnej, z rozwiązaniami podobnymi do HERMS, jakiś sterownik Bolecki albo PAMEL, nie ma urządzeń idealnych, jeden lubi to, drugi lubi tamto, każde ustrojstwo ma wady, ale też i zalety ważne by zalet było więcej niż wad, taka kadź będzie jeszcze do wykorzystania w zacieraniu na wyższe levele, a tam musi być mieszadło np. Czytając fora o automatach typu BF, Cobra czy Klarstein, sporo użytkowników nie jest do końca zadowolonych i trzeba jeszcze trochę poprzerabiać, żeby nie były kłopotliwe w obsłudze. Ok zrobione przez siebie nie będzie takie ładne " amerykańskie" jak " sklepowe", ale za to daje więcej frajdy z warzenia, a gotowy zajmuje mało miejsca, a to w wielu przypadkach najważniejsze.
Lepiej mieć parkinsona i trochę wylać niż alzhaimera i zapomnieć wypić
Awatar użytkownika

sargas
600
Posty: 632
Rejestracja: czwartek, 3 lis 2016, 15:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: żytnia
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 31 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: sargas »

@redhot widze nie rozumiesz o czym piszę tylko za wszelką cenę próbujesz obronić swój punkt widzenia.
Zrozum jedno że jazda pierwszym autem marki vw golf II sprawiała mi większą przyjemność niż teraz jazda mercedesem S klasy.
Tak samo jak imprezy z 10 zł w kieszeni niż te obecne z all inclusive.
Skoro mogę czerpać przyjemność przy tworzeniu czegoś co będzie w 100% prawdziwe moje a nie zrobione przez automat to będę się tym cieszył i celowo wytwarzał alkohol w możliwe jak najbardziej tradycyjny / domowy sposób.
Awatar użytkownika

nike21
100
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek, 25 sty 2016, 21:05
Ulubiony Alkohol: Każdy swój
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: nike21 »

Trochę odgrzeję kotleta :) Sam zaczynałem od warzenia od razu z zacieraniem, od gara 30L, termometru i łyżki drewnianej. Obecnie mam przerobionego kega na kadź zacierno-warzelną, która tak naprawdę spełnia dwie role - utrzymuje odpowiednią temperaturę kroku zacierania i miesza cały czas zacier w celu lepszego rozprowadzenia ciepła i tym samym utrzymywania odpowiedniej temperatury w całej objętości zacieru. Filtrowanie przeprowadzam w pojemniku fermentacyjnym z oplotem + siatką z IKEA czyli żadne ulepszenie. W momencie jak się układa złoże filtracyjne myję kadź, montuję hopstoper i mam kadź warzelną. Całość grzeją dwie grzałki ULWD o łącznej mocy 3,5kW sterowane PRM+ od Pamela.

Nie uważam żeby to była droga na skróty, po prostu nie chce mi się stać nad garem przez godzinę czy dwie, pilnować temperatury i ciągle mieszać. Tak naprawdę to piwo tworzy się już podczas gotowania gdy dodajesz odpowiedni chmiel w odpowiednich porcjach i w odpowiednich temperaturach. A także później podczas fermentacji gdy zaczepiasz brzeczkę odpowiednim szczepem drożdży oraz prowadzisz fermentację w odpowiednich temperaturach nadając piwu odpowiedni profil aromatyczno-smakowy. To tam największy wpływ ma piwowar. Zacieranie decyduje głównie o tym czy piwo będzie bardziej wytrawne czy słodkie, a przeprowadzone z większą precyzją zwiększa wydajność.

Co do cen sprzętu - taka kadź zacierno-warzelna, nawet z fałszywym dnem i mieszadłem i hopstoperem wyjdzie taniej niż podstawowa kolumna z aabratkiem. I to nie koniecznie trzeba robić samemu. Jak ktoś będzie zainteresowany to mogę polecić odpowiednie osoby z forum piwo.org

Tu wątek o budowie takiej kadzi 2w1 na którym i ja się wzorowałem, a w załączniku moje któreś tam zacieranie :)

Aha - co do wspomnianych wcześniej automatów. Braumeister działa na innej zasadzie niż te pozostałe i ma jedną wadę - wielkość warki nie może być ani mniejsza ani większa niż ileś tam. Jej wielkość wyznacza kosz zasypowy. Gdy kupimy wersję 50L i chcemy warzyć 20L warkę musimy zakupić mniejszy kosz. Pozostałe kociołki zalewane są od góry recyrkulującą brzeczką i można zasypywać kosz ile się chce.

Minusem wszystkich poza Grainfatherem z nowym sterownikiem jest brak automatyzacji całego procesu. Nie długo ma wyjść Bulldog V3 z pełnym programatorem ale jakoś i tak ładniejszy jest GF, ma chłodnice przeciwbieżną w zestawie i może być sterowany z telefonu :)
Zmiana rozmiaruIMAG1959.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 16 sty 2018, 09:29 przez nike21, łącznie zmieniany 1 raz.
"Czas to pieniądz, pieniądz to piwo, więc pijmy piwo bo szkoda czasu" -->https://www.piwo.org/forums/topic/17149-browar-domowy-ambrosia

blade1231
50
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 18 gru 2017, 11:17
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: blade1231 »

Mam taki Chiński kocioł 50l

https://www.electronic-star.pl/Klarstei ... 538562.htm

I jest automatyczny. Wszystkie kroki zacierania ustawia się na początku.


Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

nike21
100
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek, 25 sty 2016, 21:05
Ulubiony Alkohol: Każdy swój
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: nike21 »

Można ustawić alarmy dla porcji chmieli podczas gotowania? Czy tylko możesz ustawić same kroki dla zacierania (czas i temperaturę)?
"Czas to pieniądz, pieniądz to piwo, więc pijmy piwo bo szkoda czasu" -->https://www.piwo.org/forums/topic/17149-browar-domowy-ambrosia

bartek7x2
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 13 lis 2016, 16:58
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem ;-) chyba..
Ulubiony Alkohol: Szkocka Whisky
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: bartek7x2 »

Ja czekam na nowego Bulldoga cena ma być około 500-550 funtów a z tego co widać na filmikach jest już bardzo zbliżony do GF
Alembik daje radę, Kolumna od Zygmunta jednak lepsza ;-)
Zapraszam na kanał mojego przyjaciela, gdzie też pokazywane są moje, miej lub bardziej udane alkohole:
https://www.youtube.com/channel/UCBX_bo0X95HAjxrX9qmrAnQ

blade1231
50
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 18 gru 2017, 11:17
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: RE: Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: blade1231 »

nike21 pisze:Można ustawić alarmy dla porcji chmieli podczas gotowania?
Tak jest opcja ustawiana czasów wsypywania chmielu. Najpierw się ustawia czas gotowania a później przerwy Hop1, Hop2 na chmiel. Osobiście z tego nie korzystałem bo jak dotąd zawsze wsypuję tylko dwa razy chmiel. Na goryczkę po 5 minutach i na aromat na 10 minut przed końcem razem z mchem irlandzkim.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

nike21
100
Posty: 125
Rejestracja: poniedziałek, 25 sty 2016, 21:05
Ulubiony Alkohol: Każdy swój
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: nike21 »

Każdy piwowar sypie chmiel trochę inaczej. Ja np jeszcze daję na smak na ok 20 minut przed końcem gotowania, a ten na aromat daję na 5 lub na 0 minut. Na goryczkę zazwyczaj daję od razu jak zaczyna wrzeć i jak sterownik zaczyna odliczać czas.
bartek7x2 pisze:Ja czekam na nowego Bulldoga cena ma być około 500-550 funtów a z tego co widać na filmikach jest już bardzo zbliżony do GF
Ten Bulldog dalej wygląda jak inne z tej półki, Cobry czy Klarsteiny. A sterownik chyba się po prostu powiększył gabarytowo. Na plus na pewno jest umiejscowienie i nie wiem czy na pewno ale do mycia gara możliwość odłączenia elektroniki.
"Czas to pieniądz, pieniądz to piwo, więc pijmy piwo bo szkoda czasu" -->https://www.piwo.org/forums/topic/17149-browar-domowy-ambrosia

ralphinistrator
50
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 5 mar 2015, 20:03
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: ralphinistrator »

Powiększył się bo ma podwójne ścianki plus pompa jak w GF. Naturalnie można już programować kroki zacierania. Co ciekawe dodali opcję zapobiegającą przypalaniu się dna - oddzielne wyjście z pompy wyrzuca brzeczkę tuż nad dnem.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

matahari
50
Posty: 92
Rejestracja: poniedziałek, 10 sty 2011, 21:28
Krótko o sobie: MATA HARI w jęz. indonezyjskim słońce, dosł. oko dnia,
podstępna postać z historii (trochę jak alkohol)
Ulubiony Alkohol: piwo, wino,wódka tyż - he,he
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: woj.mazowieckie
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: matahari »

Ja na moment wejdę do tematu. Ostatnio miałem mozliwośc obejrzec coobre 25 w akcji i powiem szczerze, że naprawdę daje rade. Jk ktos jest z warszawy i okolic moge na priv podesłac adres sklepu w którym raz na miesiąc chłopaki warzą piwo włanie na takim sprzęcie. Nie było to jakieś warzenie skomplikowanego przepisu, ale najfajniejsze jest że mozna obejrzeć, pogadać, popytać i nic to nie kosztuje. Cały proces trwał 4 godziny. Plus myucie itp. Moje zdanie na ten temat jest takie, kto ma czas i chęci niech robi w garnku, mieli słód, a nawet go samemu przygotowuje. Kto ma mało miejsca, czasu, nie lubi trzymać głowy w garku przez 6 godzin to jest sprzęt dla niego. Każdemu do wyboru co kto lubi.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
https://witchbeer.pl
Awatar użytkownika

Ozzy
30
Posty: 30
Rejestracja: środa, 31 sty 2018, 14:16
Krótko o sobie: Początkujący producent i koneser napoi wysokoprocentowych.
Ulubiony Alkohol: Whyski
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Niepołomice
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Kotły zacierne

Post autor: Ozzy »

Witajcie, słuchajcie moim zdaniem jest to dobra opcja dla kogoś, kto nie ma zbyt czasu na stanie przy garnku, mieszanie.
Bawię się prócz destylatów piwami i stwierdzić muszę, że to pracochłonne zajęcie - ale ten smak na końcu :).
Wracając do tematu polecam Speidel Braumaister. Cena nieco wyższa ale jakość urządzenia , sposób zaprogramowania banalnie prosty. I to co piękne żadnych zewnętrznych rurek dupurek - pełen automat. Polecam 50l !!!
Z poważaniem i respektem , dla wszystkich doświadczonych kolegów i koleżanek.
Awatar użytkownika

matahari
50
Posty: 92
Rejestracja: poniedziałek, 10 sty 2011, 21:28
Krótko o sobie: MATA HARI w jęz. indonezyjskim słońce, dosł. oko dnia,
podstępna postać z historii (trochę jak alkohol)
Ulubiony Alkohol: piwo, wino,wódka tyż - he,he
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: woj.mazowieckie
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: matahari »

No ok, wsio ładnie ale cena zaporowa. W to już chyba wolę 2 x zmienic coobę (jeśli by ją miał),booldoga czy inne ustrojstwo niż wydać tyle kasy na to. Wiesz, polerowana kwasówka to fajna sprawa dla bogatego niemiaszka, sądze że większość liczy się z ceną. Oczywiście wiadomo, garnek cenowo zawsze wygra. No coś za coś.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
https://witchbeer.pl

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: Imbir »

Siema, odświeżam temacik :D Noszę się z zamiarem kupna takiego "automatu" ze względu na blokowe warunki i brak miejsca na działania bojowe. Cena jest wartością względną i nie porównujmy że za ok. 2tys można zrobić sprzęt domowym sposobem z 1/3 ceny tego "automatu", można na pewno ale nie w tym rzecz żeby w 10m2 kuchni ustawić 3 kegi w systemie Herms bo to nie realne. Automaty idealnie nadają się dla mieszczuchów, blokersów itp. mało metrażowych użytkowników :lol:

Moją uwagę zwróciły kociołki następujących producentów:
Klarstein Mundschenk
http://allegro.pl/kociol-zacierny-coobr ... 71931.html
http://allegro.pl/kociol-warzelny-zacie ... 81132.html
http://allegro.pl/komplet-kociol-zacier ... 33891.html

Wszystkie oscylują w granicach 2tys. pytanie który wybrać żeby posłużył kilka, kilkanaści latek... :scratch:

mardok
250
Posty: 255
Rejestracja: środa, 24 cze 2015, 23:53
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 36 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: mardok »

Co by nie zakładać nowego tematu, lubię piwo, a swojego jeszcze nie robiłem. Ciężki temat przy żonie w ciąży i trójce dzieci :D ale od dłuższego czasu chodzi mi to po głowie. Koledzy mało o piwie jeszcze czytałem, ale jest okazja kupić takie coś https://www.electronic-star.pl/Gospodar ... edomowo_pl za 600 zł. Podpowiedzcie proszę, czy taki sprzęt będzie dobry? Jakie ma plusy a jakie minusy?
Organizm całkowicie pozbywa się alkoholu po 21 dniach, czyli nigdy...

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: arTii »

Sprzęt może i nienajgorszy, ale nie ma pompki do cyrkulacji i chłodnica podobno mało wydajna.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

srbeny
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 10 kwie 2020, 21:14
Ulubiony Alkohol: Obstbrand
Status Alkoholowy: Zaciermistrz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: srbeny »

Jeśli Ci nie szkoda 600zł to możesz brać, natomiast jeśli wiesz, że piwowarstwo Cię zainteresuje to zaopatrz się od razu w coś z pompką. Ten ma bardzo ograniczone możliwości i praktycznie oprócz kosza zaciernego i sterownika nie masz żadnych większych plusów. Zrobisz kilka warek, będzie brakowało Ci pompki, cięższego piwa jak 14blg też łatwo nie uzyskasz. Poszukaj na facebooku na grupie Polska liga użytkowników Klarstein, może ktoś będzie miał sprzęt z pompką w trochę wyższej cenie.
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: manowar »

600 dobra cena. Pompka nie jest problemem - mała solarna z Aliexpressu kosztuje 13$ i świetnie spełni swoje zadanie. Nie wiem jak ze sterownikiem - podejrzewam, że nie jest najlepszy - ale po pierwsze na początku można manualnie a potem możesz podpiąć sterownik np. na rasberyPi.
W skrócie - masz kasę, chcesz warzyć - bierz. Możesz poczekać - szukaj bo zdarzają się okazje.
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: kiwitom23 »

Mam taki z chłodnicą tylko że z Royala, cena niższa a budowa i wygląd identyczny. W sumie jestem z niego bardzo zadowolony, jedyne czego w nim brakuje, to wskaźnika wysokości brzeczki na zewnątrz. Jest skala, ale w środku, tak więc przy wysładzaniu żeby zobaczyć jaki jest poziom płynu, trzeba dźwigać sito pełne mokrego ziarna co chwila do góry, żeby zobaczyć skalę, a wystarczyłaby przeźroczysta rurka ze skalą na zewnątrz. Pozdrawiam

Zobacz to chyba to samo: https://www.expondo.pl/royal-catering-k ... d-10011523
Ostatnio zmieniony piątek, 25 gru 2020, 16:11 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

k.kolumb
150
Posty: 194
Rejestracja: sobota, 21 cze 2014, 00:39
Krótko o sobie: Jak się do czegoś dorwę to muszę to dokładnie poznać. Np. Ameryka
Ulubiony Alkohol: Talisker
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: k.kolumb »

Ile słodu tam wchodzi ? Ile piwa możesz uzyskać ( n.p. 12 Blg ) ?
Piszę starannie po Polsku. O ile daję radę.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: kiwitom23 »

Sam kocioł jest pojemności 40 litrów, ile wchodzi słodu nie powiem Ci, bo ja zawsze robiłem 25 litrów piwa, tak żeby spokojnie weszło mi do pojemnika fermentacyjnego, a później do butelek, których mam z każdego rodzaju po 50 a 0,5 litra. Ja zasypywałem słodu maksymalnie do 8 kg, ale jeszcze było miejsce, więc na pewno więcej by weszło. Myślę że piwa można z tego kotła uzyskać maksymalnie do 36-38 litrów po wysłodzeniu, może nawet i 40 litrów. Pozdrawiam

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego.
Ostatnio zmieniony środa, 30 gru 2020, 11:56 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: rosjan »

Cześć
Nosze się z zamiarem zakupu maszyny.
Co myślicie o tym? Cz byłoby coś podobnego na polskim rynku?
https://brouwland.com/fr/cuves-de-brass ... ssage.html

Pozdrówko
Pozdrawiam
Jachu
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: jakis1234 »

Oczywiście, wrzuć sobie hasło "kocioł zacierny" czy "kocioł warzelny"i będziesz miał sporo ofert.
Jednym z najczęściej wykorzystywanych są kotły Klarstein.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: .Gacek »

Ja mam od jakiegoś czasu Klarstein Mundschenk XXL. Maszyna fajna, pieniądze nie duże, bo kupiłem używany. W nowych wersjach panel już jest na przewodzie w górnej części kotła, co znacznie poprawia komfort użytkowania gdy kocioł stoi na podłodze. Druga sprawa to mycie kotła pod prysznicem, kawałkiem folii i izolacji trzeba zakryć cały dół aby czegoś nie zalać w środku. No i pompka, dużo osób narzeka na nią. Dla mnie jest prosta w budowie, łatwo można rozebrać na części pierwsze i wyczyścić. A gdy człowiek się już nauczy zasypywać słodem to nic tykać nie trzeba :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.

rosjan
300
Posty: 338
Rejestracja: czwartek, 18 maja 2017, 11:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina i własny wyrób
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Południe Paryża
Podziękował: 109 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: rosjan »

Dzięki za sugestie ;)
@gacek , chyba wezmę co sugerujesz
Obawiam się trochę o pompkę
Dzięki
@jakis1234, rzeczywiście jest w czym przebierać
Dzięki
Pozdrawiam
Jachu

Matsi225
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 17 gru 2023, 18:30
Krótko o sobie: Po prostu Matsi
Zabawa z destylatami to moje hobby od 16 roku życia.
Zaczynałem od nastawów cukrowych, obecnie moim celem jest opracowanie idealnego dla mnie trunku zbożowego :)
Ulubiony Alkohol: Polska woda święcona pod porządnym voltarzem
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: Matsi225 »

Koledzy, Czy macie może jakieś linki odnośnie stworzenia takiego kotła samemu w domu, narzędzia i chęci do pracy są. Zastanawiam się tylko nad dwoma wariantami:
1. Mieszalnik umieszczany nad garnkiem, który będzie działał jak wiertarka z mieszadłem
2. Pompka zamontowana przy dnie ktora bedzie przelewać całość z dołu na górę
Jeśli macie jakieś sugestie co do budowy, śmiało podzielcie się swoimi spostrzeżeniami
Awatar użytkownika

marian.naworski
200
Posty: 202
Rejestracja: czwartek, 16 sty 2020, 13:16
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: marian.naworski »

@Matsi225
Napisz tylko do czego chcesz stosować tej kociol ? Warzenia piwka czy zacieranie brzeczki do whisky .
Różnica jest kolosalna, i często nie opłacalne jest robienie tego sprzętu samemu, na rynku często kociołki można kupic za śmieszne pieniądze. Duża część ludzi kupuje jaki chwilową zajawkę , i po paru warzeniach sprzedają.
Dla przykładu swój kociolek kupiłem za 300zl dołożyłem do niego kilka elementów, choć jak się później okazało niepotrzebnie .
20210805_085034.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Matsi225
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 17 gru 2023, 18:30
Krótko o sobie: Po prostu Matsi
Zabawa z destylatami to moje hobby od 16 roku życia.
Zaczynałem od nastawów cukrowych, obecnie moim celem jest opracowanie idealnego dla mnie trunku zbożowego :)
Ulubiony Alkohol: Polska woda święcona pod porządnym voltarzem
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: Matsi225 »

@marian.naworski
Raczej bym celował tylko do whisky chociaż nie wiadomo co przyszłość przyniesie i czy piwa też nie zacznie się warzyć.
Te kociołki w okazjach to gdzie najłatwiej by można było wyłapać OLX ??
Awatar użytkownika

george1255
350
Posty: 397
Rejestracja: wtorek, 13 lut 2018, 14:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Piwo/ Cydr/ Bimberek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 27 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: george1255 »

@marian.naworski
tez jestem ciekawy. Napisz cos wiecej o samym sprzecie, gdzie znalazles itd
TERMOMETRY WIFI
https://www.facebook.com/TermometryWIFI/

pico
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 22 lis 2020, 20:36
Krótko o sobie: ...
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: pico »

Pytanie czy to oryginalnie był kociołek, czy warnik przerobiony?
Kilka tygodni temu była promocja (a chyba raczej zamotali się z rabatami) I ten https://www.klarstein.pl/AGD/Kotly-w ... wna.html kosztował około 1400 (45l tylko o kilka zł droższy był).
Jest o tym wątek na "piwnym" forum
Ostatnio zmieniony piątek, 22 gru 2023, 21:47 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 524
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: dynio »

Na alledrogo kociołki klarstein'a są po 1k

https://allegro.pl/oferta/kociol-warzel ... 4806560044

Wysłane z mojego SM-S911B przy użyciu Tapatalka


Ostatnio zmieniony sobota, 23 gru 2023, 10:20 przez dynio, łącznie zmieniany 1 raz.
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem
Awatar użytkownika

marian.naworski
200
Posty: 202
Rejestracja: czwartek, 16 sty 2020, 13:16
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: marian.naworski »

Wiec tak kociołek ze zdjęcia to pierwszy model Coobra cb25 . Zakupiłem go na olx za 300zl , jest to pierwszy model kotła w którym zrobiono zewnętrzna odpinana pompkę. Jest to największy atut tego kotła, dlatego że przypadku nagłego zatkania odpinasz pompkę 4 śrubki ... 5 minut później działasz dalej . Reszta nowych kociołków ma albo zabudowane pompki albo wręcz juz ukryte w podstawie. Do tego kotła dołożyłem tzw boczny system anty przypaleniowy , ale po pewnym czasie stwierdzam że było to niepotrzebne . Największą wadą kociołków to system cyrkulacji , do prawidłowego zacierania/wydajności potrzebny jest dobry przepływ cieczy. Im większy blg tym wszystko robi się gęste i przepływ jest utrudniony . Generalnie do samego zacierania lepszy jest zbiornik ULWD z mieszadłem, natomiast do piwa kociolek się sprawdza lecz trzeba do niego jeszcze dokupić dodatkowe sita na dno, hopstoper do filtracji.
Na pewno zakup nowego kociołka to wywalone pieniądze w błoto, znudzonych piwowarów jest cała masa i można coś kupić bardzo tanio .

Ps. A i nie zapomnijcie że w kociołkek ma zamontowaną jednorazową grzałkę , jeśli się spali to całość idzie na złom.
Ostatnio zmieniony sobota, 23 gru 2023, 19:50 przez marian.naworski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

leon24_36
150
Posty: 196
Rejestracja: wtorek, 18 paź 2011, 22:07
Krótko o sobie: Człowiek nie jest taki, żeby sobie nie poradzić
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: leon24_36 »

@marian.naworski z tą grzałką to mnie zaskoczyłeś, mam nadzieję że jej żywotność jest dość długa (myślę o kociołku Klarstein)
Ostatnio zmieniony sobota, 23 gru 2023, 20:09 przez leon24_36, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marian.naworski
200
Posty: 202
Rejestracja: czwartek, 16 sty 2020, 13:16
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: marian.naworski »

Grzałki są przymocowane do dna czymś n zasadzie betonu . Nie słyszałem by to ktoś próbował naprawiać, zresztą nie oszukujmy się blacha jest tak cienka że prędzej zrobisz dziurę niż grzałkę odkujesz . Dlatego często na olx można trafić super okazję... z spalonymi grzałkami. Z obserwacji wnioskuję że najczęściej grzałka pada przy pierwszym użyciu, a później jak działa to działać będzie. U mnie kocioł przerobił setki kg słodu i spalił się tylko zasilacz od pompki.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: arTii »

Pod Poznaniem jest Adam który z reguły ma takie kociołki używane w dobrych pieniażkach. Jakby co to na priv mogę do niego dać namiar
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

grimek
50
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek, 8 mar 2010, 16:28
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: grimek »

Jakby ktoś był chętny to mam Klarstein Maischfest 25l na sprzedaż, używany jedynie jako warnik ;)

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: boxer1981228 »

W jakiej cenie?

grimek
50
Posty: 79
Rejestracja: poniedziałek, 8 mar 2010, 16:28
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Automatyczne kotły zacierne

Post autor: grimek »

500 zł chciałbym za niego :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt Piwowarski”