Jak zachować zdrowie podczas destylacji, jak zadbać o bezpieczeństwo pędzenia, dział dla tych którzy cenią sobie spokojne, bezpieczne bimbrownictwo...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Ryba64
150
Załączniki
Automat bez kontroli ?

Postautor: Ryba64 » wtorek, 8 sie 2017, 17:40

AN-KA pisze:@ DRUPI .......
P.S. ..... zakupują "AUTOMATY" za kilka "klocków", myśląc, że się tylko zaleje, włączy i to wystarczy by osiągnąć produkt klasy LUX ...... , a gdzie się podziała frajda z prowadzenia procesu ??? :)

Argument kiepski. To tak jak nazwanie posiadaczy samochodów z automatyczną skrzynią biegów debilami. Ciekawe po co płacą sporo więcej, tym bardziej że takie auto ma zazwyczaj mocniejszy silnik? Dlatego, że nie potrafią zmieniać biegów? A może jednak jedna noga i jedna ręka więcej w zapasie? :D Machanie wajchą od skrzyni biegów w korku to jakaś szczególna satysfakcja???
Są tacy, co kupują kolumny po 10 tys zł bez zapytań i tacy, co przy zakupie kolumny za 1.500 zł piszą 100 postów, wykonują 50 telefonów do producenta i rozbijają szczegóły bez sensu. A czas płynie i szkoda go na takie dyskusje.
Lubię to co naturalne

promocja
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

Doody
1500
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Załączniki
Re: Czy klarowanie jest konieczne?

Postautor: Doody » wtorek, 8 sie 2017, 18:45

Akurat Ryba porównanie zupełnie nie trafione...
Automat w samochodzie to rewelacja (inaczej twierdzą tylko ci co nie jeździli z automatem albo jeździli z automatem w latach 80-tych, które były po prostu słabe).
Natomiast nie ma jeszcze amatorskich automatów do destylacji, tak zaawansowanych, żeby całkowicie wykluczyć czynnik ludzki. Poza tym destylowanie jest naprawdę fajne ;)
Pozdrawiam
Darek

Awatar użytkownika

Autor tematu
Ryba64
150
Załączniki

Postautor: Ryba64 » wtorek, 8 sie 2017, 19:01

Chciałem tylko rzec, że można stać przy maszynie i machać zaworami, albo włączyć i zapomnieć. Przecież wiadomo, że na rajdach samochodowych nikt nie jeździ automatem!
Na pewno ci kierowcy z manulną skrzynią mają lepszy wynik. Bardziej mi chodziło o to, że niektórzy wolą kupić coś droższego i mieć to głęboko - a inni będą rozbijać wszystko na atomy.
Lubię to co naturalne

Awatar użytkownika

psotamt
400
Krótko o sobie: Lubię poeksperymentować, bo wszystko co nowe ciekawsze i przyjemniejsze
Ulubiony Alkohol: Teraz już własny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Załączniki

Postautor: psotamt » wtorek, 8 sie 2017, 19:32

Ryba64 pisze:Bardziej mi chodziło o to, że niektórzy wolą kupić coś droższego i mieć to głęboko - a inni będą rozbijać wszystko na atomy.
Ryba64, a znane jest Ci słowo "hobby"? Jeśli ktoś traktuje psocenie jako hobby, to za cholerę nie weźmie automatu w którym niczego nie zakombinuje, zmieni, wymyśli, poprowadzi procesu inaczej. Automat do psocenia; może dla tych co nie wierzą we własne siły, obawiają się porażki? No bo sprzedawca GWARANTUJE SUKCES. To biorę, będę miał własny, bez wysiłku, ryzyka. Ale frajdy w tym nie ma.
Ale to tylko moja prywatna opinia ;)
Ludzie którzy głosują na nieudaczników, złodziei, zdrajców i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Georg Orwell

Awatar użytkownika

Autor tematu
Ryba64
150
Załączniki

Postautor: Ryba64 » wtorek, 8 sie 2017, 19:54

Tak, wyobrażam sobie hobby. Niekoniecznie dla biednych. Można mieć takie hobby, że masz kilka aut i motorów w garażu + kolumnę w automacie za 20 tys pln. Czy to jest nadal hobby czy już nie ?
Lubię to co naturalne

aronia
1450
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Załączniki

Postautor: aronia » wtorek, 8 sie 2017, 19:59

A jeżeli słowo "automat" zamienimy na "sterownik", który w razie potrzeby poprowadzi/dopilnuje za Ciebie proces gdy akurat gdzieś musisz wyjść?
Co jeśli jesteś "badaczem" i "sterownik" pozwoli Ci na zrobienie porównania np. zmieniając w ustawieniach długość stabilizacji albo czas/sposób odbioru przedgonu zapewniając stałość pozostałych etapów co przez wpływ czynnika ludzkiego nie zawsze się udaje? Pralki macie AUTOMATYCZNE - czy w takim razie pranie za każdym razem wygląda tak samo czy może stosujecie różne programy do różnych rzeczy? Kawę z ekspresu też pijecie zawsze taką samą(cała rodzina i wszyscy znajomi też)? A przecież nawet Mickiewicz w "Panu Tadeuszu", że najlepsza jest przygotowana przez specjalnie do tego wyznaczoną osobę...

Awatar użytkownika

Autor tematu
Ryba64
150
Załączniki

Postautor: Ryba64 » wtorek, 8 sie 2017, 20:22

Automat oznacza: podejść, włączyć, odebrać, zapomnieć. A Ty tu o jakimś sterowniku gadasz? Kumaj i pojmij. Amen.
A Mickiewicz to miał ekspress do kawy. Pewnie włoski. Ciśnieniowy.
Lubię to co naturalne

rastro
600
Załączniki

Postautor: rastro » wtorek, 8 sie 2017, 20:27

Ryba64 pisze:Przecież wiadomo, że na rajdach samochodowych nikt nie jeździ automatem!
Na pewno ci kierowcy z manulną skrzynią mają lepszy wynik.

Ta... a skrzynie Dual Cloutch czy tam DSG zależy jak to kto nazywa to wymyślili dla zwykłego kierowcy ;). Być może rajdowcy nadal lubią przełączać ręcznie ale...

Nawiasem mówiąc jazda z taką skrzynką i tempomatem aktywnym - bajka.

Kolumna z automatem też by była bajka, ale takich sprzętów dla przeciętnego hobbysty niestety nie ma i raczej prędko nie będzie. Same elektro zawory już nie są tanie nie mówiąc o sterowaniu refluksem.

aronia
1450
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Załączniki

Postautor: aronia » wtorek, 8 sie 2017, 21:17

Ryba64 piszę o "sterowniku" który potrafi zrobić to co opisałeś, ale pozwala też na wprowadzanie do niego swoich ustawień.
Po wpisie np. psotamt można wnioskować, że "automat" nie pozwala na żadną ingerencję użytkownikowi - typowe podejście osób, które nigdy nie miały z takimi "sterownikami" styczności - szczerze to sam tak kilka lat temu uważałem, ale dostałem taki właśnie do "zabawy" i dopiero to zmieniło moje postrzeganie. Teraz zdecydowanie wolę skorzystać, ze "sterownika" w którym jeśli chce to sam poustawiam sobie każdy etap według własnych preferencji i aktualnego wsadu, a jeśli nie mam czasu to wciskam start i leci - co nie wyklucza wprowadzania przeze mnie zmian w trakcie procesu.

Matka Teresa
50
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Matka Teresa » środa, 9 sie 2017, 16:07

Cieszę się, że mój temat tak się rozwinął. Cóż mogę jeszcze dodać... Rację ma Aronia twierdząc, że automat może zrobić sam, ale można też wprowadzić mu własne ustawienia. Tak też spersonalizowałem swój automat.

Ktoś zarzucał, że automat to już nie hobby. Robienie spirytusu nigdy moim hobby nie było i zapewne nie będzie. Moim hobby jest to, co potem z tego spirytusu robię.

AN-KA pisze:zakupują "AUTOMATY" za kilka "klocków", myśląc, że się tylko zaleje, włączy i to wystarczy by osiągnąć produkt klasy LUX ...... , a gdzie się podziała frajda z prowadzenia procesu ??? :)

Tak, kupiłem sobie automat za 10 tysięcy i myślę, że się tylko zaleje, włączy i to wystarczy by osiągnąć produkt klasy LUX. Tak właśnie jest. A frajdy z prowadzenia procesu nie potrzebuję. Jarają mnie inne rzeczy.

Doody pisze:Natomiast nie ma jeszcze amatorskich automatów do destylacji, tak zaawansowanych, żeby całkowicie wykluczyć czynnik ludzki. Poza tym destylowanie jest naprawdę fajne ;)

W mojej maszynie czynnik ludzki sprowadza się do tego żebym przypilnował żeby temperatura wody chłodzącej nie była zbyt wysoka. I żeby odbiór kapał takim strumieniem jaki uważam za najlepszy.

Awatar użytkownika

Doody
1500
Załączniki

Postautor: Doody » środa, 9 sie 2017, 16:17

Czyli podobnie jak ja bez "automatu". Wodę chłodzącą ustawiam na "oko" pilnuje temperatury na 10 półce i pilnuje strumyczka rektyfikatu. I to wszystko ;) Nie warto przepłacać. A nastaw i tak trzeba wlać ręcznie do zbiornika ;)
Pozdrawiam
Darek

Matka Teresa
50
Kontakt:
Załączniki

Postautor: Matka Teresa » środa, 9 sie 2017, 16:19

No to nie podobnie jak ty. Bo ja nie pilnuję temperatury na 10 półce. W tym czasie, gdy ty pilnujesz temperatury, ja oglądam film.
Warto zapłacić więcej, serio.

Awatar użytkownika

herbata666
950
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Załączniki

Postautor: herbata666 » środa, 9 sie 2017, 18:03

Każdy ma wolną wolę i własne zdanie, jeden woli robić wszystko ręcznie a drugi włączyć i iść popluskać się w basenie, więc czy to automat czy manual to jeżeli poprawnie ustawimy sprzęt i odetniemy frakcje to produkt będzie praktycznie identyczny, fakt faktem są małe niuanse (jak przepłukanie OLM i kontrola tego co wypływa w tzw autoamcie) ale to już kwestia gustu komu jaki produkt odpowiada. Nie ma sensu się kłócić bo nie wnosi to nic ciekawego do tematu.

PS.
Jeżeli chcieli byśmy zautomatyzować idealnie cały proces, przez idealnie rozumiem tak jak to robi się ręcznie skupiając się na każdym niuansiku pracy, to musieli byśmy założyć przynajmniej 5-6 elektrozaworów do kolumny.

Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
501-050-098

Awatar użytkownika

Doody
1500
Załączniki

Postautor: Doody » środa, 9 sie 2017, 18:51

Myślisz, że pilnowanie temperatury na 10 półce polega na tym, że siedzę i patrzę w termometr? Nie. Przez 2-2,5 godziny oglądam film, a gdy temp. na kegu zbliża się do 96 stopni, zerkam co minutę na 10-ta półkę. Myślisz, że tracę wątek w filmie? Nie. ;)
Pozdrawiam
Darek

Awatar użytkownika

robert4you
450
Załączniki

Postautor: robert4you » środa, 9 sie 2017, 19:17

A moim zdaniem procesu nie da się zautomatyzować za "rozsądne pieniądze". Szczególnie w warunkach domowych. Winien temu jest jeden mały problem. Frakcje.
Piję bo nie muszę!

Drupi
500
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Załączniki

Postautor: Drupi » środa, 9 sie 2017, 19:41

Czy to automat czy np. całkiem nowoczesny OLM ,nie powinien być zostawiany na wiele godzin bez nadzoru. Mogą się kiedyś rózne nie do przewidzenia cuda dziać. Mi kiedyś nie wiele brakowało stopił się przedłużacz i wtyczka elektryczna. Nie wiem co za przyczyna. Zawsze były zimne. :bezradny:

Awatar użytkownika

robert4you
450
Załączniki

Postautor: robert4you » środa, 9 sie 2017, 19:54

Jak wychodzisz z domu to odłączasz lodówkę ?
Piję bo nie muszę!

Awatar użytkownika

Doody
1500
Załączniki

Postautor: Doody » środa, 9 sie 2017, 20:01

Ale lodówka nie ma 6kW :D
Pozdrawiam
Darek

Awatar użytkownika

robert4you
450
Załączniki

Postautor: robert4you » środa, 9 sie 2017, 20:02

Piję bo nie muszę!

Awatar użytkownika

wiking
450
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: wiking » środa, 9 sie 2017, 20:39

@Matka Teresa, przyślij komuś próbkę z twojego super automatu do spróbowania, możesz nawet do mnie strzelę ślepy test. Ja automatyki używałem lata i nie stwierdziłem wyższości moich destylatów nad tymi bez automatyki powiem więcej, te bardziej dopilnowane i dopieszczone (bez automatyki) były lepsze, więc nie popadaj w samozachwyt, bo wydałeś kupę kasy tak jak ja kiedyś i wiedz, że cię to zgubi.

Wróć do „Zdrowie i Bezpieczeństwo”