Znaleziono 25 wyników

autor: Apocojatu
piątek, 6 paź 2023, 08:20
Forum: Mętny produkt
Temat: Dlaczego zmętniało??
Odpowiedzi: 106
Odsłony: 52332

Re: Dlaczego zmętniało??

@marian.naworski

Też mam ze śliwek. Jeśli mam 5 litrów takiego wina, to powinienem rozrobić Klar Zyme zgodnie z instrukcją i proporcją? Czyli skoro 10ml Klar Zyme jest na 50 litrów, to na 5 litrow powinienem użyć 1ml + 10ml wody?
autor: Apocojatu
wtorek, 18 kwie 2023, 17:44
Forum: Galeria destylatorów Reflux
Temat: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja
Odpowiedzi: 75
Odsłony: 85882

Re: Mini still LM Radiusa - pierwsza destylacja

Radius, Panowie, po Waszych radach, poprawkach i w ogóle - na weekend upędziłem swoją pierwszą psotę! :love: Nastaw zrobiłem 22l, 5kg cukru, drożdże T8. Kolumna fi54, moc 2k, termometr na dole na dziesiątej półce. Temperatura bardzo ładnie się ustabilizowała, zacząłem odbiór i właśnie... Odebrałem 1...
autor: Apocojatu
czwartek, 28 lip 2022, 18:42
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Mój pierwszy raz
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 4584

Re: Mój pierwszy raz

Dzięki za tipa. Co do otworków w głowicy, żeby destylat wracał na reflux, tutaj też jest jakiś wzór, żeby obliczyć ich średnicę?

Mod.
Nie cytuj posta poprzedzającego.
autor: Apocojatu
czwartek, 28 lip 2022, 09:37
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Mój pierwszy raz
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 4584

Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

I nie pytaj po jakim czasie to nastąpi, bo osobiście zgłoszę Cię do bana ;). :smiech: Nie miałem zamiaru, akurat jestem na tyle cierpliwy, że czas to rzecz wtórna. Pierwszą destylację prowadziłem tak jak w tym temacie radiusa i nie mogłem osiągnąć temperatury w takim zakresie jak wspominasz. Ale te...
autor: Apocojatu
czwartek, 28 lip 2022, 08:34
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Mój pierwszy raz
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 4584

Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Temperatura może tobie skakać, ale to nie oznacza, że ustabilizuhe sie po godzinie- to jest tak umownie powiedziane. Temperatura może być juz stabilna np po 20 minutach, ale te 40 minut spowoduje rozdzielenie się i zagęszczenie frakcji lekkich na górze. Pamiętaj żeby woda na wylocie była na tyle ci...
autor: Apocojatu
środa, 27 lip 2022, 11:09
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Mój pierwszy raz
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 4584

Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

wypełnienie kończy mi się na 90 cm, więc mam 10 cm luzu - będzie ok? Możesz spokojnie dołożyć wypełnienia. W zupełności wystarczy jak będzie ok. 3 cm luzu pod głowicą. Super. Mam jeszcze takie pytanie ogólne. Przy kolumnie LM zakręcam zawór odbioru, by nasączyć wypełnienie, rozdzielić pary na frakc...
autor: Apocojatu
środa, 27 lip 2022, 08:24
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Mój pierwszy raz
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 4584

Mój pierwszy raz

Powrót tą prosta wewnątrz. Ok. Będę pamiętać. @ Apocojatu, zrób jeszcze 2 otworki dla przelotu par, lub powiększ istniejące na fi 10 a przede wszystkim, tak przypuszczam, masz przydławiony wypełnieniem przelot w grzybku. Zostaw kilka centymetrów wolnej przestrzeni poniżej rurki fi 28 w grzybku, aby...
autor: Apocojatu
wtorek, 26 lip 2022, 06:14
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Mój pierwszy raz
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 4584

Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Średnica daszka jest ok względem kolumny. Odpowietrzenie mam - fi8. Co do podłączenia 'przeciwbieżnego'. Czyli najpierw na zwoje, a potem przez pionowy powrót wewnątrz zwojów czy na odwrót?
autor: Apocojatu
poniedziałek, 25 lip 2022, 09:24
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Mój pierwszy raz
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 4584

Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Otwór fi6 ma pole 0,28cm². Sześć takich ma pole niecałe 1,7cm². Próg zalania niewypełnionej rury to ok. 400W/cm², co daje Ci w tym przypadku niecałe 700W. Po pierwsze więc musisz zwiększyć te otwory. Oblicz to sobie, żeby dało próg zalania choć 2 KW - taki próg zalania ma trzon grzybka. Wydaje mi s...
autor: Apocojatu
niedziela, 24 lip 2022, 12:21
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Mój pierwszy raz
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 4584

Re: Kolumna a rektyfikacja. Kompendium wiedzy w pigułce.

Przy 54mm kolumna powinna spokojnie pracować stabilnie przy 2kW. Z dziwnych zjawisk to także bardzo mały pobór wody wychodzi na poziomie poniżej 2,5l/h?? To, że za szybko woda odkręcona raczej nie powinno mieć znaczenia. Czy obiczyłes przepust głowicy? Moją uwagę zwracają otwory - być może są za ma...
autor: Apocojatu
niedziela, 24 lip 2022, 08:45
Forum: Destylacja metodą reflux ratio
Temat: Mój pierwszy raz
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 4584

Mój pierwszy raz

Braci forumowa. Pierwsze psocenie za mną, ale... Ewidentnie coś poszło nie tak. Sprzęt: Nastaw 22l | 6kg cukru | drożdże T3 niebieskie | BLG -5 Keg 30l Grzałka - 1400W Kolumna 54Fi | wypełnieniem - wysokość 1m | wypełnienie 80 cm Głowica - wysokość 10 cm Skraplacz - wysokość 40 cm i 3m zwinięte w sp...
autor: Apocojatu
poniedziałek, 11 lip 2022, 08:44
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: [Pierwsze kroki] Amator i konstrukcja Radiusa
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 3129

Re: [Pierwsze kroki] Amator i konstrukcja Radiusa

Hej,

Dokończyłem resztę. Tak wyglądają poszczególne elementy.

Obrazek

Pozostało mi do kupienia szybkozłączka oraz wężyk igielitowy do podpięcia chłodzenia.
autor: Apocojatu
czwartek, 7 lip 2022, 09:29
Forum: Łączenie
Temat: Lutowanie - spawanie #4
Odpowiedzi: 50
Odsłony: 49125

Re: Lutowanie - spawanie #4

Hej, mam pytanie. Lutowałem głowicę i po złączeniu elementów, musiałem ją znowu rozebrać (zapomniałem o refluksie). I teraz po podgrzaniu miedź zmieniła kolor - po prostu widać, żebyła poddana obróbce termicznej. Umyłem ją, przetarłem miękką szmatka. Czy istnieje jakiej ryzyko 'zatrucia' się albo wp...
autor: Apocojatu
sobota, 21 maja 2022, 13:45
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: [Pierwsze kroki] Amator i konstrukcja Radiusa
Odpowiedzi: 1
Odsłony: 3129

[Pierwsze kroki] Amator i konstrukcja Radiusa

Hej, śledzę forum już od jakiegoś czasu i w końcu wziąłem się do konstruowania własnej kolumny. Obrałem na cel konstrukcję radiusa z tego tematu . Tutaj ukłon w stronę radiusa za pomoc w skompletowaniu materiałów, wsparcie merytoryczne i cierpliwość. Z uwagi, że parametry mojej kolumny będą się różn...
autor: Apocojatu
poniedziałek, 18 kwie 2022, 09:45
Forum: Chłodzenie
Temat: Zamknięty obieg wody chłodzącej
Odpowiedzi: 924
Odsłony: 335264

Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Pytanie: Czy jeśli mam pot-stilla. Keg 30 litrów. Grzałka 1500W, to wystarczy sama pompka 12V i wiadro np. 30litrowe z wodą, żeby woda z i do chłodnicy była pobierana z tego samego pojemnika?

Na działce nie mam niestety bieżącej wody i zastanawiam się jak to załatwić.
autor: Apocojatu
piątek, 15 kwie 2022, 08:14
Forum: Projekty aparatur
Temat: Buduję mini stilla LM!
Odpowiedzi: 151
Odsłony: 109750

Re: Buduję mini stilla LM!

Temat pomieszania systemów miar był już tu kiedyś poruszany. Żeby Cię nie zanudzać streszczę: ma to sens. Jeśli kupujesz złączkę 42x5/4 to od razu wiesz co jest rozmiarem rury, a co gwintu. Ad. 1.: Zależy co chcesz na tym robić. Jeśli skręcasz w stronę czystego 96,6, to najlepiej tyle rury, ile mas...
autor: Apocojatu
czwartek, 14 kwie 2022, 13:03
Forum: Projekty aparatur
Temat: Buduję mini stilla LM!
Odpowiedzi: 151
Odsłony: 109750

Re: Buduję mini stilla LM!

Hej, to ja mam pytanie stricto konstrukcyjne, bo gubię się. Rury są FI, śrubunki, nyple, mufy w calach - nie łapię się. Interesuje mnie tak: Kolumnę mam FI42, wysokość jedno metrową. Pytania: 1. Czy 1 metrowa kolumna będzie ok, czy zrobić 1,5? 2. Jaki nypel kupić do wspawania w kega? 3. Czy nypel, k...
autor: Apocojatu
czwartek, 3 paź 2019, 10:37
Forum: Projekty aparatur
Temat: Buduję mini stilla LM!
Odpowiedzi: 151
Odsłony: 109750

Re: Buduję mini stilla LM!

Wybacz, korpo życie odciska swoje piętno na człowieku. :P Podrzucam fotę. Specjalnie przygotowałem plik excelowy, w którym mam linki do poszczególnych materiałów, ale spoko.

Jakoś nie działąją mi tutaj te obrazki z BBCode'u. :( Wklejam sam link.

https://ibb.co/Jj6XF2V
autor: Apocojatu
wtorek, 1 paź 2019, 11:51
Forum: Projekty aparatur
Temat: Buduję mini stilla LM!
Odpowiedzi: 151
Odsłony: 109750

Re: Buduję mini stilla LM!

*nieśmiało podpytuje o feedback* :)
autor: Apocojatu
czwartek, 26 wrz 2019, 12:14
Forum: Projekty aparatur
Temat: Buduję mini stilla LM!
Odpowiedzi: 151
Odsłony: 109750

Re: Buduję mini stilla LM!

Hej, przygotowałem sobie wycenę poszczególnych elementów. Wraz z narzędziami, których nie mam, wyszło 547 PLN. Trochę rzeczy wziąłem z alledrogo, trochę z castoramy. Na razie szykowałem wycenę online, więc nie wiem, czy będąc w sklepie stacjonarnym nie znajdę tańszych alternatyw. Pomijam tutaj wycen...
autor: Apocojatu
środa, 25 wrz 2019, 09:51
Forum: Projekty aparatur
Temat: Buduję mini stilla LM!
Odpowiedzi: 151
Odsłony: 109750

Re: Buduję mini stilla LM!

Dzięki za odpowiedź! 1. Mam pytanie odnośnie głowicy. https://alkohole-domowe.com/forum/download/file.php?id=22418&mode=view Na czym "opiera" się rura ze skraplaczem, że nie zatyka rurki odbioru? Czy ona również jest przewiercona? 2. Znalazłem również taki zaworek. Może być, czy rozglą...
autor: Apocojatu
poniedziałek, 23 wrz 2019, 11:59
Forum: Projekty aparatur
Temat: Buduję mini stilla LM!
Odpowiedzi: 151
Odsłony: 109750

Re: Buduję mini stilla LM!

W zupełności wystarczą trzy otworki fi 5 :ok: Dzięki za odpowiedź. Ogólnie rozpocząłem gdzieś temat odnośnie kupna takiej aparaturki do psocenia, jednak po napotkaniu tego tematu uznałem, że podejmę się i zbuduję własną na podstawie Twojego projektu. Dlatego mam jeszcze kilka pytań: 1. Jakie długoś...
autor: Apocojatu
piątek, 20 wrz 2019, 14:48
Forum: Projekty aparatur
Temat: Buduję mini stilla LM!
Odpowiedzi: 151
Odsłony: 109750

Re: Buduję mini stilla LM!

Mam jedno pytanie odnośnie głowicy mianowicie. Otwory przy powrocie skroplin, ile powinno ich być?
autor: Apocojatu
piątek, 20 wrz 2019, 07:20
Forum: Pytania o kompletne destylatory z Internetu
Temat: Amatorka pełną gębą
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 3235

Re: Amatorka pełną gębą

W takim razie przy wyborze tej aparaturki:

https://destylatorymiedziane.pl/pl/dest ... 24029.html

Jaką konfigurację wybrać i jakie wyniki mogę osiągnąć? Czy jest jakieś specjalne podejście/przepis na nastaw do tego typu pot stilli?

Jakieś dobre rady? :)
autor: Apocojatu
czwartek, 19 wrz 2019, 17:27
Forum: Pytania o kompletne destylatory z Internetu
Temat: Amatorka pełną gębą
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 3235

Amatorka pełną gębą

Hej, Czytam, czytam i im więcej, tym bardziej jestem skołowany. :freak: Zimne palce, deflegmatory, odstojnikj, sprężynki pryzmatyczne... To za dużo jak na moją głowę. :scratch: Zaszedłem na te forum w prostym celu: jako że mam polski organizm to lubię wieczór ze smalcem, śledziem, ogórkami małosolny...

Wyszukiwanie zaawansowane