Aparatura VM - zanim zacznę projekt

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy

Post autor: pokrec »

@Ksawery: ta droga jeszcze nie jest przetarta, bo nadal części czekają na spawanie. Sezon urlopowy... Jak dalej tak pójdzie, to kupię spawarkę i sam nauczę się spawać TIG-iem. Na zdrowie mi wyjdzie. Ale projekt jest. I myślę, że będzie działał.
Wylot VM mam na calowym nyplu zaraz nad wypełnieniem. Z drugiej strony kolumny planuję 4 termometry: zaraz nad kegiem, 30 cm poniżej wyjścia VM, na poziomie VM i na głowicy. Wszystkie wkręcane w nyple półcalowe.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
promocja

ksawery
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 31 lip 2011, 13:03
Re: Aparatura VM - zanim zacznę projekt

Post autor: ksawery »

Roberts pisze:@
przewężenie jest wręcz niewskazane, jeżeli jest taka potrzeba to znaczy że jest źle zbudowana kolumna. Proporcje powierzchni odbioru do kolumny musza być odpowiednie, może powierzchnia odbioru być za duża bo wtedy zawór zawsze można przymknąć.
Pogony i przedgony odbieram bez problemu i pierwszy raz czytam że się tego nie da oddzielić, niby dla czego?
1. "przewężenie raczej niewskazane" - w aparaturze Gobo takowe jest (i w przewężeniu kolumny jest odbiór VM) co opisuje kolumna Gobo http://alkohole-domowe.com/forum/gobo-b ... o%20buduje a z kolei w innym poście (już się pogubiłem w którym...) kolega newcomer pisze "Pary mają wpadać w ruch burzliwy" w kontekście przewężenia

2. moja kolumna będzie z rury 2-calowej więc zawór VM 3/4 cala będzie OK? czy raczej montować 1 cal?

3. kolega pokrec napisał w innym wątku (na moje pytanie o kolumnę z czystym VM, bez żadnych CMów, LMów etc.) że:
pokrec pisze: 1. Gołym systemem VM nie odbierzesz ani przedgonów, ani pogonów. Jesli nie chcesz ich odbierać, system VM powinien Ci wystarczyć.[/quot]

...i stąd moje pytanie o te przedgony, pogony.
Czy mógłbyś mi opisać w skrócie proces destylacji na "gołym VM-ie" w kontekście odbierania przedgonów/pogonów. Bo mam trochę mętlik.

Ksawery

raptor
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 23 lip 2011, 19:11
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Aparatura VM - zanim zacznę projekt

Post autor: raptor »

Przewężenie w wejściu VM nie jest konieczne. Pionowy odcinek rury od chłodnicy do kolanka też jest zbyteczny, a przeszkadza we wstępnym zasysaniu par, dłużej czekamy na perwsze krople z chłonicy. Wielkością wejścia VM nie sterujemy stosunkiem R/R podziału par w głowicy. W zależności od średnicy zaworu będzie jedynie większa lub mniejsza prędkość par w padających na chłodnicę. Zawór kulowy 1/2 w zupełności wystarczy do kolumny z rury 60,3mm. W podziale par w systemie VM determinującą rolę pełni chłodnica, a dokładniej jej powierzchnia chłodząca. Zdolność wytworzenia podciśnienia potrzebnego do zasysania par etanolu. Przy odpowiednich rozmiarach, dostosowanych do kolunmy, możemy bez regulacji zaworem kulowym otrzymać rządany podział par, ale jest to raczej niewykonalne, bo musiałyby być stałe parametry takie jak temperatura wody chłodzącej oraz ilość pary dostarczanej przez kocioł(w szczególności to drugie ulega ciagłej zmianie w trakcie procesu). Dlatego należy stosować chłodnice "przerośnięte", dławiąc przepływ zaworem kulowym, bądź też zaworem iglicowym zamontowanym na końcu chłodnicy. Drugie rozwiązanie jest dużo łatwiejsze do regulacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”