Aparatura do oceny

Temat dla tych, którzy chcą zbudować, bądź zakupić, kompletne urządzenia.

Autor tematu
Hasan93
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 29 lut 2016, 22:37

Post autor: Hasan93 »

Witajcie koledzy destylerzy! ;)
Naszła mnie ostatnio ochota na własny wyrób alkoholowy(z racji zaistniałej sytuacji na świecie), sprzęt zrobiłem sobie kilka lat temu, (pracowałem przy spawaniu rur ze stali nierdzewnej i po troszkę kompletowałem sprzęt)
Błędem na pewno było to, że 'projekt' miałem od jakiegoś kolegi destylera starej szkoły...
Przyznam od razu że jestem kompletnym laikiem w tych sprawach, nigdy nie miałem z tym do czynienia…Jak zacząłem się zagłębiać w ten cały proces, czytać to wszystko to już mi głowa spuchła od natłoku informacji :D nie mówiąc już o tym że wcale to nie jest takie proste, jak mogło by się wydawać..
Jak zobaczyłem kolumny które tutaj polecacie czyli aabratki, thory itp. To doszedłem do wniosku że moja znacznie się różni i tak się w ogóle zastanawiam czy jest sens, żebym z tym ‘sprzętem’ w ogóle zaczynał przygodę z destylacją czy dać sobie spokój.
Mógłby ktoś bardziej doświadczony rzucić okiem czy to się do czegoś nadaje, czy kompletnie do przebudowania?
Dodam że mam zamiar kocioł grzać palnikiem gazowym, odstojnik nie wiem czy w ogóle się przydaje, bo różnie ludzie mówią, ale przy okazji zrobiłem również, tak samo jak i zimne palce na końcu kolumny, czy w ogóle mają sens.. Kolumnę mam wyspawaną z rury fi 53, później jest redukowana na fi13, a sama chłodnica jest z zwiniętej rurki fi10, na kołnierzach skręcanych na śruby. Zbiornik też swojej roboty(rura z zaspawanymi deklami z grubszej blachy i wpalony kołnierz i mufa na termometr) Wymiary podane na ‘rysunku’ są w centymetrach.
Dorzucam zdjęcie i Pozdrawiam ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

orzeszek87
150
Posty: 182
Rejestracja: sobota, 13 wrz 2014, 06:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Aparatura do oceny

Post autor: orzeszek87 »

Daj sobie spokój z tym kolego i wyspawaj sobie abratka z olm. Projekty są w sieci.
https://www.alkoholeforum.pl

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Aparatura do oceny

Post autor: johnex »

Na takiem sprzęcie też da się pracować. Tyle, że ja bym wywalił te zmywaki i dał dobre sprężynki pryzmatyczne. Do stabilnego prowadzenia procesu potrzebujesz również termometr na tzw. 10 półce. Jego umiejscowienie zależy od wypełnienia kolumny jakie zastosujesz.
Powstał poradnik jak pracować na takich sprzętach: jak-otrzymac-spirytus-luksusowy-neutral ... 10969.html
Ogólnie to masz już dobrą bazę do rozbudowy: dodajesz głowicę np. aabratek, a z twojej chłodnicy po dodaniu zaworu kulowego robisz OVM.

Odstojnik sobie daruj.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Aparatura do oceny

Post autor: Szlumf »

Rura fi13 i kocioł 50l zupełnie do siebie nie pasują. Albo będziesz pędził 3 dni albo jeden dzień i uzyskasz paskudny bimber.
27.03.2020
Sorry. Coś mi się pomerdało. Mocho ma rację rura jest 53. a 13 to łącznik z chłodnicą.
Ostatnio zmieniony piątek, 27 mar 2020, 06:27 przez Szlumf, łącznie zmieniany 1 raz.

mocho
50
Posty: 73
Rejestracja: środa, 18 gru 2013, 06:28
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Aparatura do oceny

Post autor: mocho »

Rura jest fi53 do ZP i chyba nie powinno być aż tak źle. Na pewno na chłodnicy końcowej daj wodę odwrotnie - wlot od dołu. Da się na tym coś zrobić, ale po wymianie górnego segmentu na dowolną głowicę LM komfort pracy i jakość urobku znacząco się poprawią

Dany2020
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 30 mar 2020, 19:54
Re: Aparatura do oceny

Post autor: Dany2020 »

Cześć Panowie,
Sprzęt do oceny, zaczynam zabawę. Chcę zacząć od czegoś co będzie dawało jak najlepszy owoc prac. Niżej link produktu do oceny pod względem technicznym i finansowym.
https://allegro.pl/oferta/destylator-aa ... 8704327822
Podzielcie się ze mną opiniami co o nim sądzicie, może macie jakieś pomysły, przemyślenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aparatury kompletne”