Ani to refluks, ani deflegmator - proszę o opinie.

Pomysły na destylatory - do konsultacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy

Post autor: radius »

Witam serdecznie.
Dostałem od znajomego szkic nietypowego rozwiązania kolumny, ni to deflegmator, ni to refluks. Jako, że w niedługim czasie mam zamiar zbudować swoją pierwszą, własną "Nektarynkę", proszę bardziej doświadczonych kolegów kiperów o opinię na temat takiego rozwiązania.
Pozdrawiam - Radius
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Proszę o opinie.

Post autor: Maciej_K »

Mnie to wygląda na jakiś absurd ;P . Powrót ma następować znad wypełnienia na wypełnienie, a nie, tak jak tutaj, spod wypełniania do kotła. Czyli należy odwrócić kolejność - wypełnienie dać między jeziorkiem a kotłem, nad jeziorkiem deflegmator o 100% wydajności, a z jeziorka zrobić odpływ regulowany zaworem. Będzie bokakob.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Ani to refluks, ani deflegmator - proszę o opinie.

Post autor: radius »

SORRY !!! Nieprecyzyjnie opisałem to, co mi wyjaśnił autor rysunku, więc teraz więcej konkretów:
To nie jest kolumna tylko odrobinę "ulepszony" deflegmator o wys. ok 50cm z wypełnieniem z pociętych rurek miedzianych (ok. 10cm wypełnienia rury) plus pocięte rurki szklane (reszta dł. rury). Rurka z grzybkiem wystaje na ok. 10cm ponad przewężenie, więc ten odcinek deflegmatora jest dodatkowo chłodzony powietrzem w celu lepszego skroplenia flegmy. Rurka powrotu flegmy jest narysowana trochę za wysoko, w rzeczywistości jeziorka prawie nie będzie lub będzie minimalne ze względu na przewężenie rury zew. No i oczywiście u góry wylot par na chłodnicę, już bez żadnych odstojników. Rura zew. fi 42mm, wew. fi 28mm - miedź. W założeniu ma to być prosty, zwarty i niewysoki aparacik do produkcji przede wszystkim owocówek w warunkach blokowych. Na razie zaczynam kompletować części i szukam jakiegoś niedużego kociołka o poj. max.15l. Myślę, że przez zimę swój własny reaktorek zdołam zmontować i odpalić a wtedy zamieszczę zdjęcia i opiszę efekty. Czuję, że moja "Nektarynka" przyniesie mi wiele radości.
Pozdrawiam całą brać psotniczą!!!
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Ani to refluks, ani deflegmator - proszę o opinie.

Post autor: Kucyk »

Aaaaaa... Teraz to wszystko jasne! Taki "tłumik" będzie bardzo przydatny. Tylko zrezygnował bym z owego "jeziorka" i "daszku" gdyż oprócz komplikacji aparatu nic więcej nie dadzą. Skraplanie w takim deflegmatorze jest niewielkie. Proponuję zrobić spływ flegmy do kotła bezpośrednio. Swoją drogą, to kiedyś miałem zamiar podobną kolumnę desmrodyzacyjną zrobić...
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Ani to refluks, ani deflegmator - proszę o opinie.

Post autor: radius »

Bracie KUCYKU !!!
Właśnie obejrzałem galerię Twojego sprzętu i ..... odjęło mi mowę i ugięły się kolana :respect: . Chylę głowę i pocieszam się tym, że Bill Gates też zaczynał w garażu. Może kiedyś dorobię się takich reaktorów, na razie musi mi wystarczyć prościzna którą konstruuję :cry: Cholera, gdybym mieszkał bliżej nie omieszkał bym się wprosić żeby zobaczyć (i posmakować) działanie tego ustrojstwa "na żywo". Dzięki za rady. Jako, że jestem nowy na forum na pewno jeszcze nie raz będę potrzebował konsultacji i porady.
Pozdrawiam serdecznie.
P.S. Mowy jeszcze mi nie puściło.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Ani to refluks, ani deflegmator - proszę o opinie.

Post autor: Kucyk »

:oops: Nie wiem za bardzo co napisać. Bardzo dziękuję za miłe słowa, jednak uważam, że są na tym oto zacnym forum AD Koledzy konstruujący lepsze reaktory.
Ja to tylko tak sobie w tych owockach dłubię...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”