Alternatywne naczynia do przechowywania wina

Wino im starsze tym lepsze! W czym i gdzie przechowywać gotowe wino?

Autor tematu
prztymocl
10
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 27 lis 2009, 21:34
Krótko o sobie: Nałogowo obserwuję bąbelki dobywające się z rurki fermentacyjnej ;)
Ulubiony Alkohol: Dopiero poznaję różnorodność smaków :P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Piotrków T. / Ldz

Post autor: prztymocl »

Witam!

Poruszyła mnie ostatnia seria pytań odnośnie przechowywania i zamykania wina.

Jak wiadomo, wino najlepiej przechowywać w chłodnej piwnicy... której specyfiki opisywał nie będę, zostało to już zrobione setki razy. Optymalne naczynie? Najwygodniej wina nie ruszać z balonu szczelnie zakrytego, z rurką fermentacyjną. Polecane dla bardziej zaawansowanych są dębowe beczki, gdzie wino swobodnie, dość szybko dojrzewa jako że drewno oddycha. Opcjonalnie, jeśli ma się ochotę od razu dzielić na małe ilości - butelkujemy, korkujemy (kwestia jakim korkiem i w jaką butelkę też już opisywana była) zakładamy kapturki termokurczliwe, aby ograniczyć dostęp powietrza ale nie całkowicie - wino ma przecież stopniowo dojrzewać i nabierać właściwego sobie smaku.

Jeśli jednak chcę użyć balon ponownie do kolejnego nastawu, butelkować nie zamierzam (jeszcze, przynajmniej dopóki jestem bardzo początkującym, czy też nie mam zbytnich funduszy na materiały - tak, wiem, że to prawie groszowe wydatki, ale jestem studentem... i myślę, że to trochę tłumaczy ;P ) co wtedy?
Dysponuję mnóstwem butelek gwintowanych z metalową nakrętką (zwykłe po wódce).
Mógłbym do nich zlać wino, ale... - i tu pytania do bardziej doświadczonych kolegów:

Jak taki typ zamknięcia butelki ma się do trwałości mojego produktu?
Czy dostęp tlenu nie będzie zbyt duży? Jeśli tak, czy siarkowanie wina lub alkoholizowanie go spirytusem do ~16-18% będzie odpowiednim zabezpieczeniem?
Ile wino może przetrwać w takim zamknięciu? No i czy wino w takich butelkach przechowywać również na leżąco (choć nie widzę, żeby miało to jakiś wpływ - w końcu nie nawilżamy korka) ?

Co natomiast z butlą zwaną potocznie damą. Jak czytałem - dużo wina w jednym naczyniu dojrzewa i starzeje się wolniej! Najlepiej użyć więc 5 litrowej jak śmiem sądzić. Co jednak z typem zakrycia. Możliwa jest metalowa zakrętka lub też to o co chciałbym spytać - hermetyczna zapinka. Zakładam, że taka zapinka wpuszcza do butelki powietrze w minimalnych ilościach - lub też (prawie) wcale. Czy jest to więc dobry sposób na przechowywanie swojego przetworu?
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Alternatywne naczynia do przechowywania wina

Post autor: Juliusz »

Dysponuję mnóstwem butelek gwintowanych z metalową nakrętką (zwykłe po wódce).
Mógłbym do nich zlać wino, ale... - i tu pytania do bardziej doświadczonych kolegów:

Jak taki typ zamknięcia butelki ma się do trwałości mojego produktu?
Czy dostęp tlenu nie będzie zbyt duży? Jeśli tak, czy siarkowanie wina lub alkoholizowanie go spirytusem do ~16-18% będzie odpowiednim zabezpieczeniem?
Ile wino może przetrwać w takim zamknięciu? No i czy wino w takich butelkach przechowywać również na leżąco (choć nie widzę, żeby miało to jakiś wpływ - w końcu nie nawilżamy korka) ?
Przechowywanie gotowego wina to cała nauka i z pewnością pojawi się tu wiele postów od bardziej 'winnie' zaawansowanych kolegów.

Dziś coraz bardziej odchodzi się od korkowania butelek korkiem z kory - stosuje się metalowe nakrętki z uszczelką. Powodem jest właśnie przedostawanie się tlenu, parowanie, oddychanie. Znane jest zjawisko 'skorkowanego wina' - po otwarciu wino jest zepsute i ma zapach podgniłego korka. Powodowane jest to brakiem czystości biologicznej korka lub niską jakością materiału.

Butelki po wódce z metalową nakrętką będą doskonale ale jest problem: nakrętki robione są czasem z bardzo cienkiej blachy i po kilku zakręcaniach gwint się niszczy -> brak szczelności.

Poprawnie 'zakończone' wino nie powinno mieć dostępu do powietrza (tlenu); szczególnie wina słodkie, słabsze, nie zabezpieczane siarkowaniem mogą przefermentować w ocet.

Dodatkowo jeśli w czasie kilkukrotnego lewarowania wina następowało napowietrzanie (wino spadało do nowego naczynia i pieniło się) możliwość zaoctowania jest większa.

Szczelnych butelek z winem nie trzeba kłaść, nawet lepiej jak stoją bo błędy klarowania (jakieś drobinki) opadną na dno i można takie wino zlać z osadu.


Juliusz
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

karo82k
10
Posty: 16
Rejestracja: środa, 11 mar 2009, 10:39
Re: Alternatywne naczynia do przechowywania wina

Post autor: karo82k »

Jeśli chcesz tymczasowo przechować trunek, to najtańszym sposobem przy wykorzystaniu butelek po wódce, jest wyparzenie ich (moťna zdezynfekować teť chemicznie), a następnie zakupić korkownice ręczną (koszt 20-30zl, np z allegro) i parę korków (lepszych lub gorszych, w zaleťności od czasu przechowywania trunku).\nWiększość butelek po wódce ma wewnętrzna średnicę szyjki zbliťoną do 18mm, przez co moťna je zakorkować standardowym korkiem. Jedyny problem moťe być z kolorem butelki, bo te po wódeczce są białe przewaťnie (chyba ze pijesz Ballantines :) ). Ale z tym problemem łatwo sobie poradzić przykrywając butelki ciemnym płótnem lub układając w kartonie.\nButelki proponuje przechowywać w pozycji lezącej, poniewať korek zamoczony w winie jest gwarantem szczelności butelki.\nWinko do spoťycia moťesz przecieť przelać do nienagannie wyglądającej karafki, a butelkę wykorzystać ponownie.
Ostatnio zmieniony sobota, 30 sty 2010, 20:51 przez karo82k, łącznie zmieniany 2 razy.

remogg
30
Posty: 37
Rejestracja: wtorek, 3 lis 2009, 20:46
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Alternatywne naczynia do przechowywania wina

Post autor: remogg »

Jeśli chcesz mieć szczelną butelke po wódce to zakrętke można zamoczyć w rozgrzanym wosku lub po prostu nakapać ze świeczki. Można też zastosować lak.
By zachować trzeźwość, nienormalne musisz uznać za normalne, a normalne-za nienormalne.
Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o twoich planach na przyszłość.
Wszyscy alkoholicy piją z tego samego powodu: z byle powodu.

Maro.
50
Posty: 89
Rejestracja: piątek, 13 lis 2009, 22:49
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wina
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Alternatywne naczynia do przechowywania wina

Post autor: Maro. »

Witam :D

Koledzy jak macie butle z winem w pokoju to czy okrywacie je jakimś płótnem, tak żeby światło nie padało na wino?
Czy może się coś stać z winem gdy nie będzie zabezpieczone przed światłem???

Pozdrawiam Maro :poklon;
Ostatnio zmieniony piątek, 29 sty 2010, 09:33 przez Juliusz, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: kosmetyka, ogonki.

Autor tematu
prztymocl
10
Posty: 12
Rejestracja: piątek, 27 lis 2009, 21:34
Krótko o sobie: Nałogowo obserwuję bąbelki dobywające się z rurki fermentacyjnej ;)
Ulubiony Alkohol: Dopiero poznaję różnorodność smaków :P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Piotrków T. / Ldz
Re: Alternatywne naczynia do przechowywania wina

Post autor: prztymocl »

Maro:
Koledzy jak macie butle z winem w pokoju to czy okrywacie je jakimś płótnem, tak żeby światło nie padało na wino?
Czy może się coś stać z winem gdy nie będzie zabezpieczone przed światłem???
A owszem, może się stać. Wino może ulec pogorszeniu na skutek zmian substancji chemicznych pod wpływem promieniowania świetlnego (mam na myśli głównie UV). Zachodzą więc zmiany barwy, wypłowienie bukietu oraz w ekstremalnych przypadkach rozwinąć się mogą światłolubne bakterie zanieczyszczające nasz produkt produktami przemiany materii.
Czy okrywam czymś swoje butle? A owszem, zakładam na nie szczelnie swoje czarne zniszczone podkoszulki, zamiast wziąć je na szmatki, mają szlachetniejsze zastosowanie ;P

przemo4898
10
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 17 maja 2010, 21:23
Re: Alternatywne naczynia do przechowywania wina

Post autor: przemo4898 »

Jeśli przez szybę padają promienie, to UV nie będzie:)

pajak381
20
Posty: 25
Rejestracja: wtorek, 27 gru 2011, 21:52
Re: Alternatywne naczynia do przechowywania wina

Post autor: pajak381 »

Witam
Z uwagi że odkryłem u babci pewien trunek chcę się z Wami podzielić jakąś tam wiedzą.
Odkrycia dokonałem w piwnicy, a w sumie mówimy na to kopiec. Wygląda to tak że kiedyś wybrali na głębokość ok 1,2m ziemi o powierzchni ok 2,5x3,5m, z metalowych elementów zrobiono stelaż ścian konstrukcji po którym rozciągnięto siatkę na to folię no i więcej nie widać za dużo, ale wystają jakieś kawałki gumolitu itp. Na to nasypali ziemi, liści i budowla wystaje z 1,5m nad ziemie. Nie wiem jaka jest tam wilgotność. Temperatura w zimę przy mrozach poniżej -15 wewnątrz jest ok 0.
Znalazłem tam litrową butelkę z winem. Na dnie około 0,5cm farfocli/osadu. Winko było zakręcone metalowym kapslem i stąd zapodaje to w tym temacie. Ustaliłem że winko stało tam ponad 27lat i prawdopodobnie jest to winko jabłkowe. W smaku nie wyczuwa się jakiś smaków/aromatów pochodzących z metalowego korka lub tej podbitki korka. Trochę ma goryczki ale to wina pewnie procesu produkcji.
Sam korek mocno się zapiekł- sam nie mogłem go otworzyć, z zewnątrz ma delikatną rdzę. Po odkręceniu zebrało się tam dużo syfu po bokach korka no i niestety przy odkręcaniu trochę wpadło do butli. Ścianki częściowo pokryte rdzą ale nie skorodowane na wylot. Wrzucam kilka foto sami oceńcie jak to wygląda. Butelka stała pionowo.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Alternatywne naczynia do przechowywania wina

Post autor: Emiel Regis »

Jeśli to faktycznie leżało 27 lat to stan jest idealny, nie każdy korek by to wytrzymał.
Ciekawe jak by wyglądała taka nakrętka gdyby wewnątrz było wino o większej zawartości kwasów.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przechowywanie i dojrzewanie wina”