Destylatory miedziane zwane alembikami.

Autor tematu
joker0skater
2
Krótko o sobie: piwowar domowy
Załączniki
Alembik 50-60l - tylko import z Portugalii?

Postautor: joker0skater » środa, 11 mar 2020, 11:13

Witam serdecznie!

Wraz z teściem i szwagrem planujemy rozpocząć przygodę z destylacją zbożówek. Naszą pasją są szkockie whisky, zwłaszcza z Islay. Po spróbowaniu kilkudziesięciu butelek chcielibyśmy spróbować zrobić coś swojego. Teść ma doświadczenie w destylacji prostej, ja natomiast zajmuję się od 2013 roku warzeniem piwa. Mamy zatem niezłą wiedzę w przygotowaniu nastawu - zbożowej brzeczki i podstawy destylacji. Swoje działania rozpoczęliśmy od poszukiwań większego alembika. Niestety na rodzimym rynku mamy tylko 30l. Zadzwoniłem więc do jednego ze sklepów, który sprowadza alembiki z Portugalii. Mimo dużej życzliwości i podzieleniem się wiedzą niestety nie ściągają alembików większych niż 30l. Powodem są głównie koszty.

Z kolei w innym sklepie zasugerowano mi takie rozwiązanie:
alembik-60l-przechylany-z-mieszadlem.jpg

alembik-60l-przechylany-z-mieszadlem (1).jpg

Mam wątpliwości co do tego rozwiązania. Chcielibyśmy uniknąć kompromisów i zrobić swój destylat możliwie najbliżej procesu jaki znają Szkoci. Czy takie rozwiązanie wg Was doświadczonych ma sens? Czy ktoś posiada taki destylator miedziany i może podzielić się opinią?

Druga sprawa to samodzielny import z Portugalii.
http://al-ambiq.com/ (polecany przez ww sklep z Polski)
https://www.copper-alembic.com/
https://shop.premium-coppers.com/

Ceny produktów przyzwoite, ale koszt sugerowanego transportu mnie zabija. W ostatnim linku jest to Express Standard: €364.71. Na którymś z forów przeczytałem, że warto zaaranżować własny transport, będzie taniej, ale jak szacował miły Pan z wcześniej wspomnianego sklepu będzie to jakieś 200€ - już lepiej. Dostałem również radę żebym był ostrożny przy transakcjach z płw. Iberyjskiego ponieważ ich podejście do handlu jest delikatnie mówiąc dosyć nonszalanckie.

Jakie macie doświadczenie w tego typu imporcie? Jakie polecacie rozwiązanie mojego problemu zakupowego? Proszę o wsparcie.

Po pomyślnym etapie skompletowania sprzętu przejdziemy do kolejnego etapu - porządnej beczki.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 11 mar 2020, 12:37 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

alembiki
Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

radius
5500
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki
Re: Alembik 50-60l - tylko import z Portugalii?

Postautor: radius » czwartek, 12 mar 2020, 21:39

SPIRITUS FLAT UBI VULT

Awatar użytkownika

.Gacek
1500
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki

Postautor: .Gacek » czwartek, 12 mar 2020, 22:24

Napisz do kolegi z forum o nicku @mitts. Na pewno pomoże i podzieli się informacją, używa takiego sprzętu jak na Twoich załączonych zdjęciach. Z tego co wiem jest bardzo zadowolony.
Edit :
Możesz też napisać do naszej rodzimej firmy Koma, mają stronę potstill.pl wprawdzie zajmują się dość dużymi inwestycjami ale alembiki 100 litrów również wykonują. Jeżeli jest Was trójka i myślicie przyszłościowo to może warto zainwestować.
Ostatnio zmieniony czwartek, 12 mar 2020, 22:34 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

Krzychu0304
10
Ulubiony Alkohol: dymna whisky, kawa z prądem
Załączniki

Postautor: Krzychu0304 » piątek, 13 mar 2020, 14:31

Awatar użytkownika

Erazer
100
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: Erazer » poniedziałek, 6 kwie 2020, 22:38

Kusi mnie by sprowadzić miedziany alembik 20l albo 30l - któryś z tych dwóch do zabawy, pytanie tylko czy w obecnej sytuacji na półwyspie jest szansa, że dotrze? Chyba za duże ryzyko, na ebayu całkiem fajne oferty są

pan_deptacz
2
Załączniki

Postautor: pan_deptacz » niedziela, 31 maja 2020, 22:16

Chciałbym się podzielić uwagami odnośnie tego dostawcy.
Zamówiłem dokładnie ten alembik który wysłał Radius i przyszedł w fatalnym stanie.
Zacznijmy od tego że nie skusiłbym się gdybym nie miał znajomych z Portugalii ( rozmawiałem z nimi wcześniej i stwierdzili że w razie problemów pomogą )
do sedna:
1. Wysyłka - tydzień po wpłacie żadnych informacji co się dzieje z moim destylatorem - uruchomiłem znajomych - zadzwonili i zapytali co się dzieje?, po telefonie dostałem zwrotkę na maila że towar jest pakowany i wysłany.
2. Po tygodniu dotarł kurierem GLS
3. Dodam że nie było mnie na miejscu i nie mogłem go przejrzeć podczas odbioru.
4. Towar był zapakowany fatalnie - owinięty cieńką piankową folią 5x ( w sumie 7 m ), w wielkim kartonie i latał w nim jak "pin-pong" ( modliłem się żeby było dobrze )
5. Uszkodzony został praktycznie każdy element tego alembika ( oprócz kapelusza, który był częściowo włożony do kotła )

poniżej zdjęcia:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/1fdd8ba30096a0cb
https://www.fotosik.pl/zdjecie/a85e6dbb27034f16
https://www.fotosik.pl/zdjecie/799f49aa34c77e09

Aktualnie jestem na etapie walki o nowy. Gdyby nie znajomi nie załatwiłbym nic. Na maile w języku angielskim odpisują po portugalsku.
Trwa już to tydzień. W ostateczności uruchomię procedurę reklamacyjną na EBAY.
Dostawca proponuje zwrot kosztów dostawy (około 300 zł ) i proponuje naprawę na własną rękę. Moje pytanie brzmi, czy dam radę znaleźć speca który to zrobi za taką cenę ? może jest tu jakiś fachura który bawi się w tworzenie miedzianych alembików i zamknę temat. Proszę o porady

Wróć do „Alembiki”