Aabratek zmiana temperatury na kolumnie

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...

Autor tematu
kivlow
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 20 wrz 2018, 12:23

Post autor: kivlow »

Witam,
Posiadam aabratka 2"LM i zamierzam przepuścić brzeczkę piwną przez kolumnę.
Chcę, aby było to smakowe i z tego co czytałem powinienem po przedgonach przejść w tryb pot-still odkręcając reflux na max.
Mam jedno pytanie co do podnoszenia temperatury na ujściu LM - mogę to robić odkręcając i przykręcając zawór iglicowy, ale jest to bardzo niestabilny odbiór - spore wahania temperatury (a i przy odkręceniu na max potrafi pluć parą). Czytałem też o możliwości kontroli temperatury na szczycie kolumny przez korektę mocy grzania, ale w kilku wątkach są sprzeczne informacje - jedni piszą o podnoszeniu mocy inni o zmniejszaniu.
Tak więc pytanie bardzo konkretne :
Aabratek grzanie grzałką - czy po odbiorze przedgonów i otwarciu refluxu na max, aby zwiększyć temperaturę na odbiorze LM to muszę ZMNIEJSZYĆ CZY ZWIĘKSZYĆ moc grzania (standardowo dla czystej grzeję 2kW [3.5kW rozgrzewanie] )

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony wtorek, 30 paź 2018, 13:36 przez inblue, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7338
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Aabratek zmiana temperatury na kolumnie

Post autor: radius »

Po przejściu w tryb pot still, nie musisz nic robić poza przyglądaniem się jak dobroć spływa do butelki :mrgreen:
Temperatury nie regulujesz. Jeśli masz termometr przy głowicy, to widząc jaka jest w danym momencie temperatura, wiesz ilu procentowy destylat akurat odbierasz.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
kivlow
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 20 wrz 2018, 12:23
Re: Aabratek zmiana temperatury na kolumnie

Post autor: kivlow »

Rozumiem ale chciał bym konkretny zakres temperatury osiągnąć na szczycie i robić smakowy produkt przy jednym przejściu bez strippingu.
Czyli dajmy na to od ustabilizowania kolumny i odbioru czystego 96% stabilizować mocą na 82stC i ciągnąć dobre 60% z zapachem(dlatego chciał bym wiedzieć czy dodawać czy ujmować Wat na grzałce). Ewentualnie gdy już się nie da stabilizować mocą tej temperatury zamknąć refluks i moc wyrównać na 2kW. Rozpocząć na kolumnie rektyfikację aż wystąpi skok temperatury i zacznę spuszczać pogony.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7338
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Aabratek zmiana temperatury na kolumnie

Post autor: radius »

Jeżeli chcesz uzyskać konkretną wartość temperatury, to nie reguluj mocą tylko refluksem. Przy zerowym refluksie temperatura będzie systematycznie rosnąć. Utrzymując minimalny refluks, możesz ustalić sobie temperaturę taką, jaką chcesz. Im większy refluks, tym niższa temperatura a wyższy procent odbieranego destylatu. Metodą prób i błędów dojdziesz do perfekcji :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Aabratek zmiana temperatury na kolumnie

Post autor: Szlumf »

kivlow pisze:...........Czytałem też o możliwości kontroli temperatury na szczycie kolumny przez korektę mocy grzania, ale w kilku wątkach są sprzeczne informacje - jedni piszą o podnoszeniu mocy inni o zmniejszaniu.
Tak więc pytanie bardzo konkretne :
Aabratek grzanie grzałką - czy po odbiorze przedgonów i otwarciu refluxu na max, aby zwiększyć temperaturę na odbiorze LM to muszę ZMNIEJSZYĆ CZY ZWIĘKSZYĆ moc grzania (standardowo dla czystej grzeję 2kW [3.5kW rozgrzewanie] )
Informacje są sprzeczne bo zapewne dotyczą kolumn o różnych systemach odbioru urobku z głowicy. Przy odbiorze par - "zimne palce" - zwiększenie mocy przy stałym przepływie wody przez paluchy powoduje wzrost temperatury. Przy odbiorze cieczy - aabratek i podobne - podniesienie mocy, przy stałym odbiorze mniejszym niż produkcja kotła, skutkuje obniżeniem temperatury.
Nie znam Twojego sprzętu więc nie wiem jaką ma max wydajność Twój zaworek odbioru. Ja nie otwieram na max tylko ustawiam określony odbiór i zaczynam od małej mocy. Do momentu gdy otwarcie zaworka będzie większe niż produkcja kotła nic nie wraca do kolumny i temperatura rośnie w miarę wzrostu mocy. Gdy zaworek zaczyna dławić odbiór bo kocioł produkuje więcej niż jego przepustowość następuje powrót części skroplin do kolumny i temperatura spada. Gdy podnoszenie mocy już nie zbija temperatury zmniejszam odbiór zwiększając powrót do kolumny.

Autor tematu
kivlow
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 20 wrz 2018, 12:23
Re: Aabratek zmiana temperatury na kolumnie

Post autor: kivlow »

Czyli pisząc prostymi słowami na kolumnie typu abratek po stabilizacji i odkręceniu refluxu na pełen odbiór jak będę zmniejszał moc grzania to temperatura na kolumnie powinna rosnąć.
p.s. mój sprzęt to aabratek, kolumna 2", keg 30L i dwie grzałki 1.5kW i 2.0kW - kontrola temperatury 5x ds18b20, moc grzania reguluje stycznik SSR sterowanym przez sygnał PWM podawanym z mikro-kontrolera IoT nodemcu. Mogę płynnie zmieniać moc grzania prosto z aplikacji na telefonie dlatego to pytanie. Łatwiej sobie klikać w apce niż stać i kręcić gorącym zaworem iglicowym. Zwłaszcza, że mogę też zaprogramować sterowanie mocą korzystając z parametru temperatury zadanej z aplikacji po przez regulację PID. Wtedy moc będzie dodawana i ujmowana automatycznie tak aby oscylować jak najbliżej temperatury zadanej.

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Aabratek zmiana temperatury na kolumnie

Post autor: Szlumf »

Jaki jest u Ciebie pełen odbiór? Może być tak, że odbierzesz całą parę przy w pełni otwartym zaworku i nie będziesz miał regulacji. Dochodzi jeszcze wygotowywanie wsadu w kotle. Ustaw odbiór na np. 40ml/min i dalej rób jak napisałem wcześniej.

Autor tematu
kivlow
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 20 wrz 2018, 12:23
Re: Aabratek zmiana temperatury na kolumnie

Post autor: kivlow »

Jak odkręcę zawór na max to mimo grzania w kegu 2kW leci para.
Tak więc jestem w stanie obierać o wiele więcej niż to co się skrapla na chłodnicy.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7338
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Aabratek zmiana temperatury na kolumnie

Post autor: radius »

Co to znaczy, że leci para? Przez głowicę? Jeśli tak, to masz za mało wydajny skraplacz, albo za mało wody puszczasz na niego.
Przy zaworku otwartym na stałą wartość odbioru, będziesz miał duże trudności z regulacją mocą w celu uzyskania konkretnej temperatury.
Wspomnisz jeszcze moje słowa :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: RE: Re: Aabratek zmiana temperatury na kolumnie

Post autor: rastro »

radius pisze:Co to znaczy, że leci para? Przez głowicę? Jeśli tak, to masz za mało wydajny skraplacz, albo za mało wody puszczasz na niego.
Ta... gość pisze o zaworku LM i to tutaj ma przedmuchy pary.


Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7338
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Aabratek zmiana temperatury na kolumnie

Post autor: radius »

Fakt. Przeoczyłem tę informację, podaną już w pierwszym poście ;)
W takim razie, kol. kivlow ma źle zaprojektowaną głowicę, bo taka sytuacja nigdy nie powinna się zdarzyć :scratch:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
kivlow
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 20 wrz 2018, 12:23
Re: Aabratek zmiana temperatury na kolumnie

Post autor: kivlow »

Panowie dopiero uczę się swojego sprzętu. Puszczam 1L/min w chłodnicę zgodnie z instrukcją jaka była dołączona do kolumny (0.8-1.5L/min)
Grzeję 2kW podczas procesu - może korelacja tych dwóch zmiennych i otwartego zaworu refluksu na full to sprawia. Nie do końca to para, ale takie kaszlenie powietrzem i skroplinami z wężyka idącego od zaworu. Z głowicy nic nie leci sama końcówka jest chłodna. Temperatura rośnie dość szybko gdzieś tak 10cm od szczytu chłodnicy.

Czy ocieplenie kolumny może mieć takie skutki?
Prędzej robiłem tylko czystą więc zaworu nigdy tak mocno nie odkręcałem.
Ostatnio zmieniony środa, 31 paź 2018, 22:33 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Aabratek zmiana temperatury na kolumnie

Post autor: Szlumf »

Może nie być to przedmuch tylko "parskanie " zaworka przy pustym jeziorku.
P.S.
Regulację temperatury mocą stosowałem przy owocówkach na pełnej kolumnie rektyfikacyjnej. Teraz na co dzień stosuję przy pracy na półkowej. Nie mam z tym żadnych problemów. Zaczynam od kroków co 100W a kończę 500W.
Ostatnio zmieniony środa, 31 paź 2018, 22:15 przez Szlumf, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
kivlow
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 20 wrz 2018, 12:23
Re: Aabratek zmiana temperatury na kolumnie

Post autor: kivlow »

Dokładnie to takie "parskanie" :]
A z jakiej mocy startujesz i czy te 100W i 500W to korekcja w dół czy w górę z mocą ??

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Aabratek zmiana temperatury na kolumnie

Post autor: Szlumf »

Chyba niezbyt jasno to opisałem. Przy takiej pracy mamy niejako dwa etapy odbioru. Odbiór par na początku bo wszystko co się skrapla odbieramy. Na tym etapie zwiększanie mocy podnosi temperaturę. Gdy część skroplin zaczyna wracać do kolumny bo zaworek więcej nie odbierze mamy drugi etap gdy podnoszenie mocy obniża temperaturę.
Ja zaczynam od 1200-1500W ale przy Twoich 2" zacznij od 600-800W. U mnie początkowe kroki to 100W. Później zwiększam gdy to nie wystarczy do zbicia temperatury aż do 500W w okolicach 4kW. Najważniejsze w tej metodzie to określenie stopnia początkowego otwarcia zaworka. Można, tak jak pisałem wcześniej, znając jego charakterystyką ustawić od razu na np. 30-40ml/m. Można też otworzyć go w pełni i podjeżdżać z mocą aż do osiągnięcia wymaganej temperatury i w tym momencie przymknąć go tak by był minimalny refluks - jednolity strumień bez parskania. Dalsze zwiększanie mocy będzie skutkowało spadkiem temperatury.
Odbiór początku i końca do małych buteleczek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”