Aabratek do pomieszczenia 2,15m

Pomysły na destylatory - do konsultacji.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy

Post autor: MASaKrA_Domingo »

terragady pisze:
aakk pisze: Jeden z elementów kolumny, tak samo jak OLM. Miedź generuje mniejszą ilość półek, przyjęło się nie wliczać jej do zasypu. Często ktoś pisze 120cm pod OLM i 30cm nad, tyczy się to wypełnienia KO.
Niby tak ale miedz, a zwłaszcza dobre sprężynki coś tam generuje, sprężynki w buforze także.
Jaka jest minimalna wysokość takiej kolumny (standard 63) aby to wszystko działało bez kompromisów? 120 przed olm i 20-30 za?
Tak możesz to rozwiązać, gdy masz 300cm i dodanie katalizatora nie szkodzi pozostałej części kolumny. U Ciebie jesteś na granicy opłacalności stosowania kolumny na czysty spiryt.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
promocja

terragady
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 7 kwie 2011, 02:25
Podziękował: 5 razy
Re: Aabratek do pomieszczenia 2,15m

Post autor: terragady »

Czyli zrezygnować z miedzi całkowicie do czystego i wszystko lecieć KO? Wtedy zmieszcze się w 230 cm? Zawsze mogę mieć podzieloną kolumnę i będzie mały odcinek w którym zasyp mogę wymienić na miedź i użyć tego odcinka do trybu potstill, to chyba dobre rozwiązanie skoro jak mówicie do cukrówek nie warto dawać miedzi.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Aabratek do pomieszczenia 2,15m

Post autor: jakis1234 »

@terragady, mam katalizator i na początku wypełniałem go miedzią, potem za radą kolegów, wymieniłem miedź na KO i nie widzę różnicy - mówię o cukrówkach.
Natomiast, jak robię w trybie PS, to wtedy wymieniam na miedź. Przy niskiej kolumnie najważniejsza jest ilość półek, a KO da ich więcej.
Pozdrawiam z opolskiego.

terragady
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 7 kwie 2011, 02:25
Podziękował: 5 razy
Re: Aabratek do pomieszczenia 2,15m

Post autor: terragady »

czyli rozumiem ze w tym wymiarze to ta kolumna będzie w grupie "niskich"? Skoro nie widać różnicy u Ciebie to bez różnicy czy jest miedz czy nie? Czy po prosty masz na tyle wysoka kolumnę że to już nie gra roli?
Zostanę przy tym co wczesniej pisałem, kolumnę podzielę ale dam KO domyślnie a będę miał miedź do PS choć pewnie za często tego robił nie będę. Bo tam to rozumiem bez znaczenia bo półki działają raczej na szkodę w tej metodzie?

Mod.
Pisz staranniej i zaczynaj wypowiedź wielką literą.
Ostatnio zmieniony wtorek, 6 kwie 2021, 13:04 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Aabratek do pomieszczenia 2,15m

Post autor: MASaKrA_Domingo »

To nie jest tak, że miedź nie ma znaczenia. Ma.
Z tym jednak, że jak się okazało, to wielu kolegów zrezygnowało z miedzi w kolumnach zasypowych, ponieważ ilość HETP ( Height Equivalent to a Theoretical Plate ) jest na tyle duża, że radzi sobie z oddzielaniem siarki. Na kolumnie 100mm na pewno uzyskasz 96+ spirytus. Nie mniej, każda kolejna półka dodaje nam "czystości" produktu, gdyż powiększasz sobie długość kolumny, gdzie ten azeotrop się znajduje. Inaczej pisząc, jeśli coś ma nawet nieznacznie mniejszy lub większy współczynnik rektyfikacji od 1, to będzie się przesuwać w kierunku góry kolumny lub dołu. Nawet, jeśli na termometrach tego nie będzie widać. Oczywiście współczynnik ten należy porównywać przy aktualnym stężeniu etanolu w kolumnie i brać "nie wiadomo jaką" poprawkę na inne obecne związki w destylacie.
Z tego właśnie powodu OLM jest tak skuteczny w polepszeniu jakości urobku. Nie odbierasz serca z przedgonami, tylko pobierasz serce z samego środka urobku. Ciężko to opisać na chłopski rozum - mam nadzieję, że mnie rozumiesz.

Plus z biegiem czasu coraz większa ilość gorzelników podchodzi już od samego początku jak najbardziej poprawnie do sztuki, tj sam nastaw jest odpowiednio przygotowywany, aby drożdżom ułatwiać, a nie utrudniać. Stąd mniejsza ilość zanieczyszczeń w samym kegu, a i tym samym w destylacie. Dlatego właśnie wielu z nas ( w tym ja ) całkowicie zrezygnowało z miedzi przy gotowaniu czystego spirytu.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

terragady
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 7 kwie 2011, 02:25
Podziękował: 5 razy
Re: Aabratek do pomieszczenia 2,15m

Post autor: terragady »

Okej rozumiem. Właśnie o OLM też szukałem bardziej chemicznego wytłumaczenia ale nie wiele znalazłem, trochę na anglojezycznych forach i na youtubie znalazłem gościa co fajnie pod kątem fizyczno chemicznym to †lumaczy. Jak rozumiem też liczy się stosunek wysokości (półek teoretycznych) tego co pod odbiorem obniżonym a tego co nad tym, czy po prostu tutaj wystarczy że będzie jakieś minimum zachowane? Wydaje mi się że jest to jednak stosunek tych dwóch wysokości (oczywiście tutaj nie chodzi już o wypełnienie, zakładając całość jednakowo, więc KO, chodzi i zasadę działania obniżonego odbioru)

Z tym że jak właśnie ogłądam te anglojęzyczne filmy to gość mówił, że miedż jest dość ważna (tylko że oni pewnie cukrówki rzadko robią). Mówił o półkowej kolumnie i żeby elementy były wykonane z miedzi bo to sporo pomaga z katalizie reakcji H2S. Ma to jakiś sens, ale czy w takim razie wystarczy dołożyć tą miedź gdziekolwiek? Np nawet do papugi albo jakis filtr miedziany na wylocie czy tam juz jak jest rozdzielony to za późno? Na pewno macie większe doświadczenie i większą wiedzę niż ja więc rad się posłucham i dam samo KO, zawsze można później zasyp zmienić w części.
Ostatnio zmieniony wtorek, 6 kwie 2021, 16:41 przez terragady, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Aabratek do pomieszczenia 2,15m

Post autor: jakis1234 »

@terragady, jeżeli z praktyki mówimy Ci, że przy odpowiedniej ilości półek, miedź nie jest potrzebna w cukrówkach - to uwierz, że tak jest :), zwłaszcza, że Twoja kolumna będzie krótka i każda półka się liczy.
Zawsze jak się okaże, że masz jakieś zapachy siarkowe, to drugi przebieg zrobisz z miedzią, ale jeżeli prawidłowo przygotujesz nastaw, to nie ma takich obaw.
Zakładam, że będziesz robił systemem 2,5.
A przy zacierach i owocówkach miedź się przydaje, ale to inna bajka i generalnie inne metody destylacji.
O ile pamiętam, to na białym forum było sporo o zasadach działania OLM, chociażby tutaj:
https://www.bimber.info/forum/viewtopic ... ony+odbiór
A tutaj masz bardzo fajny opis budowy kolumny, przygotowany przez Akasa (jeżeli jeszcze nie trafiłeś):
https://drive.google.com/file/d/1CLc12r ... 7I8n4/view
Ostatnio zmieniony wtorek, 6 kwie 2021, 16:30 przez jakis1234, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam z opolskiego.

terragady
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 7 kwie 2011, 02:25
Podziękował: 5 razy
Re: Aabratek do pomieszczenia 2,15m

Post autor: terragady »

Tak, system 2.5 pewnie będzie u mnie leciał :)

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Aabratek do pomieszczenia 2,15m

Post autor: Szlumf »

Przy niskich kolumnach warto też pamiętać o kilku elementach budowy i prowadzenia procesu.
1. Ilość półek wzrasta wraz z maleniem średnicy kolumny.
2. Podział wypełnienia nie tylko umożliwia pracę z większą mocą i ogranicza jego zbijanie się ale też znacząco zmniejsza wysokość półki teoretycznej a tym samym zwiększa ich ilość w kolumnie. Na przykład tu https://www.bimber.info/forum/viewtopic ... 481#p83481 napisano, że podzielenie słupa wypełnienia z 90cm na 2x45cm zwiększyło ilość półek o około 50%.
3. Duże jeziorko w głowicy (150-200ml) pozwala na zmniejszenie zasypu nad OLM.
4. Bufor stabilizująco wzmacniający nie musi być na początku kolumny. Można go dać w kotle.
5. Woda wylotowa z chłodzenia skraplacza powinna być jak najcieplejsza. Wręcz tuż pod granicą przedmuchu par. Taka praca zwiększa o kilkanaście ilość półek w górze kolumny. Podobnie działa bardzo zimna woda ale jej stosowanie jest nieuzasadnione ekonomicznie.
6. Krótka kolumna ogranicza moc otrzymanego spirytusu ale jego jakość zależy od prowadzącego rektyfikację. Zrozumienie procesu, znajomość sprzętu, analiza błędów, cierpliwość i praktyka to podstawa sukcesu. Wiem, że to komunały ale warto sprawdzić czy małe zmiany - czas stabilizacji, tempo odbioru, itp. - nie poprawią znacząco efektów.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Aabratek do pomieszczenia 2,15m

Post autor: wolan »

Ja, z miedzi zrezygnowałem może z 6lat temu :)
Piszesz, o forach angielskich i kolumnach półkowych, więc raczej napewno nie wykorzystują ich do sacharozy :)

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Nowacky
150
Posty: 155
Rejestracja: czwartek, 31 paź 2019, 22:28
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Aabratek do pomieszczenia 2,15m

Post autor: Nowacky »

Jeśli już jesteśmy w temacie wysokości kolumny i ilości półek to czy liczycie zasyp w buforze czy nie?

terragady
30
Posty: 40
Rejestracja: czwartek, 7 kwie 2011, 02:25
Podziękował: 5 razy
Re: Aabratek do pomieszczenia 2,15m

Post autor: terragady »

Szlumf pisze: 5. Woda wylotowa z chłodzenia skraplacza powinna być jak najcieplejsza. Wręcz tuż pod granicą przedmuchu par. Taka praca zwiększa o kilkanaście ilość półek w górze kolumny. Podobnie działa bardzo zimna woda ale jej stosowanie jest nieuzasadnione ekonomicznie.
Dzięki, na pewno się rady przydadzą.
Zastanawiam się nad tym punktem (5). Czy jedno nie wyklucza drugiego? Jeżeli jest bardzo zimna woda to wtedy będzie zimniejsza na wyjściu, chyba że mówisz o zimnej wodzie ale odpowiedniej regulacji jej przepływu? Rozumiem że to trzeba dobrać już organoleptycznie podczas pracy kolumny? Pewnie fajnie mieć tam czujnik temp na ujściu i ciśnienie dostosować do tego co pokazuje.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Aabratek do pomieszczenia 2,15m

Post autor: Szlumf »

Nie doprecyzowałem. Tak, chodzi mi o takie wyregulowanie przepływu przez skraplacz by woda wylotowa była jak najbardziej gorąca. Zaworek do regulacji powinien być w miarę precyzyjny. Z powodzeniem wystarczy pneumatyczny za kilkanaście złotych. Czujnik temperatury jest jak najbardziej wskazany.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Aabratek do pomieszczenia 2,15m

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Nowacky pisze:Jeśli już jesteśmy w temacie wysokości kolumny i ilości półek to czy liczycie zasyp w buforze czy nie?
Ależ oczywiście. Dlaczego miałbyś go nie liczyć?
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”