4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy

Post autor: robert4you »

Dokładność pomiaru temperatury w kolumnie nie ma żadnego znaczenia dla przebiegu procesu. To tylko legenda czy zabobon.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: lesgo58 »

I to w tak radykalny i zdecydowany sposób pisze osoba, która ma tak wrażliwe kubki smakowe i wyczuwa przedgon nawet po 3-krotnej rektyfikacji?
No to się nie dziwię, że ten przedgon wyczuwasz.
Dla mnie skok temperatury w kolumnie o 0,06 jest niedopuszczalny. Oczywiście jako pojedynczy skok. Ja reaguję gdy w kolumnie widzę reakcję termometru mierzoną w pojedynczych setnych częściach stopnia. Oczywiście po odpowiedniej interpretacji wskazań. I w zależności od miejsca gdzie jest robiony pomiar. Jeśli jeszcze do tego doliczyć czas reakcji termometrów to nie dziwota, że można wyczuć przedgon w urobku.
Szkoda, że nie mogę zrobić logów z pomiarów temperaturowych, ale po prostu mój sterownik nie jest do tego przystosowany. Można by było w sposób idealny prześledzić rozkład i reakcję temperatur w kolumnie w czasie jej pracy. Uwierz mi, że mimo iż mam kolumnę wysoką i odległość termometru w dole kolumny od tego pod OLM jest 120cm to widać dokładnie jak reaguje ten termometr pod OLM gdy np. na termometrze w dole kolumny temperatura podskoczy tylko o 0,2*C. Czyli skok temperaturowy w ogólnym odczuciu dopuszczalny.
Ja np. już reaguję na skoki temperaturowe w dole kolumny rzędu setnych części stopnia.
Zalety tak dokładnego pomiaru widać jeszcze lepiej w głowicy. Mnie osobiście ten pomiar mało interesuje, ale osoby które odbierają z głowicy już powinny się tym bardziej zainteresować. Zwłaszcza osoby które nie są zadowolone ze swoich rezultatów.
Ostatnio zmieniony sobota, 1 wrz 2018, 09:02 przez lesgo58, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: rastro »

Się zaczyna, tak więc przypominam dokładność to nie rozdzielczość pomiaru, a jak mówimy nawet o rozdzielczości w przypadku czujnika DS18B20 to nie możemy zapominać że tutaj rozdzielczość nie może być większa niż 0,0625. I teraz albo mamy termometr z rozdzielczością 0,1 albo ktoś robi sztuczki i pokazuje wynik z rozdzielczością 0,01. Tylko że te sztuczki niestety nie są niczym super w przypadku czujnika, który potrzebuje 3/4 sekundy na wykonanie pomiaru.

Leszku, u Ciebie sytuacja jest ciut inna, bo o ile pamiętam to ten twój termometr jest oparty na innym typie czujnika a więc prawdopodobnie zarówno rozdzielczość odczytu jest większa no i sam odczyt czujnika jest wykonywany znacznie częściej niż raz na sekundę. Tak więc w Twoim przypadku możesz te setne części zaobserwować, natomiast moim zdaniem na popularnych termometrach z czujnikami DS jest to niemożliwe, raz ze względu na rozdzielczość czujnika jak i na inne jego cechy, które w tym przeszkadzają.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: lesgo58 »

Słusznie zauważyłeś, że nie jestem zbyt kumaty :oops: w prawidłowym nazewnictwie zwłaszcza w elektronice. Juz tyle razy się pisało na ten temat. Jednak ja do dzisiaj nie potrafię odpowiednio tego określić. Ale wszystko przede mną. :D :scratch:
Jednak to nie zmienia faktu, że w kolumnie zachodzą zjawiska, które trudno zauważyć/zaobserwować online dysponując tylko pospolitymi termometrami. I głównie to chciałem zasygnalizować.

P.S. Posiadam sterownik SpirMaster kolegów Mariana i Andrzeja.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: rastro »

Leszku, ale to może tłumaczyć wypowiedź kolegi robert4you
robert4you pisze:Dokładność pomiaru temperatury w kolumnie nie ma żadnego znaczenia dla przebiegu procesu. To tylko legenda czy zabobon.
Bo faktycznie dokładność nie musi mieć żadnego znaczenia ;)
lesgo58 pisze:... prawidłowym nazewnictwie zwłaszcza w elektronice.
E tam to nie tylko elektronika... na takim zupełnie analogowym termometrze jest dokładnie ten sam problem bo rozdzielczość to ta narysowana podziałka... a dokładność to już jak tam się Chińczykowi tą podziałkę udało ustawić ;) :hahaha:.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: lesgo58 »

No właśnie. Rozjaśniłeś mi. Z tą dokładnością to się zgadzam. Ja pod pojęciem dokładności miałem na myśli zdolność urządzenia do odzwierciedlenia stanu faktycznego. Nie wiem czy teraz dobrze to ująłem. :scratch:
Być może przez błędne zrozumienie nazewnictw i tym samym mylnie zrozumienie sensu wypowiedzi kolegów powstaje wiele nieporozumień.
Mam nadzieję, że kol. @robert4you się nie wzburzy na moją wypowiedź. I być może doda coś od siebie. Tak dla uzupełnienia i lepszego rozjaśnienia sytuacji.
Niestety ale zwapnienie mojego mózgu jest już na takim etapie, że czasami sam z siebie się śmieję. Takie babole odwalam. :D :scratch:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

crobe
50
Posty: 68
Rejestracja: niedziela, 21 lut 2016, 19:55
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: crobe »

A jakie czujniki znacie i używacie?

DS18b20
STS21

Jest coś jeszcze cyfrowego?

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: rastro »

Ten sterownik o którym wspomina @lesgo58 używa analogowego czujnika pt100 albo pt1000 i albo jakoś to ogarniają przez ADC (ale nie wiem z uC czy jakiś lepszy).
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

crobe
50
Posty: 68
Rejestracja: niedziela, 21 lut 2016, 19:55
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: crobe »

Czytałem o pt1000 to wymaga precyzyjnego źródłoa napięcia strasznie to skomplikowane...

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: rastro »

Można pominąć tą niedogodność na dwa sposoby, albo dobrać ADC z wbudowanym DAC, który działa jak źródło prądowe. Drugi sposób to tak zwany pomiar ratiometryczny, w tej metodzie napięcie odniesienia będzie pływać proporcjonalnie do tego podawanego na czujnik i w efekcie błąd się kasuje.

Tak to mniej więcej wygląda w wersji bez DAC'a:
Ratiometric.png
A tak to sobie wyobraża konkurencja w wersji z dwoma DAC'ami
ratiometric3.gif
Jest jeszcze wersja z kompensacją:
Ratiometric2.png
Ciekawy jest wykres widoczny na pierwszym rysunku, wynika z niego że dokładność jest poniżej 0,1C. Ostatnia wersja może osiągnąć dokładność nawet do 0,005C (trzeba oczywiście skorzystać z czujnika najwyższej klasy ido tego dwa rezystory o dokładności 0,002 lub 0,001%, te rezystory potrafią kosztować tyle co przetwornik ADC)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: robert4you »

Oczywiście Leszku że się obrażę.
Mój sterownik wyciska z DSa co może. I co najważniejsze logi temperatury zapisują się na bieżąco i dzięki temu widzę praktycznie każdy skok temperatury. Napisałem nawet algorytm dzięki któremu sterownik analizując odczyty temperatury sygnalizuje że w kolumnie jest już mało przedgonów. Dzięki temu wiem że muszę spuścić jeziorko po raz trzeci lub czwarty. Oczywiście nie zastąpi to smaku, ale pomaga.

Reasumując jak jest dobrze odebrany przedgon to log z 10 p staje się linią prostą bez żadnych odchyleń.

A dla początkujących napiszmy jeszcze raz.

DOKŁADNOŚĆ POMIARU TEMPERATURY W KOLUMNIE NIE MA ZNACZENIA. LICZY SIĘ ROZDZIELCZOŚĆ I CZĘSTOŚĆ POMIARU. PROCES PROWADZIMY OBSERWUJĄC SKOKI TEMPERATURY I TENDENCJE. A CZY TERMOMETR MYLI SIĘ O 5 CZY 3 ST TO JEST BEZ ZNACZENIA.
WŁAŚCIWIE TO WBREW POWSZECHNYM OPINIOM DOKŁADNY TERMOMETR PRZYDAJE SIĘ W KOTLE W CELU OBLICZENIA ILOŚCI ALKOHOLU W NASTAWIE.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: gary1966 »

SpirMaster I i II edycji posiada czujki PT 1000.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: robert4you »

Tak wygląda log temperatur podczas stabilizacji. Za około godzinę podeślę drugi- z ustabilizowanej i gotowej do odbioru kolumnyObrazek

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: robert4you »

A tak wygląda zapis temperatur z ustabilizowanej po odbiorze jeziorka kolumny.

Zielona linia to 10 ta półka.
Pik po lewej stronie to spust jeziorka, mniejszy pik po prawej to początek odbioru godzinę później.

Obrazek

Dodatkowo pamiętnikowy zapis pracy przy pomocy tweetera.
Obrazek

Tak więc.
Od pewnego czasu kompletnie nie interesują mnie wskazania termometrów. Kontrolę procesu opieram na obserwacji wykresów temperatury. Interesuje mnie ich kształt i tendencja w funkcji czasu, a nie konkretne wartości.
Dopiero wtedy mamy właściwy obraz przebiegu procesu.


Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

kivlow
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 20 wrz 2018, 12:23
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: kivlow »

Robert4You - czyli ds18b20 przy 12bitach jest wystarczający do destylacji i lepiej jest kontrolować proces PID-em i kierunkiem w jakim zmierza proces niż samymi odczytami temp. nawet czujnikiem z dokładnością do 0.01stC.
Dobrze odbieram twój punkt widzenia ??
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: robert4you »

A co chcesz kontrolować PID em?.
Tak, ogólnie dobrze kombinujesz. Ten pogląd nie jest tylko mój, ale również wielu bardzo doświadczonych kolegów.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: arTii »

Popełniłem właśnie kolejną wersję termometru na ESP8266 i DS18B20
Zdjęcia niewiele wniosą, ponieważ były by w zasadzie identyczne jak w moim poprzednim poście
Wciąż brak obudowy, ale jest drobna modyfikacja: nie potrzeba nam Raspberry, tylko kupiłem na próbę VPS za 3$/rok
Czyli koszty takiego termometru wynoszą (zakupy w PL - w chinach taniej):
Co z tego mamy?
  • Na module ESP8266 instalujemy oprogramowanie ESP Easy w wersji oryginalnej bądź zmodyfikowanej. Oryginalna ma możliwość konfiguracji 12 "zadań", zmodyfikowana ma 24 zadania. Jedno zadanie, to np. jeden termometr DS18B20 lub jeden czujnik BMP280 lub jeden wyświetlacz, lub przekaźnik. Ponadto w wersji zmodyfikowanej jest obsługa systemu NetTemp
  • Na VPS uruchamiamy system Debian, po czym instalujemy systemy Domoticz i ewentualnie NetTemp
  • konfigurujemy sobie ESP żeby po pierwsze wyświetlało nam żądane temperatury na wyświetlaczach lokalnych, a po drugie żeby te temperatury przekazywało na Domoticza i NetTempa na naszym serwerze VPS.
    Dlaczego dwa systemy?
    • NetTemp ma dużo lepiej rozwiązane wykresy od Domoticza
    • Domoticz ma ładniejszy interface na smartfona :)
    Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby zostać tylko przy jednym systemie. Mamy wtedy historię wszystkich logowanych temperatur i ciśnienia, oraz ich zdalny podgląd
  • DS-y zakańczamy wtyczkami RJ45 które wpinamy do gniazdka telefonicznego (w razie potrzeby używamy rozdzielacza), a to podłączamy 3 przewodami do ESP8266 (3,3V, GND, D7)
  • BMP280 oraz wyświetlacze podpinamy równolegle! (3,3V, GND, D4, D5)
    Rozbudowa:
    • drugi ESP8266 z wyświetlaczem - ten pierwszy mamy przy kolumnie która raczej w salonie nie stoi :D A taki ESP z dodatkowym wyświetlaczem można postawić sobie w salonie, przy komputerze bądź przy łóżku - jak kto lubi - i mieć zdalny podgląd na temperatury w naszych ulubionych sprzętach :D
      Warunek powodzenia tego jest jeden: Obydwa moduły muszą być w zasięgu tej samej sieci WiFi (tak w uproszczeniu). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takich dodatkowych modułów mieć kilka :) A do każdego takiego dodatkowego modułu możemy podpiąć dodatkowe czujniki lokalne, czyli np. mierzyć temperaturę w pomieszczeniu, a każdy z wyświetlaczy konfigurujemy indywidualnie co ma wyświetlać.
    • buzzer/brzęczyk - można podłączyć do wolnego portu buzzer który będzie generował alarm przy zadanych warunkach. Taki buzzer może być zarówno w głównym module jak i w dodatkowym
    • Pushover - po wykupieniu (jednorazowo 4,99$) możemy na telefonie natychmiastowo otrzymywać powiadomienia z Domoticza o przekroczeniu zadanych parametrów (temperatur) na czujnikach
Wersja dla zaawansowanych: jeżeli mamy publiczny adres IP i możemy ustawić przekierowanie portów na ruterze, to możemy podłączyć SSR albo przekaźnik (jeden lub więcej) i zdalnie sterować czy to grzałkami, czy też oświetleniem

Jeśli ktoś jest zainteresowany - to mogę udzielić pomocy przy budowie takiego termometru. Oprogramowanie na którym bazuję, jest dostępne bezpłatnie.
Ostatnio zmieniony wtorek, 20 lis 2018, 22:24 przez arTii, łącznie zmieniany 1 raz.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

kondzio
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 13 sie 2009, 08:39
Podziękował: 2 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: kondzio »

Skoro mozna zalaczać grzałki z przekaznikiem SSR to zapewne można sterować elektrozaworem E-ARC.

Chce dziś kliknąć potrzebne elementy tego układu, zastanawiam sie czy ten sprzęt jest wystarczający? czy autor projektu nie planuje lepszej nowszej wersji gdzie bezie potrzebny nie co lepszy sprzęt? w sumie nie jest to drogie ale można od razu warto pójść w tym kierunku?

kondzio
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 13 sie 2009, 08:39
Podziękował: 2 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: kondzio »

Zbudowałem taki termometr, odpaliłem ESPEasy, podaje dane do domoticza na lokalnym serwerze. Za chiny ludowe nie moge zmusic aplikacji w telefonie do czestej aktualizacji danycvh (tylko co 5 minut) oraz ustawic alarmów w telefonie... ma ktos pomysł? czy jednak isc w kierunku blynk?

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: chprzemo »

@kondzio możesz do esp wrzucić plik Html w którym robisz prosty dashboard z czujników DS, odpalasz na telefonie w przeglądarce stworzony plik i odświeżasz tak często jak chcesz.

Tą metodą omijasz domoticza....

pozdrawiam
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: arTii »

Jaka apka? Moja aktualizuje aż za często (apka nazywa się domoticz)
Powiadomienia mam przez pushover i tez gadają całkiem dobrze.
Ostatnio zmieniony piątek, 28 gru 2018, 22:14 przez arTii, łącznie zmieniany 1 raz.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

kondzio
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 13 sie 2009, 08:39
Podziękował: 2 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: kondzio »

@chprzemo Brzmi pięknie, możesz mnie jakoś naprowadzić na dashbord?:) szukam w goglach ale nie mając zupełnie pojęcia dostaje oczopląsu..
Ostatnio zmieniony sobota, 29 gru 2018, 10:08 przez kondzio, łącznie zmieniany 1 raz.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: chprzemo »

Poniżej link, popatrz i ogarniesz wszystko, oczywiście bez podstaw html się nie da, ale jak ‚rzeźbisz’ w esp i domoticzu to dasz radę:).

Pamietaj o rozszerzeniu .esp pliku bo nie zadziała.
W przypadku pytań pisz! Co będę wiedział/potrafił to pomogę...


https://www.letscontrolit.com/wiki/inde ... _Dashboard


Pozdrawiam
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

kondzio
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 13 sie 2009, 08:39
Podziękował: 2 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: kondzio »

arTii pisze:Jaka apka? Moja aktualizuje aż za często (apka nazywa się domoticz)
Powiadomienia mam przez pushover i tez gadają całkiem dobrze.
Zobacz jak to u mnie wyglada... zworc uwage na czas systemnowy a czas aktualizacji z ESP Easy


Obrazek


@chprzemo - zapoznalem sie ale stoje w miejscu.. gdzie sie wprowadza te komendy? jak podglada ich dzialanie? mozesz gdzies znalezc poradnik w sieci zebym mogl zobaczyc na przykladzie? wpisuje dashbord w googlach i nie za bardzo znajduje to co mnie interesuje.:/
Ostatnio zmieniony sobota, 29 gru 2018, 15:53 przez kondzio, łącznie zmieniany 2 razy.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: chprzemo »

Wyślij mi zrzut ekranu z konfiguracji esp- zakładka ‚devices’ i coś pomogę.
Może nie ma sensu zaśmiecać tematu i przejdźmy na Priv? Chyba, ze autor tematu nie ma nic przeciwko:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: .Gacek »

O ile autor nie będzie miał nic przeciwko to ja też chętnie podpatrzę na te screeny.
Pozdrawiam Gacek.

kondzio
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 13 sie 2009, 08:39
Podziękował: 2 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: kondzio »

w takim razie publikuje tu, za kilka dni poprosimy moderatora to usunie jesli uzna za offtop.

Obrazek

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: chprzemo »

Rozpakuj paczkę, wrzuć plik z paczki do ESP (sep->Tools-> sekcja settings -> Load, podaj plik i kliknij upload).

Uruchom wgrany plik wpisując w przeglądarkę : < IP ESP>/test.esp


Powinna Ci się pojawić strona z IP i wskazaniami z czujników (jeśli nic nie namieszałem).

Strona odświeża się co 5 sekund- można to zmienić w 8 linii pliku w parametrze "content". Do otwierania pliku używam "notepad++" ale notatnik też powinien sobie poradzić.

pozdrawiam!



ps. nad wyglądem strony sam musisz popracować, to jest wyklikane na kolanie:)

test.rar
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

kondzio
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 13 sie 2009, 08:39
Podziękował: 2 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: kondzio »

Otwiera sie kod zródlowy html..

Obrazek

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: chprzemo »

Zrób edycję pliku przed załadowaniem, myślę, że </body></html> na końcu jest niepotrzebne. Dopisywałeś to? W pliku który umieściłem tego nie ma....


Można ogłosić połowę sukcesu, widać, że pobiera IP i 3 zmienne, pierwszego DS'a masz podłączonego?

Na wszelki wypadek umieszczam kod oryginalnego pliku:

Kod: Zaznacz cały

<meta name="viewport" content="width=width=device-width, initial-scale=1">
<STYLE>
* {font-family:sans-serif; font-size:14pt;}
.button {margin:3px; padding:3px 8px; background-color:#07D; color:#FFF; text-decoration:none; border-radius:3px}
</STYLE>
<HTML>
<head>
	<meta http-equiv="refresh" content="5">
</head>
<br><br>
<center><b><i>" TEST "</i></b></center>
<br><br>
<table  cellpadding="0" cellspacing="3">



<tr><td>IP:<td align='center'>%ip%
</tr>
<tr>
<td>DS 1 Temp : <td>[1#Temperature]
</tr>
<tr>
<td>DS 2 Temp : <td>[2#Temperature]
</tr>
<tr>
<td>BMP Temp : <td>[barometr#Temperature]
</tr>
<tr>
<td>BMP Press : <td>[barometr#Pressure]
</tr>
</HTML>


Edit:
Patrzę jeszcze raz na to co Ci zwraca w przeglądarce i coś tam jest nie tak.... Modyfikowałeś ten plik który w poprzednim poście umieściłem?
Ostatnio zmieniony sobota, 29 gru 2018, 18:45 przez chprzemo, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

kondzio
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 13 sie 2009, 08:39
Podziękował: 2 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: kondzio »

Nie edytowalem, nie bardzo znam sie na tym. czujniki sa zamienione obecnie - jeden ma inny adres, zmienie to.
Czy moge bez obaw wgrac poprawiony plik? nadpisze stary?

Obrazek
Ostatnio zmieniony sobota, 29 gru 2018, 19:06 przez kondzio, łącznie zmieniany 1 raz.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: chprzemo »

Tak, poprzednia wersja się nadpisze, spokojnie możesz wgrywać.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

kondzio
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 13 sie 2009, 08:39
Podziękował: 2 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: kondzio »

Uzylem notepad++ jak widzisz na screenie. Nie widac dodatkowej lini. Skopiowałem zawartosc wkleilem do nowego pliku ktory pod inna nazwa wgrałem, dalej to samo

Czy nie ma wpływu takie ostrzeżenie przy guziczku LOAD : "Note: (File MUST be renamed to "config.dat" before upload!)"
Ostatnio zmieniony sobota, 29 gru 2018, 19:30 przez kondzio, łącznie zmieniany 1 raz.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: chprzemo »

A spróbuj na innej przeglądarce to uruchomić, jeśli też będzie problem to wybróbuj ten kod:

Kod: Zaznacz cały

<meta name="viewport" content="width=width=device-width, initial-scale=1">
<STYLE>
* {font-family:sans-serif; font-size:14pt;}
.button {margin:3px; padding:3px 8px; background-color:#07D; color:#FFF; text-decoration:none; border-radius:3px}
</STYLE>
<html>
<head>
	<meta http-equiv="refresh" content="5">
</head>
<body>
<br><br>
<center><b><i>" TEST "</i></b></center>
<br><br>
<table  cellpadding="0" cellspacing="3">



<tr><td>IP:<td align='center'>%ip%
</tr>
<tr>
<td>DS 1 Temp : <td>[1#Temperature]
</tr>
<tr>
<td>DS 2 Temp : <td>[2#Temperature]
</tr>
<tr>
<td>BMP Temp : <td>[barometr#Temperature]
</tr>
<tr>
<td>BMP Press : <td>[barometr#Pressure]
</tr>
</body>
</html>

Myślę, że jest to problem przeglądarki bo ten plik jest "niekompletny i niezgodny" ze sztuką html choć u mnie na operze działa pierwsza wersja pliku.
Teraz umieściłem znaczniki body w kodzie i zmieniłem znaczniki html na małą literę- spróbuj.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

kondzio
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 13 sie 2009, 08:39
Podziękował: 2 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: kondzio »

Działa w Internet Explorer. odświeża sie co chwila lecz IE wywala brak strony po 3 odświeżeniu. Dziękuję za pomoc, nauczylem sie czegos nowego. Mam podgląd z nie złym odświeżaniem ale na razie nie w telefonie bo tel zachowuje sie tak samo jak Chrome na PC.
Mozna jakoś ustawić progi alarmowe?

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: chprzemo »

Tzn na telefonie masz prawidłowa stronę czy tez kod widzisz? Próbowałeś na operze to uruchomić?

Progów nie ćwiczyłem ale powinien zadziałać program o którym pisał kolega arTii...
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

kondzio
10
Posty: 19
Rejestracja: czwartek, 13 sie 2009, 08:39
Podziękował: 2 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: kondzio »

na telefonie bez zmian, wyswietla kod.
Okazuje sie ze mój domoticz na synologym wywala bledy przy probie zapisania ustawień. instalowalem rozne wersje, konczy sie tym samym. Poddaje sie.
Szukam info o blynku.

Nastapiła zmiana:
Doszedlem do ładu z domoticzem. Ustawilem Puschover ale cos mi nie wysyła domoticz. Test ze strony puschovera idzie.
Ostatnio zmieniony niedziela, 30 gru 2018, 12:14 przez kondzio, łącznie zmieniany 1 raz.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: chprzemo »

Dziwne, u mnie działa na chrome, czy ktoś z forumowiczów może zrobić test i wgrać do swojego ESP ten plik i sprawdzić czy działa? Nie daje mi to spokoju bo wygląda na to, że albo u mnie przeglądarki działają jakoś "cudownie", albo kolega kondzio ma problem na sieci lokalnej lub sprzętach na których próbuje uruchomić plik.


Po uruchomieniu bez podłączonych czujników DS powinien być ekran taki jak tu (oczywiście z innym IP) :
Bez tytułu.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

lesu.pl
100
Posty: 126
Rejestracja: sobota, 7 lut 2015, 11:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: pigwóweczka, smorodinówka i dereniówka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: lesu.pl »

Chłopaki mam dla Was ciekawe rozwiązanie jeśli idzie o obudowę. Solidnym rozwiązaniem może być np: Skrzynka na bezpieczniki 8 modułów OB-8ZZK. Wejdzie do niej zasilacz, duży wyświetlacz, dodatkowy zegar czasu trwania procesu, moduł przekaźników, moduł łączności wifi, układ sody napełnienia naczynia urobkiem, alarm. Zawsze można dokooptować np plastikową lupę aby cyfry były lepiej widoczne, jakieś dodatkowe podświetlanie itp. Sam będę w taką skrzynkę wkładał swój termometr z przekaźnikami i wifi. Jest kilka modeli takich skrzynek i wcale nie wyglądają źle. przy odrobinie szczęścia to regulator mocy grzałki uda się tam upakować.

Merkor
50
Posty: 78
Rejestracja: piątek, 26 paź 2018, 21:46
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: 4-kanałowy termometr na czujnikach DS 18b20

Post autor: Merkor »

Posiadam chiński odpowiednik arduino Obrazek

Co musiałbym zakupić by najtańszym kosztem zrobić 3-4 sondy ds18b20 z jakimś tanim wyświetlaczem? Zależy mi tylko na temperaturach bez zbędnych bajerów wifi czy ciśnieniomierzach/alarmach, takowe mógłbym dołożyć później jak wszystko się sprawdzi.

Mam jeszcze wyświetlacz z automatu do gier ale chyba się nie nada.
Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 sty 2019, 16:31 przez Merkor, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”