Jak używać Węgiel Aktywny Płynny
W tym artykule opiszę jak prawidłowo używać płynny aktywny węgiel na przykładzie Węgla Aktywnego AD. O zaletach stosowanie węgla do nastawów pisaliśmy już wcześniej a dziś pokażę jak używać prawidłowo węgla aktywnego płynnego.
Czym to jest Węgiel Aktywny Płynny?
Węgiel aktywny to rodzaj adsorbentu, substancji o bardzo porowatej (rozwiniętej) powierzchni która może wchłaniać, wiązać i zatrzymywać w sobie inne małe cząsteczki. Węgiel aktywny płynny jest produkowany w postaci zawiesiny (emulsji) przeznaczonej do poprawy nastawów cukrowych już w czasie trwania fermentacji. Dodaje się go bezpośrednio do nastawu cukrowego podczas jego zakładania.
Do czego można zastosować Węgiel Aktywny Płynny?
- nastawy cukrowe (cukrówki, wykonane na drożdżach turbo)
- nastawy owocowe (cukrówka na owocach, kompotach, dżemach wykonana najlepiej na drożdżach owocowych oraz przefiltrowane za pomocą specjalnej siatki lub worka płóciennego)
- zaciery ziemniaczane i zbożowe (należy zatrzeć skrobię, dodać drożdże a następnie przefiltrować za pomocą specjalnej siatki lub worka płóciennego)
Jak prawidłowo stosować Węgiel Aktywny Płynny?
Węgle płynne można dodawać do każdego nastawu cukrowego lub zacieru z przeznaczeniem na destylację.
Wykonanie typowego nastawu cukrowego opisałem wcześniej (link) ale w skrócie jest to połączenie wody, cukru oraz drożdży. Fermentacja trwa kilka dni a w jej trakcie warto zastosować właśnie węgiel aktywny płynny.A zatem wykonujemy nastaw (pełna instrukcja tutaj), rozpuszczamy cukier w ciepłej wodzie, następnie dodajemy drożdże oraz od razu po tym wlewamy węgiel aktywny płynny w tym przypadku Węgiel Aktywny Płynny AD :
Całość dobrze mieszamy.
Nastaw po dodaniu węgla powinien wyglądać tak:
Po około godzinie nastaw wygląda tak:
Teraz wystarczy odfermentować nastaw, następnie można go wyklarować naturalnie lub z zastosowaniem środków klarujących.
Niektórych może odstraszyć kolor nastawu czarny jak smoła, jednak uspokajam iż nastaw z zastosowaniem węgla aktywnego płynnego bardzo łatwo się klaruje.
Poniżej trzy próbki nastawu cukrowego:
Po lewej nastaw z węglem, który samoczynnie się wyklarował, w środku oraz po prawej ten sam nastaw z zastosowaniem środków klarujących.
Zalety stosowania węgla płynnego do nastawu:
- mniej substancji szkodliwych w destylacie
- mnie zapachów niepożądanych w nastawie oraz destylacie
- czystszy i lepszy destylat
- stabilna destylacja
- więcej serca z destylacji
- wygoda i prostota stosowania
- niska cena w stosunku do jakości
Węgiel Aktywny Płynny znajdziesz tutaj.