Ogólnopolski Turniej Nalewek w Lublinie
To najstarszy w Polsce konkurs nalewek, który ma na celu promocję Twórców Nalewek regionu Lubelskiego, tradycji wyrobu nalewek, odkrywanie dawnych receptur i nagradzanie ich twórców oraz szeroko rozumianą integrację środowiska nalewkarskiego.
Organizatorem Konkursu jest Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku przy współpracy Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz Restauracji Sielsko Anielsko w Lublinie. Organizator rekomenduje udział w konkursie przede wszystkich osobom (paniom i panom) działającym i związanym z Kołami Gospodyń Wiejskich oraz gospodarstwami agroturystycznymi w regionie Lubelszczyzny oraz obszarach graniczących z Województwem Lubelskim. Nalewki oceniane będą w jednej kategorii: „Nalewki z Lubelską Duszą”.
Uczestnicy Konkursu ubiegają się o następujące tytuły, nagrody i wyróżnienia: Grand Prix – Nalewka z Lubelską Duszą, I Miejsce – Nalewka z Lubelską Duszą, II Miejsce – Nalewka z Lubelską Duszą, III Miejsce – Nalewka z Lubelską Duszą i trzy wyróżnienia – Nalewka z Lubelską Duszą. Miejscem ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród jest festiwalowa scena smaku.
Lublin - stolica polskich nalewek
Lublin jest stolicą polskich nalewek. To tu, w 2002 roku odbył się za sprawą Kresowej Akademii Smaku pierwszy w Polsce konkurs nalewek. W 2003 roku na II Ogólnopolskim Turnieju Nalewek w Lublinie pojawili się Piotr Bikont i Robert Makłowicz, który zachwycony ideą napisał we "Wprost", że jeden turniej nalewek wart jest więcej niż dyskografia Piaska i wszystkie dzieła Andrzeja Jaskierni. W 2003 roku, na kolejnym turnieju w Domu Architekta w Kazimierzu Dolnym kapituła w składzie: Krzysztof Cugowski, Piotr Bikont i Robert Makłowicz oceniła ponad 100 nalewek. I potoczyło się, kolejne konkursy w Knajpie u Fryzjera i Dworze Anna - gromadziły pierwsze nazwiska polskiej kultury w kapitule i fantastycznych nalewkowiczów, takich jak Hieronim Błażejak.Więcej informacji na stronie festiwalu: http://europejskifestiwalsmaku.pl/