Wina z tej grupy to niestety często tak naprawdę zastępniki prawdziwych win domowych, wykonywane ze składników, które po prostu używamy z braku dobrych owoców na wino. Mimo to wina te często nie ustępują smakiem winom gronowych lub owocowym.

W grupie tej znajdziecie wina ze zbóż, herbaciane oraz z innych ciekawych składników.

Artykuły:

Domowe wino typu Martini

Domowe wino typu Martini

Prezentujemy przepis na domowe wino typu Martini nadesłany przez forumowicza zielik93.
Wino z ryżu

Wino z ryżu

Winko ryżowe to jedno z najprostszych win możliwych do wykonania w domu. Przepis który znajdziecie poniżej to jeden z najstarszych dostępnych przepisów na ten ryżowy trunek. Jest bardzo szybki i łatwy a przygotowanie wina nie wymaga doświadczenia oraz specjalistycznego sprzętu.
Wino z mandarynek

Wino z mandarynek

Prezentujemy przepis na egzotyczne wino z mandarynek. W końcu mandarynki to nie tylko smak Świąt, ale też bogate źródło witaminy A i C. Sprawiają, że wolniej się starzejemy, nasza skóra wygląda młodziej i zdrowiej a o zbawiennym wpływie na nasz wzrok i odporność już nie wspomnę.
Wino "pyszny pięciopak"

Wino "pyszny pięciopak"

Pięciopak czyli pięć litrów taniego mocnego wina, które może przygotować każdy w domu bez specjalistycznego sprzętu.
Wino z kwiatów Mniszka Lekarskiego

Wino z kwiatów Mniszka Lekarskiego

Mniszek lekarski czyli popularny mlecz to bardzo ceniona roślina w ziołolecznictwie. Ta niepozorna roślina obfituje w całą gamę substancji potrzebnych człowiekowi na co dzień. Liście, kwiaty i korzeń mniszka zawierają flawonoidy, flenolokwasy, karotenoidy a także potas, magnez, krzem oraz witaminy z grupy C i B. Lista chorób i dolegliwości, które zwalcza się dzięki naparowi, odwarowi, sokom czy winu przygotowanym z mniszka lekarskiego jest bardzo długa. Wino z kwiatów mniszka pite (w małych porcjach) po każdym posiłku, wspomaga trawienie. Ponadto reguluje nieregularne miesiączki oraz leczy nieżyt gardła i jamy ustnej.
Wino z soku brzozy (wino brzozowe)

Wino z soku brzozy (wino brzozowe)

Przepis na wino z soku brzozy (wino brzozowe). Sam sok jest bardzo zdrowy, oczyszcza i wzmacnia organizm po zimie. Warto go pić w ilości 1,5 do 2 l dziennie.
Wino z ziemniaków

Wino z ziemniaków

Ziemniaki do wina należy dobrze umyć, następnie ugotować w skórce. Wygotowany płyn należy odcedzić a pyry dać psu.
Wino z żyta

Wino z żyta

Wyrób wina z żyta jest mało kłopotliwy, gdyż nie wymaga pozyskiwania moszczu. Wystarczy ziarno oczyścić z chwastów i innych zanieczyszczeń, przepłukać przegotowaną zimną wodą, osaczyć na sicie i wsypać do większego balonu (nie mniejszego niż 15 l).
Wino z dyni

Wino z dyni

2,5 kg obranej dyni i 1 kg obranych jabłek zemleć w maszynce do mięsa 1 zalać 3 litrami wrzącej wody. Po studzeniu wycisnąć moszcz, dodać 2 dg drożdży oraz litr wody przegotowanej z 1 kg cukru. Postawić do sfermentowania.
Wino z rodzynek

Wino z rodzynek

Rodzynki są drogim surowcem i nie każdego stać na sporządzenie z nich wina. Podajemy więc trzy przepisy o różnym udziale rodzynków w nastawie. Wypłukane, osaczone i w miarę możliwości rozdrobnione rodzynki zalewa się 6-8 l wody, w której uprzednio rozpuszczono 1 kg cukru, 15 g kwasu cytrynowego i 3 g fosforanu amonowego (pożywki dla drożdży).