Zmienił się smak- z łagodnego w ostry

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy

Post autor: rozrywek »

Dobrze odcięty? Zauważ że przy typowej technice pędzenia bez refluxu leci najpierw przy dobrym odpędzie ok 83%, następnie logarytmicznie spada do ok 50%. I właśnie te pięćdziesiąt są tajemnicą spowiedzi. Które notabene potrafi lecieć bardzo długo.
Prędkość odbioru - największe znaczenie ma na samym początku procesu, potem podrywanie tzw syfu jest mniejsze, ponieważ syfu jest mniej.
A kega zalewaj do 2/3 wysokości maksymalnie, niejednokrotnie spraktykowane i sprawdzone.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
koncentraty wina

Autor tematu
konradd90
10
Posty: 15
Rejestracja: poniedziałek, 4 lis 2013, 12:05
Podziękował: 17 razy
Re: Zmienił się smak- z łagodnego w ostry

Post autor: konradd90 »

Właśnie nie mogłem pojąć, dlaczego przy 50% zaczynałem czasami wyczuwać pogony, taki smrodek typowy do późnego odbioru. Może powinienem odbierać do 55-60%? Ale wtedy duże straty będą... A ktoś wie, jak smakuje destylat odbierany za długo?

Dwa razy destylowałem z refluksem, pod koniec moc duża, ale śmierdział pogonami. Na przyszłość planuję odpowiednio wcześniej wyłączyć refluks, by destylat nie dostał smrodków- dobry pomysł?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Zmienił się smak- z łagodnego w ostry

Post autor: Pretender »

Zły. Jak wyłączysz refluks spitolisz końcówkę procesu. Pod koniec zmniejszaj odbiór. Jeśli destylujesz to jak zacznie lecieć pogon to możesz przejść do odbioru spirytusu. Jeśli rektyfikujesz to przez cały czas powinno lecieć samo dobro.
Oj, coś kolega mało czytał foremkę....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”