Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy

Post autor: golec269 »

Mam taki sam OLM i bez centowania spokojnie spełnia swoje zadanie.
promocja

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: gadaka »

Flegma to skroplona ciecz bogata w alkohol a serce to potoczna nazwa spirytusu - środkowa, największa część tego co odbierasz podczas całego procesu. Przed- i pogony z LM, serce z OLM.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: Pretender »

inereusz pisze:Zbierający flegmę ? Czyli mój olm służy do zbierania flegmy a nie odbioru serca ?
Żeby odebrać musisz najpierw zebrać.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: herbata666 »

Nie ma potrzeby robienia żadnych centrowań do półki naszego typu, tylko tak jak Ci wysłałem kryza i zbieranie ze ścianek plus centrowanie na środek rurką.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji

Autor tematu
inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: inereusz »

A do tej rurki czy to z jeziorka lm czy centrowanie z olm po co ona wygięta, nie moża zrobić prostej ściętej pod kątem 45' ? Pytam bo właśnie wyginałem tą do głowicy i było ciężko a do OLM jeszcze mniejsza musi być (rurka 40).

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: gadaka »

Trochę teoretyzuję, ale myślę, że ta rurka jest wygięta po to, by flagma spływała centralnie na środek wypełnienia. Przy rurce pod kątem flagma byłaby kierowana w kierunku ścianki i nie zwilżałaby wypełnienia równomiernie.

Autor tematu
inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: inereusz »

Jeżeli z tej rurki płynie pełnym strumieniem to rzeczywiście może tak być, wypełniłem piaskiem po siłowałem się trochę i poszło bez większych załamań.

Autor tematu
inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: inereusz »

Ludzie tragedia... jestem po pierwszym gotowaniu, zalałem około 10-12l cukrówki. Mój alkomierz pokazywał 10% dochodziła ponad tydzień w serwerowni cały czas 25 stopni, potem z tydzień opadało w poniżej 20 stopniach i tydzień oczyszczona stała. Moja kolumna od dołu: keg 30l
z termometrem w pionowej rurce zasilany 2x2kW na jedną grzałkę regulator mocy, wypełnienie miedziane 17cm, 130 cm sprężynek KO, półka olm ok 6cm, 20 cm sprężynek KO i głowica, rurka z głowicy jest przysypana sprężynkami i niewycentrowana. Zacząłem od zalania dość szybko poszło, odłączyłem grzałkę 2kW i bawiłem się regulując to potencjometrem to wodą. Zauważyłem że z obniżonego odbioru prawie mi nie leci, przy odkręconych na maxa zaworach z LM bez problemu napełniłem słoik(jakąś trucizną ) natomiast jak zakręciłem LM i chciałem "przepchać" OLM to ledwo co mi 1/3 słoika napełniło przez czas znacznie dłuższy niż w przypadku LM, a zawór był na full otwarty, potem zaczęło mi kapać przez przez wylot głowicy.... po procesie wyjąłem chłodnicę i lałem wodę i tutaj wszystko było okej z obniżonego leciało pełną rurą i nie było opcji żeby mi się przelało tak jak przy gotowaniu bo prędzej tamkę przelewało. O co może chodzić ? Na dodatek moja trucizna wyszła mętna, pierwszy słoik jak leciał z LM całkowicie odkręconego był krystaliczny, jeżeli złe prowadzenie procesu może spowodować zmętnienie to na pewno dla tego, ale jeżeli nie to :cry: . Wstawiam temperatury jakie udawało mi się utrzymywać. Sondy termometru lecą od góry 1-głowica, 2-20cm pod OLM, 3-10 półka, 4-KEG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

golec269
450
Posty: 492
Rejestracja: niedziela, 4 maja 2014, 08:37
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 56 razy
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: golec269 »

Kolego Ireneusz!!! Po pierwsze mocy nastawu nie bada się alkoholomierzem tylko określa za pomocą sondy w kegu. Czyszczenie sprzętu, "przepychanie" nie polega na bawieniu się wodą, mocą grzania czy odkręceniu zaworów na ful!!! Dlatego Ci wyszła mętna końcówka( co ja piszę, więcej niż połowa) bo za szybko odbierałeś i pociągnąłeś pogony. Wyssałeś za to cały alkohol z kega, nieźle zasyfiłeś wypełnienie. Aby wyczyścić sprzęt musisz przeprowadzić normalny proces podczas którego wyjdzie czyściutki spirol z metalicznym posmakiem. Moja rada, bierz się za czytanie kompendium wiedzy bo to co zrobiłeś to nie wiem jak nazwać. :czytaj:
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: lesgo58 »

@inereusz
Poza tym, że jesteś ciekawym świata. Lubisz poprawiać rzeczy dookoła, to jeszcze zabierasz się do roboty nie przygotowany. Przynajmniej tak mniemam z Twojej krótkiej kariery na forum. I tych kilku postów co je napisałeś. :scratch:
A najgorsza rzecz to to jak opisujesz swoją pierwszą przygodę z rektyfikacją. Kompletny chaos. :odlot:
Mam więc proste podstawowe pytania. Tak dla pełnego obrazu tego co robiłeś.:
- jaką mocą grzałeś?
- stabilizowałeś kolumnę?
- odbierałeś przedgon? Jak to robiłeś?
- z jaką prędkością odbierałeś gon?
- który termometr Ciebie prowadził?
- redukowałeś odbiór w którymś momencie?
A teraz ABC:
- mierzyłeś wydajność kolumny?
- w jaki sposób wyliczyłeś RR i początkową prędkość odbioru,
- skąd wiesz, że miałeś 10% nastaw?
- ile odebrałeś surówki?
- jaką ma moc ta surówka?
I na koniec jeszcze jedno. Przez przypadek czytałeś ten wątek?
http://alkohole-domowe.com/forum/post80861.html#p80861
Znajdziesz tam wiele odpowiedzi na pytania, które Ciebie nurtują.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: radius »

Do pytań kol. lesgo58, dorzucę jeszcze swoje o konstrukcję OLM-a :?
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: inereusz »

Dzisiaj postaram się przeprowadzić proces zgidnie z instrukcją. Zostawmy wczorajsze przygody. Mój regulator mocy to potencjometr miałem na podstawie tego gotowania dołożyć mu jakąś tarcze z miarką, ale z nadmiaru emocji zapomniałem o tym. Olm jest na wzór herbaty wstawałem kilka postów wczesniej rysunek. Martwiło mnie tylko to ze odbiór z OLM jest nieporównywalnie wolniejszy od LM oraz taka różnica temperatur miedzy głowica a dwoma w kolumnie. Dzisiaj postaram sie nie spanikować i wszystko ogarnąć.

gadaka
350
Posty: 351
Rejestracja: sobota, 8 wrz 2012, 23:21
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: gadaka »

gadaka pisze:flagma
Oczywiście miałem na myśli flegmę - pisałem z telefonu i słownik zamieszał a dopiero dziś zauważyłem z jakim błędem jest post...

Autor tematu
inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: inereusz »

Jestem w trakcie destylacji wszystko pięknie idzie jak w instrukcji :D tylko test wydajność zepsuł mi temperaturę na 10 :/ spróbuję poczekać może wróci do poprzedniej wartości. Btw. wyszło mi 170ml na minutę! grzanie 2kW wsad nie wiem ile bo jeszcze nie doszedłem jak to się ustala :|
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: lesgo58 »

Co ma termometr na "10 półce' do testu na wydajność.
Wydajność sprawdzasz w następujący sposób: po stabilizacji i odebraniu przedgonów z LM w głowicy spuszczasz jeziorko - ok. 100ml - i podstawiasz probówkę i mierzysz czas. Po minucie kończysz. Ten wynik co masz jest zakłamany o wielkość jeziorka. Przy 2kW powinieneś mieć ok 120ml.
Moc nastawu sprawdzasz odejmując od blg końcowego blg początkowe. i w odpowiedniej tabeli odczytujesz wynik. To jest najprostszy sposób.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: inereusz »

Na 10 półce ustabilizowała mi się temperatura na 76.6 odebrałem ok 100 ml przedgonu, cały czas było 76,6. Odkręciłem LM na max zlałem z dwie próbówki po 100 i zacząłem odliczanie zalało mi próbówkę w 35 sekund. Temperatura na 10p skoczyła do 87.1, zakręciłem i znowu stabilizacja udało się zejść do 77. Stąd wyliczyłem że 170ml.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: lesgo58 »

Coś jest nie tak ze sprzętem albo z operatorem. Tego niestety się nie dowiemy jeśli operator odmawia współpracy. Tym bardziej nie jestem w stanie nic pomóc nie znając podstawowych danych. Rektyfikacja to nie jest wróżenie z fusów.
W czasie konsultacji musisz kolego odpowiadać na pytania w miarę ściśle i szczegółowo.
- jak długo stabilizujesz kolumnę?
- jak odbierasz przedgon?
- co to za wypełnienie w Twojej kolumnie? Możesz wrzucić fotkę? Albo napisz od kogo je masz.
Przy badaniu wydajności temperatury Ciebie nie interesują!!! Masz przeprowadzić badanie, które wykonuje się dla danej mocy grzania tylko raz. I zrób te badanie jak się należy. Bo coś pokrętnie piszesz. Ja przynajmniej nie zakumałem jak Ty to zrobiłeś.
Dodatkowo odpowiedz na pytania:
- jak odbierałeś gon?
- który termometr Ciebie kieruje?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: inereusz »

Tak wygląda moja kolumna. Mam niadzieje, że coś widać, zdjęcie posklejane w paintcie. :D Rura 60, wypełnienie zakupione tutaj, miedź i KO, KEG 30l z portem rurka prawie do samego dna, grzałka 4kW. Idąc w górę 17cm sprężynek miedzianych, podpórka z KO 120cm sprężynek KO, półka OLM, podpórka z KO, 20 cm sprężynek z KO i głowica
Obrazek
To od początku, zalewam cukrówką której % się nie dowiemy bo zapomniałem ile blg było na początku, mniej więcej połowa nastawu czyli ok 12l. Załączam grzałki 2x2kW
Obrazek
Temperatura w kolumnie rusza
Obrazek
Obrazek
Zaraz mi tutaj ją zalało, odłączyłem zasilanie odczekałem z 15 minut i podłączyłem 1 grzałkę. Stabilizowałem do momentu aż moja T3 spadła do najniższej wartości czyli 76.6C w moim przypadku, gdy przez ok 30 minut już nic nie spadło stwierdziłem, że otwieram delikatnie zawór w LM zebrałem 50ml i już miałem przejść do odbioru z OLM i tu przypomniałem sobie że muszę zmierzyć wydajność, więc odkręciłem LM na maxa zlałem z 200ml (jeziorko mam poniżej 100ml) i zacząłem zlewać ze stoperem do miarki i napełniło mi 100ml w 35sekund. W tym czasie na termometrze zrobiło się tak
Obrazek
Zakręciłem na maxa LM i czekałem aż T3 spadnie do 76.6C zeszło tylko do 77C. I tutaj już nie wiedziałem czy po takiej ponownej stabilizacji odebrać znowu z LM 50 i przejść do OLM.
Na wszelki wypadek tak zrobiłem, potem zacząłem odbierać z OLM ustawiłem przepływ na jakieś 30ml(tak mi z obliczeń wyszło.) i znow T3 poleciała o kilka stopni.
Znowu stabilizacja... i generalnie dałem plamy bo LM nie był dokręcony naleciało mi z niego cały słoik, z OLM udało mi się odebrać ponad połowę, tylko UWAGA nie pamiętam czy te 200ml co odbierane było do pomiaru wlałem do niego czy do tego z przedgonami. :scratch:
Po tych przejściach już mi się prawie skończył alkohol w kegu, było prawie 98*C i dałem sobie spokój. Substancja w słoiku ma 96% pachnie niezachęcająco. W piątek/sobotę będę miał następny nastaw.
Ostatnio zmieniony środa, 5 kwie 2017, 15:19 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Drobne poprawki.

Autor tematu
inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: inereusz »

Ok, przeprowadziłem sobie procesik bardzo powoli i wszystko jest ok. Jak sobie pogotuje trochę więcej to sobie porównam wydajność z forumowymi i wtedy się dowiem czy jest w porządku. Drugi problemik, robiłem dwa procesy na cukrówce po pół kega, i potem jeszcze to co uzyskałem do 20 rozcieńczyłem i puściłem przez rurki. To było moje czyszczenie. Po tym zalałem nową cukrówkę, przeprowadziłem gotowanie i spróbowałem, czuć metalem i czymś takim określił bym to jako maślane. W sumie parę razy już przeganiane było czy to normalne że jeszcze się nie wyczyściło ? Wężyki silikonowe mam ze sklepu w Lublinie o tematyce destylacji, uszczelki silikonowe są z destylandii, w zaworkach mam użyty wałek teflonowy. Podejrzenia padają na szkiełko, do uszczelnienia użyłem silikonu neutralnego, a nie takiego typu clean room. A może nie szukać problemów i się jeszcze przetrze ?

Autor tematu
inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: inereusz »

Witajcie wykonywałem gotowanie 2,5 i w dalszym ciągu wyczuwalny jest jakiś posmak. Czy z okolic Lublina lub Białej Podlaskiej miałby ktoś ochotę poświęcić mi trochę czasu. Może ktoś z doświadczeniem będzie wiedział co to za posmak i jak się go pozbyć.

Autor tematu
inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: inereusz »

Jestem już po kilku(nastu?) procesach i się tak zastanawiam. Zawsze odbieram tak, że po stabilizacji i odebraniu przedgonu, prędkość odbioru gonu dobieram w następujący sposób. Obserwując temperaturę na 10 półce powoli zwiększam odbiór, jeżeli temperatura skoczy o 0,1 delikatnie przykręcam i czekam aż po wróci do pierwotnego poziomu. W ten sposób prowadzę cały proces grzejąc przy tym jedną grzałką 2kW bez regulatora. Czy odbiór w ten sposób może psuć smak gonu ? a może spróbować na większej mocy ?

prolog1975
450
Posty: 472
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: prolog1975 »

A nie lepiej ustalić moc zalania dla swojej kolumny. Zejść z mocą 10-15% i z bani. Za posmaki jak mniemam w kolumnie odpowiada niedokładne cięcie frakcji. Dodatkowo ludzie na forach np Akas to zbadali i bezpiecznie proponują 12ml na 1 kW mocy. Co ułatwia sprawę początkującym. Stoper w rękę strzykawkę menzurkę z dokładną podziałką sprawdzoną strzykawką i wio. No i oczywiście trzeba zmierzyć czy mamy te 2kW. Czytałeś kompendium lesgo58? Tam naprawdę jest na początek wiedzy aż nadto.

Autor tematu
inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: inereusz »

Odbieram 20ml na minute przy 2kW, nie mierzyłem czy rzeczywiście jest 2kW zakupiona z destylandii, jak będę miał okazję to zmierzę moc. Czytałem wiele razy, i radzą przy moich sprzętach jechać na 2kW, a nie pod progiem zalania. Zbieram sobie do różnych butelek numeruję i potem niucham więc myślę że to nie jest kwestia cięcia. Moja kolumna nie jest cała ocieplona, od kega 20cm nie ocieplone, potem 1m ocieplony i do góry już nie. Część kolumny ponad OLM nie jest idealnie prosta, ale skrzywienie jest naprawdę minimalne. Czy te niedociągnięcia mogą psuć destylat ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
inereusz
30
Posty: 36
Rejestracja: środa, 22 lut 2017, 19:29
Re: Zmiany w budowie kolumny aabratek i zmniejszenie kosztów

Post autor: inereusz »

Pytanie o zalanie - grzeję 4kW przy ok 80 stopniach w kegu odłączam 2kW i czekam, płyn pojawia się w rurce przy głowicy, czy to znaczy że zalewa mi przy 2kW??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”