zapach śmierdziuch - jak go zlikwidować nadmanganianem?


bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy

Post autor: bogdan »

Jeśli chodzi o zmywaki, to moje pochodzą z Makro, są duże ważą po 60 g, w Lidlu są takie po 20g (ca) pakowane po 3 sztuki, podobno też dobre. Moje w wodzie ani gotowaniu nie rdzewieją, magnes je przyciąga, w soli i kwasie ciemnieją lecz w kolumnie zachowują się b.dobrze.

pozdrawiam Bogdan
alembiki

ksu87
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 02:20
Re: zapach śmierdziuch - jak go zlikwidować nadmanganianem?

Post autor: ksu87 »

Zakupiłem nadmanganian w tabletkach 100mg. Czyli mam wrzucić 1g (10tab) na litr destylatu?

korko_czong
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 17 paź 2010, 13:49
Re: zapach śmierdziuch - jak go zlikwidować nadmanganianem?

Post autor: korko_czong »

Odnośnie stosowania nadmanganianu potasu jako silnego utleniacza:

Do rozcieńczonej surówki 40% dodałem ok 1g KMnO4 / 1l destylatu. KMnO4 w proszku sypany bezpośrednio do destylatu. Kolor zrobił się bardzo ciemny - ciemnobrązowy, wręcz czarny! Podobno kolor destylatu powinien się zmienić, ale czy aż tak? Czy ten cały syf się jakoś wyklaruje, czy na drugą destylację (pot-still) mam dawać taką czarnobrązową breję?
Nie zapaćka się instalacja?

Ps. Przed dodaniem nadmanganianu dodałem sody oczyszczonej, po paru dniach po wytrąceniu żółtawych osadów przefiltrowałem całość przez filtr do kawy. Pomogło - mniej śmierdzi.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: zapach śmierdziuch - jak go zlikwidować nadmanganianem?

Post autor: Zygmunt »

Przed dodaniem nadmanganianu trzeba ustalić środowisko zasadowe, soda oczyszczona jest bardzo słabą zasadą, dlatego lepiej używać sody kaustycznej (NaOH). Kolor po dodaniu KMnO4 ma być brunatny, po kilkunastu godzinach, do kilku dni osad opadnie i wtedy trzeba zlać klarowną ciecz (będzie lekko żółta). I dopiero to dawaj na rurki.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

korko_czong
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 17 paź 2010, 13:49
Re: zapach śmierdziuch - jak go zlikwidować nadmanganianem?

Post autor: korko_czong »

Dzięki za odpowiedź. Roztwór zaczął już się klarować i na dole osadzać ciemny brązowy osad. Po zdekantowaniu i przefiltrowaniu puszczam na rury.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemiczne poprawianie destylatów między operacjami”