Zamknięty obieg wody chłodzącej

Budowa i eksploatacja chłodnic.

blackmen5
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 10 gru 2015, 12:48

Post autor: blackmen5 »

Witam, mam pytanko czy taka pompka wystarczy do układu zamkniętego https://www.plantagarden.pl/pompy/2765- ... o-400.html ?. Mam zamiar do 30L wiadra z zimną wodą wrzucić 5-6 butelek 1,5L z zamarzniętą wodą. Pompka będzie znajdowała się około 50 cm od wlotu do chłodnicy. Mam takie cudo i zależy mi na zamkniętym układzie chłodzenia. http://i.imgur.com/blhSati.jpg
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: HomoChemicus »

Z twojego linku:
"» maksymalna wys. podnoszenia: 0,7 m,"
Czyli wysokość doś na styk.
Ogólnie powinna starczyć.



PS. Sprzęt to już inna sprawa kaloszy. Z ciekawości, dlaczego go kupiłeś i za ile?
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Dave »

Jeśli chcesz pompować wodę na wysokość 70cm to nie poradzi sobie bo problemem bedzie ciśnienie wody znajdującej sie w samej chłodnicy

blackmen5
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 10 gru 2015, 12:48
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: blackmen5 »

Wiadro z pompką mogę podnieść praktycznie pod sam wlot do chłodnicy więc wysokość pompowania wody zmniejszy się.
A sprzęt kupiłem bo taki chciałem na początek koszt - 550zl

markus383
150
Posty: 186
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 10:59
Ulubiony Alkohol: piwo(szczególnie porter), whisky,
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: mazowsze
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: markus383 »

Ten przepływ podany jest na wyjściu, a na maksymalnej wysokości przepływ spada ;) Polecam mocniejszą pompę, może nawet ze dwa razy mocniejszą ;)
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: wojs40 »

Świetnie sprawdza się pompka do co. Może być np. taka:
http://allegro.pl/pompka-25-6-130-pompa ... 28247.html
Sprawdza się na najniższym biegu.
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Dave »

Pamiętaj tylko, że pompa proponowana przez Ciebie to 100 watowy potwór, ja mam w kolumnie pompę zęzową, której przeznaczeniem jest rownież wymuszanie obiegu wody w panelach słonecznych a jej moc nie przekracza 4W choć jest w stanie podnieść słup wody o średnicy 10mm na wysokość 15m

janik
300
Posty: 335
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: janik »

blackmen5 pisze:Witam, mam pytanko czy taka pompka wystarczy do układu zamkniętego https://www.plantagarden.pl/pompy/2765- ... o-400.html ?.
Pompy ogrodowe pomimo,że maja dobre parametry max.wydajności wody na godz. to jednak wytworzenie w obiegu ciśnienia jest dla nich pewnym problemem.

Zrobiłem próbę z pompą "Aquael" o przepływie wody 5000 l./godz. moc 40W.,wysok. pompowania słupa wody do 3m. Pompka wprawdzie nie pierwszej młodości,ale przy ogólnej dł. węża 40m.1/2 i wznoszeniu ok. 2m. nie potrafiła wygenerować ciśn.i przepływ wody który pozwoliłby na prowadzenie rektyfikacji.

Z relacji wynika,że najbardziej przydatne będą pompki do co. które potrafią zrobić odpowiednie ciśń. a do tego mają kilka zakresów regulacji.
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: wojs40 »

Dave pisze:Pamiętaj tylko, że pompa proponowana przez Ciebie to 100 watowy potwór
100 W na trzecim biegu, na pierwszym 46W, to i tak dużo więcej niż twoja 4 W pompka, ale koszt nawet 46 W jest niewielki jak popatrzymy że grzałka w kegu bierze 2000W, to ponad 40 razy więcej. Z mojej strony to tylko propozycja, sprawdzona propozycja.
Dave pisze: ja mam w kolumnie pompę zęzową, której przeznaczeniem jest rownież wymuszanie obiegu wody w panelach słonecznych a jej moc nie przekracza 4W choć jest w stanie podnieść słup wody o średnicy 10mm na wysokość 15m
Mógłbyś podać link do swojej pompki. Jakoś nie chce mi się wierzyć w takie cudo.
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 sty 2016, 13:09 przez wojs40, łącznie zmieniany 1 raz.
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)

blackmen5
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 10 gru 2015, 12:48
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: blackmen5 »

Dave pisze:Pamiętaj tylko, że pompa proponowana przez Ciebie to 100 watowy potwór, ja mam w kolumnie pompę zęzową, której przeznaczeniem jest rownież wymuszanie obiegu wody w panelach słonecznych a jej moc nie przekracza 4W choć jest w stanie podnieść słup wody o średnicy 10mm na wysokość 15m
Czy taka pompa zęzowa wystarczy ?:
http://allegro.pl/pompa-zezowa-seaflo-5 ... 39767.html
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: wojs40 »

Moim zdaniem tego typu pompki służą do krótkotrwałej pracy /przepompowania wody na biwaku/, w naszym hobby pompka musi pracować 6-8 godzin i musisz pamiętać że jeżeli nie będziesz miał dużego zbiornika to woda może osiągnąć 40-50 stopni, a nie jestem pewien czy ta pompka wytrzyma taką temp.
Poczekaj może Dave poda link do swojej pompki.
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)

blackmen5
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 10 gru 2015, 12:48
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: blackmen5 »

To wstrzymam się z zakupem, może Dave mi podrzuci jakiś link.
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Dave »

Oglądałem właśnie pompkę i przepraszam z góry za wprowadzenie w błąd bo na oznaczeniu znalazłem 12V 1,5A czyli ok 18W, 400l/h temp max 70st oraz h max 15m nie ma nazwy i żadnych oznaczeń na samym urządzeniu, kupiłem je 2 lata temu u klienta, któremu projektowałem budynek od chłopaków którzy zakładali panele słoneczne

P.S pompa do pracy 24/h tyle informacji mogę przekazać teraz jak dowiem sie wiecej napiszę
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Dave »

Przegladalem internet w poszukiwaniu podobnej pompy do mojej i trafiłem na podobny produkt, różnice pod względem wyglądu są niewielkie, u mnie nie ma naklejki tylko informacje zostały wygrawerowane bezpośrednio na obudowie i inna jest osłona wirnika,
http://www.fotton.pl/index.php/pl/pompy ... 1-16w-16pv
Awatar użytkownika

Jeżosław
50
Posty: 63
Rejestracja: środa, 12 sie 2015, 11:45
Krótko o sobie: Jak to Jeż na pierwszy rzut oka szorstki i kłujący,
ale przy bliższym poznaniu całkiem sympatyczny ;)
Ulubiony Alkohol: Jim Beam, śliwowica, wśniówka, orzechówka i dobre zimne piwo.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wielkopolska - kraina lasów i jezior "Małe Mazury"
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Jeżosław »

Dave na alledrogo jest akurat taka ciut taniej, bo za 159 zł.
Tu zarchiwizowany link do aukcji: http://www.allegromat.pl/aukcja180919

janik
300
Posty: 335
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: janik »

Czy ktoś ten typ pompki już stosował? Mam obawy czy wysokość podn. wody jest wystarczająca.
Długość węży łączących i opory w chłodnicy mogą spowodować zbyt słabą wydajność przepływu wody potrzebną do prowadzenia rektyfikacji.

No cóż, to są tylko moje dywagacje ;/ ,jeśli ktoś nie zastosuje tego typu pompki to dalej można będzie tylko gdybać :? .
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Trener »

Jeżosław pisze:Dave na alledrogo jest akurat taka ciut taniej, bo za 159 zł.
Tu zarchiwizowany link do aukcji: http://www.allegromat.pl/aukcja180919
Jeśli ktoś chce, to mogę mu taka pompkę odsprzedać za dosłownie kilka dyszek, nieużywaną i to nawet z ciut lepszymi paramerami niż na aukcji (Barwig, Tauchpumpe, Typ 04, 12V DC, 10L/min, 0,6 bar, Mat. ABS). Jakby ktoś chciał to zapraszam na PW.
Pompka.jpg
Kupiłem ją i ani razu nie użyłem, bo po konsultacji z kolegą ozzy88 natychmiast zamieniłem ją na taką http://www.allegromat.pl/aukcja143872.
Była to świetna decyzja, bo po ponad dwóch latach użytkowania, ta pompa obiegowa do C.O. służy mi bezszelestnie i bezproblemowo po dziś dzień.

O reszcie instalacji (również działającej do dziś), można poczytać od 20-tej strony tego tematu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

Jeżosław
50
Posty: 63
Rejestracja: środa, 12 sie 2015, 11:45
Krótko o sobie: Jak to Jeż na pierwszy rzut oka szorstki i kłujący,
ale przy bliższym poznaniu całkiem sympatyczny ;)
Ulubiony Alkohol: Jim Beam, śliwowica, wśniówka, orzechówka i dobre zimne piwo.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wielkopolska - kraina lasów i jezior "Małe Mazury"
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Jeżosław »

Trener tylko tu ekipie chodziło chyba raczej o pompę nisko napięciową a ta od CO jest na 220V. Na pewno jest bardziej wydajna, ale jednak więcej prądu wciąga. I lubią się zastać jak są dłuższy czas nie używane.

Janik powinno dać spokojnie radę, grawitacja przecież pomoże w razie czego. U siebie chłodnicę mam podłączoną bezpośrednio do kranu i po odkręceniu od niego węża normalnie zasysa całą wodę z chłodnicy.
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Dave »

U mnie taka pompa zęzowa sprawdza się doskonale, zasilana jest bezpośrednio z kolumny podobnie jak elektrozawory i w moim przypadku 12V to akurat ogromny plus, dla kogoś kto musiałby dostosowywać specjalnie dodatkowe zasilanie niskonapięciowe to faktycznie lepszym rozwiązaniem jest pompa z c.o. Co do samej pompy to niech was jej średnica 10mm nie zmyli bo radzi sobie swietnie, w moim przypadku instalacja wyglada następująco: pompa połączona jest z chlodnica liebiga 3,5m wężykiem, następnie do skraplacza w głowicy puszkowej i powrót 3,5m wężykiem do mausera 600, spadek ciśnienia w takiej konfiguracji względem np. bezpośredniej pracy na wężyku 2m to spadek wydajności ok 10 - 15%

wilo
10
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 18 sty 2014, 22:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: piwo
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Zwoleń
Podziękował: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: wilo »

Korzystałem z podobnej http://allegro.pl/filtr-gabkowy-pompa-1 ... 72862.html zbiornik 200l spokojnie dawało radę. Po mrozach musiałem zmienić działa teraz 600l/h z oczka słup wody coś koło 1m do 1,5m. Zbiornik mam podniesiony na wysokość 1m.
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Dave »

@wilo
Prezentowana przez Ciebie pompka nadaje się tylko do pot stilla, w kolumnie na pewno sobie nie poradzi bo tu nie ma znaczenia ilosc przetłaczanej wody w l/h tylko ciśnienie jakie pompka jest w stanie wytworzyć, ponadto większość jak nie wszystkie pompki akwarystyczne pracują w max 35st C.

wilo
10
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 18 sty 2014, 22:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: piwo
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Zwoleń
Podziękował: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: wilo »

Mam wężownice ok 8-9m rurki miedzianej fi8 pompka akwariowa działa bez najmniejszego problemu.
Temperatura max jaką miałem to coś ponad 50 C, przeciętnie jest od 30 do 45 C. Psocę na abratku http://alkohole-domowe.com/forum/destyl ... 13858.html.
Jedyna modyfikacja chłodzenia to przy wysokości całego sprzętu 220cm pompka ma do wężownicy 1m w górę.

TomGrace
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2015, 22:45
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: TomGrace »

A może zamiast dużego zbiornika na wodę, wystarczyłoby wiadro 20 l., ale wodę schładzać schładzarką do piwa
http://olx.pl/oferta/schladzarka-keg-de ... f357d4c9f9 . pompka podaje wodę, która idzie przez wężownicę schładzarki do chłodnicy. taka schładxzarka da rade studzić te wode na bieżąco.??


Mod.
Nie rób nam wstydu.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: W_TG »

Córka do ojca
- tatuś jezdem w ciąży
Córuś! jak ci nie wstyd!! Dwa dni temu zdałaś maturę i "jezdem"?
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

polmen
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 24 sty 2016, 14:43
Podziękował: 2 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: polmen »

https://www.dropbox.com/s/bmeqqy3xa74k9 ... 5.jpg?dl=0
W linku zdjęcie mojego zestawu chłodzenia;
Zlew=>fitr tetratecex1200 działa jako pompa=>głowica aabratek=> chłodnica z klimatyzatora sklepowego=>zlew;)
Ilość wody w obiegu około 30 litrów, temperatura wody stała około 35 stopni;)
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

Witam! Już zamówiłem nową chłodnicę od TICO (85zł), wentylator od skraplacza (140zł z allegro) już dotarł i jak na swoje rozmiary jest niewiarygodnie cichy :)
Na dniach zrobię pełną foto-dokumentację składania wszystkiego w całość :)

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Imbir »

Od dłuższego czasu śledzę tematy odnośnie wydajnego chłodzenia w układzie zamkniętym i odnoszę wrażenie że mimo iż żyjemy w XXI wieku to temat chłodzenia w obiegu zamkniętym jest na poziomie średniowiecza. Ogólnie rzecz biorąc temat prosty ale nie każdy posiada warunki żeby chłodzić wodą z mauzera 2000l lub chłodnicą i wentylatorem od stara !
Ja od ponad roku drążę temat czysto, teoretycznie z chłodzeniem za pomocą chłodziarek od piwa, z tzw. rollbarów. Ma ktoś jakieś doświadczenie praktyczne w tej dziedzinie, spostrzeżenia bądź uwagi to bardzo proszę pisać.
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

Sugerujesz, że ludzie używający zamkniętego obiegu wody na chłodnicy od stara czy od ładowarki Ł200 są zacofani? :P
Ja używam chłodnicy (jak wspomniałem tu i we wcześniejszych tematach) od tico i pompy od CO. układ sprawdza się wyśmienicie...
Wydaje mi się, że nie każdego stać na chłodziarkę za 400zł i używa wszystkiego co ma pod ręką.
Temat chłodziarki ciekawy też już go rozważałem ale z racji na ekonomię (mój obecny układ pobiera z sieci max 70W) i wątpliwości co do wydajności takiego chłodzenia odpuściłem sobie.
Jeżeli masz możliwości to sprawdzaj, testuj i podziel się wynikami bo mnie samego ciekawość zżera...

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Co jakiś czas przewija się opcja chłodzenia jakąś chłodziarką, mniejsza o to czy to do piwa czy coś innego. Sęk w tym że to trochę nie ma sensu. Takie urządzenia ze sprężarką w zasadzie są pompami ciepła...

Załóżmy sytuację idealną (proces prowadzony ze stałą mocą 2kW), żadnych strat i to ze skraplacza odbieramy też 2kW w postaci ciepła. Załóżmy też że woda w obiegu na wejściu do skraplacza ma 40C a na wyjściu 60C. To teraz musimy tak dobrać chłodnicę i wentylator żeby odebrać te 2kW. Wiadomo ciepło musi zostać odebrane przez powietrze więc do tego potrzeba odpowiedniego wentylatora.

A teraz co się stanie jak w obieg wsadzimy taką chłodziarkę... ano nic nadal będziemy jakoś musieli rozproszyć 2kW energii cieplnej tylko że a chłodnicy czynnika chłodniczego. Teraz tak taka chłodziarka do piwa, albo chłodzi cały keg i nie musi go wychłodzić w 10minut tylko powiedzmy w dwie godziny... albo działa tak że jest tam zbiornik z wodą 5-6 litrów i piwo chłodzi się płynąc z kega wężem do napełnienia od czasu do czasu kufla to wystarczy. Moc chłodnicza takiego urządzenia to pewnie góra 0,5kW (a najpewniej to połowa tego). Ale załóżmy że skombinowaliśmy urządzenie, które ma co najmniej 2kW mocy chłodniczej i tutaj niespodzianka urządzenie będzie pobierało od 0,5-1kW energii elektrycznej, która też zamieni się na ciepło w sprężarce więc chłodnica czynnika będzie musiała oddać 2,5-3kW energii cieplnej, czyli jak na moje oko gra nie warta świeczki. Ale świat nie jest idealny i po drodze są różnego rodzaju straty itp.

Niemniej jednak jak ktoś jest posiadaczem pompy ciepła do ogrzewania domu to mogło by mieć sens dodatkowy wymiennik z by-pasem na tak zwanym dolnym źródle w sezonie grzewczym energia by się nie zmarnowała :)

Generalnie jak powrót ze skraplacza będzie miał ok. 50C to wystarczy chłodnica o odpowiedniej wydajności nawet gdy powietrze będzie miało powiedzmy 35C żeby skutecznie chłodzić wodę w obiegu.

Natomiast mam inny pomysł dość ciekawy mianowicie chłodnica kominowa, widzę to mniej więcej tak rura 160-200 mm o długości ok. 2-2,5m na górze deszczownica i po nieco wyżej wentylator (są takie kanałowe) na dole rury jakieś wiadro oczywiście powyżej lustra wody w rurze musiały by być jakieś nacięcia żeby wentylator mógł zassać powietrze... to powinno nieźle dawać radę. Pewnym problemem może być pompa wody bo musi w układzie otwartym podnieść wodę na te dwa metry i dawać radę przepchnąć ją przez skraplacz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

Już o czymś podobnym wcześniej wspomniałem, mianowicie rozwiązanie jak w filmie ;)
https://www.youtube.com/watch?v=h25mnl5 ... be&t=1m14s

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Imbir »

ozzy88 pisze:
Nikogo nie neguję z pomysłem chłodzenia chłodnicą od samochodu i nie też nie uważam nikogo za zacofanego bo używa czegoś co mu się sprawdza, a wręcz chwała za takie pomysły.
Chodzi mi o wykombinowanie czegoś co będzie skutecznie chłodzić, będzie ciche i małe. Puki co alternatywy chyba nie znajdziemy.

polmen
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 24 sty 2016, 14:43
Podziękował: 2 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: polmen »

@Imbir jak już ktoś wcześniej napisał, za dużo energii do oddania w krótkim czasie by załatwić to mała chłodnicą. Wykorzystanie chłodziarki mija się z celem bo oszczędność wody niszczy zużycie prądu.
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

Jak obiecałem, zdjęcia nowej chłodnicy :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

radonix
100
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2012, 17:32
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: radonix »

Którą pompę wybrać?

1.OMIS
http://allegro.pl/pompa-obiegowa-omis-2 ... 20414.html

2.IBO
http://allegro.pl/pompa-co-obiegowa-cyr ... 90071.html

3.GRUDI
http://allegro.pl/grudi-pompa-obiegowa- ... 94160.html

4.Schwarzbau
http://allegro.pl/pompka-25-4-130-pompa ... 92501.html

5.Fossa
http://allegro.pl/pompa-obiegowa-do-pie ... 35378.html

Wiem, że wszystko Chiny, ale może ktoś wie, która marka jest lepsza.

Chłodzony będzie Aabratek 70mm, za pomocą dwóch beczek z wodą po 160l.

chmurekxxl
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 29 lut 2016, 12:20
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: chmurekxxl »

Także myślę o wykorzystaniu którejś z tych pomp co kolega wyżej tylko chce ją podłączyć do deszczówki, czy taka pompa się do tego nada ?
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: wojs40 »

Do schłodzenia nie będziesz potrzebował dużej wydajności, wystarczy pierwszy bieg, uważam że każda się sprawdzi.
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)

radonix
100
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2012, 17:32
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: radonix »

W takim razie wybór padł na Grudi, jest najtańsza, ma 2 lata gwarancji i przewód z wtyczką.

michal278
1850
Posty: 1868
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: michal278 »

Używam Omis w C.O.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

radonix
100
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2012, 17:32
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: radonix »

Kupiłem pompę obiegową Grudi, na początku procesu pompuje dobrze, ale po kilkudziesięciu minutach jak się rozgrzeje przestaje lecieć, jakby nie miała siły, jakby się zapowietrzała.
Obieg mam zamknięty, wąż wlotowy i wylotowy są zanurzone w wodzie, zbiornik na dole, chłodnica z rury karbowanej bodajże dn 16, wszystko raczej szczelne.
Zdenerwowałem się i kupiłem lepszą pompę LFP, za 270 zł, mocniejszą, o wysokości podnoszenia 6m, ale jest to samo.
Próbowałem odpowietrzać, przelewając wodą z sieci do węża, odkręcałem śrubę odpowietrzającą i nic.
Może te pompy są przystosowane do co i wymagają jakiegoś ciśnienia pracy.
Może zbiornik podnieść, ale jeśli wlot i wylot jest w tej samej wodzie, to czy jest sens?
Macie jakieś pomysły jak to rozwiązać?
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: HomoChemicus »

Pompa jest poniżej poziomu wody w zbiorniku?
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”