Zakup destylatora.

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
virrax
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 5 mar 2015, 20:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 5 razy

Post autor: virrax »

Witam. Mam zamiar kupić destylator do 600 zł. Wiem, że to mała kwota, ale więcej nie mam, pomożecie wybrać coś rozsądnego w tej cenie?

Na allegro znalazłem sprzedawce i mam od niego ofertę:
-pojemnik 17l spawany, nie szybkowar
-kolumna 70 cm z 3 zimnymi palcami
-odstojnik
-chłodnica
-potrzebne wężyki
Cena 560 zl

Co się da uzyskać na takim sprzęcie? Macie lepsze propozycje w tej cenie? Dzięki za pomoc.
Piotrek

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Zakup destylatora.

Post autor: aronia »

Na super jakość na tym nie licz - do smakówek jeszcze ujdzie, ale o spirytusie zapomnij. Z takim budżetem "uśmiechnąłbym" się do kolegi ramzol: http://alkohole-domowe.com/forum/mini-s ... 12376.html - dokupisz wypełnienie(najlepsze koszt około 110, a zmywaki z Lidla nie będą kosztować nawet 20zł ) oraz termometry i można działać(może być konieczność dołożenia regulatora do grzałki) - w zestawie masz większy zbiornik, prostszy w obsłudze sprzęt: po ustawieniu odpowiedniej mocy całość regulujesz precyzyjnym zaworkiem, sprzęt z miedzi - nie trzeba dodatkowego wypełnienia miedzianego.

Autor tematu
virrax
2
Posty: 3
Rejestracja: czwartek, 5 mar 2015, 20:08
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 5 razy
Re: Zakup destylatora.

Post autor: virrax »

Już napisałem do Pana ramzola, dzięki za informacje.
Piotrek

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Zakup destylatora.

Post autor: Szlumf »

Sprzęt OK na początek tylko jak go już dostaniesz to ten luźny, żółto-zielony przewodzik podłącz z jednej strony do kega a z drugiej do zera ochronnego bo "Pan Ramzol :D " pewnie zapomniał albo nie miał w zasięgu uziemnienia.
P.S.
Jak się zarejestrowałeś na forum to jesteś kolegą wszystkich tu obecnych.

Pimpuś
5
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 15 sty 2015, 21:59
Podziękował: 1 raz
Re: Zakup destylatora.

Post autor: Pimpuś »

Tak à propos,to teraz sobie uświadomiłem że ten luźny, żółto-zielony to akurat mam podłączony,ale w miejscu w którym dokonuję przestępstwa brak jest uziemnienia,instalacja dwużyłowa,może Pan Ramzol miał inny sposób na przeżycie o którym nie wiem,a chętnie bym skorzystał.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Zakup destylatora.

Post autor: Szlumf »

@Pimpuś.
Ostateczna ostateczność to podpięcie żółto-zielonego do styku "N" w gnieździe (tego który nie świeci dotknięty neonówką) razem z przewodem "N" (neutralnym) oczywiście. To przy w miarę dobrej instalacji bo spotkałem się z takimi w których neonówka świeciła na obu stykach :D . Jeżeli masz instalację wodociągową ze stalowych rur idących w ziemi to ja bym go podpiął do nich. A najlepiej oczywiście zaprosić fachowca z uprawnieniami. I nich wystawi odpowiedni kwit jeżeli chata ubezpieczona.

exodus
50
Posty: 50
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 10:12
Krótko o sobie: Bronie się przed alkoholem z całych sił, tylko ja słabiutki jestem
Ulubiony Alkohol: Na myszach pędzone
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Zakup destylatora.

Post autor: exodus »

Za tą cenę możesz też bardzo fajnego pot-stilla zmontować na kegu. Jak zrobi to ktoś kto ma pojęcie, to za jakiś czas dokupisz za 500zł głowice i będzie porządna kolumna.

Wiem co mówię - na początku też kombinowałem, żeby było taniej, a po kilku psoceniach wychodzą słabe strony pewnych rozwiązań zacząłem dokupować fanty i ostatecznie wyjdzie mi podobnie jakbym kupił gotową kolumnę :D

PS.
Pan ramzol ma fajnego mini-stilla, ja teraz mam podobnie tylko rura 50. Jakbym teraz montował to bym chyba od niego kupił, wydajność trochę mniejsza, ale cena dobra i robota też profi.
Awatar użytkownika

rastahnu
100
Posty: 141
Rejestracja: środa, 6 lut 2013, 20:41
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Zakup destylatora.

Post autor: rastahnu »

Kolega exodus ma rację. Dobra oferta i dobry materiał do dalszej rozbudowy.
Odnośnie regulatora mocy to uderz do kolegi Zygmunta. W tym tygodniu zamówiłem od niego regulator :ok:
rastahnu

Drupi
800
Posty: 830
Rejestracja: poniedziałek, 19 sty 2015, 20:36
Krótko o sobie: Na ile moge to pomagam ludziom.
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 73 razy
Otrzymał podziękowanie: 94 razy
Re: Zakup destylatora.

Post autor: Drupi »

Ja bym odżałował jeszcze troche pieniędzy, i kupił zestaw "Kolumna destylacyjno rektyfikacyjna zimne palce".950 zl. Jest to całość razem z kegiem 210cm. ale dzięki wysokości można zrobić niezły spirytus. A tylko sprzęt do spirytusu nie przepuszcza odorku bimbrowatego.Bo ten zapach nie jest w stanie przecisnąć się przez większą ilość wypełnienia.A sterowanie wodą można się nauczyć, lub z czasem kupić zawór z okrągłym pokrętłem,którym łatwo sterować.
I like noble drinks.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Zakup destylatora.

Post autor: ramzol »

Qur-cze jaki pan :shock: włości nie mam :lol: . Co do wszystkich wypowiedzi wyżej to;
Uziom jest zamatowany ;) Głowica już jest (grzybkowa) na 75cm wypełnienia i podwójnym procesie 96.2% mierzone na "Gomarowym" alkoholomierzu. Wystarczy dorzucić 40cm rury i OVM i mamy kolumnę Fi42 :lol: Co oczywiście mogę za dopłatą (jak znajdę chwilę) zrobić :D
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Zakup destylatora.

Post autor: aronia »

Jeszcze 40cm? To gdzie to się zmieści taka wieża :hahaha: ? I kto sięgnie wtedy do zaworka :P ?

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Zakup destylatora.

Post autor: Szlumf »

@ ramzol.
A jak z wydajnością chłodnicy? Jak znam życie to na wszelki wypadek pewnie przewymiarowałeś. Jeżeli tak to można dokupić kawał rury o większej średnicy, dwie redukcje i za małą kasę mamy kolumnę o przyzwoitej wydajności i oryginał pewnie dobry do owocówek.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Zakup destylatora.

Post autor: aronia »

Skoro dawał radę w 54: http://alkohole-domowe.com/forum/ramzol ... ml#p118410 to przewymiarowany :D
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Zakup destylatora.

Post autor: ramzol »

Z chłodzeniem jest tak że lepiej mieć go nadmiar niż przerywać proces i myśleć jak tu wystudzić 120l wody w beczce ;) Tak ja to widzę w 54 mam dn12 2.5m (jeszcze nie testowane) i już wiem że głowica ze skraplaczem z 33cm będzie miała 28max. Dn 12 wypełniła rurę po brzegi :D
@szlumf myślę że za takie pieniądze (550zł materiały) to jest zaje.. sprzęt do rozpoczęcia zabawy z destylacją. Wymieniając rurę w fitingu na redukcję ...możemy zrobić wszystko ;) na szybko termometry i zmywaki (100zł) i masz sprzęt do 92-5+ przy jednym gotowaniu :D Po kilku gotowaniach i :czytaj: forum
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”