Znaleziono 85 wyników

autor: Zahir92
poniedziałek, 20 lip 2020, 22:40
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Destylat owocowy a tzw. "Geist". Różnice?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 10377

Re: Destylat owocowy a tzw. "Geist". Różnice?

Witam Dwa pytanka: Czy ktoś z Was kiedykolwiek popełnił geist śliwkowy? Jeżeli tak to ile trwała maceracja? Wiem, że na forum istnieje temat poświęcony badaniu alkoholu ale odważę się zapytać tutaj. Swego czasu badałem alko dzięki koledze pracującemu w jednej z destylarni. Niestety kontakt się urwał...
autor: Zahir92
wtorek, 18 cze 2019, 15:26
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Owocowe brandy dla początkujących.
Odpowiedzi: 1371
Odsłony: 566181

Re: Owocowe brandy dla początkujących.

Ale gotowales po fermentacji czy destylowales nalew jak na geist?
autor: Zahir92
wtorek, 18 cze 2019, 14:23
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Owocowe brandy dla początkujących.
Odpowiedzi: 1371
Odsłony: 566181

Re: Owocowe brandy dla początkujących.

Witam serdecznie. Dawno juz mnie tu nie było :) Potrzebuje Waszej pomocy. Wiadomo ze owoce miękkie typu truskawka, malina etc. traca swoj aromat podczas fermentacji stad też gdy chce się zrobić z nich owocówkę należy zrobic tzw. geist. Czyli zrobic nalew na tych owocach, macerować je lub przeprowadz...
autor: Zahir92
poniedziałek, 24 wrz 2018, 09:55
Forum: Projekty aparatur
Temat: Aromatyzer dla kolumny półkowej
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 3064

Re: Aromatyzer dla kolumny półkowej

Tak sobie pomyślałam , że w naszym fachu nie trzeba suszyć owoców aby je ekstrachować. Przecież istnieje coś takiego jak dygestia czyli maceracja w podwyższonych temperaturach. Więc w naszym przypadku ługowanie związków aromatycznych ze świeżych owoców ma sens.
autor: Zahir92
niedziela, 23 wrz 2018, 11:26
Forum: Projekty aparatur
Temat: Aromatyzer dla kolumny półkowej
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 3064

Aromatyzer dla kolumny półkowej

Koledzy! Mam do was kilka pytania: Czy ktoś z was ubogacił swoją kolumnę półkową w aromatyzer? Jakie są efekty? Stosowane owoce zawsze powinny być w formie suszu? Gdzie umiejscowić aromatyzer? Z tym trzecim pytaniem mam największy problem. Obserwując ekstrakcję za pomocą aparatu Soxhleta widzimy że ...
autor: Zahir92
środa, 18 lip 2018, 21:51
Forum: Kotły
Temat: Płaszcz wodny
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 5397

Płaszcz wodny

Witam Kolegów Wiem, że temat był wałkowany pewnie nie raz ale proszę nie zamieniajmy się w elektroda.pl i nie hejtujmy za szukanie pomocy. Panowie proszę o pomoc: gdzie znajdę na czarnym lub białym forum informację o budowie,wolę rysunki niż obszerne treści :p dotyczące płaszcza wodnego? Od razu chc...
autor: Zahir92
sobota, 30 cze 2018, 21:12
Forum: Kolumny półkowe
Temat: Kolumna półkowa
Odpowiedzi: 1234
Odsłony: 443397

Re: Kolumna półkowa

Dziękuje :)
autor: Zahir92
sobota, 30 cze 2018, 20:15
Forum: Kolumny półkowe
Temat: Kolumna półkowa
Odpowiedzi: 1234
Odsłony: 443397

Re: Kolumna półkowa

Panowi podrzucie proszę namiary na firmę, która produkuje rury ze szkła borowokrzemowego i w ofercie tnie rury na żądany wymiar. Dodam że preferuję tańsze oferty :)
autor: Zahir92
poniedziałek, 25 cze 2018, 13:17
Forum: Kolumny półkowe
Temat: Kolumna półkowa
Odpowiedzi: 1234
Odsłony: 443397

Re: Kolumna półkowa

Witam. Panowie czy ktoś z Was przeprowadzil kiedyś doświadczenie lub policzył i nie jest to jakaś arcytajna informacja jaka może być najmniejsza odległość między półkami. Już spieszę z wyjaśnieniami : nie było mnie na forum dość długo ale kiedyś podjąłem z wami dyskusje na temat zastosowania półek f...
autor: Zahir92
piątek, 25 sie 2017, 22:59
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Nastaw z owoców dzikiego czarnego bzu
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 3343

Nastaw z owoców dzikiego czarnego bzu

Witam
Czy któryś z Panów ma doświadczenia z fermentacją , a następnie destylacją nastawu z owoców czarnego bzu?
Czy destylat z tych owoców jest pijalny? Wiem, że we Włoszech można kupić destylat z bzu Sambuca, ale jak on smakuje
to nie wiem...No i najważniejsze - jak pozbyć się sambunigryny?
autor: Zahir92
sobota, 5 sie 2017, 13:29
Forum: Kolumny półkowe
Temat: Kolumna półkowa
Odpowiedzi: 1234
Odsłony: 443397

Re: Kolumna półkowa

Ale jak mam przerobić OLM aby odbierać całe orosienie? Wyrzucić swoją półkę i zastąpić ją większą? A nie zdławię przez to par? Czy też zastosować półkę zbierającą-centrującą?
autor: Zahir92
sobota, 5 sie 2017, 12:54
Forum: Dzielenie frakcji podczas destylacji
Temat: POGONY POD LUPĘ
Odpowiedzi: 266
Odsłony: 110167

Re: POGONY POD LUPĘ

W 100% zgadzam się z kolegą Szlumf. Ja również doświadczyłem wahań temperatury w ULM gdy podawałem orosienie z góry. Jest to o tyle dziwne zjawisko że orosienie szczytowe jest chłodniejsze od dolnego, co na mój rozum powinno zmniejszać temperaturę, a przynajmniej jej nie podnosić. Z drugiej strony t...
autor: Zahir92
sobota, 5 sie 2017, 11:21
Forum: Kolumny półkowe
Temat: Kolumna półkowa
Odpowiedzi: 1234
Odsłony: 443397

Re: Kolumna półkowa

Darku ale mam odbierać z głowicy?
autor: Zahir92
sobota, 5 sie 2017, 11:00
Forum: Kolumny półkowe
Temat: Kolumna półkowa
Odpowiedzi: 1234
Odsłony: 443397

Re: Kolumna półkowa

Panowie proszę was o pomoc. Od samego początku uważnie śledziłem każdy post tego tematu i po prostu byłem zauroczony kolumną półkową. W myślach przypominałem sobie post podajże kol. radiusa który (co prawda pracując na pot-still) opisywał ten przepiękny zapach destylatu zbożowego, ....ehh pomyślałem...
autor: Zahir92
wtorek, 1 sie 2017, 21:18
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: zacier zbożowy
Odpowiedzi: 181
Odsłony: 121917

Re: zacier zbożowy

Czyli zamieszać przed startem, grzać połową maxymalnej mocy tj 1.7 Kw i modlić się aby się nie przypaliło :) Dziękuje Ci Darku!
autor: Zahir92
wtorek, 1 sie 2017, 21:09
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: zacier zbożowy
Odpowiedzi: 181
Odsłony: 121917

Re: zacier zbożowy

Dodałem przed fermentacją. Dodać powtórnie ?
autor: Zahir92
wtorek, 1 sie 2017, 20:59
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: zacier zbożowy
Odpowiedzi: 181
Odsłony: 121917

Re: zacier zbożowy

Panowie mój zapach zacieru - kwaskowy, zupełnie inny niż ma to miejsce przy piwie z pełnym zasypem słodu pilzneńskiego czy to dobrze czy źle? Zapach...kiszonkowy....być może zakażenie, choć przy zacieraniu przecież nie stosujemy warzenia i nie pozbywamy się DMS, więc być może to on mi tak pachnie. F...
autor: Zahir92
poniedziałek, 24 lip 2017, 13:18
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: zacier zbożowy
Odpowiedzi: 181
Odsłony: 121917

Re: zacier zbożowy

Dziękuję wam za tak szybki odzew :)
autor: Zahir92
poniedziałek, 24 lip 2017, 11:25
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: zacier zbożowy
Odpowiedzi: 181
Odsłony: 121917

Re: zacier zbożowy

Tylko że dorobiłem się polkowej i chciałbym pościć tylko raz :/
autor: Zahir92
poniedziałek, 24 lip 2017, 10:32
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: zacier zbożowy
Odpowiedzi: 181
Odsłony: 121917

Re: zacier zbożowy

Panowie zacier jęczmienny z młótem pracuje już tydzien, tzn już przestał a ja niestety nie mogę przeprowadzić procesu bo będę zajety w najbliższym czasie. Co mam uczynić aby zacier się nie zapsuł? Pozostawić go z młotem i dopiero blisko procesu odfiltrować czy też już teraz to zrobić i przechowywać ...
autor: Zahir92
środa, 19 lip 2017, 07:40
Forum: Kolumny półkowe
Temat: Kolumna półkowa
Odpowiedzi: 1234
Odsłony: 443397

Re: Kolumna półkowa

Bardzo proszę: OLM zbudowany z :
Dennicy fi 42.4
Kolanka hamburskiego fi 13.5
Rurki fi 10 która wystaje ponad dno dennicy około 10 mm.
I to umieszczone w rurze fi 60.3
autor: Zahir92
wtorek, 18 lip 2017, 21:08
Forum: Kolumny półkowe
Temat: Kolumna półkowa
Odpowiedzi: 1234
Odsłony: 443397

Re: Kolumna półkowa

Panowie ...co się dzieje? Destylowałem na mojej półkowej nalewkę wieloowocową. Moc mała bo tylko 35%. Rozwodniłem do 20%. Wlałem do kega i proces ruszył. Z kolumny wyjąłem 2 półki z ProCapami, tak że w kolumnie pozostało mi jedynie od dołu około 10 cm wypełnienia miedzianego pryzmatycznego i 3 ProCa...
autor: Zahir92
wtorek, 11 lip 2017, 22:03
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z samego slodu żytniego.
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 33659

Re: Zacier z samego slodu żytniego.

kwik44 przyznam się ,że podpiąłem się pod ten temat ale mi chodzi o zacieranie jęczmienia. Kupiłem ze słodowni 5 kg słodu pilzneńskiego, a dostałem w prezencie 10 kg jęczmienia. Dokupię 1 kg słodu. Wówczas będę zacierał 3 krotnie: 3.3 kg ześrutowanego ziarna + 9 kg wody 90 *C + enzym upłynniający. O...
autor: Zahir92
wtorek, 11 lip 2017, 21:01
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z samego slodu żytniego.
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 33659

Re: Zacier z samego slodu żytniego.

No dobra ale czy po fermentacji nie mogę filtrować wężykiem z oplotu? A młóto przez gazę....no cholera boję się tych przypaleń i dlatego te rozkminy.
autor: Zahir92
wtorek, 11 lip 2017, 20:19
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z samego slodu żytniego.
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 33659

Re: Zacier z samego slodu żytniego.

Mam sraczwężyk i mógłbym wysładzać ale ponoć fermentacja z młótem daje lepsze efekty smakowo-zapachowe.
autor: Zahir92
wtorek, 11 lip 2017, 19:06
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Zacier z samego slodu żytniego.
Odpowiedzi: 80
Odsłony: 33659

Re: Zacier z samego slodu żytniego.

Panowie czy można stosować SuperKlar do zacierów zbożowych celem ich sklarowania? Mam grzałki no i sami rozumiecie...
autor: Zahir92
poniedziałek, 3 lip 2017, 00:05
Forum: Dzielenie frakcji podczas destylacji
Temat: POGONY POD LUPĘ
Odpowiedzi: 266
Odsłony: 110167

Re: POGONY POD LUPĘ

Nie próbowałem ale uważam ,że to jest bardzo ciekawy pomysł Szlumf. Pomyślmy: Surówka 20 % i po stabilizacji otrzymujemy pewną ilość przedgonów o danym składzie (z wykresu lotności) ale jak już wiemy dzięki metodzie 2,5 Leszka potrafimy wydobyć i odebrać kropelkowo inne przedgony które posiadają inn...
autor: Zahir92
niedziela, 2 lip 2017, 11:51
Forum: Dzielenie frakcji podczas destylacji
Temat: POGONY POD LUPĘ
Odpowiedzi: 266
Odsłony: 110167

Re: POGONY POD LUPĘ

Kolego PółCzłowiekPółLitra
Nie chcę studzić Twojego zapału ale według mnie to byłby przerost formy nad treścią.
Moje pomysły realizuję, wdrażam i wyciągam wnioski. Tobie też to polecam - zbuduj i przetestuj.
autor: Zahir92
czwartek, 29 cze 2017, 18:18
Forum: Dzielenie frakcji podczas destylacji
Temat: POGONY POD LUPĘ
Odpowiedzi: 266
Odsłony: 110167

Re: POGONY POD LUPĘ

Już spieszę z odpowiedziami :) ad 1 i 2. Wypełnienie pod półką ma mi generować około 2 półki teoretyczne ponieważ: Cytat za Jarocińskim&Jaroszem: "W aparacie rektyfikacyjnym alkohol amylowy gromadzi się w tym miejscu, gdzie moc wrzącej cieczy wynosi około 45%, chociaż strefa fuzlowa obejmuj...
autor: Zahir92
środa, 28 cze 2017, 22:04
Forum: Dzielenie frakcji podczas destylacji
Temat: POGONY POD LUPĘ
Odpowiedzi: 266
Odsłony: 110167

Re: POGONY POD LUPĘ

Proszę bardzo Proces: -wlew około 30 l cukrówki - wygrzew 3,5 kw -otwarcie wody przy skoku temp na 10 półce -odebranie 25 ml z głowicy przy podnoszeniu się par -stabilizacja 35 min (redukcji mocy do 1,6 kW) -odbiór około 200 ml kropelkowo -oczyszczenie półki OLM (jednokrotne - zaworek 100% otwarcie)...
autor: Zahir92
środa, 28 cze 2017, 21:20
Forum: Dzielenie frakcji podczas destylacji
Temat: POGONY POD LUPĘ
Odpowiedzi: 266
Odsłony: 110167

Re: POGONY POD LUPĘ

Nie ukrywam że Białe forum to skarbnica wiedzy. Połączyłem te dwa systemy a ze swej strony dodałem ProCapka zamiast zwykłej półki z odwrócona dennicą.
autor: Zahir92
środa, 28 cze 2017, 17:37
Forum: Dzielenie frakcji podczas destylacji
Temat: POGONY POD LUPĘ
Odpowiedzi: 266
Odsłony: 110167

Re: POGONY POD LUPĘ

Dzień dobry Tym razem obiecuje, że będzie bez fochów :) Minęło sporo czasu od mojego ostatniego postu w tym temacie, ale nareszcie mogę podzielić się z wami swoją konstrukcją systemu ULM (Under Liquid Management) który w zamyślę ma zatrzymywać frakcje pogonowe i pozwalać je usuwać z procesu. Ci któr...
autor: Zahir92
środa, 28 cze 2017, 08:54
Forum: Problemy i pytania
Temat: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 17123

Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Panowie przepraszam was za moje szczeniackie fochy. Bardzo chciałbym wam pomóc i wyciąć dla was półki ale ja mogę pracować jedynie na laserze do rur i kształtowników, a i do niego dostęp jest bardzo ograniczony. Gdy już nagram film to podzielę się nim z wami. Zmierzę refluks , doswiadczalnie wyznacz...
autor: Zahir92
wtorek, 27 cze 2017, 23:58
Forum: Problemy i pytania
Temat: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 17123

Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Nie wiem ile wynosił refluks podczas procesu. Proszę o wybaczenie z tym błędem. Co do pracy tej półki: Panowie ja nie przedstawiłem żadnego wspaniałego wzoru a rysunek mojej półki daje podgląd jak rozwiązałem te zagadnienie konstrukcyjnie (przecież nawet jeśli komuś coś by się działo to co szkodzi w...
autor: Zahir92
wtorek, 27 cze 2017, 21:28
Forum: Problemy i pytania
Temat: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 17123

Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Wygrzew na 3.5 kW , praca kolumny na 1.6 kW. Kolumna z rury fi 51. Refluks 1200 ml/h.
autor: Zahir92
wtorek, 27 cze 2017, 21:15
Forum: Problemy i pytania
Temat: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 17123

Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Nie posiadam ani chromatografu ani spektrometru , a dostęp do badań ograniczony więc ocena tylko organoleptyczna.
autor: Zahir92
wtorek, 27 cze 2017, 20:22
Forum: Problemy i pytania
Temat: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 17123

Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Film wkrotce nagram i wrzuce. A co do rys to są wszystkie wymiary. Kolega pomnoży sobie 2 razy promień i będzie miał szerokość. A jaki jest promień wiazki lasera to już w specyfikacji maszyny jest zawarte.
autor: Zahir92
wtorek, 27 cze 2017, 17:37
Forum: Problemy i pytania
Temat: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 17123

Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Witam Jestem po testach, było kilka koncepcji i kilka prób, mniej i bardziej udanych aż udało się wykonać prawidłową półkę która nie tylko rozbija strumień orosienia ale również nie zakłóca przepływ par. Aby nie rozpisywać się za bardzo powiem, że jest :ok: . Uwierzcie mi Panowie, że dzięki niej prz...
autor: Zahir92
poniedziałek, 12 cze 2017, 22:31
Forum: Problemy i pytania
Temat: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości
Odpowiedzi: 48
Odsłony: 17123

Re: Orosienie wypełnienia - pytania i wątpliwości

Wymyśliłem pewne rozwiązanie, dzisiaj zrealizowałem jego wykonanie, a w tygodniu je przetestuje. O wynikach będę informował. Dziękuje kol. Radius za tego posta. Nie zamierzałem wychodzić przed szereg. Napisałem tylko o swoich spostrzeżeniach, nie ukrywam, że chcę mieć wkład w rozwój naszej profesji,...
autor: Zahir92
wtorek, 6 cze 2017, 18:44
Forum: Kolumny destylacyjne
Temat: Kolumna półkowa -- sitowa
Odpowiedzi: 55
Odsłony: 35580

Re: Kolumna półkowa -- sitowa

Panowie mam jedno pytanie. Jaki % powierzchni całkowitej półki muszą zajmować otwory ( i jaka powinna być ich średnica?) abym nie dochodziło do zalewania w przypadku gdy chcę zrobić półkę tylko z otworkami bez rurki przelewowej? Chcę mieć pewność ,że orosienie będzie mogło spływać w dół przy jednocz...

Wyszukiwanie zaawansowane