Zabarwienie surówki nadmanganianem potasu?


Autor tematu
Timoven
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 30 kwie 2013, 11:08
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Timoven »

Cześć wszystkim,
w zeszłą sobotę (tj. 21.10) przedestylowałem nastaw cukrowy metodą potstill. Otrzymaną surówkę rozcieńczyłem do ~50%, następnie dodałem NaOH, a po kilku godzinach KmNO4. Wszystko w ilości po 1g/1L 50% (takie proporcje znalazłem na forum).
Wczoraj (tj 24.10) zlałem surówkę znad osadu, którego wytrąciło się dosyć sporo, lecz zaniepokoiła mnie jedna rzecz.
Otóż surówka zabarwiła się na żółtawy, słomkowy kolor. Czy ktoś miał z tym do czynienia?
Czytałem, że po takim zabiegu destylat powinien być czysty, więc jestem nieco zaniepokojony.

Odczynniki chemiczne kupiłem od przedsiębiorstwa chemicznego WarChem. Oba z nich były opisane jako "czyste".
Oglądałem karty jakości owych odczynników i nie znalazłem nic niepokojącego.
Ktoś wie czym owe zabarwienie mogło być spowodowane, jakie może mieć skutki i jak ewentualnie je usunąć?
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Zabarwienie surówki nadmanganianem potasu?

Post autor: Zygmunt »

Żółte zabarwienie jest normalne, ale jak to p-s to lekko przesadziłeś z ilością. Destyluj drugi raz, rozcieńcz, daj na węgiel i goń trzeci raz.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
Timoven
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 30 kwie 2013, 11:08
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zabarwienie surówki nadmanganianem potasu?

Post autor: Timoven »

Dziękuje za odpowiedź.
Szczerze planowałem destylować tylko 2 razy, jeśli smak i zapach będzie mi odpowiadać.
Muszę to przepuszczać 3 razy, czy to była tylko sugestia? ;)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Zabarwienie surówki nadmanganianem potasu?

Post autor: Zygmunt »

Spróbujesz i ocenisz sam, zobaczysz o co chodzi.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chemiczne poprawianie destylatów między operacjami”