Wziernik

Budowa kolumn rektyfikujących.

Autor tematu
Jaceq
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 1 sie 2012, 00:02

Post autor: Jaceq »

Wziernik .... tak się zastanawiam czy montować wziernik. Bo skoro mam odebrać do 25% procent to muszę jakoś oszacować całość więc posiadając podgląd teoretycznie mogę policzyć ilość kropel i na tej podstawie obliczyć odbiór . Czy będę w stanie obliczyć ilość odbioru czy jest na to jakiś pewny sposób ?
alembiki
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Wziernik

Post autor: radius »

No, nie :o To ty po ilości kropel chcesz obliczyć moc odbieranego destylatu :!: :?:
Sorry, zajarzyłem. Ty chcesz ustawić sobie refluks. Tylko, że przy refluksie 4:1 to odbierasz nie 25 tylko 20%. I nie ustawia się go za pomocą wizjera. Ten element służy zupełnie do czegoś innego. Poczytaj o zalewaniu kolumny i kontroli pracy tejże :czytaj:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Wziernik

Post autor: Roger »

Można dużo prościej bez wizrejra najpierw musisz okreslić "możliwości swojej kolumny" czyli rozgrzewasz, włączasz przepływ wody przez skraplacz chwilę stabilizujesz ( to tylko test nie normalna praca) , odkręcasz zawór LM na maksa i ze stoperem odbierasz przez minutę najlepiej w cylinder miarowy - wtedy wiesz ile maksymalnie jest w stanie skroplić kolumna wynik dzielisz przez 5 i masz ilość do maksymalnego odbioru przy refluksie 1/4. ;)
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(

Autor tematu
Jaceq
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 1 sie 2012, 00:02
Re: Wziernik

Post autor: Jaceq »

@ radius, widzisz gdybym nie zapytał, to bym nie wiedział, ale dzięki że zajrzałeś :)

@ Roger, dzięki za wyczerpującą odpowiedź, tego właśnie szukałem.


Miłego psocenia.
Ostatnio zmieniony wtorek, 4 wrz 2012, 20:14 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.

bonkers
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 13 paź 2014, 15:40
Podziękował: 3 razy
Re: Wziernik

Post autor: bonkers »

Witam. Podpowie mi ktoś jak zamontować wziernik w kolumnie z OLM Aabrateka? Czy to mogę dospawać na tym odcinku z OLM powyżej tego zaworka? Dodaje foto kolumny. Obrazek
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Wziernik

Post autor: Lootzek »

Dokładnie tak.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Wziernik

Post autor: aronia »


Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Wziernik

Post autor: Zbynek80 »

Można przykręcić pomiędzy głowicę a element z OLM gotowy segment z wziernikiem ale to podwyższa kolumnę, jeśli nie masz miejsca to zamontowałbym prostszą wersję wizjera z rurki silikonowej jak na zdjęciach w galerii powyżej. Bardzo dobrze widać w nim moment zalania i wrzenie alkoholu. Bo tak się składa, że to moja kolumna :) Ale jak chcesz mieć ładnie wyglądający wziernik to tnij i spawaj, choć o tym trzeba było myśleć na etapie zamawiania. No chyba, że jesteś przed. Swoją drogą moment zalania można wyczuć u mnie normalnie kolumna aż się trzęsie i słychać mocne bulgotanie z głowicy, i jak za słabo puścisz wodę to zacznie się przelewać.

bonkers
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 13 paź 2014, 15:40
Podziękował: 3 razy
Re: Wziernik

Post autor: bonkers »

Podoba mi się sposób na rurkę silikonową. Prosty i tani :) A czy powiecie mi ogólnie jak przebiega proces z takim wizjerem (rurką)? Czy podczas całego procesu powinienem grzać z taką mocą by płyn w rurce był na poziomie wypełnienia (przed głowicą)? Bo nie bardzo mogę znaleźć jakieś informację na ten temat.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Wziernik

Post autor: gr000by »

Płyn w rurce pojawia się w momencie zalania, wypełniając ją całkowicie. Podczas normalnej pracy mogą przelatywać czasem krople cieczy, ale nie wypełnią one rurki.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Wziernik

Post autor: Pretender »

bonkers pisze:Podoba mi się sposób na rurkę silikonową. Prosty i tani :) A czy powiecie mi ogólnie jak przebiega proces z takim wizjerem (rurką)? Czy podczas całego procesu powinienem grzać z taką mocą by płyn w rurce był na poziomie wypełnienia (przed głowicą)? Bo nie bardzo mogę znaleźć jakieś informację na ten temat.
Powinieneś grzać z taką mocą, aby w kolumnie nie było cieczy. Tak jak gr000by napisał, wziernik pokazuje Ci moment zalania. Po tym obniżasz moc.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Wziernik

Post autor: gr000by »

Jak już to żeby w kolumnie nie było SŁUPA cieczy, bo ciecz zawsze będzie - refluks, czyli orosienie wypełnienia w kolumnie to ciecz, tylko spływająca tak, że nie blokuje przepływu par (nie jest w postaci słupa cieczy, przez który muszą przechodzić opary, powodując charakterystyczne bulgotanie).
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Wziernik

Post autor: Pretender »

Dokładnie :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”