Wywijanie rurki nierdzewnej fi 16mm - czym to dobrze zrobić, najlepiej DIY ?

Sposoby połączeń elementów destylatorów. Połączenia rozbieralne i nierozbieralne. Gwintowanie, lutowanie, spawanie.

Autor tematu
woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy

Post autor: woxy »

Witajcie,
do sprzętu który pomału wykonuję potrzebuję krótkie około 2cm odcinki rurki fi 16mm, ścianka 1.5mm.
Te kawałki przechodzą przez otwory fi 16mm w blasze 2mm, i muszę je tam jakoś zaklinować, żeby dochodziły do pewnego miejsca (klinowanie lekkie, w zasadzie tylko opór). Chodzi mi po głowie wywinięcie małego około 2mm kołnierza na zewnątrz rurki, coś w stylu:

Obrazek
Obrazek

Tylko najlepiej żeby nie było zaokrągleń w rogach kołnierza.

Ok, niby nie problem, bo znalazłem to:
Obrazek

Skontaktowałem się ze ślusarzem, zrobił formatki, przygiął na prasie, niby lux wyszło ale:
1. Za słaba formatka - odkształciła się trochę , najwyraźniej miększa od nierdzewki była
2. i przede wszystkim, mimo pięknego kołnierza, rura z fi 16mm, zrobiła się około 15mm co jest niedopuszczalne.
3. Trzeba by wszystko poprawiać a nie bardzo mogę ślusarzowi głowę zawrócić bo on ma inne roboty i nie chce się bawić w takie sprawy.

Czy macie jakieś pomysły sprawdzone na takie coś ?
Myślałem już o:

1. Takim przyrządzie do rurek hamulcowych (ale obawiam się że będzie za słaby / miękki
Obrazek

2. O zmianie rury fi16 ze ścianką 1.5mm, na rurkę karbowaną, łatwiej giąć, ale karby mają około 17mm a nie 16 jak mi trzeba
3. Stosowaniu rurki miedzianej fi 15 i rozginaniu do 16mm i kołnierzowaniu
4. Dospawaniu kawałków pręta do brzegów rurki stanowiących ogranicznik
5. Wytłoczeniu 3 kulkowych wybrzuszeń co 60 stopni po obrzeżu rurki stanowiących ogranicznik.

Całość najchętniej zrobił bym samemu jako kołnierz na rurce fi16mm nierdzewnej 1.5mm w ramach DIY, żeby ślusarzowi nie zawracać gitary. Mam do zrobienia powyżej 50 sztuk takich elementów.
Czy może ktoś z Was miałby jakieś ciekawe i sensowne porady jak to ogarnąć ?
Woxy
koncentraty wina
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Wywijanie rurki nierdzewnej fi 16mm - czym to dobrze zrobić, najlepiej DIY ?

Post autor: radius »

woxy pisze:Myślałem już o...Stosowaniu rurki miedzianej fi 15, rozginaniu do 16mm i kołnierzowaniu
Po co jak możesz kupić bez problemu rurkę miedzianą 16mm, np. tutaj - http://www.tchw.pl/pl/oferta/rury--mied ... 16-mm.html. Szukaj rurek miedzianych, dla chłodnictwa :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Wywijanie rurki nierdzewnej fi 16mm - czym to dobrze zrobić, najlepiej DIY ?

Post autor: Zygmunt »

I do tego coś takiego:
https://www.ridgid.com/us/en/345-manual-flare-tool

Do większych średnic polecam RidGid hammer flare tool, ale są też do 16mm:
https://www.ridgid.com/us/en/hammer-type-flaring-tools

Kołnierz wychodzi idealnie.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
woxy
100
Posty: 139
Rejestracja: czwartek, 1 gru 2011, 13:04
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Wywijanie rurki nierdzewnej fi 16mm - czym to dobrze zrobić, najlepiej DIY ?

Post autor: woxy »

@Zygmunt, a czy te narzędzia w nierdzewce poradzą sobie, czy raczej tylko do miękkich materiałów jak miedź ?
Woxy
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Wywijanie rurki nierdzewnej fi 16mm - czym to dobrze zrobić, najlepiej DIY ?

Post autor: Zygmunt »

Z pewnością.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
ODPOWIEDZ

Wróć do „Łączenie”