wysokość kolumny

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
keteimj
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 12:22
Podziękował: 1 raz

Post autor: keteimj »

Mam pytanie do starych wyjadaczy, otóż w ubiegłym roku po lekturze forum rozpocząłem budowę swojej pierwszej kolumny i tak zgromadziłem część materiałów nawet polutowałem głowicę ale później pochłonęły mnie inne sprawy i tak to na rok zostało i teraz chcę to dokończyć. Rura Cu 42,4 (wiem że przydałaby się większa średnica) , bańka 50l inox i teraz mam pytania (mam nadzieję, że potrafię dodać fotki)
1. Mam jeszcze 180cm rury czy ładować całość na kolumnę, bo mi się mieści w garażu, czy 150 i styka bo i tak powyżej nie ma to praktycznie wpływu na jakość, ewentualnie czy jest sens to podzielić na pół i mieć opcję mini stila(szczerze to nie chce mi się lutować kolejnego złącza), i od razu zapytam czy na kolumnie możemy mieć to samo co na mini czy jednak zawsze to będzie bardziej wyczyszczone i czy trwa dłużej?

2. Czy ta bańka wg Was jest ok ( taka mi wpadła w ręce okazjonalnie, prosto z Italii) i jaka grzałka do tego ustrojstwa, planuję 2x 2kW w tym jedna na regulatorze który planuję zrobić na PRZEKAŹNIKU PÓŁPRZEWODNIKOWYM SSR 40A 380VAC + mam dwa radiatory ze strych kompów.
http://allegro.pl/przekaznik-polprzewod ... 28158.html
czy to się u kogoś sprawdza?

3. Czy ten zaworek jest ok i warto go kupić ?
http://destylandia.pl/index.php?id_prod ... er=product

Proszę o wyrozumiałość wiem, że większość odpowiedzi jest na forum, ale po roku z głowy trochę wyleciało i na nowo to przekopywać to czasochłonne
wszelkie podpowiedzi mile widziane,
a jeszcze jedno czy dolny termometr na 30 cm będzie ok?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja
Awatar użytkownika

Blażej
100
Posty: 109
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2016, 12:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: wysokość kolumny

Post autor: Blażej »

1. Jak możesz i masz możliwość zrób wyższy sprzęt i pomyśl nad obniżonym odbiorem. Poprawi jakość destylatu. Nad OBB a głowicą 35cm bufor.. Podziel na części zawsze na krótkiej machniesz smakówkę. Wyższa kolumna więcej półek teoretycznych, ale tez nie ma co przesadzać no. 170 cm zasypu sprężynek bd okej.
2. Mi by tej włoskiej bańki było szkoda... Ja w takich przechowuje destylat. Pytanie czy jest w calosci tłoczona czy zgrzewana bo sa 2 rodzaje. Poszukałbym kega. Grzałki spoko jak tylko instalacja pociągnie to luz. Sterowanie nich ktoś się wypowie ja się po nie znam.
3. Ja go mam, za te cenę moze być, ale momentami regulacja nim bywa irytująca.
4. Port może być spokojnie niżej jeśli planujesz zasyp sprężynkami np. 20cm.
5. Jak zbudowałaś głowice, wg jakiego projektu, jaka pojemność jeziorka, jak z kątem nachylenia??
Pozdrawiam
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

Autor tematu
keteimj
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 12:22
Podziękował: 1 raz
Re: wysokość kolumny

Post autor: keteimj »

1. Ok, podzielę na pół tylko tak myślę, że do regulacji zaworka trzeba będzie na jakiś stołek wchodzić, bo będzie na ok. 2,5m, no i termometr w głowicy muszę inny kupić, bo mam kupione te TP 101. Ale przy tej wysokości to trzeba jakiś z sondą na sznurku. Tylko musi się zmieścić w 4mm ( a jeszcze muszę spróbować przedłużyć sondę od TP101 i zobaczyć czy będzie przekłamywał jak dodam 0,5m drucika miedzianego).
OBB- tzn obnizony odbiór?- jeżeli tak, to na jakiej wysokości i jaka średnica, zawsze można wlutować kawałek rurki i zaślepić, a kiedyś się zrobi resztę. Z tego co pamiętam, to parę cm poniżej góry wypełnienia, a bufor jak to się robi i co daje? Bo tego nie planowałem i się w to nie zagłębiałem.
2. Bańka jednak zgrzewana. Nawet wcześniej tego nie zauważyłem. Ja aż takich ilości nie zamierzam przechowywać. Mam cztery 5l szklane gąsiorki to mi styknie, poza tym nie mam do czego jej wykorzystać. Teraz zakup kega i przystosowanie do miedzianej kolumny, to dodatkowy koszt. Sam tego nie zrobię, a przy bańce łudzę się że mi się uda. No i dostęp do środka - tu odkręcam dekiel i wkładam głowę do środka. Opcja 2-ga sprzedaję bańkę i kupuję kega gotowego do wkręcenia kolumny, tylko nie wiem ile by mnie to kosztowało i kiedy i za ile sprzedam bańkę. Jeżeli ktoś tu szykuje takie gotowe kegi to chętnie zapoznam się z ofertą, oczywiście chodzi mi o 50l.
4. Na początek planowałem zmywaki, ale może się skuszę i od razu kupię sprężynki - tylko tu znowu dodatkowa wysokość, dodatkowy koszt - gdzie jest złoty środek?
5. Nie mam żadnego projektu tak poglądałem trochę filmików na YT, poczytałem jedno forum drugie i głównie na podstawie projektu czy też opisu kolegi Akas ( jeżeli przekręciłem nicka to sory, chyba z tego drugiego forum) postanowiłem spróbować. Kupiłem palnik za trzydzieści parę złotych, cynę pastę i heja. Dodam, że palnikiem lutowałem pierwszy raz w życiu. No i widziałem jak hydraulik mi kotłownię lutował + oczywiście instruktaż z netu. Początkowo miało to być coś takiego według wzoru kolegów za wschodniej granicy:
https://www.youtube.com/watch?v=_StuGjy85Fc
https://www.youtube.com/watch?v=wlyCTtN-iUU
Pomyślałem że skoro oni dają radę na 35mm to mi 42 mm styknie i kupiłem rurę, ale później poczytałem i wykombinowałem że spróbuję aabratka i spróbuję rozgiąć kolanko 90*, więc je rozhartowałem, założyłem dwa kawałki rury. Jeden przydeptałem, drugim dłuższym przez wagę powolutku rozgiąłem - kąt jaki wyszedł to ok 12-13* a pojemność jeziorka to około 13ml i tu boje sie czy to nie za mało, bo nie wziąłem pod uwagę że większa średnica rury to i pojemność większa.
Ostatnio zmieniony środa, 1 mar 2017, 00:50 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Blażej
100
Posty: 109
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2016, 12:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: wysokość kolumny

Post autor: Blażej »

1. Może być tych połączeń i więcej. jakoś dasz sobie radę z drabinką. j tego problemu nie mam podłoga na 2 poziomach awaryjne centralne grawitacyjne. Kup termometr z sondami alarmem i będziesz zadowolony - wszystkie wskazania na jednym wyświetlaczu i spokój. OBB dokładnie tak 25-35 cm poniżej granicy górnego wypełnienia. Co do spraw technicznych wlutowana rurka 22mm może być i 15mm albo zastosować trójnik. Kwestia czy ma być na stałe czy demontowany? To jeszcze dochodzi śrubunek mosiężny. Post wcześniej chodziło mi właśnie o bufor nad OOB. Temat normalnego bufora stabilizującego zostawmy, żeby nie mieszać.
2. Ja bym z tą bańką nie ryzykował szkoda czasu i pieniędzy nowa kosztuje 290zł. Keg 50 180zł. Zdecydować się na sposób mocowania kolumny do kega i dodatkowo do tego trzeba kupić: mufę pod grzałkę i port termometru, nypel + korek dodatkowy, wlew, kolanko, rurka, zawór, spust, 3 nóżki. Jakieś 100zł i robota mnie kosztowała 150zł. Albo znaleźć uzbrojony keg lub producenta i po problemie.
3. Nigdy nie ma złotego środka - u mnie jest 175cm zasypu i jest okej, inni mają 250cm, a są tacy którym 120 wystarcza. Kwestia co? Komu? I do czego?
4. Skoro masz zapał i chęci to to się chwali! Tak trzymać i powodzenia życzę. Co do kolanka i rozginania dobry patent może i ja spróbuję kiedyś. Jeziorko małe, najwyżej będziesz odbierał przedgon kropelkowo podczas stabilizacji - trochę więcej zabawy, ale wszystko się da ogarnąć.
Ostatnio zmieniony środa, 1 mar 2017, 17:45 przez wawaldek11, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka. Sporo...
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami"

Autor tematu
keteimj
2
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 9 paź 2015, 12:22
Podziękował: 1 raz
Re: wysokość kolumny

Post autor: keteimj »

1.Ponieważ kiedyś trzeba zacząć postanowiłem że zrobię 160 cm wypełnienia dzielone na pół na początek dla początkującego wystarczy :), tego termometru poszukam takie urządzenie zawsze się przyda, termometr na dole na 25 cm tak krakowskim targiem i na początek pójdą zmywaki które kiedyś chciałbym zamienić na SP czy te parę cm będzie miało duży wpływ na proces produkcji?
Ta średnica Obniżonego odbioru to jaka powinna być? im szersza tym lepiej czy nie ma to znaczenia może być np 12 mm

2. Też mi szkoda tej banki ale taka mi się trafiła okazyjnie. Grzałkę i kolumnę chce zamontować za pomocą takiej mufy redukcyjnej
http://destylandia.pl/index.php?id_prod ... er=product
przykręconej z drugiej strony oczywiście z uszczelnieniem także zostaje mi wycięcie dwóch otworów o odpowiedniej średnicy, a termometr pójdzie w to gniazdo które jest w bańce przygotowane na kranik, Z tego co widzę aby kupić zbiornik 50 l przystosowany do montażu grzałki termometru i mojej kolumny trzeba przygotować ok 400 - 450 PLN to trochę dużo bo w całości zamierzłem się zamknąć w 700 pln
http://destylandia.pl/index.php?id_prod ... er=product .

Tzn tak jak jesteś chętny :) lub masz klienta to sprzedam ją za 250 zł bańka nowa nie była używana tyle że rok sobie postała w garażu, wtedy dokładam 200pln i kupuję gotowca kega lub zbiornik

3. Jak duże powinno być to jeziorko czy jak przed zaworkiem zostawię kawałek rurki to to się liczy do pojemności jeziorka czy tylko ta powierzchnia co jest w głowicy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”