Wypełnienie z drutu


Budowa kolumn rektyfikujących.

Re: Wypełnienie z drutu

Postprzez radius » Niedziela, 1 Maj 2011, 11:06

Pozwoliłem sobie skopiować fragment opisu do wypełnienia spężynkowego z KO, dotyczący półek teoretycznych (HETP). Myślę, że wiele to wyjaśni.

"Ważnym parametrem jest HETP (Height Equivalent to the Theoretical Plate), czyli wysokość równoważna jednej półce teoretycznej. W teorii rektyfikacji przyjmuje się, że pojęcie półki teoretycznej oznacza jeden element kolumny, na którym zachodzi pojedynczy akt destylacji (czyli odparowanie i skroplenie). Można to też porównać do jednego procesu destylacji prostej wykonanej przy użyciu kotla i chłodnicy.

Należy pamiętać, ze dokładność rozdzielania składników cieczy zależy od liczby takich pojedynczych aktów destylacji. Im więcej półek teoretycznych posiada kolumna, tym lepiej. Przykładowo dla 15% roztworu wody i etanolu potrzeba około 6 destylacji prostych, aby osiągnąć spirytus o mocy 93%. Gdybyśmy to robili przy pomocy garnka i chłodnicy, zabrałby to dużo czasu i energii. Kolumna rektyfikacyjna z wypełnieniem dającym 6 pólek teoretycznych pozwala uzyskać to samo w jednym procesie, zamiast w sześciu.
Poniższy diagram pokazuje, jakiej potrzebujemy wysokości usypu popularnych wypełnień, aby nasza kolumna mogła pracować z rozdzielczością 6 półek teoretycznych.
hetp.jpg
półki.jpg


Jak widać wypełnienie ceramiczne słabo się sprawdza w domowych kolumnach. Co prawda w wysokich pomieszczeniach można wstawić kolumny o zasypie 150 cm. Pozwala to uzyskać na ceramice 10 półek i spirytus ponad 94%. Będzie on jednak słabej jakości - z dużą ilością zanieczyszczeń. Tabela pod wykresem pokazuje jak rośnie stężenie etanolu z każdym następnym aktem destylacji. Analizując ją, można dojść do wniosku, ze 23 półki wystarczają, aby osiągnąć maksymalne stężenie.

Należy wiedzieć, ze wysokie stężenie (duża procentowość) nie do końca przekłada się na czystość. W nastawach drożdżowych (zwanych zacierami lub cukrówkami) znajduje się ponad 200 substancji, których należy się pozbyć. Najogólniej można je podzielić na frakcje lekkie (aldehydy, octany, estry) i frakcje ciężkie (fuzle).
Niektóre z nich tworzą azeotropy o temperaturze wrzenia bliskiej etanolu i są bardzo trudne do usunięcia. Lata doświadczeń naukowców wykazały, że dla uzyskania względnie czystego alkoholu, kolumna musi mieć co najmniej 40 półek teoretycznych. Ale prawda jest taka, ze choćbyśmy mieli nawet 100 półek, to i tak nie uzyskamy czystości doskonałej. Zawsze pozostają śladowe ilości zanieczyszczeń liczone w setnych lub tysięcznych jednego procenta. Często pozostają one poza zakresem wyczuwalności smakowej przeciętnego konsumenta. Właśnie takie niuanse decydują o jakości najlepszych spirytusów.
Powyższe fakty jasno pokazują, dlaczego wysokość jednej półki (HETP) jest tak ważna dla małych kolumn domowych, które dysponują niewielką wysokością zasypu. Dla kolumny 100cm ceramika pozwala uzyskać jedynie kilka półek. Stosując zmywaki (druciaki) zbliżymy się do 30 półek. Zaś posiadając odpowiednie sprężynki uzyskamy aż 50-60 półek. Dopiero taka rozdzielczość umożliwia oczyszczenie z najbardziej odpornych na rozdzielnie substancji."
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Zaloguj się lub Zarejestruj! aby mieć możliwość oglądania załączników.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika
radius

 
Posty: 3928


Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

Re: Wypełnienie z drutu

Postprzez we125 » Niedziela, 1 Maj 2011, 12:09

Te dane są od osoby która sprzedaje te sprężynki na allegro. Nie wiadomo czy są zgodne z prawdą. koledzy z naszego forum używają ich w swoich kolumnach więc mogą określić czy są aż tak skuteczne.Kolega cezary udowodnił że dają lepszy efekt w porównaniu do wypełnienia ceramicznego.
we125

 
Posty: 410

Re: Wypełnienie z drutu

Postprzez sverige2 » Poniedziałek, 2 Maj 2011, 13:39

Kol.We125 też inni koledzy hobbyści. Obecny kształt i wielkość sprężynek, został dopracowany i powstała właśnie po długiej współpracy kol.Plipek1 z nami, hobbystami posiadającymi wieloletnie doświadczenie eksploatacyjne i porównawcze. Nasze zdanie opinie i rady, były dla niego motorem i kierunkiem działania. Mówić i pisać można wiele, ale klasy otrzymywanego na owych sprężynkach produktu finalnego oszukać się nie da, i każdy mający nos i kubki smakowe, nie zniszczone nadmiernie, intensywnym uprawianiem naszego hobby, nie ma najmniejszego problemu z oceną jakości otrzymywanego za ich pomocą destylatu. Na dzień dzisiejszy bardziej efektywnych wypełnień, dających takie doskonałe rezultaty na rynku po prostu nie ma. Zawsze jednak znajdą się zwolennicy innego rodzaju wypełnień, jak chociażby cięte rurki szklane, zmywaki, cięte zmywaki, ceramika, pierścienie Raschiga czy Białeckiego itd. jednak do sprężynek nie wytrzymują najzwyczajniej żadnego porównania. Wybór jednak należy do kolegów. Co wychodzi taniej ,wielokrotna rektyfikacja z mizernym rezultatem, czy spiralki to sprawa bardzo indywidualna, i każdy dokona własnego wyboru.
sverige2

 
Posty: 376

Re: Wypełnienie z drutu

Postprzez Jancio54 » Poniedziałek, 16 Maj 2011, 08:12

pokrec napisał(a):Czekajcie, drut wychodzi ok. 16 zł za kilogram, jak użyć wiertarki i zwijać sprężynki automatycznie a potem je ciąć na kawałeczki obcinaczkami, to pracy trzeba będzie wsadzić trochę, ale przy cenie gotowych rzędu 80 zł / kg to chyba się opłaci popracować samemu?

Nic się nie opłaci. Po pierwsze drutu nierdzewnego w tej cenie o grubości 0.2-0,3mm nie ma, a jak masz to podaj namiary. Drugie na podstawie badań przeprowadzonych przez kolegę @ Akas na drugim forum jasno wynika, że poza średnicą drutu ważna jest także średnica samych sprężynek bo jeśli jest przewymiarowana to może być nawet porównywalne ze zmywakami. O kształcie już nie wspomnę. A już na pewno nawijanie drutu na średnice 6mm będzie korzystniejsze dla zmywaków niestety. Ponieważ z ceną zmywaków nie ma żadnej konkurencji to czasem lepiej ich używać. Nie znaczy to że kogoś odciągam od robienia prób. Musicie tylko zdawać sobie sprawę, że wiąże się to z kosztami.
Jancio54
 

Re: Wypełnienie z drutu

Postprzez frycek73 » Środa, 18 Maj 2011, 10:01

Jancio jak nie ma drutu o takiej średnicy to z czego robią te wypełnienia???? http://pszczelnictwo.com.pl/drut_do_ram ... d_184.html tak na szybko znalazłem ale 0,4mm jak ktoś zechce znajdzie i 0,3. Jeżeli chdzi o kształt tych cudownych sprężynek to też nie jest to nic trudnego wystarczy drut nawinąć na pręt o przekroju trójkątnym o boku 4mm, przekrój sprężynek że tak powiem orginalnych nie jest idealnie
trójkątny ze względu na sprężystość materiału. Pociąć drut o trakiej średnicy można nożyczkami. Pozdrawiam
frycek73

 
Posty: 4

Re: Wypełnienie z drutu

Postprzez Zygmunt » Środa, 18 Maj 2011, 12:00

Skoro tak mówisz... Rób, tnij, sprzedawaj i zarabiaj.

www.destylatorymiedziane.pl


"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika
Zygmunt

 
Posty: 4872

Re: Wypełnienie z drutu

Postprzez slasz129 » Czwartek, 19 Maj 2011, 08:37

Czyli panowie po tym wykresie odnośnie tych spiralek z allegro. Wychodzi na to:
pomnóżmy wszystko razy 4.
Więc:
druciaki czyli nasze zmywaki z lidla, 27x4=108cm
sprężynki 12x4=48cm

Więc jeśli obecnie mam kolumnę zasypaną zmywakami o długości 108cm, to jesli bym tę samą kolumnę skrócił do 50cm i zasypał ją sprężynkami z allegro to uzyskał bym ten sam procent?
slasz129

 
Posty: 156

Re: Wypełnienie z drutu

Postprzez radius » Czwartek, 19 Maj 2011, 09:37

Nie doczytałeś dokładnie.
Wysokość półki teoretycznej - HETP - dla sprężynek pryzmatycznych wynosi ok. 20mm, a dla zmywaków ok. 40-50mm. Aby uzyskać wyrób o mocy np. 95%, kolumna powinna mieć 13 półek teoretycznych, czyli przy zmywakach - 650-700mm, a przy wypełnieniu ze sprężynek pryzmatycznych - 260mm. Oczywiście teoretycznie, w praktyce tak krótkich kolumn się nie buduje. Osobiście mam kolumnę z wypełnieniem z pociętych zmywaków (80cm) i uzyskuję na niej bez problemu 95,5% spirytus a i tak w przyszłości mam zamiar wymienić wypełnienie na pryzmatyczne. Myślę, że uzyskam spirytus "czystszy" smakowo.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika
radius

 
Posty: 3928

Re: Wypełnienie z drutu

Postprzez bwie » Czwartek, 19 Maj 2011, 09:41

slasz129 napisał(a):Więc jeśli obecnie mam kolumnę zasypaną zmywakami o długości 108cm, to jesli bym tę samą kolumnę skrócił do 50cm i zasypał ją sprężynkami z allegro to uzyskał bym ten sam procent?


Co do wysokości półki HETP uzyskanej na sprężynkach to sprzedający chyba podał najlepsze osiągane wyniki - nie zawsze i wszędzie da się je osiągnąć, zależy to od kolumny, mocy grzania, refluksu, zalewania kolumny itp - reasumując prawdopodobnie tak, uzyskał byś efekt o który pytasz.

Ale jeśli byś kolumny nie skracał (108 cm to wbrew pozorom nie tak dużo) i zasypał byś całą sprężynkami to nie tylko uzyskał byś większy procent ale też lepszą jakość tych procentów, bo chyba o to tak na prawdę w tym wszystkim chodzi.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
bwie

 
Posty: 90

Re: Wypełnienie z drutu

Postprzez slasz129 » Czwartek, 19 Maj 2011, 11:11

tak ale na 1 metr wysokości to trzeba by mi było z 2.5l tego wypełnienia. a to koszt około 200zł, trochę dużo.
slasz129

 
Posty: 156

PoprzedniaNastępna

Wróć do Kolumny

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości