Wypełnienie POT STILL'a

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...
Awatar użytkownika

Autor tematu
tazy
150
Posty: 169
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 12:40
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy

Post autor: tazy »

Panowie szybkie pytanko co do wypełnienia, mianowicie przymierzam sie do budowy pot stilla na szybkowarze, nie wiem jeszcze czy KO czy miedz. Załóżmy, że kolumna bedzie miała wysokość ~100cm. Czym i jak ją wypełnić? Myślałem, zeby jako podtrzymanie dać miedziany zmywak zasypać ją spręzynkami miedzianymi. Jak to powinno wyglądać z technicznego punktu widzenia?
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Wypełnienie POT STILL'a

Post autor: masterpaw2 »

Sam zmywak na podparcie to trochę słaby pomysł, pod ciężarem ewentualnych sprężynek może nie utrzymać i wszystko będziesz miał w kotle. Zrób np coś takiego
PicsArt_09-24-09.24.11.jpg
A co do samego wypełnienia, to w swoim miedziaku mam tak pół na pół SP miedziane i zmywaki nierdzewne.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

szatajoh
200
Posty: 234
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2012, 15:50
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whiski i Sliwowica
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Norynberga/Zywiec
Podziękował: 93 razy
Otrzymał podziękowanie: 34 razy
Kontakt:
Re: Wypełnienie POT STILL'a

Post autor: szatajoh »

Daj rozczochrane zmywaki z lidla bedziesz zadowolony .
Awatar użytkownika

Autor tematu
tazy
150
Posty: 169
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 12:40
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Wypełnienie POT STILL'a

Post autor: tazy »

szatajoh pisze:Daj rozczochrane zmywaki z lidla bedziesz zadowolony .
A sa miedziane zmywaki w lidlu?
Awatar użytkownika

Autor tematu
tazy
150
Posty: 169
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 12:40
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Wypełnienie POT STILL'a

Post autor: tazy »

masterpaw2 pisze:Sam zmywak na podparcie to trochę słaby pomysł, pod ciężarem ewentualnych sprężynek może nie utrzymać i wszystko będziesz miał w kotle. Zrób np coś takiego
PicsArt_09-24-09.24.11.jpg
A co do samego wypełnienia, to w swoim miedziaku mam tak pół na pół SP miedziane i zmywaki nierdzewne.
A powiedz mi ile cm ma byc tego wypelnienia zakladajac ze rurka bedzie miala wysokosc ~100cm?
Awatar użytkownika

masterpaw2
1650
Posty: 1654
Rejestracja: wtorek, 12 kwie 2016, 20:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:), no chyba, że ktoś mi na odcisk nadepnie....
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centralna Polska
Podziękował: 66 razy
Otrzymał podziękowanie: 203 razy
Re: Wypełnienie POT STILL'a

Post autor: masterpaw2 »

Na dół dajesz np. pół rozczochranego zmywaka na niego sprężynki miedziane, tak ze 20/30cm i reszta znowu zmywaki. Mogą być do pełna.
Jesli deflegmator/rurę masz miedzianą możesz w ogóle nie dawać miedzi jako wypełnienia - szkoły są różne.
Gdy coś robię, zawsze staram się robić to najlepiej, choć nie zawsze mi to wychodzi......;)
Awatar użytkownika

damian_
10
Posty: 19
Rejestracja: piątek, 23 wrz 2016, 10:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własna żubrówka
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 10 razy
Re: Wypełnienie POT STILL'a

Post autor: damian_ »

Ja próbowałem wcześniej z 3 zmywakami z lidla i do tego pół garści sprężynek miedzianych. Mimo, że mam miedzianego potstilla, to jednak jak do kolejnego nastawu użyłem tylko po pół zmywaka na podparcie z góry i z dołu, a cała reszta rury była wypełniona sprężynkami miedzianymi, to poczułem wielką różnicę.
Ja mam rurkę miedzianą 28 mm i w takiej wąskiej rurce nie potrzeba innego podparcia do sprężynek, a tylko po pół zmywaka. Tak ciasno zmywak się klinuje, że nie ma szans, aby wypełnienie znalazło się w garze.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Wypełnienie POT STILL'a

Post autor: ramzol »

Żeby wypełnić fi 28 zmywakiem trzeba go pociąć na kawałki o mniejszej średnicy. Wkładanie rozczochranego zmywaka w metrowa rurę skutkuje miejscowym zalaniem. Zmywak sie nie nadaje do fi 28, tym bardziej metrowego odcinka, bo zostanie za bardzo zbity.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

Autor tematu
tazy
150
Posty: 169
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 12:40
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Wypełnienie POT STILL'a

Post autor: tazy »

To jakbys to rozwiazal?
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Wypełnienie POT STILL'a

Post autor: ramzol »

Jezeli nie stać cię na sprężynki miedziane w granicach 0,5l ( w co bardzo wątpię) to możesz pomęczyć sie ze zmywakami. Rozczochraj zmywaki i potnij je na tak małe kawałki by weszły w rurkę bez napychania, swobodnie. W wypełnieniu deflegmatora chodzi o równomierne rozłożenie na całej jego długości. Jak ubijesz w jednym miejscu mocniej to będzie zalewało miejscowo i z metrowego deflegmatora zostanie np. połowa. Nie wiem co będziesz gotował ale wypełnienie jest po to by oczyścić destylat.
Sprężynki są dużo łatwiejsze w "obsłudze" dają równomierny zasyp bezproblemowo można je wyjąć i ustawić inną wysokość wypełnienia. Jest na forum temat odnośnie przygotowania zmywaków. Poszukaj w załącznikach kolegi szlumf on ma szklaną kolumnę ze zmywakami. Fi 28 i zmywak to najgorsze połączenie z możliwych.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

mat.82
100
Posty: 118
Rejestracja: poniedziałek, 21 wrz 2015, 22:38
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wypełnienie POT STILL'a

Post autor: mat.82 »

:| Witam. Od jakiegoś czasu szukam na tym forum informacji odnośnie deflegmatora z rury miedzianej fi28mm. Chcę taki zrobić do mojego kociołka 15l, ale mam pewien problem... Chodzi o wypełnienie tego deflegmatora. Czytałem posty mówiące o "upychaniu" w nim zmywaków, o tym, że lepiej sprężynki niż zmywaki i na odwrót... Teraz czytam, że jeśli już zmywaki, to trzeba je pociąć, by weszły w rurkę swobodnie i, że fi28 i zmywak, to najgorsze połączenie... Jako kompletnie zielony w tych sprawach proszę o pomoc i podpowiedź, czym i jak tak naprawdę powinienem ten deflegmator wypełnić , bo przyznam szczerze, ze nie wiem którą drogę wybrać
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Wypełnienie POT STILL'a

Post autor: ramzol »

Od jakości wypełnienia zależy czystość otrzymanego destylatu. Jak gotujesz smakówki i poddajesz je starzeniu to możesz i na pustej rurze jechać. Poszukaj, każde wypełnienie ( jak i jego wysokość) da inny efekt końcowy. Nie da sie jednoznacznie odpowiedzieć bo nikt nie wie co Ci smakuje. Gotując cukier kup sprężynki Cu dla fi 28 i z KO dla każdego następnego rozmiaru.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

mat.82
100
Posty: 118
Rejestracja: poniedziałek, 21 wrz 2015, 22:38
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wypełnienie POT STILL'a

Post autor: mat.82 »

Deflegmator będzie długości 95-100cm. Chcę gotować głównie cukier, ale również owoce po nalewkach. Zależy mi na dobrym bimbrze, to tak na początek, a później zobaczymy;) Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”