Wódki na zaprawkach - jak?

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...
Awatar użytkownika

Autor tematu
pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy

Post autor: pokrec »

Czy ktoś z Forumowiczów wie, jak się robi wódki smakowe na zaprawkach od naszego bimberkumpla Janka Okowity? Bo tak: na swojej stronie oczywiście pisze, że do zaprawki dolewa się po prostu czyściochę i jest. A niedawno na Forum czytałem, że się zaprawia i potem zaprawioną psotkę puszcza w rurki jeszcze raz. Z przyczyn oczywisto - formalnych Janek nie bardzo może na stronie takiego przepisu podac wprost, dlatego pytam nieoficjalnie.
Wprawdzie nastawiam się na orzechy w tym roku (rosną pod oknem stare i wpółzdziczałe), ale korci mnie trochę próba zaprawiania psotki np. ziołami...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Wódki na zaprawkach - jak?

Post autor: Zygmunt »

Jak przedestylujesz zaprawiona wódkę, to otrzymasz.... czystą :) Wlewasz po prostu zawartość butelki do czyściochy, wkładasz w ciepełko i trochę czekasz- musi się przegryźć.
Lepsze zaprawki robione są na alkoholu, gorsze są na wodzie. Warto zapłacić więcej.

Ja mam ochotę na zaprawkę malinową od Janka, ale czekam, aż ktoś ja sprawdzi i opisze :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Wódki na zaprawkach - jak?

Post autor: JanOkowita »

Kiedyś, gdy nie miałem jeszcze sklepiku kupiłem kilka zaprawek produkowanych w PL przez znaną firmę i opartych o sztuczne aromaty spożywcze.
Potem trafiłem na zaprawki firmy Prestige i kupiłem je u mojej obecnej konkurencji...
Teraz oprócz zaprawek tej firmy mam jeszcze zaprawki firmy Strands i obie te firmy wytwarzają zaprawki smakowe w oparciu o naturalne ekstrakty z naturalnych surowców. Nie używają żadnej chemii (wiadomo, Szwedzi).
Rozcieńcza się je czystą wódką o mocy 40%, do niektórych należy dodać odrobinę cukru w celu uwydatnienia aromatu i po 24 godzinach wódka smakowa czy whisky są gotowe do picia.
Przetestowałem je na sobie i na moich znajomych i mogę zagwarantować, że uzyskany efekt jest naprawdę dobry. Polecam !

Pozdrawiam

Jan Okowita
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Wódki na zaprawkach - jak?

Post autor: sverige2 »

Panie Janie Okowita, firma Strands i firma Prestige to jeden i ten sam producent i ta sama firma. Trochę inazcej nazwana dla zmyłki przeciwnika. Te same, dokładnie te same, zaprawki, są używane do produkcji wódek smakowych przez Skandynawski przemysł Spirytusowy, więc dla tego alkohole na tych zaprawkach nie odbiegają od oryginałów, jeżeli tylko do rozcieńczania jest używany spirytus odpowiedniej jakości. Oto link do strony Stranda http://hembryggning.com/ Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Wódki na zaprawkach - jak?

Post autor: Zygmunt »

Polecam zaprawkę http://alkohole-domowe.pl/product-pl-13 ... iskey.html

Rozrobiłem z litrem, została oceniona jako "słodka, damska łycha"- idealne do Coli na wieczór:)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

eeic39
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 3 gru 2011, 00:44
Krótko o sobie: Dużo pomysłów, gorzej z ich realizacją :)
Ulubiony Alkohol: whisky / whiskey, brandy
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Eire
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wódki na zaprawkach - jak?

Post autor: eeic39 »

Panie Janie "przerobiłem" prawie wszystkie zaprawki whiskey/wkisky, bourbon, brandy, cognac dostępne w polskich e-sklepach. Nie powiem, dobre, a niektóre z nich nawet bardzo. Ale nie natrafiłem jeszcze (być może nie szukałem dokładnie) na zaprawki firm Top Shelf i Classic, najbardziej popularnych zaprawek na rynku brytyjskim. I powiem szczeże, powaliły mnie z nóg. Oczywiście kwestia smaku jest oceną subiektywną, ale dając do degustacji znajomym własną "deptankę" zaprawioną tymi esencjami, żadne z nich nie potrafiło wskazać, który trunek jest orginalnym Jackiem Danielsem, Bushmillsem czy Hennessy, a który wytworem domorosłego bimbrownika. I tak za 1/6 ceny orginalnego trunku mogę sie delektować jego bardzo dobrą namiastką. Podaję linka do jednego z wielu sklepów z tymi zaprawkami:

http://www.brewstore.co.uk/liqueurs-and ... -116-c.asp

Może warto by było wprowadzić je na polski rynek. Tym bardziej, że cena detaliczna jest porównywalna, a z doświadczenia wiem, że marże mają oni kosmiczne. Pakowane są w saszetkach i w buteleczkach plastikowych, co jest atutem przy przesyłce.

Pozdrawiam.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."
Albert Einstein

adamd1
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 12 wrz 2009, 14:18
Podziękował: 1 raz
Re: Wódki na zaprawkach - jak?

Post autor: adamd1 »

Cześć wszystkim, od wielu lat zaprawki do wódek robię sam. Jednego razu skusiłem się do zakupu zaprawki nie pomnę smaku bo nie chcę pamiętać wyszły szczyny brzydko powiem i nikomu nie polecam gotowych zaprawek. Wystarczy odrobina chęci i w każdym markecie, sklepie kupisz i zrobisz wszystko sam.
Upal cukru , zawsze robię więcej i nadmiar wlewam do słoiczka jeszcze gorący będzie długo dobry- do tego kupuję dorodne pomarańcze szoruję całe w ciepłej wodzie i obieram skórkę musi zostać cieniutki listek bez białego !! koniecznie . Obrane skórki wkładam do słoja dodaję korę cynamonową w kawałku, kilka zaiaren goździków, laskę wanilii i zalewam wódeczką nie!! spirytusem tylko wódeczką . To wszystko w zamkniętym słoju stoi kilka tygodni , niecierpliwi mogą użyć wcześniej ale będzie słabsze. Takie zaprawki można modyfikować robić różne wersje ale biją na głowę wszystkie kupne badziewie zapewniam Was wszystkich.
Pozdrawiam

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Wódki na zaprawkach - jak?

Post autor: michal278 »

Ja zaczynam wielki test zaprawdę. Mam ich ok 80. Jak się uporaja z tematem dam znać.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2360
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Wódki na zaprawkach - jak?

Post autor: Kamal »

I jak? Uporałeś się już? Bo już rok minoł ponad. To już chyba wszystkie zaprawki zostały przetestowane. :-D
K.
Obrazek

exodus
50
Posty: 50
Rejestracja: poniedziałek, 15 wrz 2014, 10:12
Krótko o sobie: Bronie się przed alkoholem z całych sił, tylko ja słabiutki jestem
Ulubiony Alkohol: Na myszach pędzone
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Wódki na zaprawkach - jak?

Post autor: exodus »

Tak się uporał jak i wysyłką żubrówki :D
online

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Wódki na zaprawkach - jak?

Post autor: boxer1981228 »

Kolega od trawy kontaktował się ze mną, obiecał wycenić przesyłkę a tym czasem już kupiłem sadzonki sam i sobie rosną w ogrodzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”