Woda RO czy zwykły Kranowit

Jak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier, itp...

edicool
10
Posty: 11
Rejestracja: czwartek, 19 wrz 2013, 16:57
Krótko o sobie: Szukałem skutecznego sposobu przechowywania własnych owoców i jagód i tu znalazłem wyjście...
Ulubiony Alkohol: Nalewki z jagód i owoców
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: edicool »

Witam!
Przeprowadziłem test, gdyż nie wiedziałem, dlaczego wino przestaje mi fermentować przy blg rzędu 8.
By nie tracić cennych owoców zrobiłem 2 identyczne nastawy cukrowe (drożdże T3, ilość wody i cukru identyczna, temperatury nastawów i pracy identyczne, oczywiście blg na starcie identyczne - 22). Różnica to woda - w nastawie nr 1 woda kranówka; w nastawie nr 2 woda z systemu odwróconej osmozy RO z podwójnym mineralizatorem dolomitowym na wyjściu.
Ciekawi efektu?
Po 2 dniach:
-nastaw nr 1 blg 14
-nastaw nr 2 blg 16
Po 3 dniach:
-nastaw nr 1 blg 7
-nastaw nr 2 blg 14 (wyraźnie widać szybkie hamowanie pracy drożdży)
W moim poprzednim nastawie z wodą RO po 2 tygodniach miałem blg +5.
Wniosek: woda z RO nie sprzyja drożdżom.
Zaczynam się zastanawiać, czy nie przestać takiej wody pić.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Woda RO czy zwykły Kranowit

Post autor: gr000by »

Woda z RO jest pozbawiona tlenu, więc drożdże mogą zapomnieć o rozmnażaniu na początku. Dodatkowo jest wyczyszczona z wszelakich minerałów, które wzbogacają pożywkę i ułatwiają rozwój drożdżom. Najważniejsze z nich to wapń i magnez, wpływające na wzrost biomasy drożdży i wydajności fermentacji alkoholowej. Kranówka wbrew pozorom w tym hobby nie szkodzi, może konkurować z mineralną/źródlaną.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i Nastawy”