Winogrona i szybka fermentacja

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
charlie112
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 24 wrz 2016, 00:09

Post autor: charlie112 »

Witam koleżanki i kolegów.

Ostatnio postanowiłem spróbować swoich sił w winiarstwie. Nastawiłem dwie beczki winogron. Pierwszą tydzień temu, drugą dwa dni temu. Pierwsza pracuje stabilnie i z nadzieją, ale druga... dostała jakiegoś turbo przyspieszenia. Stąd moje pytanie - czy takie tempo fermentacji jest prawidłowe?:

https://www.youtube.com/watch?v=DUN_PSB ... e=youtu.be

Co do składników: 31 kg nienawożonych winogron ciemnych rosnących na podwórku, pogniecionych tłuczkiem do ziemniaków, 10 kg cukru rozpuszczonego w 10 L wody, pożywka 7g Multimex(skład: spożywcze sole amonowe) i 2xdrożdze Browin Enovini(7g S. cerevisiae, monostearynian sorbitolu(E491)). Całość stoi w beczce 60L.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Winogrona i szybka fermentacja

Post autor: kmarian »

Podejrzewam, że pracę podjęły drożdże dzikie. One potrafią poszaleć. :twisted: Kiedyś byłem tego świadkiem, podczas degustowania tzw. Burczaka. Ale oczywiście mogę się mylić.
Przy tak burzliwej fermentacji należy dopilnować jedynie, żeby nastaw nie rozgrzał się za bardzo. :-)
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Winogrona i szybka fermentacja

Post autor: JanOkowita »

Przez pierwsze dwie doby to normalne. Nastaw się nie rozgrzeje, to nie drożdże gorzelniane :)
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Autor tematu
charlie112
2
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 24 wrz 2016, 00:09
Re: Winogrona i szybka fermentacja

Post autor: charlie112 »

Ok. Dzięki za odpowiedzi. Dzisiaj już zwolniło - jeden bąbel co niecałą sekundę:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”