Wino z winogrona i ... rodzynek?

Wszystko o winach z winogron. Przepisy, sposoby, metody...

Autor tematu
sasiad4
10
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 29 cze 2015, 14:57
Podziękował: 10 razy

Post autor: sasiad4 »

witam,
Zebrałem ok 12kg ciemnego winogrona, liczyłem na więcej ponieważ posiadam butle 34 litry, a 10 litrowa jest zajęta. Niestety nie mam innego źródła winogrona, w sklepach też na razie nie widzę. Zastanawiam się na szybko co zrobić? Czy może zacząć robić w tej dużej butli tyle ile mam i jak zdobędę na jakiejś giełdzie owocowej winogrono to dołożyć czy może zrobić jakiś kolaż z rodzynkami? Próbował ktoś coś takiego? Proszę o porady.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

siwy1121
350
Posty: 396
Rejestracja: sobota, 17 wrz 2011, 10:39
Krótko o sobie: Zanim znalazłem tą stronę myślałem, że wiem naprawdę dużo o wyrobie wina... To był dla mnie cios
Ulubiony Alkohol: wino
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy
Re: Wino z winogrona i ... rodzynek?

Post autor: siwy1121 »

Po pierwsze nie kupuj w sklepie winogron bo to jest odmiana deserowa i nie nadaje się na wino. Możesz dołożyć jak kupisz później na jakiejś giełdzie, a rodzynki to przecież ususzone winogrona więc śmiało, tylko spaż pierw je wrzątkiem i posiekaj, łatwiej oddadzą smak. Tu masz przepis na wino z rodzynek http://old.wino.org.pl/frames/rodzynki.html

Autor tematu
sasiad4
10
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 29 cze 2015, 14:57
Podziękował: 10 razy
Re: Wino z winogrona i ... rodzynek?

Post autor: sasiad4 »

Z tego przepisu właśnie zamierzałem skorzystać, jednak trochę się obawiałem, że wino może być zbyt mdłe, wodniste, puste. Rok temu robiłem wino z rodzynek i ryżu i wyszło w smaku przeciętne, a z wyglądu białe, czyli w tym wypadku muszę znaleźć taki rodzaj rodzynek, który da mi ciemną barwę.

janik
300
Posty: 336
Rejestracja: piątek, 31 sty 2014, 21:02
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Wino z winogrona i ... rodzynek?

Post autor: janik »

Kolor wina ma mniejsze znaczenie niż smak, ale człowiek poprzez wizualizacje również inaczej odbiera
bodźce smakowe. Aby uzyskać odpowiedni kolor wina nie musisz kupować specjalnych rodzynek.
Wystarczy dosładzając karmelizować cukier, albo dodać zaparzonej herbaty, która oprócz koloru da winu trochę tanin, a przez to wino nie będzie mdłe, puste jak napisałeś.

Ps. jeśli zebrałeś winogrono, to pewno jest to odmiana ogólnoużytkowa, a nie deserowa.
Pomimo, że butla jest zbyt duża jak na tą ilość winogrona, to nie przeszkadza prowadzić fermentację.
Możesz w trakcie fermentacji dołożyć następną część owoców, a jeśli nie zdobędziesz winogron, to dołóż tak jak zakładałeś rodzynki, albo inne suszone owoce jak śliwki, daktyle lub inne susze owocowe.
Ostatnio zmieniony czwartek, 8 paź 2015, 02:58 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kropki, przecinki, spacje, literówki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Gronowe”