Wino z soku jabłkowego przestało pracować

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
jasiekj95
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 14 lis 2013, 20:44

Post autor: jasiekj95 »

Witam. Jakieś 3 tygodnie temu nastawiłem wino z soku tłoczonego z jabłek.
Przepis z jakiego zrobiłem nastaw to:
15l soku
11l wody
2kg cukru z soku+5kg cukru
drożdże tokay+pożywka
Całość podzieliłem na 2 baniaki, drożdży nie dzieliłem, miałem podwójnie.
Planowałem na start ok.23blg, z tego co zrobiłem wyszło 21, w teorii powinno być 27, może mój cukier(z biedronki zresztą) miał mniej cukru w cukrze, nie wiem, nie ważne, kierowałem się wskazaniami cukromierza. Po niecałych dwóch tygodniach poziom blg spadł do 6, także dorzuciłem jeszcze 3kg cukru, po 1,5 na baniak. Znów w teorii powinno być ok.16-17blg, było 14. I od tamtej pory coś się stało, wino w jednym baniaku fermentuje ładnie, bulgnięcia w rurce są co pare sekund, natomiast w drugim nie ma wcale. O dziwo poziom cukru zmierzony przed chwilą wskazał ok.10,5 blg, w obu tyle samo mniej więcej, od poprzedniego pomiaru sprzed 5 dni zmalało o 1 blg. Może to wina tego, że ten drugi baniak jest mniej szczelny, bo ma zatyczkę korkową a nie gumową? W smaku jest na razie dosyć kiepskie, za słodkie, w pierwszym baniaku trochę bardziej gazowane niż w drugim. W obu na powierzchni wina osadziła się piana grubości może pół centymetra. Wino ma ciepło, stoi u mnie w pokoju, gdzie jest ok 25 stopni na pewno. Coś z nim robić, czy zostawić w spokoju? Martwi mnie to, że jeden bulga, drugi nie, w teorii są identyczne. Jakieś wskazówki?
promocja
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Wino z soku jabłkowego przestało pracować

Post autor: Kamal »

Dużo wody, smak wina będzie płytki.
Skoro BLG w obu balonach jest podobne, tzn., że wina fermentują.
Dość możliwe, że dwutlenek węgla ucieka między balonem a zatyczkom. I przez to nie widać bulgotań w rurce fermentacyjnej.
Obrazek
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Wino z soku jabłkowego przestało pracować

Post autor: gr000by »

Miarą postępu fermentacji jest spadek BLG, więc dopóki spada to jest dobrze. CO2 może ulatniać się przez połączenie korek/gąsior, korek/rurka czy pokrywa/fermentator.
Nie skomentuję ilości dodanej wody na tą ilość soku, rozważ dodanie rodzynek pod koniec fermentacji, żeby dodać "ciała" winu.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Autor tematu
jasiekj95
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 14 lis 2013, 20:44
Re: Wino z soku jabłkowego przestało pracować

Post autor: jasiekj95 »

Wino robiłem mniej więcej według proporcji z tej stronki http://old.wino.org.pl/frames/jablko.html, stąd taka a nie inna ilość wody, a nie dałem wcale najwięcej jak tutaj podawali.
Ewentualnie jakbym miał dodawać rodzynki, to po prostu kupić kilka paczek i wsypać do baniaka? Jaką ilość mniej więcej?
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Wino z soku jabłkowego przestało pracować

Post autor: pokrec »

Następnym razem, jak będziesz nastawiał wino - poszukaj na NASZYM forum. Cukromierz masz? Jak nie, to wydaj te kilkanaście zł i kup. Ogólnie musisz doszkolić się w tej sztuce, więc polecam książkę Ewy Kwapisz o winiarstwie i piwowarstwie domowym. Naprawdę warto, bo to, czego na forum będziesz szukał dniami - w książce masz wyłożone jak na talerzu.
Do wina na soku z jabłek zasadniczo wody nie dodajemy (ja nie dodaję) a cukier rozpuszczam w części soku albo fermentującego wina jak akurat dosładzam w trakcie fermentacji.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2369
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Wino z soku jabłkowego przestało pracować

Post autor: Kamal »

Minimum tak z 1kg rodzynek.
Wsypujesz rodzynki do miski i wlewasz ciepłą wodę, aby je przemyć. Później je podsuszasz, i siekasz. Potem wrzucasz do balona.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”